Форум - Порекло
ДНК порекло => Аутосомална ДНК => Тему започео: kocovic Јануар 31, 2024, 10:47:08 поподне
-
Копирам ово са другог форума, можда некоме буде интерсантно.
К36 (пре 15000 и 4500 година):
https://www.allelocator.ovh/Tool%20for%20Eurogenes%20K36%20-%20Timeline.htm
К36 (модерни):
https://allelocator.ovh/Taux%20de%20Similitude.htm
К15:
https://www.allelocator.ovh/Eurogenes%20K15%20-%20World.htm
-
Моја К36 мапа. Шта каже струка. Овако лаички, највеће уклапање постоји на Банији/Кордуну (86), Црној Гори (85) и на граници Румуније и Молдавије (такође 85).
(https://i.postimg.cc/0jQFNqtw/K36-mapa.png)
-
(https://i.postimg.cc/sXMJhhjt/Untitled-50.jpg) (https://postimg.cc/cgNYq68m)
Нема неких разлика иако знамо да по Вахадуо има поприлично. Ово К36 симулирано није лоше за одређивање неког региона који доминира, не видим неку другу употребу.
-
(https://i.postimg.cc/qv725JRW/K36.png)
-
(https://i.imgur.com/tOrIXS0.png)
-
Ti Kočo pak bacaš, kao i u drugim kalkulatorima, južnije. Prilično si jak i u Italiji. Trebalo bi da uradiš onu mapu iron+roman age, mislim da su ti preci u velikoj meri illatino sermone ut Marco Aurelio loquor. Što čudi s obzirom na I-Y3120 haplogrupu, iako to veze nema jedno sa drugim ali opet. Ako bih morao na osnovu ove tri mape da donesem zaključak bio bi sledeći: Nebojša ima najviše slovenskog, pa ja, pa Koča. Nebojša ima najviše i germanskog, pa ja, pa Koča koji ima jako malo. Koča ima najviše predslovenskog, pa ja i Nebojša tek malo manje od mene. Ironija je u tome da je Nebojša J2b, ja sam J2a a obojica imamo više slovenskog od Koče. To apropo priče da autosomal može imati jako malo ili nimalo veze sa Y haplogrupom. Kada smo već kod Nebojše i Kriča, juče sam pročitao da su se Vizantinci kada su se predstavljali strancima predstavljali ili kao vizantinci/romani ili kao hrišćani. Christianus sum - Christi - Kriči. Kada se budu nekada obrađivala ona grčka groblja ne bi me čudilo da ispliva neki Kričković.
-
Имајте на уму, да су једном машћу показани предјели или појаси чије становништво има сличан удјел примјеса. У мом случају не значи да имам ближе везе с Мађари и Молдавци, него да они имају сличан саоднос саставних дијелова како и становништво дуж Саве и средњега Дунава. Углавном, ако знаш да си Србин, ово оруђе добро може одредити у који "србски појас" се уклапаш.
Повишење мађарске ће имати сјеверни Босанци, повишење грчке јужни крајеви, а средњи крајеви ће имати слабију и мађарску и грчку но високу само румунску или молдавску.
(https://i.postimg.cc/vZkPWTyB/Screenshot-20240201-203517-Chrome.jpg)
-
Ti Kočo pak bacaš, kao i u drugim kalkulatorima, južnije. Prilično si jak i u Italiji. Trebalo bi da uradiš onu mapu iron+roman age, mislim da su ti preci u velikoj meri illatino sermone ut Marco Aurelio loquor. Što čudi s obzirom na I-Y3120 haplogrupu, iako to veze nema jedno sa drugim ali opet. Ako bih morao na osnovu ove tri mape da donesem zaključak bio bi sledeći: Nebojša ima najviše slovenskog, pa ja, pa Koča. Nebojša ima najviše i germanskog, pa ja, pa Koča koji ima jako malo. Koča ima najviše predslovenskog, pa ja i Nebojša tek malo manje od mene. Ironija je u tome da je Nebojša J2b, ja sam J2a a obojica imamo više slovenskog od Koče. To apropo priče da autosomal može imati jako malo ili nimalo veze sa Y haplogrupom. Kada smo već kod Nebojše i Kriča, juče sam pročitao da su se Vizantinci kada su se predstavljali strancima predstavljali ili kao vizantinci/romani ili kao hrišćani. Christianus sum - Christi - Kriči. Kada se budu nekada obrađivala ona grčka groblja ne bi me čudilo da ispliva neki Kričković.
