Аутор Тема: Булатовићи  (Прочитано 26322 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Булатовићи
« послато: Фебруар 19, 2016, 09:25:17 пре подне »
Братство Булатовића потиче од Булата, сина Гојакова. Булат Гојаков се населио у село Горња Ровца, у заселак Грабље. Булат је имао сина Вуксана, кнеза ровачке нахије који је уписан у херцеговачком тефтеру 1477. године. Сви Булатовићи потичу од Батрића и Богића (Вуксанови синови). Батрићеве потомке зову Горњоровчани или Батрићевци, а Богићеве потомке зову Церовчани или Богићевићи. Батрић Вуксанов имао је четири сина: Драгића, Илијана, Драгишу и Вука.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #1 послато: Фебруар 19, 2016, 06:41:07 поподне »
......На крају се поставља питање, када је рођен Милета Петронијев Булатовић, када је први пут ожењен и када су му рођена дјеца из првог брака?
По предању које су записали (1998) Бранко Булатовић из Сутомора, и (2010) Ђорђе-Ђоко Булатовић из Подгорице.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #2 послато: Фебруар 19, 2016, 06:48:29 поподне »
''Милета је у вријеме преласка на ислам 1809. год. имао око 40 год. То значи да је рођен 1769. године. Ако се вратио 1809. године послије 17 година боравка у најму у ''ерском'' крају, значи да је тамо пошао са 16 година, тј. 1793. године. Или је био нешто старији. Кад је био тако малољетан, или млад, он је у ''ерском'' крају морао боравити код неких породичних пријатеља, или код пријатеља Мустај-бега Ћоровића из Лозне, како каже једна од поменутих верзија народног предања.''

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #3 послато: Фебруар 19, 2016, 07:11:23 поподне »
''Даље, из родослова Еровића, потомака Тиодорових, сазнајемо да се два потомка Милетина: Вукоица Тиодоров и Јевстратије Вукоичин, жене са 18 година. Узмемо ли у обзир да се и Милета тако млад оженио и да је у 20-ој години добио сина, то би значило да је тај син Милетин (непознатог имена), рођен 1789. године, а да између Милете и Тиодора има један пас, тј. предак непознатог имена. Да би отклонили ту недоумицу одредили смо за свих седам пасова потомака Тиодорових године средовјечности рођења по 30 година. За то одређивање намеће се сама чињеница што су у стварности приближне те године. У следећем набрајању пасова и година средовјечности од најмлађег Тиодоровог данашњег потомка (Уроша Иванова) до претка Тиодора у загради ће стајати стварна година рођења, а иза заграде година средовјечности у претпоставци што ће овакав математички прорачун јасно доказати да између Тиодора и Милете нема још један пас (кољено), него је Тиодор син Милетин. Пасови иду овако: Урош Иванов (рођен 2001. год.) - Иван Радосавов (1977) 1971 - Радосав Велизаров (1939) 1941 - Велизар Драгомиров (1910) 1911 - Драгомир Јестратијев (1885) 1881 - Јестратије Вукоичин (?) 1851 - Вукоица Тиодоров (1834) 1821 - Тиодор Милетин (1790) 1791 - Милета Петронијев (?) 1761.
Овакав математички прорачун недвосмислено говори да је Тиодор син Милетин, и да Милета Петронијев није отишао у ''Ерски'' крај као малољетник од 16 година, него је био пунољетни младић'' - (Предраг Шћепановић, Колашин, 2016. год.)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #4 послато: Фебруар 19, 2016, 09:57:28 поподне »
Можда је овај дио који се односи на Еровиће требало ставити на тему о том презимену.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1084.msg16483#msg16483

