Аутор Тема: Ћукаловићи из Власотинца  (Прочитано 2148 пута)

Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Ћукаловићи из Власотинца
« послато: Новембар 24, 2019, 02:52:00 поподне »
 Поштовани,

     видех да Ћукаловиће нисте уврстили на листу презимена, а нађох овде на сајту следеће:

"Прво помињање Власотинца потиче из XII века. У делу „Живот Св. Симеона“, биографији Стефана Немањића, под именом Уска, као крај око реке Власине. Исто тако, село Конопница се помиње у летопису у XV веку.

 Подаци за истражена археолошка места потичу из времена владавине Немањића и Косовске битке. Насељено је словенским живљем са Косова, како у Власотинце, тако и околину (Косовски Бољари и други).
Касније за време окупације од Турака, Власотинце је давало уточисте прогнаним бегунцима из свих крајева Србије, па се сматра да је његово становништво у целини досељеничко.

То се види и из порекла становништва, које у досељавању долази из различитих области: жнепољске, динарске, косовске, власинске, вардарско-охридске.

У том времену са Косова су дошли: Давинићи, Шушулићи и Сеизовићи. Ћукаловићи и Пешкићи су дошли из Црне Горе, Ишљамовићи и Петровићи изМакедоније, Стоиљковићи и Тацини из Бугарске (Трн), а Даскаловићи и Филиповићи из Лужнице, док су се Роми доселили изВрања и Грделице, Пљаскини из Санџака и Црниловићи из Кијева код Сурдулице."

   Моја бака је од Ћукаловића ( једна од шесторо деце) то је стара и велика фамилија, борци у рату, Добривоје Ћукаловић  (отац моје баке Милице ) добија 1915  - за верност отаџбини Албанску споменицу ( слике које се налазе на сајту војске )

http://xn----7sbbgqqcsmdf1anf9f.xn--90a3ac/Galerija?search=%D1%9B%D1%83%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

     Моји подаци сежу до наврдеде и даље не, на жалост. Уколико неком могу помоћи  што се тиче стабла ту сам, а сама бих волела да сазнам нешто више о њима што се тиче даље прошлости, уколико има познавалаца... била би захвална


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #1 послато: Новембар 24, 2019, 03:28:00 поподне »
У том времену са Косова су дошли: Давинићи, Шушулићи и Сеизовићи. Ћукаловићи и Пешкићи су дошли из Црне Горе, Ишљамовићи и Петровићи из Македоније, Стоиљковићи и Тацини из Бугарске (Трн), а Даскаловићи и Филиповићи из Лужнице, док су се Роми доселили изВрања и Грделице, Пљаскини из Санџака и Црниловићи из Кијева код Сурдулице."

Занимљиво, у неколико књига које се баве пореклом презимена Средске Жупе, појављује се презиме Чукаловић/Ћукаловић. Један Чукаловић је чак и аутор књиге о пореклу становништва Средске (Сретечки родослов, Ниш, 1989).

Да ли знате коју славу славе ваши Ћукаловићи?

Ови ("Чукаловци") славе Св. Ваведење (в. Група аутора, Шарпланинске жупе : Гора, Опоље, Средска, Београд, 1995, стр. 288)



Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #2 послато: Новембар 24, 2019, 03:41:25 поподне »
 Ne bih znala nazalost. Matica je u Vlasotincu, a ja sam u Beogradu. Baka koliko znam nije slavila slavu i odavno je pokojna kao i svi njeni od brace i sestara.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #3 послато: Новембар 24, 2019, 04:24:56 поподне »
Михајло Костић у свом раду Власотинце, објављеном у Гласнику Српског географског друштва (св. 33, бр. 2, 1953) на једном месту помиње Чукаловиће  (стр. 126) као досељенике из Колашина. Највероватније се мисли на Ибарски Колашин, за који се према литератури и ови сретечки везују.



Нажалост, ни он не наводи славе, а занимљиво је да презиме наводи као Чукаловић.



Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #4 послато: Новембар 24, 2019, 04:41:25 поподне »
Да, баш сам се сада замислила око славе а и око тог "Чукаловић" то ми није познато...Свакако хвала Вам на труду и времену које издвајате за ову тему... можда се нађе неко из тог краја па проследи по коју информацију  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #5 послато: Новембар 24, 2019, 04:53:19 поподне »
Да, баш сам се сада замислила око славе а и око тог "Чукаловић" то ми није познато...Свакако хвала Вам на труду и времену које издвајате за ову тему... можда се нађе неко из тог краја па проследи по коју информацију  :)

То није необично, и при истраживању овог презимена, треба рачунати да се може јавити и у везијама Џукаловић и Ђукаловић.

Занимљиво, у Адресару Краљевине СХС, Београд, 1927, стр. 975, у Власотинцу се међу трговцима мешовите робе помиње и извесни Петар Ћукаловић.





Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #6 послато: Новембар 24, 2019, 06:19:50 поподне »
  Овако иде лоза коју ја знам и колико ја знам, моја бака Милица  Ћукаловић рођена 1928. године имала је брата Лазу Ћукаловића и сестре:Душанку, Љубицу,Марију и Даницу то су деца од оца Добривоја Ћукаловића (мој прадеда) и мајке Јевросиме (Роске) Ћукаловић.  Добривоје Ћукаловић је имао брата Миливоја Ћукаловића, Божидара Ћукаловића, Николу Ћукаловића, Војислава Ћукаловића и сестре Будимку и Косару који су деца Проке Ћукаловића (мој чукундеда) чији је отац Младен Ћукаловић (мој наврдеда).

