Аутор Тема: Амерички Индијанци са Језера Бјкал  (Прочитано 1249 пута)

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Амерички Индијанци са Језера Бјкал
« послато: Мај 22, 2020, 02:24:53 поподне »
Ми знамо да су многи преци Америчких Индијанаца прешли преко тада проходног Беринговог прелаза и напустили Азију за Америку пре 5000 година. Уствари било је више ранијих таласа миграција истим овим путем преко Сибира за Аљаску, вероватно почев пре 20000 година. Сви су они користили климатске промене и тада низак водостај или присутност леда. Оно што је ново, да ми сада сазнајемо колико далеко источно је та стара ДНК, сада само у Америчким Индијанцима, била распрострањена у северној Еуро-Азији.  Чланак повезује раније резултате истрживања и даје слику широког географског простора. Чак повезује и присутност бактерије Yersinia pestis (која нам и дан данас даје разлог да идемо код зубара) на нађеној вилици.  Та бактерија повезује ове старе претке Америчких индијанаца још ближ географски нашим прецима. То кажем јер чланак наводи да ми до сада знамо само за ископине са том бактеријом и из тог времена у области Балтика. 

ДНК је извађен из 14000 година старог зуба (део вилице) ископано још 70-80 тих година са налазишта на јужној обали језера Бајкал у Русији. Неке од тих старих костију и зуба сада добијају нови живот са данашњом технологијом (Max Planck Institute - Лајпциг, Немачка) реконструкције ДНК.

https://www.sciencemag.org/news/2020/05/oldest-cousin-native-americans-found-russia

Ван мреже argajl

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 33
Одг: Амерички Индијанци са Језера Бјкал
« Одговор #1 послато: Мај 22, 2020, 02:52:23 поподне »
Леп текст.
Само да напоменем да је Yersinia pestis узрочник куге, и, хвала Богу, не даје нам данас разлог да идемо код зубара.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Амерички Индијанци са Језера Бјкал
« Одговор #2 послато: Мај 23, 2020, 03:57:27 пре подне »
Ух, да ...  :o хвала за корекију! Сада тек видим да се ради о речи plagu а не plaque.