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: Булатовићи
« Одговор #5 послато: Фебруар 24, 2016, 04:45:12 поподне »
Nadovezao bih se na Admina.Naime rekao je Batric Vuksanov imao je cetiri sina.Dragica,Ilijana,Dragisu i Vuka.Zahvaljujuci Djordju Bulatovicu koji mi je ustupio ove podatke ja cu ih ovde izneti,pa mozda nekome budu od koristi.Naravno rekao je da ce poslati opsirnije podatke u dogledno vreme,a i Predrag Scepanovic njegov dobar prijatelj ce podeliti nekoliko informacija na forumu.Obojica se zahvaljuju Adminu sto je postavio temu Bulatovici a ja se ovom prilikom zahvaljujem Vojineni bez cije pomoci nista ne bi ni bilo.Ovo je direktna linija.
BULAT-VUKSAN-BATRIC-DRAGIC-MARKO-RAONJA-RAIC-STAJO.
Stajo je imao dva sina.PETRA i PETRONIJA.
PETAR je imao tri sina.DMITRA,VASILJA I PAVICA.DJORDJE BULATOVIC JE OSMI PAVICEV POTOMAK.
Sva tri Petrova sina su zadrzali prezime Bulatovic i danas zive u Rovca,Moraca,Kolasin,Podgorica.
PETRONIJE je imao pet sinova.PETRA,NENADA,VUKAJLA,VUKASINA I MILETU.PETRONIJEVI sinovi su svi promenili prezimena zbog krvne osvete u vise puta pomenutom Rovackom incidentu gde je Mileta najmladji Petronijev sin usmrtio dvojicu rodjaka zbog nanete mu uvrede i Petroniju nije preostalo nista drugo nego da se preko noci odseli i sacuva porodici glave.Dakle on je porodicu iselio 1793.po Djoku Bulatovicu i naselio u Loznu kod Bega Corovica.Da bi dodatno zastitio Miletu koji je bio trazen poslao ga je u Erske krajeve.Napomenuo sam da su svi Petronijevi sinovi promenili prezimena.
PETAR je uzeo prezime VELJOVIC.
NENAD je uzeo prezime VELICKOVIC.
VUKAJLO je uzeo prezime PODJANIN.
VUKASIN je uzeo prezime DRAGOSAVAC.
MILETA je uzeo prezime EROVIC.
Ono sto je takodje bitno jeste da ovaj ogranak zovu STAJOVIC po Staju.
Naravno Djordje Bulatovic ima podatke gde su se koji raselili iz Lozne.Ono stoja znam jeste da su se VUKAJLO i VUKASIN 1812.godine naselili u Policu,selo Dragosava a Mileta ostao u Lozni kod Bega Corovica i poturcio se.
Prica kaze da ga je od smrti izbavila begovica koja je begu Corovicu predlozila da Mileta promeni veru.U pitanju je bila velika ljubav koja je kasnije krunisana brakom.Mileta je sahranjen u Poda kod Bijelog Polja a saznalo se da je u pitanju prastaro srpsko groblje.Kao sto rekoh vise podataka od samoga Djordja Bulatovica i Predraga Scepanovica.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: Булатовићи
« Одговор #6 послато: Април 08, 2016, 03:55:47 поподне »
Ocigledno je da predanja i zapisi idu na jednu stranu a DNK rezultati pokazuju sasvim drugo.Ono sto sam ja kao laik uspeo da prepoznam je velika raznorodnost na vrlo malom delu ili ogranku Bulatovica.Hazbija Erovic koji treba da je potomak Milete Erovica iz roda Stajovic je P-109.Djoko Bulatovic koji je takodje po knjizi Stajovic je R1a L 1280.Jedna osoba je rekla da ce iskoristiti pravo 25-og da se testira i ona je od Veljovicakoji slave Lucin dan,znaci takodje od Stajovica pa cemo videti.Ono sto za sada zasigurno znam je da iako se moje prezime pominje ranije nego u Poda kod Bijelog Polja ja nemam nikakvih dodirnih tacaka ni sa jednim od ove dvojice.Ja sam dinarik jug.O saplemenjavanju znam ponesto ali svi ti njihovi rodoslovi i predanja padaju u vodu bez DNK.Ja bih voleo da tu jos uvek za moje Erovice ima prostora medju Stajovicima ali se bojim da kako se Bulatovici budu testirali da ce tako slika biti sve sarenija.Voleo bih kada bi se neki Bulatovic za koga se pouzdano zna da je Bulatovic kao sto rece Vojinena Tapuskovic,Redzic,Minic testira da se napokon zna jer ovo postaje razbijanje mitova.Od cetiri grane plemena Niksic samo je Scepanovic dao rezultat koji zadovoljava.Bulatovici za sada nisu,a gdfe su Srezojevici i Vlahovici?Nadam se da ce ih biti kada se Crna Gora probudi iz sna.Pozdrav.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #7 послато: Март 29, 2017, 09:00:46 пре подне »
Управо је из лабораторије YSEQ  стигао резултат теста на PH908 за Вељовића. За мене нема изненађења обзиром да се такав резултат могао и очекивати због вредности на маркеру 448-20 приликом теста који је рађен у  Београду, па је том приликом и сврстан у табелу у Динарик Север односно I2-CTS10228. Колико су ситуације у овом смислу некада сложене најбоље показује баш овај пример обзиром да је већи део Вељовића, онај који је остао у селу Бијела Црква код Рожаја, године 1924. променио презиме у Булатовић из разлога што су хтели да врате своје старо презиме. Њихово предање је доста магловито али ипак доста чврсто у томе да су они пореклом од Булатовића из Мртвог Дубоког. Ово је већ трећа породица односно појединац који се тестирао а да има то предање о пореклу од Булатовића и то баш из села Мртво Дубоко, поред Булатовића из Бијеле Цркве код Рожаја (I2-CTS10228) имамо још и Булатовића из Брезојевице код Плава (I1-P109), и Булатовића из Горње Горице код Подгорице (R1a), тако да једино Никетић-Минић припада роду Никшића тј. ширем братству Булатовић (Минићи су се давно издвојили од Булатовића као посебно братство).

