Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1019306 пута)

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2200 послато: Фебруар 03, 2019, 03:46:16 поподне »
Стевановић, Златокоп код Врања?

Он би могао бити P109+, али је свакако FGC22045-.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2201 послато: Фебруар 03, 2019, 10:35:48 поподне »
Боснић, Хрватска, E-V13>L241

Питање је од којих Боснића је тестирани, јер је презиме распрострањено по Хрватској. Највећа концентрација презимена је била у селима око Слуња и Огулина. Такође ово презиме се јавља у Далмацији, на Банији, у Славонији и Барањи. На простору Лике, Кордуна и Баније славе Светог Игњатију и Светог Јована.

Боснић, Никољдан, Полача, Книн, E-V13>L241

Ово је сада већ приличан број E-L241 међу Србима из Северне Далмације. Поменућу само Клеуте, Вујаниће, Грубаче, Гркиниће.. Боснићи су иначе били веома бројни у Полачи. Чак 13 кућа (било их је 1920. и више), са 88 душа. Пореклом су "из Босне", на шта и презиме упућује.

(убачен у пројекат, 23andMe)

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2202 послато: Фебруар 03, 2019, 10:48:10 поподне »
Гверић, БиХ, хаплогрупа I-M423


Гверићи из БиХ су готово увек Срби. Гверићи из Бараћа (Мркоњић Град) славе Св. Василија Великог, па може бити да постоји веза са родовима I2-PH908 који у Крајини славе Василијевдан.

У Крајини постоји и презиме Гверо. Они су лоцирани нешто западније, а славе Св. Николу, па је упитна веза са овим Гверићима. Основа презимена је свакако интересантна, а многи истраживачи верују да је у питању италијански корен (guera, guercio).



Хвала вам на овој информацији, ако могу само да напишем један коментар.

Сви Гверићи које знам славе Никољдан а од старијих сам чуо да су Гвере и Гверићи од истог рода. Имамо и родбину која се презива Гверо а ми смо Гверићи.
Моји Гверићи су из Шахиновића, општина Челинац код Бања Луке.
Планирао сам тестирање али видим да су Гверићи из Бања Луке И2, што је и била моја претпоставка.

Волео бих да сазнам више о самој историји Гверића и ком роду припадамо.

Наиме, у скорије време сам истраживао о пореклу Гверића по нету и пронашао да су 1741. два брата, Фране и Гашпар Гверић (пише да су из Удина) служили у далматинској коњици лично у јединици задарског племића Луја Детрика против османлија. Иначе презиме Детрико у ранијим документима налазим као Детрић, то је стара задарска породица чији је последњи члан управо био Лујо.
Године 1762. Гверић Иван и Јосип од оца Марка (овај пут из Истре), служе опет у Задру код пуковника Бенедикта Пасквалија.

Од једног историчара сам начуо да Гверићи наводно имају две линије, једну преко Млетачке републике у унутрашњост Балкана а другу преко Дубровника где је наводно стара породица али то нисам могао да потврдим. Пронашао сам неку дубровачку властелу Гвереро која се спомиње 1245. (Домања Гвереро/Гверерис дубровачки судија и саветник, женска чланови породице имали имена Добра, Драга, Деса, Стана и Првослава, дакле словенска имена) али пише да је род изумро 1304.

За венецијанску племићку породицу Гвера италијански вики чланак пише да је далматинског порекла, пресељена у Венецију ради трговине и додељена јој грофовија у округу Ровиго, северноисточна Италија. Постојала је и породица Гверини која је према Розенфелду далматинско племство и припадала грађанству Задра.

Нпр. Илариј Гверини је грађанин Задра и 1583. зида цркву на Салима и то баш Св. Николи, био је један од најбогатијих трговаца тог времена. Пронашао сам и да је кнез Корчула 1525. био неки Паоло Гверини а 1602. Марин Гверини је омишки провидур или надзорник. 1722. Антонио Гверини је бележник у Задру. Дакле, Гверини су конастантно присутни у Далмацији најраније од 16. све до 18. века.

