Аутор Тема: Андријевштаци  (Прочитано 15995 пута)

Pribislav

  • Гост
Андријевштаци
« послато: Јул 28, 2013, 12:13:07 пре подне »



Свети Андрија Првозвани - Андријевдан, слави се 30. новембра по старом, односно 13. децембра по новом календару. Свети апостол Андрија био је Јеврејин из Витсаиде, по занимању рибар, син Јонин и брат апостола Петра. Христос га је првог позвао у апостолство, па је зато и назван Првозвани. Он је један од дванаесторице апостола, па се слави и са осталим апостолима заједно 30. јуна по старом, односно 13. јула по новом календару. Апостол Андрија је проповедао Јеванђеље у Византији, Тракији, Подунављу, јужној Русији, у Епиру и Грчкој, на Пелопонезу, где је на крају и страдао. Мошти су му пренете 354. године у Цариград а 1208. године Крсташи су их однели у Италију. Глава му се налазила у Риму одакле је враћена у Грчку, у Патас. Једна рука му се налази у Москви.

Свети Андрија је омиљен међу Словенима и празнован је у целом српском народу. Нарочито су га светковале жене које су до овог дана морале да обаве све послове ткачке и рукотворне, јер се, по веровању, од Андријевдана није смело прести, плести или сновати, због звериња. Свети Андрија је по предању укротио медведа па се верује да ће медвед распарати све што је на овај дан сашивено, па се ништа није смело радити око одеће и преобуке.

Свети Андрија није тако честа слава у српском народу. Истраживањем миграционих кретања Андријевштака, родова који славе овог свеца, може се лако и са великом вероватноћом закључити да су сви они у ближој или даљој родбинској вези и да потичу од истих предака.

Данас су познате најмање две основне скупине Андријевштака.

Прву и знатно већу скупину чине Бугарићи, чији корени досежу до испод планине Витоше у Бугарској и чији путеви воде преко Нишке Каменице, низ Моравске сливове, преко Крушевца и Краљева, па све до подручја око Колубаре и Љига, тачније до села Пепељевац, у близини манастира Боговађа. Они су и оснивачи овог села и његови први становници. Овде су се најпре населиле три породице Бугарића од којих је и највећи део данашњих становника овог подручја, који се различито презивају, али им је заједничка крсна слава - Свети Андрија. То су Мирковићи, Јовичићи, Јаковљевићи, Селенићи, Павловићи, Каменице, Стојановићи, Урошевићи, Јовановићи, Митровићи, Ковачевићи, Станићи, Матићи, Ранковићи, Брдарићи, Станојевићи, Вукашиновићи и Вуковићи.

Друга група Андријевштака потиче из Пивске жупе, од Милошевића, са леве обале реке Врбнице, у непосредној близини њеног ушћа у Пиву. Ова скупина је у првој половини 18. века населила подручје Тарских села Галина и Јагоштице, а нешто касније стигла у Својдруг, а затим даљим расељавањем одлазила и у крајеве око Шапца и Ваљева и низводно низ реку Дрину. Може се претпоставити да од својдрушких Милошевића потичу и Пашићи, односно Павловићи и Којадиновићи, из села Непричаве, затим Крстићи и Алексићи из Липничког Шора код Лознице, Андрићи из Брстице код Крупња, Васићи из Орашца код Обреновца и Томанићи или Станчићи из Рвата код Обреновца. За ове претпоставке нема довољно поузданих доказа осим што све ове фамилије славе Светог Андрију. Могуће је да неки од ових родова воде порекло и од Андријевштака - Бугарића из Пепељевца. Сви Милошевићи у Својдругу и њихови сродници и потомци у другим крајевима славе Светог Андрију. Данас у селу Својдругу живе Матићи, Мићићи, Јовановићи и Селенићи, а доскора и Вујићи и Марковићи. Од њих су и Томићи и Мандићи из Доњег Црниљева, на планини Влашић, Галовићи из Богосаваца код Шапца, као и Ковановићи из Орашца шабачког и Матићи из Слатине.

