Аутор Тема: Карађорђевићи  (Прочитано 26966 пута)

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #60 послато: Октобар 09, 2017, 03:17:20 поподне »
Ево и JPEG-а као линка ако неком више одговара, па пробајте, само бојим се да ће и са њим бити муке: http://www83.zippyshare.com/v/i2kOPq1l/file.html

Хм, заиста.
Али, не разумем зашто. Отварао сам jpeg фајлове и од по 20-30 MB без проблема. Овај од 11 тешко иде.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #61 послато: Октобар 09, 2017, 03:34:17 поподне »
Хм, заиста.
Али, не разумем зашто. Отварао сам jpeg фајлове и од по 20-30 MB без проблема. Овај од 11 тешко иде.

Проблем је у димензијама слике а не у величини фајла. Ова слика је димензија 26460 x 14400, односно 380 мегапиксела. По величини слика је огромна али пошто је претежно једнобојна (бела) добро се компримује JPEG алгоритмом, тако да је 11MB уствари веома мало за оволику слику. Да је у питању права фотографија, била би мноого већа. Када међути треба изрендеровати тих 380 милиона пиксела, то мора да траје, било да се ради о 11MB или 200MB.

Јел се види да сам некада ово предавао студентима ;)?
« Последња измена: Октобар 09, 2017, 03:36:02 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #62 послато: Октобар 09, 2017, 03:37:27 поподне »
Проблем је у димензијама слике а не у величини фајла. Ова слика је димензија 26460 x 14400, односно 380 мегапиксела. По величини слика је огромна али пошто је претежно једнобојна (бела) добро се компримује JPEG алгоритмом, тако да је 11MB уствари веома мало за оволику слику. Да је у питању права фотографија, била би мноого већа. Када међути треба изрендеровати тих 380 милиона пиксела, то мора да траје, било да се ради о 11MB или 200MB.

Јел се види да сам некада ово предавао студентима ;)?

Да ли помаже шта компресовање било јпг било пдф-а? Тј. може ли се компресовати,а да не утиче битно на квалитет?

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #63 послато: Октобар 09, 2017, 03:38:39 поподне »
Да ли помаже шта компресовање било јпг било пдф-а? Тј. може ли се компресовати,а да не утиче битно на квалитет?
нажалост не помаже, јер је јпг већ сам по себи компресован, и не може се компресовати. За пдф нисам сигуран, али претпостављам да је исто.

симо

  • Гост
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #64 послато: Октобар 09, 2017, 03:46:00 поподне »
нажалост не помаже, јер је јпг већ сам по себи компресован, и не може се компресовати. За пдф нисам сигуран, али претпостављам да је исто.

Сад сам успио компресовати и смањити величину пдф-а 4 пута тј. свео сам га на 2,5 MB. Знатно лакше се отвара,а квалитет није значајно смањен.

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #65 послато: Октобар 09, 2017, 03:47:01 поподне »
Проблем је у димензијама слике а не у величини фајла. Ова слика је димензија 26460 x 14400, односно 380 мегапиксела. По величини слика је огромна али пошто је претежно једнобојна (бела) добро се компримује JPEG алгоритмом, тако да је 11MB уствари веома мало за оволику слику. Да је у питању права фотографија, била би мноого већа. Када међути треба изрендеровати тих 380 милиона пиксела, то мора да траје, било да се ради о 11MB или 200MB.

Јел се види да сам некада ово предавао студентима ;)?
Да ли је онда решење да се слика отвори у неком едитору и да јој се смање димензије? Али онда би се изгубили детаљи и била би нечитљива....

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #66 послато: Октобар 09, 2017, 03:49:14 поподне »
Да ли помаже шта компресовање било јпг било пдф-а? Тј. може ли се компресовати,а да не утиче битно на квалитет?