У раду "Нацрт за Развој Именске формуле у Тивту" Стипе Кекеза помињу се Гверовићи из Ријеке Дубровачке и да је 1761. у Котору као лекар радио извесни Иван Гвера. Тамо пише да су Гвере староседеоци Боке которске и да име потиче од италијанског Гвера (Guerra). Атилио Гвера је био канцелар Будве 1603. а у Прчњу исто се налазе Гверини који су према Накићеновићу из Италије. У Прчњу је и црква Св. Николе а према Накићеновићу одатле су и Гверићи и Гвере који славе Никољдан до дан данас.

Код Јиричека сам читао да је постојала веза између Боке Которске односно Котора и дубровачке републике и насељавања у оба правца, што може бити још једна веза што се Гвере и Гверићи помињу на оба места. Можда је прво исељавање било из Дубровника у Боку, а не супротно?
Гвера и данас има управо у Котору, али овом другом код код Мркоњић града, што је недалеко од мојих Гверића из општине Челинац.

У сваком случају, толико од мене за сада. Имам још неких информација, рецимо о садашњим Гверићима католицима у Хрватској за које сам убеђен да смо у сродству. Извињавам се ако сам се расписао на погрешној теми. Толико за сада и нада се да ћу открити право порекло Гверића.  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2203 послато: Фебруар 04, 2019, 02:34:45 поподне »
Темуновић, Суботица, I2-Z17855

ТЕМУНОВИ / ТЕМУНОВИЋИ – у Суботици, од 1686.год.; Темуновићи у Сомбору; Теминовићи (можда Темуновићи ?), мухамеданци у Босанској Крајини.


Анђелковић, Никољдан, Јагодина, I1-P109

У Ковачевцу је било огранака Анђелковића са овом славом. Пореклом из Топлице. Проверићу да ли су од њих тестирани.
Илићи, Ђурђевићи (3 к., св. Никола): из Шуљковца од рода Анђелковића, старином из Топлице, као призећени у род Прокића пре 70 година
https://www.poreklo.rs/2013/04/14/poreklo-prezimena-selo-kova%C4%8Devac-jagodina/


Зеновић, Свети Стефан Дечански, Будва (Паштровићи), E-V13

Досељеници из Старе Србије / Македоније (13-14. ст): Кањоши, Митровићи, Зеновићи, Булгаровићи (Ћуде – Срзентићи), Миковићи – Давидовићи, Главочи (Јунковићи – Суђићи), Миџори, Арменци – Томићи, Близикуће, режевићки Боговићи, Боснићи и Франовићи.
https://www.poreklo.rs/2015/10/27/bratstva-plemena-pastrovica/

У Паштровићима имамо за сада G2a, I2-P78, E-V13, J2a-L70, а вероватно ће испливати још неке хаплогрупе.



(убачени у пројекат, извор 23andMe)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2204 послато: Фебруар 04, 2019, 02:52:25 поподне »

У Паштровићима имамо за сада G2a, I2-P78, E-V13, J2a-L70, а вероватно ће испливати још неке хаплогрупе.


И РН908 и R1b L23.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2205 послато: Фебруар 04, 2019, 03:57:29 поподне »
Поклапања Српкиње из Босанске Крајине (Мрђа, Смољана, Петровац)


Новаковић, I2-S17250
Мргић, I2-S17250

Новаковићи су по свему судећи из Крајине пореклом. Мргића је било Срба и Хрвата. Срба на Кордуну углавном.