Order History

02/06/2017 Pending PayPal IPN Verified [Completed (Unverified; $22.50)]
02/06/2017 Pending   
02/06/2017 Waiting for sample Your sample kit (YSEQ ID 9251) has been mailed.
 Thank you for your order.
03/18/2017 Processing Your samples (YSEQ ID 9251) have been received at YSEQ.
03/28/2017 Delivered Your results (YSEQ ID 9251) have been posted:
 https://www.yseq.net/alleles.php

 Quick results summary:
 PH908 C-
 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #8 послато: Март 29, 2017, 09:21:52 пре подне »
Управо је из лабораторије YSEQ  стигао резултат теста на PH908 за Вељовића. За мене нема изненађења обзиром да се такав резултат могао и очекивати због вредности на маркеру 448-20 приликом теста који је рађен у  Београду, па је том приликом и сврстан у табелу у Динарик Север односно I2-CTS10228. Колико су ситуације у овом смислу некада сложене најбоље показује баш овај пример обзиром да је већи део Вељовића, онај који је остао у селу Бијела Црква код Рожаја, године 1924. променио презиме у Булатовић из разлога што су хтели да врате своје старо презиме. Њихово предање је доста магловито али ипак доста чврсто у томе да су они пореклом од Булатовића из Мртвог Дубоког. Ово је већ трећа породица односно појединац који се тестирао а да има то предање о пореклу од Булатовића и то баш из села Мртво Дубоко, поред Булатовића из Бијеле Цркве код Рожаја (I2-CTS10228) имамо још и Булатовића из Брезојевице код Плава (I1-P109), и Булатовића из Горње Горице код Подгорице (R1a), тако да једино Никетић-Минић припада роду Никшића тј. ширем братству Булатовић (Минићи су се давно издвојили од Булатовића као посебно братство).

Order History

02/06/2017 Pending PayPal IPN Verified [Completed (Unverified; $22.50)]
02/06/2017 Pending   
02/06/2017 Waiting for sample Your sample kit (YSEQ ID 9251) has been mailed.
 Thank you for your order.
03/18/2017 Processing Your samples (YSEQ ID 9251) have been received at YSEQ.
03/28/2017 Delivered Your results (YSEQ ID 9251) have been posted:
 https://www.yseq.net/alleles.php

 Quick results summary:
 PH908 C-

Хвала на информацији, Војиненад. 

Значи ипак би могла постојати и Динарик Сјевер грана међу Никшићима.

Има ли шансе да тестира неки од низводних СНП-ова, можда за почетак S17250?


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #9 послато: Март 29, 2017, 09:37:39 пре подне »
Управо је из лабораторије YSEQ  стигао резултат теста на PH908 за Вељовића. За мене нема изненађења обзиром да се такав резултат могао и очекивати због вредности на маркеру 448-20 приликом теста који је рађен у  Београду, па је том приликом и сврстан у табелу у Динарик Север односно I2-CTS10228. Колико су ситуације у овом смислу некада сложене најбоље показује баш овај пример обзиром да је већи део Вељовића, онај који је остао у селу Бијела Црква код Рожаја, године 1924. променио презиме у Булатовић из разлога што су хтели да врате своје старо презиме. Њихово предање је доста магловито али ипак доста чврсто у томе да су они пореклом од Булатовића из Мртвог Дубоког. Ово је већ трећа породица односно појединац који се тестирао а да има то предање о пореклу од Булатовића и то баш из села Мртво Дубоко, поред Булатовића из Бијеле Цркве код Рожаја (I2-CTS10228) имамо још и Булатовића из Брезојевице код Плава (I1-P109), и Булатовића из Горње Горице код Подгорице (R1a), тако да једино Никетић-Минић припада роду Никшића тј. ширем братству Булатовић (Минићи су се давно издвојили од Булатовића као посебно братство).