Ако мислиш на компресију у смислу смањивања величине слике, то свакако помаже али се губи на квалитету и оштрини детаља. Испод неке границе ће исписи постати нечитљиви. Све зависи коме је шта прихватљиво. Зато је најбоље да ја дам оригинал па ви умањите како мислите да вам је у реду. А ево и смањене верзије која је још увек ОК:
http://www102.zippyshare.com/v/bo8ORm54/file.html

Што се тиче ПДФ-а, он у себе садржи исту ЈПЕГ слику тако да исто важи као и за ЈПЕГ, али изгледа да Адоб Ридер нешто и кешира код прегледања па иде мало брже.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #67 послато: Октобар 09, 2017, 04:46:09 поподне »
Јел се види да сам некада ово предавао студентима ;)?

Баш си стручно објаснио.  :)

Да сам ја некоме морао то да објашњавам, ја бих онако, народски. Наравно, кад бих умео.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #68 послато: Октобар 09, 2017, 06:26:42 поподне »
Занимљиво ми је да у ових шест колена родослова принчева Карађорђевића, колико сам их приказао на слици, и нема толико много укрштања предачких линија колико би се могло очекивати за племићке породице. Преци по очевој и мајчиној линији се укрштају само на једном месту. Престолонаследник Александар II Карађорђевић и његова бивша супруга принцеза Марија да Глорија од Орлеана-Браганце су рођаци у шестом колену. Заједнички преци су им супружници Ferdinand Georg August von Sachsen-Coburg-Saalfeld и Mária Antónia Gabriella Koháry, с тим да су они принцезини преци у петом колену, тако да је нашем престолонаследнику његова бивша супруга далека тетка. Довољно далеко рекао бих...

Међу прецима Престолонаследника Александра Карађорђевића постоји још једно укршрање на овом стаблу. Принц Алберт фон Сакс-Кобург и Гота и Краљица Викторија Хановерска су чукундеда и чукунбаба Краљу Петру II Карађорђевићу и његовој супрузи Краљици Александри од Грчке, што значи да су они били рођаци у четвртом колену.

Када је реч о прецима по женској линији наших принчева, ту има за нас обичне смртнике и "болеснијих" примера у ових шест предачких генерација. Прадеда и прабаба мајке наших принчева по женској линији, принцеза Марија да Глорија од Орлеана-Браганце, Louis Philippe Albert d'Orléans и María Isabel de Orleans, били су рођаци у другом колену. Они су били унучад од Louis Philippe I d'Orléans de Bourbon и Maria Amalia Teresa di Borbone-Napoli, односно деца од рођеног брата и сестре. Такође, треће дете поменутих, Louis Charles Philippe Raphaël d’Orléans, је чукундеда принцезе Марије да Глорије од Орлеана-Браганце, по мушкој линији, тако да су принцезини родитељи рођаци у четвртом колену.
Са стране принцезе Марије Глорије од Орлеана-Браганцета то није све. Њени други прадеда и прабаба, такође по мајци, Alfonso Maria Giuseppe Alberto и његова супруга Maria Antonietta Giuseppina Leopoldina су такође рођаци у другом колену, унучад Франца I од Сицилије, односно деца од два брата. Даље, треће дете Франца I од Сицилије, дона Тереза Кристина од Две Сицилије, је прабаба оца принцезе Марије да Глорије од Орлеана-Браганце, тако да су њени родитељи рођаци у четвртом колену по два основа.

Ако би смо отишли још једно колено у овом родослову, сигуран сам да би се број случајева укрштања још више увећао. Није могло бити много другачије ни међу обични народом а питање је и како данас стоје ствари у мањим срединама. То само показује колико су нереалне приче о завету да се не узима до 16. колена и сличне.

А ако је неко ово моје писаније успео да испрати има пиво од мене када се видимо на скупштини :)
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #69 послато: Октобар 09, 2017, 06:43:13 поподне »
Занимљиво ми је да у ових шест колена родослова принчева Карађорђевића, колико сам их приказао на слици, и нема толико много укрштања предачких линија колико би се могло очекивати за племићке породице. Преци по очевој и мајчиној линији се укрштају само на једном месту. Престолонаследник Александар II Карађорђевић и његова бивша супруга принцеза Марија да Глорија од Орлеана-Браганце су рођаци у шестом колену. Заједнички преци су им супружници Ferdinand Georg August von Sachsen-Coburg-Saalfeld и Mária Antónia Gabriella Koháry, с тим да су они принцезини преци у петом колену, тако да је нашем престолонаследнику његова бивша супруга далека тетка. Довољно далеко рекао бих...