Струјић, католик, БиХ, R1a-Z280>CTS3402


Новаковић, J2b-M205
Балаћ, Хрватска, J2b-M205
Боктић, J2b-M205

Вероватно неки од бројних крајишких Новаковића. Биће интересантно уколико то буду они из околине Срба и Грачаца, за шта постоје индиције. Близу је Петровац, где су се такође исељавали. Балаћа је било у Далмацији, на Банији и у Лици. Међу презименима постоји и презиме Зрнић, па су једна од опција Балаћи из околине Дрниша. Бројнији су ипак у другим деловима Крајине, а међу презименима има Маравића, Бабића и Радуловића. Балаћа има и у Херцеговини, али су ово пре крајишки.

Код Боктића је вероватно реч о лоше уписаном презимену с ових простора.


Плављанић, Сисак, Банија, J2b-M241>L283

Плављанића је такође било Срба и Хрвата. Наћи ћемо надам се који су ово Плављанићи


Салиховић, муслиман, БиХ, J2b-M12

Интересантан резултат, с обзиром да међу Србима и Хрватима до сада није било J2b која није M241/M205. Можда сам на једном анонимном истраживању за Хрватску видео такав хаплотип, али недовољно маркера. Међу Бугарима нпр. постоји J2b-M12 (M241-, M205-).


Недимовић, R1b-L23

Ово лако могу бити Недимовићи из Поуња у Босанској Крајини. Било их је највише у селима око Крупе, а славе искључиво Ђурђевдан.


Решић, муслиман, БиХ, J1-CTS5368

Ово такође могу бити Решићи из Босанске Крајине. Од крајишких Решића је певач Нино. :) Претпостављам да је у питању кластер J-PF7263.








Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2206 послато: Фебруар 04, 2019, 04:01:08 поподне »
Заборавих још једно крајишко презиме из ове туре

Сурла, E-V13

Сурле су Личани (околина Грачаца). Славе углавном Никољдан. Има их по Босанској Крајини такође.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2207 послато: Фебруар 04, 2019, 04:04:03 поподне »
Горе поменути Балаћ има очигледно везе са Дрежницом у Лици, јер се помињу презимена Зрнић, Маравић и Радуловић који су из тог села. Са мојим Зрнићима нема сигурно везе, јер нас има мало и знам да се нисмо укрштали са Балаћима  ;D

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2208 послато: Фебруар 04, 2019, 04:08:54 поподне »
Новаковић, I2-S17250

Новаковићи су по свему судећи из Крајине пореклом.

Могуће Новаковићи који су род крајишким Родићима. Њих је већ чини ми се било тестираних на 23andme.

Салиховић, муслиман, БиХ, J2b-M12

Интересантан резултат, с обзиром да међу Србима и Хрватима до сада није било J2b која није M241/M205. Можда сам на једном анонимном истраживању за Хрватску видео такав хаплотип, али недовољно маркера. Међу Бугарима нпр. постоји J2b-M12 (M241-, M205-).

Можда ипак постоји могућност да му није одређен неки од СНП-ова низводно, као код Јанчића који је означен као E-M78?

Решић, муслиман, БиХ, J1-CTS5368

Ово такође могу бити Решићи из Босанске Крајине. Од крајишких Решића је певач Нино. :) Претпостављам да је у питању кластер J-PF7263.

Још један певач унутар овог рода (највероватније), и то какав. Нино легенда. :)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2209 послато: Фебруар 04, 2019, 04:19:10 поподне »
Анђелковић, Никољдан, Јагодина, I1-P109

У Ковачевцу је било огранака Анђелковића са овом славом. Пореклом из Топлице. Проверићу да ли су од њих тестирани.
Илићи, Ђурђевићи (3 к., св. Никола): из Шуљковца од рода Анђелковића, старином из Топлице, као призећени у род Прокића пре 70 година
https://www.poreklo.rs/2013/04/14/poreklo-prezimena-selo-kova%C4%8Devac-jagodina/
Ови Анђелковићи из Ковачевца данас носе презиме Ђурђевић. Анђелковића са славом Св. Никола у околини Јагодине има у селу Милошеву, зову их Шустерови. Али има још Анђековића. Имам комшије са тим презименом али не знам која им је слава. Такође знам две породице са Косова, од којих једни славе Св. Николу, а живе у Јагодини од 1960-их.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2210 послато: Фебруар 04, 2019, 04:25:53 поподне »
Горе поменути Балаћ има очигледно везе са Дрежницом у Лици, јер се помињу презимена Зрнић, Маравић и Радуловић који су из тог села. Са мојим Зрнићима нема сигурно везе, јер нас има мало и знам да се нисмо укрштали са Балаћима  ;D

Веће су шансе да је Личанин, свакако.

