Аутор Тема: Хаплогрупа влаха Риђана?  (Прочитано 10614 пута)

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • Поруке: 78
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #80 послато: фебруар 27, 2019, 01:55:13 поподне »
Znači PH908...

симо

• Гост
« Одговор #81 послато: фебруар 27, 2019, 01:58:13 поподне »
Мени се ипак чини да је у питању E-Z19851.

Мада нисам стопостотно сигуран.

симо

• Гост
« Одговор #82 послато: фебруар 27, 2019, 02:06:10 поподне »
Ако би говорили о PH908 као о старим Риђанима, осим Ковачевића и Шабановића, и оног нејасног резултата Вујачића, не видим неки други старији PH908 род на том подручју. Остали PH908 су углавном од досељеника: Озринићи, Суботићи Леденичани, Пуношевићи Одаловићи.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 7685
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #83 послато: фебруар 27, 2019, 03:30:00 поподне »
Па, познато је да се већина Риђана раселила према Херцеговини (и даље)…

Мислим да има још неких родова у Боки који вуку корене из Риђана, а да су РН908, у Кривошијама и селима око Херцег-Новог. Не бих да их овде наводим, јер неки још увек нису за јавну употребу.

Бићу слободан да изнесем претпоставку да су се овде досељенички родови показали као жилавији и ратоборнији, те да је услед тога остало њихово бројније становништво у матици. То никако не би био усамљен случај у ЦГ.

У тој конструкцији, једино не знам који популацијски круг представљају L241.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
« Одговор #84 послато: фебруар 27, 2019, 03:43:47 поподне »
Možda bi L241 mogao biti domorodački gen,koji je sa PH908 zajedno formirao pleme Ridjani,gde je PH908 bio dominantan...I ja mislim da se I2 iseljavao pod uticajem Turaka,Nikšića,Kuča i da je zato slabilo njegovo prisustvo na matičnom području...Nego niko da mi odgovori kada su Ridjani pomerili se sa sa Krupačkog polja?

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #85 послато: фебруар 27, 2019, 04:13:47 поподне »
Можда ово помогне (Храбак, "Риђани"):

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
« Одговор #86 послато: фебруар 27, 2019, 04:22:40 поподне »
Можда ово помогне (Храбак, "Риђани"):

Da,čitao sam to...to ja i pretpostavljam da su se tada i odselili,izmedju 1411 pa recimo 1430...Vrlo rano...po katoličkim spisima oko 1630,da ne tražim sada izvor,u Ravnom imamo dve kuće "šizmatika" ...Verovatno je reč o Salatama...mislim da je PH908 slabio u Ridjanima ovim odlascima,no sačekajmo april kada ćemo imati testiranog Salatu...

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
« Одговор #87 послато: фебруар 27, 2019, 06:38:06 поподне »
Простор око Крупачког језера је више био територија Угреновића, док је риђанска територија почињала око Сланског језера.

Уколико мислимо на исте Салате (Равно, Требиње, Митровдан) они би судећи по предању и слави, могли бити поријеклом од неколико стариначких лужанских братстава у Никшићком Пољу (Рончевићи) за које ми је негдје остало да славе Митровдан (мада нисам сигуран). У самом Никшићу у засеоку Попе,налазила се стара црква-манастир св. Димитрија.
Kada je sagradjena ta crkva i ko je bio ktitor? Ne mogu ništa specijalno pronaći na internetu...

симо

• Гост
« Одговор #88 послато: март 01, 2019, 04:00:45 поподне »
Везано за подручје у којем су почетком 15. вијека први пут забиљежени власи Риђани, треба рећи да је на том подручју постојала травунијска жупа Крушевица, забиљежена и у Љетопису Попа Дукљанина. На тај начин је стара жупска граница између Крушевице и Рудина постала нешто касније и граница између влаха Риђана и Бањана. Иначе старо име Вилуса је било управо Крушевица.

Само постојање жупске организације говори да је ту поред влаха морало бити и земљорадничког становништва. Можда то становништво треба тражити међу неким не превише развијеним родовима на простору данашњих Грахова и Вилуса.

