Аутор Тема: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)  (Прочитано 19129 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #20 послато: Јун 02, 2015, 05:11:47 поподне »
Тек сад видех ову поруку. Драго ми је да си пронашао везу.

Изгледа да су се Далматинци у 18. веку исељавали у Босанску Крајину. Личка струја је нешто касније преплавила Подгрмечје и ти досељеници су најбројнији данас.

Све указује да је старији слој (условно речено) српског становништва Бос. Крајине пореклом из Далмације.

Да, тако се чини. Личка струја се досељава послије 1850. а поготово масовно након 1879. године.

Далматинци због тешких услова живота у Далмацији , почели су да досељавају у Босанску Крајину још крајем 18. вијека и наставили су у континуитету кроз 19. вијек.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13253
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #21 послато: Новембар 24, 2015, 02:01:29 поподне »
Занимљиво да код Бијелог Поља (ЦГ) постоји место Подкрајци.

Крајишки Покрајци су презиме добили по месту из ког су дошли. То може лако бити и неко место на западу, у Крајини, али не треба искључити ни ову опцију зато што многе породице I2a (било да су DS, или DN) везују своје порекло за север Црне Горе.

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #22 послато: Април 29, 2016, 04:55:03 поподне »
Занимљиво да код Бијелог Поља (ЦГ) постоји место Подкрајци.

Крајишки Покрајци су презиме добили по месту из ког су дошли. То може лако бити и неко место на западу, у Крајини, али не треба искључити ни ову опцију зато што многе породице I2a (било да су DS, или DN) везују своје порекло за север Црне Горе.

Nastanak prezimena Pokrajac povezan je s obrambenim područjem, jer označava osobu koja obitava u nekakvoj Krajini. Budući da su se Pokrajci naselili na mletačkom teritoriju, vjerojatno prezime nema vezu s Vojnom krajinom, već s pograničnim mletačkim posjedima prema Osmanskom Carstvu, koji su također imale naziv "krajina", poput drinške, kninske, cetinske, imotske i vrgoračke. Nije mi poznato da su u Crnoj Gori postojale upravno-vojne jedinice nazivane krajinama pa ako je moje mišljenje točno, onda je vjerojatnije da je prezime nastalo na području Dalmacije, a ne u Crnoj Gori.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1364
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #23 послато: Април 29, 2016, 06:26:28 поподне »
 Pokrajac može biti i lično ime. U Vrpolju, Ljubomir kod Trebinja ima stećak sa natpisom Pokrajca Oliverovića.

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #24 послато: Мај 02, 2016, 12:13:50 пре подне »
Pokrajac može biti i lično ime. U Vrpolju, Ljubomir kod Trebinja ima stećak sa natpisom Pokrajca Oliverovića.

Zanimljivo. U tom slučaju, moguće je da etimologiju prezimena objasniti i na neki drugi način. Primjerice, osoba koja živi "pokraj" nečega, postrani, na rubu i slično. Znam da se mnogo Pokrajaca upravo iz Razvođa iselilo u Crnu Goru tijekom posljednjeg rata, tako da se tamo povećao broj osoba s tim prezimenom.

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #25 послато: Мај 02, 2016, 04:26:36 поподне »
Izvod iz anagrafa sela Razvođe. Spominje se dvojno prezime Pokrajac Manojlović što bi značilo da su i Manojlovići iz Razvođa starinom Pokrajci!




Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #26 послато: Мај 04, 2016, 02:16:11 поподне »
Izvod iz anagrafa sela Razvođe. Spominje se dvojno prezime Pokrajac Manojlović što bi značilo da su i Manojlovići iz Razvođa starinom Pokrajci!



Odakle ti fotografija tog anagrafa? Može li se skinuti s interneta? Poznato mi je da postoje digitalizirane crkvene matične knjige za katoličke župe, koje se mogu pregledavati putem interneta, ali nisam siguran postoji li ista stvar za pravoslavne crkvene knjige.

Nažalost, nisam čuo za Manojloviće iz Razvođa i biti jako malo znam o Pokrajcima, jer nemam baš mogućnosti raspitati se. Zato i tražim informacije na ovaj način. Dodatni problem je da i ono malo Pokrajaca koje znam, nemaju dovoljno znanja i informacija.

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #27 послато: Мај 08, 2016, 09:14:28 поподне »
Foografija je iz arhiva i anagraf se ne može se naći na internetu.
Na familysearch imaš matične knjige i za veliki broj pravoslavnih parohija. Malo sam pogledao, Razvođe je popisivano unutar parohije Drniš, a pismo je latinica. Evo ti primjer jedne stranice s Pokrajcem na vrhu.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1311
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #28 послато: Јун 13, 2016, 04:59:58 поподне »
Можда ниiе на одмет - процените  ..преци чувеног Руђера Бошковића носили су презиме Подкравићи, односно Падкрајчићи , који су се врло рано доселили у Орахов До, гдје су се размножили као Бошковићи.. стр. 69



https://de.scribd.com/doc/287475195/Tribunia-12
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Pokrajac (Razvođe, Dalmacija)
« Одговор #29 послато: Јул 06, 2016, 04:34:38 поподне »
Foografija je iz arhiva i anagraf se ne može se naći na internetu.
Na familysearch imaš matične knjige i za veliki broj pravoslavnih parohija. Malo sam pogledao, Razvođe je popisivano unutar parohije Drniš, a pismo je latinica. Evo ti primjer jedne stranice s Pokrajcem na vrhu.


Hvala Argo. Pokušat ću malo istražiti, čim nađem slobodnog vremena.