Можда ипак постоји могућност да му није одређен неки од СНП-ова низводно, као код Јанчића који је означен као E-M78?

могуће да је то код Салиховића, у праву си.

Још један певач унутар овог рода (највероватније), и то какав. Нино легенда. :)

Превидео сам потпуно да је то можда још један J1 певач. Невероватни су. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2211 послато: Фебруар 04, 2019, 04:42:20 поподне »
Могуће Новаковићи који су род крајишким Родићима. Њих је већ чини ми се било тестираних на 23andme.

Врло могуће. Има их из Прибудића на 23andMe, такође I2-S17250. Да ствар са крајишким Новаковићима буде занимљивија, и ови J2b-M205 би могли бити из Лике (Срб, Грачац, Велика Попина). Ти је интересантно с обзиром да се за неке Новаковиће J2b1 из Крајине, који славе Никољдан, каже да су од Попине и да су славили Аранђеловдан. Подсетићу да на САНУ имамо један резултат крајишких Аранђеловштака (огранак Родића), такође J2b-M205.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2212 послато: Фебруар 04, 2019, 04:59:54 поподне »
Решић, муслиман, БиХ, J1-CTS5368

Ово такође могу бити Решићи из Босанске Крајине. Од крајишких Решића је певач Нино. :) Претпостављам да је у питању кластер J-PF7263.



Превидео сам потпуно да је то можда још један J1 певач. Невероватни су. :)

Не мора сваки тестирани на 23andMe бити из рода J-PF7263. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2213 послато: Фебруар 04, 2019, 06:26:27 поподне »
Не мора сваки тестирани на 23andMe бити из рода J-PF7263. :)

Када је из Крајине, највеће су му шансе баш за тај род. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2214 послато: Фебруар 04, 2019, 09:51:26 поподне »
Не знам откуд ми се то мота по глави, али - не беше ли и Нешо Лутовац I2a?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2215 послато: Фебруар 04, 2019, 10:13:56 поподне »
Не знам откуд ми се то мота по глави, али - не беше ли и Нешо Лутовац I2a?

Док се мислило да су Лутовци из Пипера динарик. Код Лутоваца из Дапсића код Берана и Полимља је упитно да ли су заиста од Лутоваца из Лутова у Братоножићима док се не тестирају. Могу припадати и хаплогрупи Q2-L245>Y2998>Y2209 (роду Братоножића), а да своје презиме дугују по месту порекла. Овој варијанти би ишла у прилог и крсна слава Лутоваца из Дапсића и Полимља (Никољдан) коју не славе братства која су од Лутоваца у Лутову (они славе Аранђеловдан).
« Последња измена: Фебруар 04, 2019, 10:19:42 поподне Лука »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2216 послато: Фебруар 04, 2019, 10:43:17 поподне »
Пилиповић, I2-S17250
Јовић, БиХ, I2-S17250
Селмановић, муслиман, БиХ, I2-S17250

Тутић, I2-M423
Дековић, I2-M423
Николић (Бранко), I2-M423
Николић (Жарко), I2-M423
Маљковић или Малковић, I2-M423

Код Маљковића је занимљиво то што за локацију порекла породице стоји Минесота. Одатле би пореклом требало и да је холивудски глумац Џон Малкович. О његовом даљем пореклу је већ писано на форуму:

Ово није први пут да расправљамо о Малковичевом поријеклу, па сам мало истражио како ствари стоје по америчким цензусима и мислим да је мој закључак сличан Вељковићевом, тј. Малкович је заправо Маљковић, и рекао бих извјесно, бар по страни очевих предака Србин из Бриња. Вељковић је добро лоцирао Ману Маљковића као деду Џона Малковича. Мане Маљковић се доселио у САД 1913. године, приликом уласка, питање је да ли је имао и 17 година колико је навео, а вјероватно је имао 14-15. Упутио се у округ Сент Луис у Минесоти, у познате руднике US Steela тзв. Mesabi Iron Range. Тамо је била права српска колонија  почетком 20. вијека (мој прадеда је такође ту боравио, Срби у Минесоти су углавном били Крајишници), мада је било и других јужних Словена. Мане се упутио код брата Јована Маљковића који је у градић Хибинг дошао нешто раније. Очигледно је промијенио личко име Мане у Mike, Michael, а у неким пописима се појављује као М А.

1919-1920 Мане Маљковић, Малковичев деда, оженио се младом Словенком по имену Голди Станиша. Њени родитељи Антон и Ана Станиша дошли су у Америку 1900. године и населили се у Минесоти. Голди им је била најстарије дијете и по свој прилици рођена је у Минесоти непосредно по доласку брачног пара, или у старој домовини непосредно по одласку у САД. Станише су имале пуно дјеце. Нешто касније, 1930. године Голдин млађи брат Антон (Тони) ће живјети у домаћинству Маљковића кад се они буду преселили у Илиноис.

Млади брачни пар Маљковић 1920. године живи у граду Butte у Монтани. Мане је радио у локалном руднику бакра, познатом по штрајковима и социјалистичком покрету. Боравак пара у Монтани је био привремен, јер им се најстарија ћерка Ен већ 1921. родила у Минесоти. Син Џозеф се родио 1924. у Илиноису, тако да је брачни пар у том периоду већ преселио у Илиноис гдје ће остати до смрти. Најмлађи син Данијел, отац Џона Малковича, родио се 1927. године у Илиноису.

Како је и сам Џон Малкович говорио, његов отац и деда се нису слагали јер је деда тјерао оца да ради у руднику. Можемо само претпоставити како је амерички син личког Мане измакао контроли.  :)

Занимљива је у том смислу и тврдња Малковича да му је баба рекла да су његови преци Црногорци, што би значило да је у породици Маљковић постојало неко предање о даљој вези са Црном Гором ( а и сама та прича није необична за крајишке Србе, гдје сваки други каже да је из Црне Горе или Херцеговине).

Не знам како је Малкович на крају дошао до Малковича Хрвата у Озљу, али није искључено да су Станише , фамилија по бабиној страни били из тог граничног подручја између Хрватске и Словеније.

Мислим да смо са овим коначно ријешили то "велико питање" о поријеклу Џона Малковича. Треба обавијестити човјека да не лута по Жумберку.  ;)

Бабић, R1a-M417

Ерцег, ХР, R1-CTS3402

Секулић, E-V13
Поповић, E-V13
Јарак, католик, ХР, E-V13

Николић, Србија, R-CTS9219

Ван мреже Банска крајина

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2217 послато: Фебруар 05, 2019, 10:23:17 пре подне »
Плављанић, Сисак, Банија, J2b-M241>L283

Банијски Плављанићи су Срби. Било их је у више села на подручју Двора, Костајнице и Петриње.

Њихов најбројнији огранак је онај из Јошавице код Петриње, гдје су потврђени у другој половини XVIII вијека (најмање три породичне задруге) и гдје су славили Лучиндан. Рекао бих да је овдје очито ријеч о огранку из Јошавице, пошто већ имамо пар крајишких родова који славе Лучиндан (Лемићи, Опачићи, Париповићи, Шевићи) и припадају овом огранку хаплогрупе J2b2-M241.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2218 послато: Фебруар 05, 2019, 10:50:16 пре подне »
Банијски Плављанићи су Срби. Било их је у више села на подручју Двора, Костајнице и Петриње.