Пада у очи да у Пепељевцу постоје иста презимена, Јовановићи, Матићи и Селенићи, као и у Својдругу, а интересантно је да славе и исту славу. Да ли су они заиста пореклом од рода Бугарића, или су то Андријевштаци који су дошли из Својдруга? На то питање није лако одговорити. Досадашњим истраживањем се није дошло ни до једног опипљивијег доказа за ову тврдњу, па остаје вероватнија претпоставка да преци пепељевачких Андријевштака ипак воде порекло од Нишке Каменице где су нешто раније стигли из Бугарске. Касније су они, као и у другим крајевима, добијали презимена по очевим именима, некад и по мајчином имену или надимку, па није искључено да буду иста као и у Својдругу. Ипак, мора се рећи, да не мора да значи да су сви Андријевштаци у међусобном сродству. Ту може да има одређене вероватноће, с обзиром да се ради о доста реткој слави, може да буде и добар путоказ даљим истраживањима и да се на тај начин докажу или демантују одређене тврдње и претпоставке.

Одломак, са мањим изменама, је из књиге Обрада Додића, Својдрушки родослов.
« Последња измена: Новембар 12, 2017, 01:34:01 пре подне Црна Гуја »

mladjo

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #1 послато: Јул 28, 2013, 12:33:31 пре подне »
Одличан текст, честитке, само напријед.
На твоја питања добар одговор може дати само генетика  :).
« Последња измена: Јул 28, 2013, 12:49:49 пре подне млађо »

Pribislav

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #2 послато: Јул 28, 2013, 12:56:12 пре подне »
Zahvaljujem, tehnicki nisu moja pitanja posto sam samo prekucao tekst iz knjige. :) Steta sto na projektu nema nijedan testiran sa ovom slavom, valjda ce se to promeniti u bliskoj buducnosti.

mladjo

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #3 послато: Јул 28, 2013, 01:00:45 пре подне »
Zahvaljujem, tehnicki nisu moja pitanja posto sam samo prekucao tekst iz knjige. :) Steta sto na projektu nema nijedan testiran sa ovom slavom, valjda ce se to promeniti u bliskoj buducnosti.



Ова дискусија о ”Андријевштацима” може бити добра основа да се нешто тако и покрене, конкретно мислим на ДНК тестирање родова који славе св. Андрију Првозваног ;_).
« Последња измена: Јул 28, 2013, 01:15:29 пре подне млађо »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #4 послато: Јул 29, 2013, 04:10:53 поподне »
Још један разлог да се и Карађорђевићи тестирају  :D
Икавац

Pribislav

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #5 послато: Јул 29, 2013, 04:22:47 поподне »
Карађорђевићи су оригинално славили Светог Климента ако се не варам, тек су касније почели да славе Светог Андрију, па сумњам да имају неке везе са овим осталим породицама. Али свакако би било добро да се тестирају. :)

mladjo

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #6 послато: Јул 29, 2013, 05:03:40 поподне »
Карађорђев унук, кнез Петар (потоњи краљ Ослободилац), промијенио је славу 1890. године, када је, уз митрополитово допуштење, престао да светукује св. Климента и узео за кућног заштитника св. Андрију Првозваног, одлучивши се на тај корак услед недаћа које су га снашле: у тој години њему, прогнанику, без Отаџбине и иметка, умиру супруга Зорка и тек рођени синчић, а он остаје удовац са троје дјеце.

Данас Карађорђевићи празнују св. Андрију.
И Карађорђеви преци су промијенили више слава. Свако од крсних имена које су празновали је израз одређених околности у којима се налазила породица Вождових предака. Вукићевић констатује да су Вождови преци у Дољанима, одакле као прве станице прати њихово кретање, славили ”као и остали Кучи”, св. Николу, а да су по преласку у Врање промијенили славу и почели да светкују св. Климента, јер Врањани славе овог светитеља. Почетком XVI° вијека Вождов предак Богдан Војиновић бјежи, да избјегне одмазду, из Љешанске нахије, гдје је славио Ћириловдан, и одлази у Ровац. А када се крајем XVII° вијека његов потомак Трипко Гурис, такође бјежећи од крвне освете, склања у Васојевиће, видимо његову породицу да слави св. Андрију (по наводу Григорија Божовића), а потом у Бихору гдје, опет, славе св. Климента.

Извор: http://vojinovici.eu/srpski/istorija%20porodice.html

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #7 послато: Јул 29, 2013, 05:06:50 поподне »
Познато ми је за Карађорђевиће, зато и рекох ''још један разлог''.
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #8 послато: Јул 29, 2013, 05:26:37 поподне »
Познато ми је за Карађорђевиће, зато и рекох ''још један разлог''.

