Аутор Тема: Орловићи?  (Прочитано 7476 пута)

Ван мреже vojinenad

• Етнолог
  • Поруке: 2211
Одг: Орловићи?
« Одговор #40 послато: јун 22, 2017, 08:24:38 пре подне »
О Орловићима је писао и Обрад Самарџић у својој књизи "Поријекло Самарџића и осталих братстава рода Орловића". Чини ми се да је био етнолог из Мостара. Једном сам имао прилике да мало прелистам књигу и сећам се да је он у Орловиће побројао око 200, можда чак и 300 породица са простора СФРЈ. Све ово око Орловића, сада још поткрепљено генетиком, мени личи на то да они једноставно потичу са истог географског простора и отуда то саплемењавање. Не знам како осталима звучи али мени делује као сасвим могуће да су то била два рода која су дуго живела заједно на једном географском простору па се временом јавила прича да су заједничког порекла. Не би то био први случај.
А можда је назив ''Орловићи'' настао од локалитета Орлине изнад Чарађа са кога су доселили у област Цуца, па је уз све то касније можда надограђена и прича о пореклу са Косова, Орловићи, итд., итд. Народна предања су неретко била оптерећена таквим измишљеним детаљима. Уосталом, зашто би они били другачији од других који су своје порекло доводили у везу са Немањићима, Војиновићима и сл.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 8280
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #41 послато: јун 22, 2017, 11:00:18 пре подне »
А можда је назив ''Орловићи'' настао од локалитета Орлине изнад Чарађа са кога су доселили у област Цуца, па је уз све то касније можда надограђена и прича о пореклу са Косова, Орловићи, итд., итд.

Да, ово звучи веома вероватно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #42 послато: јун 22, 2017, 09:17:33 поподне »
Гледам ову мапу, постављену на теми о хаплотиповима и подгрупама E-V13 код нас:

па се питам:

Нису ли ови "кучки" Риђани, постављени од турске власти у области Риђана као главари, а  с обзиром да су релативно блиски дукађинским родовима (Бјелопавлићи, Клименти), у некој вези с Дукађинцима. О њима је доста писано. Нпр. Иван Божић. Били су нека ситнија властела и у србским државама позног средњег века и код Млечана.

Ван мреже Скардус

• Шегрт
  • Поруке: 97
  • I2а1а-М26/L-158
« Одговор #43 послато: јануар 23, 2018, 08:24:01 поподне »
Тестиран је један Орловић из Штрпца па ћемо ускоро да упоредимо резултате.

Ван мреже роквић

• Помоћник
  • Поруке: 170
« Одговор #44 послато: јануар 24, 2018, 08:43:07 пре подне »
Орловића је било и у Лици, у селу Средња Гора код Удбине.
бити Србин је светиња

Ван мреже Aleksandar R21

• Шегрт
  • Поруке: 53
« Одговор #45 послато: октобар 24, 2018, 08:21:11 поподне »
Poštovani,

Bio bih Vam zahvalan za bilo kakve detalje o Popovićima iz Cuca koji su po legendi takodje poreklom iz bratstva Orlovića. Konkretno rodovska grupacija Popović iz Tornika (Azbukovica-Ljubovija) vodi poreklo od Popovića iz Lipe u Cucama. Navodno poreklo rodovske grupacije da se pratiti po crkvenim knjigama jer je ovo sveštenička porodica vekovima.
Nakon iseljavanja cuckih porodica početkom 18 veka naši preci sa 1000 drugih porodica su iseljene u Romaniju. Odatle krajem 18. Veka prelaze u Azbukovicu. Slava je sv. Jovan, preslava Mala Gospojina poput većine cuckih "Orlovića" pa me zanima da li neko im detalje o DNK testiranju nekog cuckog Popovića ili srodnih saplemenika.
Navodno smo poreklom od Vučića Bajkovog čiji je praunuk Jakov rodjen u okolini Grahova rodonačelnik porodice izvan Crne Gore. Njegov brat Raslavac je ostao u Cucama i od njega su Djoko Lazarov što je na Vučjem dolu posekao Selim Pasu, kasnije Krsto Zrnov itd. a od ove iseljene grane npr. Petar Protić Sokoljanin prvi Srbin doktor nauka.
Zanima me sve vezano za te Popovice dole i njihova navodna veza sa Orlovićima i haplogrupa da bih mogao da se uporedim kada se testiram.