Њихов најбројнији огранак је онај из Јошавице код Петриње, гдје су потврђени у другој половини XVIII вијека (најмање три породичне задруге) и гдје су славили Лучиндан. Рекао бих да је овдје очито ријеч о огранку из Јошавице, пошто већ имамо пар крајишких родова који славе Лучиндан (Лемићи, Опачићи, Париповићи, Шевићи) и припадају овом огранку хаплогрупе J2b2-M241.

Уколико славе Лучиндан, верло вероватно постоји веза са крајишким родовима који припадају J2b-M241>PH1602.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #2219 послато: Фебруар 05, 2019, 11:06:04 пре подне »
Боројевићи J2b-M205 су по свему судећи из Костајнице. У том крају, према шематизму из 1882. год., славе Св. Трифуна.

BOROJEVIĆ   ARHIĐ. STEFAN   GRADIŠKA-LAMINAČKA    GRADIŠKI
BOROJEVIĆ   ČASNE VERIGE   JUNUZOVCI   GRADIŠKI
BOROJEVIĆ   ĐURĐEVDAN   LJUBIJA   PRIJEDORSKI
BOROJEVIĆ   ĐURĐEVDAN   VINSKA I LIJEŠĆE   DERVENTSKI
BOROJEVIĆ   IGNJATIJA   HRGE   MAGLAJSKI
BOROJEVIĆ   NIKOLA   DERVENTA I   DERVENTSKI
BOROJEVIĆ   NIKOLA   JUNUZOVCI   GRADIŠKI
BOROJEVIĆ   NIKOLA   VINSKA I LIJEŠĆE   DERVENTSKI
BOROJEVIĆ   SIMEON BOGOPRIM   DONJA DUBICA   DERVENTSKI
BOROJEVIĆ   SIMEON BOGOPRIM   DUGO POLJE   DERVENTSKI
BOROJEVIĆ   SIMEON BOGOPRIM   VINSKA I LIJEŠĆE   DERVENTSKI
BOROJEVIĆ   TRIFUN   KOSTAJNICA   DUBIČKI
BOROJEVIĆ   TRIFUN   PRIJEDOR   PRIJEDORSKI
BOROJEVIĆ   TRIFUN   SVODNO   DUBIČKI
BOROJEVIĆ   VASILIJE   LAKTAŠI   BANJALUČKI
BOROJEVIĆ   VASILIJE   LUSIĆI   BANJALUČKI
BOROJEVIĆ   VASILIJE   MAHOVLJANI   BANJALUČKI

"Drljace 92 k. u 24 naselja ove oblasti, Bige 5 k. u 3 n.; Jeremici 6 k. u 2 n. Imaju nekih vrlo tamnih secanja, da su im preci kao mornari plovili po dalekim zemljama. Moguce je de ce se što vise moci o tome da dozan u lickoj Vrhovini, odakle su i došli u ovu oblast. Negde na vojsci dobili su preci rodova nazive: Biga, Božanic, Inđić i Brkic. Prozvan je onaj što je zaklao ovcu brku tamo negde preko mora, Brko, i njegovi Brkici, a onaj što je ujagmijo "bigu" mesa, a što vele znaci na talijanskom jeziku komad mesa prozvan je Biga. Od ovih je biga onaj general Petar Biga, branioc Sentomaša 1848. god. Jedan se ogranak ovoga roda u okolini Prijedora zove Borojevic. Nije iskljuceno da nije poznati austrijski maršal Borojevic od ovog roda. – Poznat prosvetni dobrotvor Pero Drljaca u Bosanskom Novom i borac za crkveno-prosvetnu autonomiju 1897. god."

Од овог рода тренутно имамо тестиране Биге, додуше из Лике. Уколико су Боројевићи заиста део овог рода, треба тестирати још Дрљаче, Бркиће и Инђиће, не би ли видели каква је њихова генетска слика.