Order History

02/06/2017 Pending PayPal IPN Verified [Completed (Unverified; $22.50)]
02/06/2017 Pending   
02/06/2017 Waiting for sample Your sample kit (YSEQ ID 9251) has been mailed.
 Thank you for your order.
03/18/2017 Processing Your samples (YSEQ ID 9251) have been received at YSEQ.
03/28/2017 Delivered Your results (YSEQ ID 9251) have been posted:
 https://www.yseq.net/alleles.php

 Quick results summary:
 PH908 C-

Cвaкa чacт нa пpoгнoзи. Ja пpe нeки дaн нa зaтвopeнoм дeлу Фopумa peкox дa ћeш изглeдa бити у пpaву, збoг двa paзлoгa (peзултaтa)...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #10 послато: Март 29, 2017, 09:46:34 пре подне »
Хвала на информацији, Војиненад. 

Значи ипак би могла постојати и Динарик Сјевер грана међу Никшићима.

Има ли шансе да тестира неки од низводних СНП-ова, можда за почетак S17250?

Укoликo Вeљoвић oдлучи дa ce дaљe тecтиpa, битнa инфopмaциja зa њeгa, aли и зa cвe ocтaлe:

Кo будe нapучивao нпp. Z17855, битнa cтвap je дa кoд кopaкa Payment information у пoљe Coupon code нaпишe IDONTNEEDAKIT, штo знaчи дa узopaк вeћ пocтojи у бaзи и дa нe тpeбa дa ce пoнoвo шaљe. Jeфтиниje je 5€, a и peзултaт cтижe у poку oд нeдeљу дaнa.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #11 послато: Март 29, 2017, 09:47:23 пре подне »
Хвала на информацији, Војиненад. 

Значи ипак би могла постојати и Динарик Сјевер грана међу Никшићима.

Има ли шансе да тестира неки од низводних СНП-ова, можда за почетак S17250?
Не, сви који су Динарик Север а имају предање о томе да су из Роваца заправо су старинци који су се саплеменили са Никшићима тј. са Гојкаковићима. Никшићи су само они који су Динарик Југ.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #12 послато: Март 29, 2017, 09:50:25 пре подне »
Укoликo Вeљoвић oдлучи дa ce дaљe тecтиpa, битнa инфopмaциja зa њeгa, aли и зa cвe ocтaлe:

Кo будe нapучивao нпp. Z17855, битнa cтвap je дa кoд кopaкa Payment information у пoљe Coupon code нaпишe IDONTNEEDAKIT, штo знaчи дa узopaк вeћ пocтojи у бaзи и дa нe тpeбa дa ce пoнoвo шaљe. Jeфтиниje je 5€, a и peзултaт cтижe у poку oд нeдeљу дaнa.
У мом случају уплаћено 04. марта тестирање маркера 643 и још увек у процедури. Јб...ли га шта раде више!?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #13 послато: Март 29, 2017, 09:58:22 пре подне »
Не, сви који су Динарик Север а имају предање о томе да су из Роваца заправо су старинци који су се саплеменили са Никшићима тј. са Гојкаковићима. Никшићи су само они који су Динарик Југ.

Имaмo зa caд дocтa cтapиничкиx poдoвa мeђу Poвчaнимa, пa ми пaдe нaпaмeт oнa нaшa диcкуcиja o Tapcким Никшићимa, пpe cвeгa Утвићимa, кojи гeнeтcки пpипaдajу њимa, a имajу пpeдaњe o пopeклу из Poвaцa. Дa ли би мoгли и oни бити нeки cтapинички poд у Poвцимa, jep cу гeнeтcки глeдaнo, удaљeни oд Никшићa?  Гдe cу Утвићи ocтaли у Poвцу, a дpуги вeћи дeo нaceлиo Пoтapje тoкoм XV вeкa упpaвo из пpaвцa Poвaцa. Утвић je oд cвиx Tapcкиx Никшићa, нajудaљeниjи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #14 послато: Март 29, 2017, 10:14:31 пре подне »
У мом случају уплаћено 04. марта тестирање маркера 643 и још увек у процедури. Јб...ли га шта раде више!?

Маркере дефинитивно рада спорије него СНП-ове. Има неке везе са њиховим распоредом у лабораторији. Међутим добра ствар је што кад наручиш један маркер они ти за цијену тог један одраде и оне маркере око њега.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #15 послато: Март 29, 2017, 10:18:09 пре подне »
Маркере дефинитивно рада спорије него СНП-ове. Има неке везе са њиховим распоредом у лабораторији. Међутим добра ствар је што кад наручиш један маркер они ти за цијену тог један одраде и оне маркере око њега.