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
« Одговор #89 послато: март 09, 2019, 06:15:14 поподне »
Везано за подручје у којем су почетком 15. вијека први пут забиљежени власи Риђани, треба рећи да је на том подручју постојала травунијска жупа Крушевица, забиљежена и у Љетопису Попа Дукљанина. На тај начин је стара жупска граница између Крушевице и Рудина постала нешто касније и граница између влаха Риђана и Бањана. Иначе старо име Вилуса је било управо Крушевица.

Само постојање жупске организације говори да је ту поред влаха морало бити и земљорадничког становништва. Можда то становништво треба тражити међу неким не превише развијеним родовима на простору данашњих Грахова и Вилуса.
To opet meni ne pomaže puno...možda neka karta,ili mapa...Rekoh Salate po predanju su Dragojlovići,Ridjani iz  Krupačkog polja(danas jezera)....Neko napisa da je to bila teritorija Ugrenovića,koji su ako ja dobro pratim bili u jednom trenutku na čelu Ridjana....opet poklapa se predanje da su Salate medju prvim stanovnicima Ravnog,njihov odlazak u Ravno datiram izmedju 1400-1500...što bi se moglo poklopiti sa propašću Ugrenovića i dolaskom Nikšića na njihovu teritoriju...

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
« Одговор #90 послато: март 09, 2019, 06:20:57 поподне »
Што се тиче питања из наслова теме: Хаплогрупа влаха Риђана? засад видим неке три опције:

E-V13>Z19851
I2-PH908
E-V13>L241

при чему Z19851 има веће шансе због опште доминације ове гране на простору некадашњег племена Риђана. Проблем је једино то предање о поријеклу "из Куча" и накнадном дооласку на подручје племена Риђана и присутност ове гране и међу другим родовима у Бјелицама, Цуцама, Цетињском племену.

Друга слабија опција би била I2-PH908 као хаплогрупа граховских Ковачевића.

И можда и трећа опција: E-V13>L241 ако се покаже да је ово хаплогрупа старих Угреновића ( које неки аутори помињу као Риђане),а самим тим и постојање даље веза са бањанским родом Копривица, што би онда значило да је E-V13>L241 нешто старија на поменутом подручју.
Možda bi moglo ovako
E-V13>L241 starosedeoci ,
I2-PH908 većinski se doseljavaju i osnivaju pleme,
E-V13>Z19851 kasnije dolaze od Kuča i konačno formiraju kompletno pleme...Zbog toga možda i nemamo konkretnu slavu za Ridjane,veliko pleme,i česta doseljavanja...

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #91 послато: март 09, 2019, 06:42:58 поподне »
Možda bi moglo ovako
E-V13>Z19851 kasnije dolaze od Kuča i konačno formiraju kompletno pleme...Zbog toga možda i nemamo konkretnu slavu za Ridjane,veliko pleme,i česta doseljavanja...

Ово звучи сасвим могућно.
С тим, што би, рекао бих, онај етнички елемент који је дао име племену, чине РН908.

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Поруке: 1657
  • Васојевић
« Одговор #92 послато: март 09, 2019, 06:47:54 поподне »

Већ је било речи о томе, али треба изгледа поновити још једном - грана L241 није заступљена на простору Риђана, па самим тим нема везе са овом темом. Симо је грешком написао L241 уместо Z16988 говорећи о Угреновићима:

Иако сам мислио да би Угреновићи могли бити блиски Копривицама и самим тим E-V13>L241, сад видим да им Угреновићи заправо нису блиски и да су највјероватније  E-V13>Z16988.

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
« Одговор #93 послато: март 09, 2019, 06:48:36 поподне »
Ово звучи сасвим могућно.
С тим, што би, рекао бих, онај етнички елемент који је дао име племену, чине РН908.
To i ja kažem...a ima i logike....

Ван мреже plemeI

• Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
« Одговор #94 послато: април 18, 2019, 11:25:19 поподне »
Možda bi moglo ovako
Ja sam novajlija ali želim da se priključim ovoj konstataciji sa pristupom da pitam dali je pleme haplo grupa I2  ili E-V13  ili oni zajedno čine plemenski savez.