Аутор Тема: Batasi  (Прочитано 3546 пута)

Ван мреже Krajishnik90

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Batasi
« послато: Август 10, 2016, 02:27:35 поподне »
Pozdrav svima,
Nov sam na forumu i imam par pitanja u vezi porekla mog prezimena ako bih neko  mogao da pomogne. Poticemo iz jednog dalmatinskog sela Mokro Polje ali me zanima postoje li neki podatci odakle su moji predci doselili u dalmaciju i kada? Slavimo sv.Jovana Krstitelja.

Hvala vam unapred

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2362
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Batasi
« Одговор #1 послато: Август 10, 2016, 02:50:21 поподне »
Pozdrav svima,
Nov sam na forumu i imam par pitanja u vezi porekla mog prezimena ako bih neko  mogao da pomogne. Poticemo iz jednog dalmatinskog sela Mokro Polje ali me zanima postoje li neki podatci odakle su moji predci doselili u dalmaciju i kada? Slavimo sv.Jovana Krstitelja.

Hvala vam unapred

Крајишниче, добродошао! Да ли сте ви Батаси или Баташи, на основу "Batasi" се не може закључити?

Ван мреже Krajishnik90

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Batasi
« Одговор #2 послато: Август 10, 2016, 03:24:05 поподне »
Batasi   sa s  ne sa š izvinjavam se zbog toga jer sam poruku pisao na mobilnom :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2362
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Batasi
« Одговор #3 послато: Август 10, 2016, 03:32:45 поподне »
Batasi   sa s  ne sa š izvinjavam se zbog toga jer sam poruku pisao na mobilnom :)

Овде има људи који добро познају тај крај, верујем да ће се јавити. Ја сам само видео да се презиме спомиње сигурно још пре 250 година (а вероватно је и старије).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Batasi
« Одговор #4 послато: Август 10, 2016, 03:43:18 поподне »
Batasi   sa s  ne sa š izvinjavam se zbog toga jer sam poruku pisao na mobilnom :)

Презиме Баташ би могло бити зоонимског порекла, јер је баташ у приморју један од назива за рибу ципол главаш (лат. Mugil cephalus).

(в. Поморска енциклопедија, Том 2, Загреб, 1975, стр. 21)

То помало усложњава трагање за пореклом овог рода, јер Мокро Поље је релативно близу мору, па тако у презимену немамо ништа необично што би указивало на неко конкретније порекло.

Елем, на чланку о Стрмици, селу поред Книна нађох међу коментарима посетилаца и следеће: Bastasi vuku poreklo iz Niksicke zupe, odakle su se selili na zapad…Tamo je selo Bastasi…, али је питање да ли су Батаси исто што и Баташи, односно Басташи?



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2362
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Batasi
« Одговор #5 послато: Август 10, 2016, 03:47:24 поподне »
Презиме Баташ би могло бити зоонимског порекла, јер је баташ у приморју један од назива за рибу ципол главаш (лат. Mugil cephalus).

(в. Поморска енциклопедија, Том 2, Загреб, 1975, стр. 21)

То помало усложњава трагање за пореклом овог рода, јер Мокро Поље је релативно близу мору, па тако у презимену немамо ништа необично што би указивало на неко конкретније порекло.

Елем, на чланку о Стрмици, селу поред Книна нађох међу коментарима посетилаца и следеће: Bastasi vuku poreklo iz Niksicke zupe, odakle su se selili na zapad…Tamo je selo Bastasi…, али је питање да ли су Батаси исто што и Баташи, односно Басташи?

И ја видех тај коментар, не знам одакле коментатору податак. Био сам у Бастасима, данас познатим по сплаварењу "рафтингу" Таром  :) Налазе се на самој данашњој граници Црне Горе и Херцеговине. Међутим, ови Бастаси у Никшићкој жупи су неки други...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13253
Одг: Batasi
« Одговор #6 послато: Август 10, 2016, 03:59:21 поподне »
Батаси су се изгледа звали и Ботаси раније. Било их је у Мокром Пољу и Стрмици са славом Јовањдан.

Код Ђорђа Јањатовића (презимена Срба у Босни) постоји податак да је Батаса, додуше Ђурђевштака, било и у околини Ливна (Тишковац). Треба проверити да ли постоји нека веза.

Генерално је уврежено мишљење да је добар део становништва Северне Далмације (Батаси такође) пореклом из Босанске Крајине (сеоба крајем 17. века).

Саветујем да урадите днк анализу, зато што већ постоји око 200 тестираних Срба са крајишког простора, па ћете сигурно пронаћи блиске сроднике.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Batasi
« Одговор #7 послато: Август 10, 2016, 04:04:17 поподне »
И ја видех тај коментар, не знам одакле коментатору податак. Био сам у Бастасима, данас познатим по сплаварењу "рафтингу" Таром  :) Налазе се на самој данашњој граници Црне Горе и Херцеговине. Међутим, ови Бастаси у Никшићкој жупи су неки други...