Дa, тo je тзв. Пaнeл мapкepa. Ja биx тpeбao дa нapучим мapкep DYS557, пa oчeкуjeм и 9 мapкepa пopeд њeгa.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #16 послато: Март 29, 2017, 10:23:56 пре подне »
Имaмo зa caд дocтa cтapиничкиx poдoвa мeђу Poвчaнимa, пa ми пaдe нaпaмeт oнa нaшa диcкуcиja o Tapcким Никшићимa, пpe cвeгa Утвићимa, кojи гeнeтcки пpипaдajу њимa, a имajу пpeдaњe o пopeклу из Poвaцa. Дa ли би мoгли и oни бити нeки cтapинички poд у Poвцимa, jep cу гeнeтcки глeдaнo, удaљeни oд Никшићa?  Гдe cу Утвићи ocтaли у Poвцу, a дpуги вeћи дeo нaceлиo Пoтapje тoкoм XV вeкa упpaвo из пpaвцa Poвaцa. Утвић je oд cвиx Tapcкиx Никшићa, нajудaљeниjи.
Не знам за Утвиће конкретно јер се нисам бавио нешто њима, али свакако да је и то могуће. ДНК је потврдио да је у Ровцима од стране Гојака затечен велики број различитих ситнијих родова који нису били племенски већ само територијално везани. Само незнатан број њих као нпр. Синђићи, Дмитрићи и Милетићи сачувао је предање о својој посебности и томе да су стариначки ровачки родови. Сви други који су се саплеменили са Гојаковићима данас немају сачувано то предање. Неки међу њима су сачували уз своје презиме Булатовић и презимена ''на мање'' као нпр. Стајовићи, а то се објашњава тиме да је то један од огранка великог братства Булатовић. У ствари то је само остатак предања које је заборављено и оно заправо потврђује да је то њихово право презиме. Тражећи по родослову обично се не може доћи до тога ко је отац тог од кога тај огранак носи презиме (чији је Стајо), односно не могу се ''повезати'' у родослову са потомством Гојаковим. Уствари неки хроничари су то повезивали и ''крпили'', али углавном ''на своју руку'' и по некој својој логици, а не према предању. Наравно, они тада нису имали могућност да уз помоћ днк то установе и потврде или одбаце као што то ми данас можемо. Моја замерка према таквима је само то што нису јасно одвојили шта је то део предања које су преузели и записали, а шта су они доносили као закључке.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Булатовићи
« Одговор #17 послато: Март 29, 2017, 10:32:14 пре подне »
Маркере дефинитивно рада спорије него СНП-ове. Има неке везе са њиховим распоредом у лабораторији. Међутим добра ствар је што кад наручиш један маркер они ти за цијену тог један одраде и оне маркере око њега.

Ја наручих DYS607 и само њега добих :(

Свакако СНП раде брже него СТР, дупло.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #18 послато: Март 29, 2017, 10:36:05 пре подне »
Ја наручих DYS607 и само њега добих :(

Свакако СНП раде брже него СТР, дупло.

Нешто си им се замјерио. Иначе не воле ове који су I2-Z17855.  ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #19 послато: Март 29, 2017, 10:40:50 пре подне »
Ја наручих DYS607 и само њега добих :(

Свакако СНП раде брже него СТР, дупло.

Oндa cтojи oнa пpичa дa тo "чacтe" oкo пpaзникa, ДНК дaнa и cл.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Булатовићи
« Одговор #20 послато: Март 29, 2017, 10:50:56 пре подне »
Нешто си им се замјерио. Иначе не воле ове који су I2-Z17855.  ;)

Ђе замерио, 7 налога до сад отворио :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #21 послато: Март 29, 2017, 04:33:28 поподне »
Имaмo зa caд дocтa cтapиничкиx poдoвa мeђу Poвчaнимa, пa ми пaдe нaпaмeт oнa нaшa диcкуcиja o Tapcким Никшићимa, пpe cвeгa Утвићимa, кojи гeнeтcки пpипaдajу њимa, a имajу пpeдaњe o пopeклу из Poвaцa. Дa ли би мoгли и oни бити нeки cтapинички poд у Poвцимa, jep cу гeнeтcки глeдaнo, удaљeни oд Никшићa?  Гдe cу Утвићи ocтaли у Poвцу, a дpуги вeћи дeo нaceлиo Пoтapje тoкoм XV вeкa упpaвo из пpaвцa Poвaцa. Утвић je oд cвиx Tapcкиx Никшићa, нajудaљeниjи.

