Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 36244 пута)

Ван мреже НебоСав

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • Поруке: 78
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #620 послато: јул 08, 2019, 03:38:26 поподне »
Килибарда, Аранђеловдан, Тупан, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Најближи му је Ђуровић, Ораси, Подгорица. Имају једну разлику на упоредива 23 маркера. Ђуровићи заједно са Пејовићима спадају у Озриниће- Градашевиће.

Килибарде и Ераковићи су један род и заједно су у Тупан дошли из Велестова са Чева.

https://www.poreklo.rs/2016/02/20/poreklo-prezimena-selo-tupan-niksic/

Недавно сам видео да су се недавно  појавили резултати  за  Килибарду. Ја сам од Ераковића, из Бањана, и са тестираним Килибардом имам две разлике на 23 маркера, а са горепоменутим  Ђуровићем из Ораха имам три разлике од 23 маркера. Ево како изгледа матрица наших разлика:

DYS439    DYS389i           DYS635
Савићевић (од Ераковића, из Тупана)          12             13                   21
Килибарда, из Тупана                                  13             13                   23

Ђуровић, Ораси                                           13             14                   23

Рекао бих да је потврђено предање да су Ераковићи и Килибарде један род.

Даље, приметио сам да ја једини у кластеру Озринића имам на DYS 635   вредност 21, док сви остали имају 23, изузев Николића и Радовића из Никшића, који имају вредност 22. 

Има ли неко од зналаца коментар у погледу наведених разлика и даљих корака у погледу тестирања?

Ван мреже Clavdivs

• Уредник СДНКП
  • Писар
  • Поруке: 324
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #621 послато: јул 11, 2019, 10:15:15 поподне »
Мијаиловић, Јовањдан, Стубо, Ваљево

Припада хаплогрупи I1-Z63. Од претходно тестираних му је најближи Миљанић из Бањана од кога се разликује на једном 23 упоредива маркера (додуше, разлика је трострука). Такође му је близак (2/23) и један тестирани из околине Требиња, који слави Јовањдан као и Мијаиловић и Миљанић.

За Мијаиловиће у Стублу Љуба Павловић каже следеће:
Цитат
Марјани, Михаиловићи и Радовановићи: У најраније досељене породице рачунају се Марјани. Марјани су по њиховом причању досељени у 4 породице од Новог у Далмацији, одакле су се прво населили у Конавлима, па су одатле у другој половини 17. века досељени у ово село. Од две породице су Марјани, од треће Михаиловићи а од четврте Радовановићи у Бучјанима. Сви се зову Марјани, а држи се, што они поричу, да су првобитно били католици, њих је 28 кућа и славе Јовањдан.

Тестираном бих свакако препоручио СНП тестирање (најбоље панел), како би се утврдило којој грани испод Z63 припада.