Треба их само приволити на тестирање ;_)...или некога сродног из осталих братстава који су сродни са Карађорђевићима по мушкој линији.
« Последња измена: Јул 29, 2013, 05:28:37 поподне млађо »

jovanovic tatjana

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #9 послато: Април 24, 2014, 04:14:29 поподне »
Pomaze Bog.Evo da vam izlozim moja saznanja o stanovnistvu Pepeljevca.Zovem se Jovanovic Nikola,koristim trenutno majcin racunar pa otud drugo korisnicko ime.Naime moj deda je rodjen u Pepeljevcu,i po njegovoj prici i prici njegovog oca Jovanovici su poreklom iz CRNE GORE.Naime,moj pradeda je bio u vojsci za vreme pobune posle prvog svetskog rata,i jos tada njegov otac ga je uputio gde da poseti mesto svojih predaka.Moj deda je upamtio da je to u okolini Niksica,sto je i PIVSKA ZUPA.Ova prica mi se cini skroz verovatna jer mi je deda stalno naglasavao da su nam u selu nablizi SELENICI I MATICI,koje vi spominjete kao moguce doseljenike iz SVOJDRUGA ODNOSNO PIVE.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #10 послато: Април 24, 2014, 05:51:28 поподне »
Становиици Мачковца, Белог Поља, Вршевца, Пљакова и Пепељевца су са Косова, Копаоника, из околине Ужица, Црне Горе и Сјенице.

Пепељевац је насељен српским становнштвом после ослобођења Топлице од Турака. Досељеници су са Косова и Копаоника. Са Косова су Козићи, Марићи, Минићи, Ивановићи и Јовићи.

Матиће, Јовановиће и Селениће не проналазим у Пепељевцу. Матића има код Блаца, пореклом су из Сјенице.

Становништво Топлице, Вујадин Д. Рудић

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #11 послато: Април 24, 2014, 06:02:53 поподне »
Pomaze Bog.Evo da vam izlozim moja saznanja o stanovnistvu Pepeljevca.Zovem se Jovanovic Nikola,koristim trenutno majcin racunar pa otud drugo korisnicko ime.Naime moj deda je rodjen u Pepeljevcu,i po njegovoj prici i prici njegovog oca Jovanovici su poreklom iz CRNE GORE.Naime,moj pradeda je bio u vojsci za vreme pobune posle prvog svetskog rata,i jos tada njegov otac ga je uputio gde da poseti mesto svojih predaka.Moj deda je upamtio da je to u okolini Niksica,sto je i PIVSKA ZUPA.Ova prica mi se cini skroz verovatna jer mi je deda stalno naglasavao da su nam u selu nablizi SELENICI I MATICI,koje vi spominjete kao moguce doseljenike iz SVOJDRUGA ODNOSNO PIVE.
Поздрав, Никола.

Ниси нам рекао из ког си Пепељевца, али основу презимена видим да је ријеч о лајковачком Пепељевцу.

Јовановићи су, као и Мирковићи, Јовичићи, Јаковљевићи, Селенићи, Павловићи, Каменице, Стојановићи, Урошевићи, Митровићи, Ковачевићи, Станићи, Матићи, Ранковићи, Брдарићи, Станојевићи, Вукашиновићи, Станојевићи и Вуковићи - огранак рода Бугарића.

Род Бугарића, је досељен у Пепељевац преко Крушевца и Краљева из Нишке Каменице, гдје се раније доселио из Бугарске, испод Витоше (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%88%D0%B0).
У тој општој сеоби, дошле су три породице Бугарића.
Око 1907. године, у Пепељевцу је била 41 кућа Бугарића. Сви су славили Светог Андрију.

ЛИТЕРАТУРА: Љубомир Павловић, Колубара и Подгорина, 1907.