Међу прецима Престолонаследника Александра Карађорђевића постоји још једно укршрање на овом стаблу. Принц Алберт фон Сакс-Кобург и Гота и Краљица Викторија Хановерска су чукундеда и чукунбаба Краљу Петру II Карађорђевићу и његовој супрузи Краљици Александри од Грчке, што значи да су они били рођаци у четвртом колену.

Када је реч о прецима по женској линији наших принчева, ту има за нас обичне смртнике и "болеснијих" примера у ових шест предачких генерација. Прадеда и прабаба мајке наших принчева по женској линији, принцеза Марија да Глорија од Орлеана-Браганце, Louis Philippe Albert d'Orléans и María Isabel de Orleans, били су рођаци у другом колену. Они су били унучад од Louis Philippe I d'Orléans de Bourbon и Maria Amalia Teresa di Borbone-Napoli, односно деца од рођеног брата и сестре. Такође, треће дете поменутих, Louis Charles Philippe Raphaël d’Orléans, је чукундеда принцезе Марије да Глорије од Орлеана-Браганце, по мушкој линији, тако да су принцезини родитељи рођаци у четвртом колену.
Са стране принцезе Марије Глорије од Орлеана-Браганцета то није све. Њени други прадеда и прабаба, такође по мајци, Alfonso Maria Giuseppe Alberto и његова супруга Maria Antonietta Giuseppina Leopoldina су такође рођаци у другом колену, унучад Франца I од Сицилије, односно деца од два брата. Даље, треће дете Франца I од Сицилије, дона Тереза Кристина од Две Сицилије, је прабаба оца принцезе Марије да Глорије од Орлеана-Браганце, тако да су њени родитељи рођаци у четвртом колену по два основа.

Ако би смо отишли још једно колено у овом родослову, сигуран сам да би се број случајева укрштања још више увећао. Није могло бити много другачије ни међу обични народом а питање је и како данас стоје ствари у мањим срединама. То само показује колико су нереалне приче о завету да се не узима до 16. колена и сличне.

А ако је неко ово моје писаније успео да испрати има пиво од мене када се видимо на скупштини :)

Посљедњи српски краљ из династије Обреновића Александар, такође је био из везе која тешко да је могла проћи црквене каноне. Наиме краљ Милан и краљица Наталија били су блиски рођаци преко молдавске породице Стурдза, њихове бабе су биле рођене сестре. Брак је ваљда требало да одобри митрополит, али, како пише, то никад није учињено.

Занимљиво да је краљ Александар Обреновић практично по поријеклу био Молдавац, с обзиром да су му сви мајчини преци били молдавско племство, а и преци са женске линије очевих предака. Само је по линији Обреновића био Србин.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #70 послато: Октобар 09, 2017, 07:11:05 поподне »
Имали смо ми у прошлости још један случај али није завршен браком. То су кнез Михаило и Катарина Констатиновић. Он је због ње хтео да се разведе од кнегиње Јулије. Јавност није била задовољна Јулијом, Мађарицом и католкињом, која још уз то није родила престолонаследника али јавност није била задовољна ни идејом да се кнез ожени својом сестричином. Кнез Михило и Катаринина мајка, Анка, били су брат и сестра од стричева. Катарина се после кнежеве смрти удала за Блазнавца, можда такође рођака али то није доказано, а онда по други пут за Михаила Богићевића, братанца своје бабе Томаније Обреновић, жене Јевремове.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #71 послато: Октобар 10, 2017, 02:05:27 поподне »
Карађорђевићи (хералдика):


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #72 послато: Октобар 10, 2017, 02:35:19 поподне »
Баш је овде констатовано да је овакво каденцирање заобишло сва правила позитивне хералдике.