Ја сам за себе закључио следеће:
1) Моја подграна I-Z17855 се веома рано отцепила од остатка, упитно да ли су уопште у то време били Словени (мада вероватно јесу)
2) Моји аутозомални резултати са IllustrativeDNA када бирам "Ancient Population (Mixed mode)" се највише поклапају ако се у "Periodical Ancient Ancestry Breakdown" моделујем према Грчкој и Кипру, зато што у "Ancient Population (Mixed mode)" на моделу 2 популације, добијам отприлике 65% класични Грци из Имере + 35% Естонци гвозденог доба (нешто што има више везе са Словенима и мање са народима из степе), на моделу 3 популације 67% класични Грци, 28% Балти, 5% Сака/Кимеријанци. Сличан резултат "Periodical Ancient Ancestry Breakdown". У супротном ако бирам Западни/Источни Балкан у "Periodical Ancient Ancestry Breakdown" експлодира ми компонента која је везана за Феничане (што нема смисла јер немам ниједног скоријег претка који је одатле), а која је вероватно у вези са Микенским или Минојским Грцима.
3) На Еугенес калкулаторима имам високу сибирску компоненту (преко 1%), што само потврђује ове Мађаре/Бугаре Татаре (Сака/Кимеријанци).
Ово ми све говори да је пред-словенска популација у јужним деловима Македоније била поприлично другачија од оне у Србији.
-
Могуће је да се рано отцепила од других грана како кажеш. С тиме што, док се још теби блиских људи не тестира, не постоје услови да се то са сигурношћу тврди. У време формирања Z17855 Словени увелико постоје, и то не у оквиру једне већ неколико материјалних култура које се наслањају једна на другу.
-
Имајте на уму, да су једном машћу показани предјели или појаси чије становништво има сличан удјел примјеса. У мом случају не значи да имам ближе везе с Мађари и Молдавци, него да они имају сличан саоднос саставних дијелова како и становништво дуж Саве и средњега Дунава. Углавном, ако знаш да си Србин, ово оруђе добро може одредити у који "србски појас" се уклапаш.
Повишење мађарске ће имати сјеверни Босанци, повишење грчке јужни крајеви, а средњи крајеви ће имати слабију и мађарску и грчку но високу само румунску или молдавску.
(https://i.postimg.cc/vZkPWTyB/Screenshot-20240201-203517-Chrome.jpg)
У праву је Сунце. Ово суштински показује где је највећа концентрација људи који си нам аутосомално најближи, не место порекла. Ја од Црне Горе имам само неколико одласка на море.
-
Имајте на уму, да су једном машћу показани предјели или појаси чије становништво има сличан удјел примјеса. У мом случају не значи да имам ближе везе с Мађари и Молдавци, него да они имају сличан саоднос саставних дијелова како и становништво дуж Саве и средњега Дунава. Углавном, ако знаш да си Србин, ово оруђе добро може одредити у који "србски појас" се уклапаш.
Повишење мађарске ће имати сјеверни Босанци, повишење грчке јужни крајеви, а средњи крајеви ће имати слабију и мађарску и грчку но високу само румунску или молдавску.
(https://i.postimg.cc/vZkPWTyB/Screenshot-20240201-203517-Chrome.jpg)
Наравно. Али ове К36 мапе су ипак у неку руку логичне, с обзиром на наше порекло.
- Теби и Душану, који сте Срби комплет пореклом из западних крајева, показује блиске просеке у Мађарској и међу Западним Словенима, због појачане словенске примесе.
- Кочовићу (Македонија, јужна Србија) налази блиске просеке у Македонији, чак Грчкој и Италији.
- Ивици показује Црну Гору, као централни тип, с тенденцијом ка југу (Македонија 82)
- Ја имам сличне просеке у Крајини, али за разлику од просечног Србина и у Аустрији и Јужној Немачкој.
Свима нам се наравно пијављује Румунија (северна или јужна, у зависности од примеса), Србија и Црна Гора, зато што су то вероватно просеци блиски неком уобичајеном српском.
-
Evo moje
Srbin iz Crne Gore. Rumuni moja braća ???
(https://i.ibb.co/gwcdZCb/IMG-0578.jpg)