Hvala

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #46 послато: октобар 24, 2018, 09:02:37 поподне »
Zanima me sve vezano za te Popovice dole i njihova navodna veza sa Orlovićima i haplogrupa da bih mogao da se uporedim kada se testiram.

Александре, цитираћу део из чланка о Цуцама:

„Липљани“ и „Проседољци“ су од претка који се доселио у 16. столећу из Чарађа у тада цуцки Доњи Крај. Двојица синова попа Јакова, Раслав и Петар, били су у оној групи Орловића које су Озринићи и Цуце протерали из Доњег Краја. Поп Раслав(ац) се тада настанио на Липе, по чему се његово потомство зове „Липљани“, а Петар у Просени До, по чему се његово потомство назива „Проседољци“. „Липљани“ се презивају Поповићи, а на уже се деле на Жутковиће, Мирковиће и Вујовиће. Проседољци се деле на Марковиће и Томашевиће. Иванишевић за Поповиће „Липљане“ наводи да су у Цуце дошли из Старе Србије.

https://www.poreklo.rs/2017/02/20/poreklo-stanovnistva-plemena-cuca/

Дакле, веза са цуцким "Орловићима" је упитна. Тако да би ваше, или тестирање неког другог припадника рода Поповића - Липљана, дало одговор.

Ван мреже Милош Н.

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 185
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
« Одговор #47 послато: октобар 29, 2018, 02:06:27 поподне »
Постоји село у Ибарском Колашину, по имену Стрмац, ако се не варам, где живе Орловићи, да ли су они од њих?
Познајем неке из виђења, по изгледу не спадају ми у ЕВ13. Више И2а.
« Последња измена: октобар 29, 2018, 02:09:19 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Никало

• Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • СРБ-Интегрализам
« Одговор #48 послато: децембар 24, 2018, 09:16:19 поподне »
Породице из Вилуса имају порекло да су потомци извесног Драгоја, чији су синови били су добрим односима с локалном турском влашћу (наводно, турски паша се смиловао на њих кад је видео колико су сиромашни и колико их околина одбија од себе). Колико се сећам, Турци су им чак и земљу дали. Дакле, и предање (у неку руку) потврђује да су постављени од стране Турака на то место.
Од Бјелица су настала браћа Милић, један је променио презиме у Бектешевић али пошто сам из породице која је настала од Милића Лончаревићи знам ту причу коју су ми потврдили људи са форума...доста сам сазнао на форуму о својим прађедовима и увек ћу кориговати ако неко пише нешто ван Милића, три брата Милића са подручја Гусиња, Плава, Андријевице, Колашина су потомци Бјелица.

Ван мреже Zarko Obradovic64

• Шегрт
  • Поруке: 57
« Одговор #49 послато: мај 08, 2019, 12:14:45 поподне »
Орловића у Лици је било у Доњој Плочи. Славе Јовањдан. Поздрав

Ван мреже Цуце

• Почетник
  • **
  • Поруке: 46
  • J2a-M92
« Одговор #50 послато: јун 01, 2019, 09:46:20 поподне »
Нашао сам интересантан податак за Орловиће: споменут је 1440 год. један Тудор Ненојев Ивановић на цетињу (Бајице) ко је сматран за Орловића.

Интересантно да у то вријеме је споменут један Иваниш Цуца (1445), и раније његова супруга Љуба 1431 год.

По предању Бајичких и Бјеличких Орловића, Неноје се звао и Бајо, и дошао из Ржаног дола у Цуцама. Могуће да овај Иваниш Цуца заправо ђед Тудора и отац фамозног Неноја. А што се тиче E-V13 сасвим могуће да Тудор или један Орловић усвојио сина. Ипак J2a-M92 Самарџићи Орловићи по предању потичу из Бајица.