(Други део)
С обзиром на горе изнесене податке и обрасце, Владина најновија претпоставка је да ће
Ђилас из Заграда припасти његовој грани! Уколико се то деси, то ће значити још једно фантастично откриће, конкретно, гранање једне до сада ретке FT190799 никшићке гране и прибраћене гране I2-Z17855>А20300>Y135654, пре њихових независних исељења из Бихора/Бијелог Поља у Жупу Грачаницу (предака тестираних Ђиласа, Ђуровића и Чворовића) и ивањичку Брезову (предака Бојановића и Радошевића). Услов за тако нешто који би се морао испунити, јесте мањи број заједничких SNP маркера испод FT190799, између тестираних Бојановића и Ђиласа, што би потврдило њихову даљу генетичку сродност, која не би требала бити млађа од половине 14. века. Хаплотипови не указују на посебну блискост Бојановића и Ђиласа, посебно разлике на 481 маркеру, којих има 3, али Влада се ипак нада да је на прагу открића својих даљих рођака. Да подсетим само, Ђилас и Ђуровић су добили позитивне резултате на FT190799, а негативне на Y250780, на Y189944 нису тестирани већ је Ђилас одмах након FT190799+ поручио WGS тест. WGS је ушао у 5. месец секвенцирања, надамо се да ће резултат бити познат до краја године. Биће занимљиво видети да ли ће се остварити и ова најновија прогноза, у сваком случају, са резултатом Ђиласа напокон биће реализована и пуна генетичка профилизација Жупљана.
Још неколико лепих вести су нам стигле, које се тичу дубинских тестирања даљих рођака Никшића у бочним
Y52621 гранама. Познато је да је и овај правац истраживања подједнако битан, у јаснијем разумевању матице Никшића. Да је матица за Y52621
Стара Рашка, тачније њено само језгро, сјеничко-бихорски простор, нисмо тиме ништа ново рекли, јер досадашњи резултати и сама грана Y52621, посебно преко племена Никшића, показује везу са Старом Рашком, али потребни су нам и други резултати.
Влада је успешно придобио за WGS тестирање
Цветића из Ковачевца код Младеновца, са славом Стевањдан и пореклом из Сјенице-Нове Вароши. По хаплотипу нема сумње да припада хаплогрупи Y52621 и бочној грани у односу на Никшиће. Након његовог резултата знаћемо старост генетичког раздвајања са исељеним Стевањштацима у Босанској Крајини, и када се оквирно догодила миграција њиховог претка из Старе Рашке.
Такође, дошли смо и до узорка
Лазаревића-Биорца из Кусовца код Кнића са славом Јовањдан, за SNP тест у YSEQ на Y52621. У литератури за Лазаревиће пише да су пореклом из Бихора:
https://www.poreklo.rs/2015/02/21/poreklo-prezimena-selo-kusovac-knic/"-Биорци (Симићевићи, Весовићи, Ћировићи, Радосављевићи, Лазаревићи и Биорци). Чукунбаба данашњих довела је из Бихора синове Симића и Веса а са њима су дошли рођаци Витко и Радосав. Најпре су се населили у Борач са осталом својом фамилијом Биорцима, која је још велика у Борчу. Касније су дошли овде. Славе Јовањдан."
Лазаревић по маркерима делује да ће припасти Y52621, уколико се то догоди, најизвесније је да се открије веза са тестираним
Чикарићем из села Златари код Бруса, испод Y52621>
BY77359, због исте славе и сличног хаплотипа.
Од потенцијалних Y52621+ са крсном славом Јовањдан, и тестираном
Трифуновићу из Беоца код Рашке поручен је тест на Y52621. Пореклом је из Рикова, то је заселак села Врачево код Лепосавића. По хаплотипу Трифуновић је исти генетички род са тестираним Јелићима из Ерчега, слава такође Јовањдан, који су пореклом "из Васојевића".
У случају позитивних резултата ових Јовањштака на Y52621, посебно Лазаревића-Биорца, назире се и матица Јовањштака у Бихору, где су постојале две цркве посвећене
Св. Јовану (вероватно их је било и више), и обе су из преднемањићког периода, у селима
Сутиван и Затон. И називи Сутиван (старији Светиван) као и
село Ивање, сведоче да је култ Св. Јована овде у прошлости био развијен и јак. Село Лозна се налази недалеко од њих. Иначе, у селу Лозни је лоцирано чак 5 црквишта, а и у осталим бихорским селима их има по неколико, што довољно говори о високом степену духовног развоја стариначког бихорског становништва.
Да ли су некадашњи православни храмови у Лозни били посвећени Св. Луки, Св. Марку, или Св. Ћирилу, можда и Св. Јовану? Врло вероватно. Према Медојевићу и Лутовцу, бројна бихорска села су опустошена након 1690. године. Лозна, Сутиван, Затон, Ивање, Азане, само су нека од њих. Управо у Азанама већ имамо потврду присуства Y52621, са позитивним резултатом муслимана
Новалића код Бовог Пазара, који је пореклом од Јовањштака из овог села. Као што смо видели у претходној анализи, у Азанама су у прошлости живеле и породице са славом Лучиндан (исељени Госпавићи). С обзиром на већ утврђену разноврсност никшићких грана у Бихору и Полимљу, то би значио један континуитет бивствовања на овом простору неколико Y52621 огранака, још од раног средњег века.
Влада је стигао до још једног узорка,
Басарића из Губереваца код Лучана са славом Ђурђиц, такође за тест на SNP маркер Y52621. Разлог генетичког испитивања јесте што и порекло Басарића упућује такође на Бијелопољски крај. Басарићи су исти генетички род са Татовићима из Тисовице, Грујићима из Метохије, и једном породицом чији резултат није јаван, са презименом које указује на порекло из околине Бијелог Поља (сви славе Ђурђиц). Басариће и Татовиће повезују и са бројним Азањцима из Васиљевића код Ивањице, пореклом очито из бихорских Азана. Интересантно, у Азанама је 1913. године пописана и једна кућа Ивезића, који су се касније иселили у Суви До код Тутина, а касније у Краљево, који такође славе Ђурђиц.
Поред ових нових акција, и даље чекамо WGS резултат
Поповића из Равне Горе код Ивањице, са добијеним SNP резултатом Y52621+, који је представник разгранатог рода Старорашких Јелисејевштака (са крсном славом Св. Јелисеј, познато је да овај култ нигде није развијен изван Старе Рашке). И даље постоји могућност да Поповићев WGS резултат "поцепа" никшићки FT190799.