Мислим да термин Тарски Никшићи треба избегавати. За Вељовиће је заиста постојала реална могућност да су прави Никшићи, али код Луштинчака тако нешто није могуће јер су исувише далеко генетски. Никшићи су генетски неупоредиво ближи Озринићима него њима, али ни са Озринићима нису довољно блиски да би рекли да су исти род.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Булатовићи
« Одговор #22 послато: Март 29, 2017, 08:32:08 поподне »
Написах на теми о Дробњацима, па да додам и овде, у вези са Булатовићима R1a:

Кучки Булатовићи су наводно од оних ровачких. По логици би требало да су РН908. Овде имамо обрнут случај: Булатовића R1a у Ровцима. А, према резултату Кликовца, као и неким другим резултатима родова који вуку корене из Горње Зете, видимо да постоји један круг старих R1a родова у Зети и околини (а у ту област спадају и Кучи). Знамо да су се у 18. веку Кучи приликом турских похара склањали у Ровца. Није немогуће да је неки старинац из кучке области - R1a, остао у Ровцима и прибратио се правим Булатовићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #23 послато: Март 29, 2017, 08:35:08 поподне »
Написах на теми о Дробњацима, па да додам и овде, у вези са Булатовићима R1a:

Кучки Булатовићи су наводно од оних ровачких. По логици би требало да су РН908. Овде имамо обрнут случај: Булатовића R1a у Ровцима. А, према резултату Кликовца, као и неким другим резултатима родова који вуку корене из Горње Зете, видимо да постоји један круг старих R1a родова у Зети и околини (а у ту област спадају и Кучи). Знамо да су се у 18. веку Кучи приликом турских похара склањали у Ровца. Није немогуће да је неки старинац из кучке области - R1a, остао у Ровцима и прибратио се правим Булатовићима.

Кучки Булатовићи не би требало да су повезани са Булатовићима из Горње Горице код Подгорице који су тестирани као R1a.

Мислим да се ради о две различите фамилије, а другачији су и разлози за исељавање из Роваца.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Булатовићи
« Одговор #24 послато: Март 29, 2017, 08:48:42 поподне »
Булатовићи из Горње Горице су од претка који се ту доселио из Роваца око 1840. (према Јовићевићу).

Оно што сам мислио у претходном посту је могућност да Булатовићи R1a у Ровцима потичу од неког Куча који се приликом похара 18. века склонио у Ровца и прибратио уз праве Булатовиће. Можда је баш неки његов потомак тај што се иселио у Горњу Горицу.

Иначе, не видим неку другу везу са племеном Никшића од којег би требало да потичу ровачки Булатовићи. Можда је у питању и неки стариначки R1a род у Ровцима, али, за сада, резултати више упућују на порекло из Горње Зете, односно кучке области. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #25 послато: Март 29, 2017, 08:50:56 поподне »
Булатовићи из Горње Горице су од претка који се ту доселио из Роваца око 1840. (према Јовићевићу).

Оно што сам мислио у претходном посту је могућност да Булатовићи R1a у Ровцима потичу од неког Куча који се приликом похара 18. века склонио у Ровца и прибратио уз праве Булатовиће. Можда је баш неки његов потомак тај што се иселио у Горњу Горицу.

Иначе, не видим неку другу везу са племеном Никшића од којег би требало да потичу ровачки Булатовићи. Можда је у питању и неки стариначки R1a род у Ровцима, али, за сада, резултати више упућују на порекло из Горње Зете, односно кучке области.

Најбоље би било када би се тестирао неки "Кучки" Булатовић.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Булатовићи
« Одговор #26 послато: Март 29, 2017, 08:55:06 поподне »
Свакако. Резултати ових ровачких су до сада донели само много недоумица.
Јел оно беше Момир Булатовић од кучких?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #27 послато: Март 29, 2017, 09:02:41 поподне »
Свакако. Резултати ових ровачких су до сада донели само много недоумица.
Јел оно беше Момир Булатовић од кучких?

Јесте. Кошаркаш Никола ја мислим такође.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #28 послато: Март 29, 2017, 09:17:07 поподне »
Мислим да термин Тарски Никшићи треба избегавати. За Вељовиће је заиста постојала реална могућност да су прави Никшићи, али код Луштинчака тако нешто није могуће јер су исувише далеко генетски. Никшићи су генетски неупоредиво ближи Озринићима него њима, али ни са Озринићима нису довољно блиски да би рекли да су исти род.

