Аутор Тема: Матична служба града Сарајева  (Прочитано 441 пута)

Ван мреже Крни Јелац

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 53
Матична служба града Сарајева
« послато: Август 06, 2023, 01:29:39 поподне »
Да ли је се неко обраћао поменутој служби и на који начин? Занимају ме подаци са краја 19. и почетка 20. вијека.

Ван мреже Katarina Keanie

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Матична служба града Сарајева
« Одговор #1 послато: Јун 04, 2024, 02:45:30 поподне »
Ja sam im se obracala na dva nacina, posjetom jednoj od sarajevskih opstina, a takodje i preko emaila. U oba slucaja sam trazila podatke o svojim precima. Da bi se dobili bilo koji podaci mora se dokazati direktna veza sa precima, i u tu svrhu bih prilozila, na primjer, svoj rodni list, rodni list moje mame i rodni list moje bake da bih dobila informaciju o svom pradjedu. Izvod iz maticne knjige umrlih je besplatan - cak su mi poslali u inostranstvo jedan, i to i na nasem jeziku i na engleskom jeziku. Podaci postoje od otprilike 1860. godine.
Ako trazite informacije o pravoslavnim precima, jos bolji izvor informacija je arhiva srpske pravoslavne crkve u Sarajevu koja je potpuno digitalizovana i raspoloziva na FamilySearch.org (pristup je besplatan). Ova arhiva sadrzi mnogo vise od uobicajenih podataka o rodjenjima/krstenjima, vjencanjima i smrti - dodatni dokumenti, molbe, zalbe, pomoc siromasnima, spiskovi 18-godisnjaka (mladica za vojsku), popis stanovnistva, prelazi sa i iz pravoslavlja i t d.
Ako trazite informacije o latolickim precima, Hrvatski drzavni arhiv je digitalizovao neke of maticnih knjiga, mozete na njihovom web site da vidite sta imaju, i onda ili licno da odete u Zagreb, ili da kupite skanirane stranice koje vas interesuju (ja sam ovo koristila - poslali su mi emailom).
Pozdrav,
Katarina Keanie