 Тако да је јако тешко ухватити сваку грану и  јако могуће да је и тај Петар у фамилији из ко зна које гране, с обзиром да су то биле породице са по шесторо и седморо деце.

Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #7 послато: Новембар 24, 2019, 06:24:51 поподне »
Да и за Колашин јесам чула од Тетке, то јесте тачано

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #8 послато: Новембар 24, 2019, 06:33:39 поподне »
Да и за Колашин јесам чула од Тетке, то јесте тачано
Ово су коментари који такође помињу Ибарски Колашин:
"sava
27. марта 2013. у 23:08
Odakle su Cukalovici (C kao Cuprija).Ima ih u Sredskoj, ali su c deformisali u tvrdo c (cvor) >Mi zivimo u Vlasotincu nesto manje od dva veka. U nekim podacima stoji da smo iz Ibarsakog Kolasina. Bio bi srecan kad bih saznao detaljnije o poreklu prezimena i precima.
` Sava Cukalovic"

"Nada Čukalović
15. новембра 2016. у 00:05
Koliko je meni poznato Ćukalovići su iz Kolašina ali to znam samo po porodičnim predanjima. Nikoga još nisam upoznala da sa sigurnošću može potvrditi ili činjenično potkrepiti.

Nada Ćukalović"
https://www.poreklo.rs/2012/01/31/kako-su-nastala-prezimena/

Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #9 послато: Новембар 24, 2019, 07:03:53 поподне »
Да, сада се већ "склапају коцкице" ако сви исто знамо, онда мора бити тако. Хвала и Вама што сте посветили ваше време... Опет кажем било ми је чудно да нема на листи. И дакле испада да је Ћукаловић старија варијација презимена од Чукаловић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #10 послато: Новембар 24, 2019, 07:18:23 поподне »
Да, сада се већ "склапају коцкице" ако сви исто знамо, онда мора бити тако. Хвала и Вама што сте посветили ваше време... Опет кажем било ми је чудно да нема на листи. И дакле испада да је Ћукаловић старија варијација презимена од Чукаловић

Мноштво је презимена који нема на листи, јер никада није направљена јединствена база свих српских презимена, већ се користи већи број извора. Ми смо из тог разлога спојили неколико највећих таквих база и наставили појединачно да уносимо презимена. Тако смо сада на листу (Ћ) додали и презиме Ћукаловић. :)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #11 послато: Новембар 24, 2019, 07:53:11 поподне »
Занимљиво, у неколико књига које се баве пореклом презимена Средске Жупе, појављује се презиме Чукаловић/Ћукаловић. Један Чукаловић је чак и аутор књиге о пореклу становништва Средске (Сретечки родослов, Ниш, 1989).

Да ли знате коју славу славе ваши Ћукаловићи?

Ови ("Чукаловци") славе Св. Ваведење (в. Група аутора, Шарпланинске жупе : Гора, Опоље, Средска, Београд, 1995, стр. 288)
Овај коментар Чукаловића може да укаже да су Ћукаловићи (Чукаловићи) горе поменути "Чукаловци", јер помиње Средску...онда би и слава Св.Ваведење могла да буде и добра информација за трагање за родовима са том славом у Ибарском Колашину, које помињу у предању:
""sava
27. марта 2013. у 23:08
Odakle su Cukalovici (C kao Cuprija).Ima ih u Sredskoj, ali su c deformisali u tvrdo c (cvor) >Mi zivimo u Vlasotincu nesto manje od dva veka. U nekim podacima stoji da smo iz Ibarsakog Kolasina. Bio bi srecan kad bih saznao detaljnije o poreklu prezimena i precima.
` Sava Cukalovic"
« Последња измена: Новембар 24, 2019, 07:56:07 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #12 послато: Новембар 24, 2019, 08:23:20 поподне »
 Хвала вам пуно, пуно ми значи, стварно сматрам да заслужују и они место они на листи :) Ја ћу свакако покушати да истражим што више

Ван мреже NadaĆukalović

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 1
    • Psihoterapija Nada Kalo Ćukalović
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #13 послато: Април 28, 2020, 07:53:32 поподне »
Da li znate gde možemo da nađemo taj adresar? Hvala Vam unapred.

То није необично, и при истраживању овог презимена, треба рачунати да се може јавити и у везијама Џукаловић и Ђукаловић.

Занимљиво, у Адресару Краљевине СХС, Београд, 1927, стр. 975, у Власотинцу се међу трговцима мешовите робе помиње и извесни Петар Ћукаловић.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ћукаловићи из Власотинца
« Одговор #14 послато: Април 28, 2020, 08:16:04 поподне »
Da li znate gde možemo da nađemo taj adresar? Hvala Vam unapred.

Ово је из Дигиталне библиотеке Порекло. А исти се може наћи у понуди на тржишту половних књига, као и у бољим библиотекама у Србији и другим бившим југословенским републикама.