Аутор Тема: Траживук- Кистање (Далмација)  (Прочитано 2292 пута)

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Траживук- Кистање (Далмација)
« послато: Новембар 27, 2017, 08:44:07 пре подне »
 Свака информација више него добродошла!
Уздравље  :D

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1361
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #1 послато: Новембар 27, 2017, 01:18:52 поподне »
Na porodicu Traživuk sam praveći rodoslov svoje porodice nabasao sasvim slučajno. Konkretno je iz Slavonije jedan deo porodice Traživuk došao u Pančevo.Uoči Drugog Svetskog Rata a možda i u toku njega, Simeon Traživuk i žena mu Roza(Ruža) Rifler sa kćerkom Margaretom(Marijom) su došli u Pančevo ,gde se Marija 1945.godine udala za očevog strica Dušana Pančevačkog.To je ono što znam.Ako trebaju datumi rodjenja i smrti mislim da imam i te podatke.Ne znam koliko ova porodica iz Slavonije ima veze sa dalmatinskim Traživucima al to je ono što imam od informacija.
« Последња измена: Новембар 27, 2017, 01:29:18 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #2 послато: Новембар 27, 2017, 01:36:42 поподне »
Према попису из 1948. године у Кистању је пописано 10 кућа Траживука.
Било их је и у Кистању већ 1709. године, када су у далматинском катастру пописане задруге Мијата, Којадина, Срђе и Вучка Траживука (4 куће са 37 особа, од тога 12 људи за оружје).

О Траживуцима код Бачка:

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #3 послато: Новембар 27, 2017, 04:36:38 поподне »
Na porodicu Traživuk sam praveći rodoslov svoje porodice nabasao sasvim slučajno. Konkretno je iz Slavonije jedan deo porodice Traživuk došao u Pančevo.Uoči Drugog Svetskog Rata a možda i u toku njega, Simeon Traživuk i žena mu Roza(Ruža) Rifler sa kćerkom Margaretom(Marijom) su došli u Pančevo ,gde se Marija 1945.godine udala za očevog strica Dušana Pančevačkog.To je ono što znam.Ako trebaju datumi rodjenja i smrti mislim da imam i te podatke.Ne znam koliko ova porodica iz Slavonije ima veze sa dalmatinskim Traživucima al to je ono što imam od informacija.
Занимљиво, можда су смо неки веома даљни род по тој линији :)
Други ће знати боље, али ако се не варам било је неких миграција из Далмације у Славонију?

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #4 послато: Новембар 27, 2017, 04:37:46 поподне »
Према попису из 1948. године у Кистању је пописано 10 кућа Траживука.
Било их је и у Кистању већ 1709. године, када су у далматинском катастру пописане задруге Мијата, Којадина, Срђе и Вучка Траживука (4 куће са 37 особа, од тога 12 људи за оружје).

О Траживуцима код Бачка:

Хвала, веома занимлљиво, да ли можда постоје претпостваке одакле су се доселили и којој би евентуално хаплогрупи могли да припадају?

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #5 послато: Новембар 27, 2017, 04:50:12 поподне »
Хвала, веома занимлљиво, да ли можда постоје претпостваке одакле су се доселили и којој би евентуално хаплогрупи могли да припадају?

Презиме је по свему судећи надимачког облика, не постоје помени потенцијално сродних породица, а и крсна слава је исувише честа да би се могло претпоставити нешто. У сваком случају, препоручујемо тестирање.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #6 послато: Новембар 27, 2017, 07:20:07 поподне »
У Батајници има Страживука староседелаца, они кажу да потичу од Траживука из Буковиице и да су се њихови преци доселили у време Аустро-Угарске, мислим у првој половини 19-ог века.

У источном Срему се староседеоцима (Сремцима) сматрају сви они чији су се преци доселили за време Аустро-Угарске, па таман то било коју годину пред распад Аустро-Угарске.

Иначе у доњем и источном Срему има пуно породица које се сматрају староседелачким а које су досељене из Далмације, Лике, са Кордуна или Баније у 18-ом и 19-ом веку.
Познајем Бурсаће из околине Старе Пазове чији су се преци ту доселили из Плавна код Книна 1780. године.
Срео сам баш пуно Сремаца из Батајнице, Пазове, Инђије, Сурдука, Добановаца, Угриноваца, Белегиша, Крњешеваца, Голубинаца, Бановаца итд. који знају да су им се преци доселили из Далмације, Лике, са Кордуна или Баније а ређе из Босне у 18-ом или 19-ом веку.
« Последња измена: Новембар 27, 2017, 07:23:42 поподне Свевлад »

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #7 послато: Новембар 27, 2017, 07:51:33 поподне »
О томе имаш код Душана Поповића - Срби у Војводини и код Симеона Араницког - Православна парохија крајем 1911. у Старој Пазови.

Ван мреже Krajishnik90

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Траживук- Кистање (Далмација)
« Одговор #8 послато: Фебруар 01, 2018, 02:35:59 поподне »
Са колонизацијом 1946-1949 у Западни Срем, конкретно у Шидске Бановце били су досељени Траживуки из Далмације и славили су Св.Јована, род је изумро, кућа оронула ...