Занимљиво, гледајући церемонију венчања принца Филипа Карађорђевића, не приметих да је исто имало било пропраћено хералдичким мотивима.

Изузев позивнице где је био павиљонски грб Карађорђевића.



На којој су изгледа омашили у српском натпису мешајући ћирилицу и латиницу, пише: Субота, 7. oktobar 2017.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #73 послато: Новембар 14, 2017, 07:55:44 поподне »
Вратих се у недељу из Словеније где сам био у Лашком. Како сам се само изненадио када сам шетајући по селу налетео на музеј у коме је била изложба посвећена краљу Александру I Карађорђевићу. Како ми је објаснио кустос музеја, Словенци су били јако привржени Карађорђевићима. Када је краљ убијен у Марсеју у Словенији је била велика и искрена жалост. Зато је касније и ЈВуО у Словенији имала својих присталица.
Ево и последње фотографије краља, направљене нешто мало пре његовог пута у Француску, која је такође била приказана на изложби:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #74 послато: Јануар 10, 2018, 10:50:43 поподне »
Извињавам се на енглеском, али мислим да је ипак занимљиво поделити:


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #75 послато: Фебруар 26, 2018, 12:42:52 поподне »
Жена Филипа Карађорђевића, Даница, породила се јуче у Београду и на свет донела сина Стефана.

Ако се не варам, ово је први Карађорђевић рођен у Србији након 82 године, када се родила Павлова кћерка Јелисавета (1936).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #76 послато: Фебруар 26, 2018, 02:59:41 поподне »
Да, чух јуче да се родио дечак, али нису рекли име, вероватно је касније саопштено.

Нек је дете здраво и добро!

Рођен је дан уочи празника кад славимо Стефана Немању. Можда је то утицало на избор имена..
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #77 послато: Март 06, 2018, 04:37:22 пре подне »
                                               МЕМОАРИ  ПОСЛЕДЊЕГ  КРАЉА  ЈУГОСЛАВИЈЕ

1.   http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/687407/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-1-Detinjstvo-prvog-princa
2. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/687522/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-2-Poslednji-susret-s-ocem
       3. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/687582/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-3-Osecao-sam-se-kao-vojnik
      4. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/687709/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-4-Ubice-izvukli-na-kocki
     5. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/687841/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-5-Tajni-plan-mladog-princa
    6. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/688018/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-6-Puc-bez-kapi-krvi
    7. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/688206/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-7-Strasna-cena-casti
    8. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/688304/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-8-Najteza-odluka-mladog-kralja
   9. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/688421/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-9-U-Linkolnovom-krevetu
10. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/688609/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-10-Od-nade-do-ocaja
11.http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/688729/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-11-Na-rucku-sa-Cercilom
12. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/688816/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-12-Zapad-izdao-Drazu
13. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/689044/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-13-Jugoslavija-igracka-saveznika
14. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/689139/Memoari-poslednjeg-kralja-Jugoslavije-14-Odbrana-i-poslednji-dani



Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #78 послато: Јун 05, 2018, 11:54:58 поподне »
Коци, о Плавшићима - Ђуришићима са Бабина - Полица код Берана је било ријечи на порталу Порекло, и то на више мјеста. Тамо је између осталог речено да се нађе књига Полица код Берана од проф. Душана Вулетића... Све док се не објаве новији резултати истраживања родова са Бабина, препоручејем наведену књигу проф.  Вулетића. У Боровцу код Сијаринске Бање, знају да су од Ђуришића са Полице... 
Ја предложих да пустите Старовлаха да он прозбори о Бабину и Бабињанима...

Јели ико са Полице, и са Бабина, тестиран?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Карађорђевићи
« Одговор #79 послато: Јун 06, 2018, 04:32:42 поподне »
Јели ико са Полице, и са Бабина, тестиран?

Тестиран је Ђукић који потиче из Полице. Припада роду Васојевића.