Међутим, пошто се иста презимена јављају у Својдругу, са истом крсном славом, мислим да нам само генетика може помоћи да утврдимо да ли су пепељевачки Јовановићи од рода Бугарића из Бугарске или од рода Милошевића из Пиве.
« Последња измена: Април 24, 2014, 06:11:44 поподне Петар Демић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #12 послато: Април 24, 2014, 06:06:09 поподне »


Prvu i znatno vecu skupinu cine Bugarici, ciji koreni dosezu do ispod planine Vitose u Bugarskoj i ciji putevi vode preko Niske Kamenice, niz Moravske slivove, preko Krusevca i Kraljeva, pa sve do podrucja oko Kolubare i Ljiga, tacnije do sela Pepeljevac, u blizini manastira Bogovadja. Oni su i osnivaci ovog sela i njegovi prvi stanovnici. Ovde su se najpre naselile tri porodice Bugarica od kojih je i najveci deo danasnjih stanovnika ovog podrucja, koji se razlicito prezivaju, ali im je zajednicka krsna slava - Sveti Andrija. To su Mirkovici, Jovicici, Jakovljevici, Selenici, Pavlovici, Кamenice, Stojanovici, Urosevici, Jovanovici, Mitrovici, Kovacevici, Stanici, Matici, Rankovici, Brdarici, Stanojevici, Vukasinovici i Vukovici.



Тотално сам превидео први пост. Овде све пише. :)

jovanovic tatjana

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #13 послато: Април 24, 2014, 06:43:26 поподне »
DA LI SE ZNA KADA SU SE BUGARICI DOSELILI U LAJKOVACKI PEPELJEVAC I DALI POSTOJI POSTOJI JOS PORODICA BUGARIC

Pribislav

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #14 послато: Април 24, 2014, 08:00:00 поподне »
Po ovome što si izneo Jovanoviću, mislim da se sa velikom sigurnošću može reći da su vaši Jovanovići, kao i Selenići i Matići iz Pepeljevca ogranak Miloševića iz Pive, s obzirom da ista prezimena postoje i u Svojdrugu, i da se zna da su se raseljavali niz Drinu. Sad, kako se desilo da se nasele baš u selo gde svi slave istu slavu kao i oni, ne bih znao reći, a možda je baš to i presudilo da se tu nasele. :) Naravno, najsigurniji bi bili kada bi se testirao neko iz vaše tri familije, i neko od ovih ostalih andrijevštaka. Svako dobro!

jovanovic tatjana

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #15 послато: Мај 04, 2014, 01:43:39 поподне »
Да ли неко зна да ми објасни како да сазнам свој ДНК,то јест како да га упоредим са ДНК Пивлјана,односно Бугарића

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #16 послато: Мај 04, 2014, 02:14:24 поподне »
Да ли неко зна да ми објасни како да сазнам свој ДНК,то јест како да га упоредим са ДНК Пивлјана,односно Бугарића

Ваш ДНК није погодан за истраживање ''Y-DNA'' прапорекла. Ако сматрате да сте у сродству са Бугарићима, онда нађите храброг момка из ваше породице да направи тај тест.
Икавац

jovanovic tatjana

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #17 послато: Мај 04, 2014, 06:00:19 поподне »
Da li treba ici u neku posebnu labaratoriju i sa cim da uporedim rezultate

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #18 послато: Мај 04, 2014, 07:02:20 поподне »
Da li treba ici u neku posebnu labaratoriju i sa cim da uporedim rezultate

Више о томе имате на теми Где да урадим тест на генетичко порекло?.

Ваш ДНК није погодан за истраживање ''Y-DNA'' прапорекла.

У питању је корисник који користи профил кориснице. :)



kacin

  • Гост
Одг: Andrijevstaci
« Одговор #19 послато: Јун 18, 2014, 12:11:19 пре подне »
 Moja porodica Ristic,  slavi Sv. Andriju . Zivimo u Mraljino kod Skoplja gde smo pocetkom 20 veka dosli iz Toplickog kraja . Po porodicnom predanju Poticemo iz Rvata kod Raske , a tamo iz Kremica gde vise porodica slave ovog svetca i svi su u rodjackoj vezi .
Trazeci po knjizi Dragosa Radulovica ''Monografija Zutice i Kremice'' nailazim na sledece podatke:''...dosao sam do saznanja da Tomovici,Simonovici,Vujovici,Maksimovici,Knezevici i Kovacevici jedno srodstvo.Slave istu slavu, svetog Andriju 13.decembra, a i imanja im se u vecini granice,sto takodje navodi na cinjenicu da su u rodbinskim odnosima.Oni su najverovatnije potomci izvesnog Nedeljka.....doseljen iz Lijeve Reke u Crnoj Gori,a starinom je od Vasojevica.''
 Za ove porodice nema komentara u dosadasnjoj diskusiji. Molio bi za komentar . pozdrav
« Последња измена: Јун 18, 2014, 05:28:24 поподне kacin »