Мислим да смо нашли решење ове загонетке. :)

Ботас, Мокро Поље, св. Јован, 26 (4). Зову се другачије Батос или Батас. Несумњиво су дошли током поновног насељавања опустелог Мокрог Поља 1692. године из Бјелајског Поља у Босанској Крајини. Имају породиични надимак Бијелићи. Са њима су свакако у сродству и Батоси у Стрмици.

Батос (Батас), Стрмица, св. Јован, 10 (2). Преци су им се доселили из Босне. Биле су их 3 куће у Стрмици око 1920. године Ова фамилија је свакако у сродству са Ботасима у Мокром Пољу.

Извор: Александар Бачко, Породице далматиснких Срба, Београд, 2008, стр. 45-46

Наравно, и Небојша је у међувремену долетео са тачним подацима. ;)

Поздрав,
Amicus



Ван мреже Krajishnik90

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Batasi
« Одговор #8 послато: Август 10, 2016, 07:00:57 поподне »
Jaoj hvala vam svima na odgovorima ne znate koliko mi sve to znači zaista  8) zbog kolonizacije u srem 1947 godine na tamošnjem srezu su deci moga dede upisali prezime Batos koliko sam uspeo istražiti ima Batosa u Kozarskoj Dubici i Banja Luci i kao mi slave sv.Jovana Krstitelja dali mislite da su to isti rodovi? Nije ni to Bjelajsko polje toliko daleko od Dubice

Hvala vam unapred

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13253
Одг: Batasi
« Одговор #9 послато: Август 10, 2016, 07:23:52 поподне »
zbog kolonizacije u srem 1947 godine na tamošnjem srezu su deci moga dede upisali prezime Batos koliko sam uspeo istražiti ima Batosa u Kozarskoj Dubici i Banja Luci i kao mi slave sv.Jovana Krstitelja dali mislite da su to isti rodovi? Nije ni to Bjelajsko polje toliko daleko od Dubice

Hvala vam unapred

Ови крајишки Батаси су управо досељеници из Далмације, тј. Стрмице (крај 19. века). Генерално су на том крајишком подручју (Даламција, Лика, Босанска Крајина) биле честе тзв. повратне сеобе, па не треба да чуди ако су преци Батаса (можда под другим презименом раније) селили из Босне у Даламцију, па из Северне Далмације поново у Крајину, итд.

Не успевам да пронађем више информација о овима Батасима из околине Ливна (Ђурђевдан). Можда они могу бити "део слагалице" који недостаје. :)

Код далматинских Хрвата је нпр. било присутно презиме Батош.




Ван мреже Krajishnik90

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Batasi
« Одговор #10 послато: Август 10, 2016, 09:28:14 поподне »
Jedno veliko hvala ljudi  ;D dali mislite da su Batasi koji su u dalmaciju doselili iz bosanske krajine bili starosedeoci tamo ili su doselili seobama iz srbije ili crne gore ? Ne bi da vas smaram tim pitanjima ali oduvek su me te stvari zanimale.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13253
Одг: Batasi
« Одговор #11 послато: Август 10, 2016, 10:11:58 поподне »
Jedno veliko hvala ljudi  ;D dali mislite da su Batasi koji su u dalmaciju doselili iz bosanske krajine bili starosedeoci tamo ili su doselili seobama iz srbije ili crne gore ? Ne bi da vas smaram tim pitanjima ali oduvek su me te stvari zanimale.

Нема на чему, жив био! Постоје шансе и да је у питању "стара" породица из западне Босне, али ипак већи део крајишких Срба води порекло из ЈИ области (Стара Херцеговина, итд.).

Овде има више информација о генетици крајишких Срба:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1260.0
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1494.0

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Batasi
« Одговор #12 послато: Август 11, 2016, 03:00:24 поподне »
Презиме Батас (Далмација)

Попис СР Хрватске (1948):
1. Мокро Поље, општина Книн (четири куће, 26 душа), пописани као Ботас
2. Стрмица, општина Книн (двије куће, 10 душа), пописани као Батос

Према Александру Бачку, Батаси су дошли у Далмацију 1692. године из Бјелајског поља (Босанска крајина).

Ако погледамо млетачки катастар Далмације из 1709. године, видјећемо да је у Мокром Пољу (општина Книн) пописан Тадија Батас ("Thadio Batas"), пок. Радосава. Занимљиво је то што је исте године у Жажвићу (општина Шибеник) пописан Тадија Батасовић ("Thadio Battassouich"), пок. Милисава.

Извори и литература:
1. Valentin Putanec i Petar Šimunović, ured., Leksik prezimena Socijalističke Republike Hrvatske (Zagreb: Institut za jezik, 1976)
2. Александар Бачко, Породице далматинских Срба (Београд: Удружење грађана "Српски деспот", 2008)
3. Marko Rimac, Zadarsko okružje na mletačkom katastru iz 1709. godine: Treći dio, Gornji kotar (Zadar: Državni arhiv u Zadru, 2012)