Иcтopиjcки извopи иx пoд тим имeнoм cпoмињу у Пoтapjу, a дoминaнтнa cлaвa je Лучиндaн. Жapкo Шћeпaнoвић иx нaбpaja пoимeницe у cвojoj књизи, нa ocнoву чeгa знaмo дa cу poд Лучинштaкa зaпpaвo Tapcки Никшићи. И Вeљoвићи ce cмaтpajу Булaтoвићимa, a ниcу. И Дpaшкoвићи Шћeпaнoвићимa, a ниcу. Зaштo нe би и Tapcки Никшићи ceбe cмaтpaли Никшићимa, a зaпpaвo cу били нeштo дpугo...

На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Булатовићи
« Одговор #29 послато: Март 29, 2017, 09:20:26 поподне »
Питање ван теме: Коју литературу препоручујете везано за Куче?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Булатовићи
« Одговор #30 послато: Март 29, 2017, 09:33:18 поподне »
Питање ван теме: Коју литературу препоручујете везано за Куче?

Ердељановић - Кучи, племе у Црној Гори
Стеван Дучић - Живот и обичаји племена Куча
Никола Вукчевић - Етничко поријекло Црногораца
Ђурђев - Постанак и развитак брдских, црногорских и херцеговачких племена

"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #31 послато: Март 29, 2017, 09:39:06 поподне »
Мислим да термин Тарски Никшићи треба избегавати. За Вељовиће је заиста постојала реална могућност да су прави Никшићи, али код Луштинчака тако нешто није могуће јер су исувише далеко генетски. Никшићи су генетски неупоредиво ближи Озринићима него њима, али ни са Озринићима нису довољно блиски да би рекли да су исти род.
Слажем се да треба избегавати термин "Тарски Никшићи" и оставити само "Никшићи", у том смислу се слажем :) А Никшићи нису ближи Озринићима него Тарским Никшићима, ако се погледа просечна вредност, тј. они бројеви на маркерима који су најчешћи за сваки маркер...Сад ћу просек неки да извучем за све њих:
"Тарски Никшићи":13,24,14,11,14,15,13,13,11,31,17,15,19,10,15,18,18,10,31,11,12,24,11...
Никшићи               :13,24,16,11,14,15,13,13,11,31,17,15,19,10,15,18,18,10,31,11,13,23,10...
Озринићи             :13,24,16,11,14,15,13,14,11,32,17,15,18,10,15,18,18,10,30,11,13,23,10...
Значи у просечним вредностима се Тарски Никшићи и Никшићи разликују на 3 маркера (с тим што је на ДИС 19 разлика у 2 вредности), а разлика између просека Никшића и Озринића је 4

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #32 послато: Март 29, 2017, 09:40:37 поподне »
Међутим и поред овога, предање је битно, слава...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #33 послато: Март 29, 2017, 09:43:20 поподне »
Наравно, ако је ово релевантно, с обзиром на мањи број тестираних Тарских и Озринића,а и код Никшића није велики број додуше

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #34 послато: Март 29, 2017, 09:54:17 поподне »
Написах на теми о Дробњацима, па да додам и овде, у вези са Булатовићима R1a:

Кучки Булатовићи су наводно од оних ровачких. По логици би требало да су РН908. Овде имамо обрнут случај: Булатовића R1a у Ровцима. А, према резултату Кликовца, као и неким другим резултатима родова који вуку корене из Горње Зете, видимо да постоји један круг старих R1a родова у Зети и околини (а у ту област спадају и Кучи). Знамо да су се у 18. веку Кучи приликом турских похара склањали у Ровца. Није немогуће да је неки старинац из кучке области - R1a, остао у Ровцима и прибратио се правим Булатовићима.
Небо,
Булатовићи који су се населили у Горњу Горицу су стариначки род из Ровачког села Мртво Дубоко. Сасвим је извесно да су старији у Ровцима од Гојаковића који су имали веома висок природни прираштај због чега су веома брзо преузели примат у племену. Од времена када се Гојак населио у Ровца реално није било прилике да се било ко више насели у скученом и врлетном  Мртвом Дубоком. Једино је било појединачних случајева досељавања у село Веље Дубоко, које је куд и камо плодније и комотније, али и због тога јер су га држали Никшићки Турци, тачније Мушовићи, који су у њему чак насељавали појединце као чипчије. Прилика за насељавање Вељег Дубоког била је и та што је било једном приликом потпуно потопљено и уништено за живот један период. Пошто се због те природне катастрофе стариначки живаљ потпуно раселио, на њихова напуштена имања Турци су нешто касније населили неке појединце из околних братстава, а неки су сами добегли углавном из економских разлога или због крви као Пижурице. Али то је једино село у Ровцима где је објективно било могућности за насељавање након периода експанзије развоја Гојаковића, притом Веље Дубоко је у то време припадало Доњој Морачи. Сва друга села па и Мртво Дубоко нису имале могућност за насељавање било ког појединца јер су у њима кроз векове једва преживљавали и они који су тамо боравили, а расељавања је било континуирано кроз историју.
Што се тиче могућности да је неки Куч боравећи у Ровцима тамо и остао, и то мислим да нема никакве шансе зато што су приликом похаре Куча мета били управо Дрекаловићи и понеко братство Мрњавчића које се са Дрекаловићима солидарисало приликом пружања отпора. Неки други потенцијални Р1а мислим да видели нису тада Р од Роваца.
Ровца су пре досељавања Гојака била насељена мноштвом ситних родова који нису били родбински ни племенски повезани већ само територијално у оквиру тадашње Жупе. Зато данас имамо случај да три породице Булатовић су фактички три различита стариначка рода који међусобно немају никакве везе родбинске по мушкој линији јер су CTS10228, I1-P109 и R1a, а сви имају предање да су из Мртвог Дубоког. Изгледа да је Мртво Дубоко као и Међуријечје било нешто гушће насељено старинцима од осталих ровачких села, или су они били нешто чвршћи и отпорнији све до периода 19. века када је у Ровцима дешава већи број случајева крвних освета не само са Љешњанима већ и са старинцима из Мртвог Дубоког. Узрок је без сумње економске природе тј. борба за територију услед тешких услова за живот и пренасељености.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #35 послато: Март 29, 2017, 09:56:19 поподне »
Наравно, ако је ово релевантно, с обзиром на мањи број тестираних Тарских и Озринића,а и код Никшића није велики број додуше
Мада, и за сад је ово у реду, класификација око назива...Е можда кад би се убудуће тестирало више њих, кад би се стигло до неке бројке напр.30,40, онда би могло да се назову сви под "Род Никшићи", а у оквиру тога посебни подогранци "Тарски", "Ровчани","Жупљани", "Требјешани"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #36 послато: Март 29, 2017, 10:24:09 поподне »
Слажем се да треба избегавати термин "Тарски Никшићи" и оставити само "Никшићи", у том смислу се слажем :) А Никшићи нису ближи Озринићима него Тарским Никшићима, ако се погледа просечна вредност, тј. они бројеви на маркерима који су најчешћи за сваки маркер...Сад ћу просек неки да извучем за све њих:
"Тарски Никшићи":13,24,14,11,14,15,13,13,11,31,17,15,19,10,15,18,18,10,31,11,12,24,11...
Никшићи               :13,24,16,11,14,15,13,13,11,31,17,15,19,10,15,18,18,10,31,11,13,23,10...
Озринићи             :13,24,16,11,14,15,13,14,11,32,17,15,18,10,15,18,18,10,30,11,13,23,10...
Значи у просечним вредностима се Тарски Никшићи и Никшићи разликују на 3 маркера (с тим што је на ДИС 19 разлика у 2 вредности), а разлика између просека Никшића и Озринића је 4

Душкo, Tapcкe Никшићe (oд 8 тecтиpaниx, кoд 5-opицe je cлaвa Лучиндaн) oд ocтaлиx Никшићa oдвajajу тpи пpиличнo битнa мapкepa DYS19, DYS643 и DYS640. Кoд Tap. Никшићa cу ту вpeднocти 14, 11, 12, a кoд Никшићa cу 16, 10, 11. Oвa тpи мapкepa пpaвe вeлики jaз peкao биx и зajeдничкoг пpeткa њиxoвoг мoжeмo тpaжити пpe 1200+ гoдинa, дaклe мнoгo дaљe у пpoшлocт нeгo кaд ce poдиo лeгeндapни Никшa. Ca ocтaлим poдoвимa кoje имajу DYS19=14, paзликуjу ce нa DYS643. Дaклe мнoгo cу ближи, a њиxoвa TMRCA кaкo и Cинишa peчe, билa би 1100 гoд. Зaтo ce мoжe пpeтпocтaвити дa cу oни у Жупи или у Poвци, штo je изглeдниje, били cтapиничкo cтaнoвништвo (или jeднa кућa), кoje ce пpибилo уз Никшићe.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Булатовићи
« Одговор #37 послато: Март 30, 2017, 12:03:48 пре подне »
Булатовићи који су се населили у Горњу Горицу су стариначки род из Ровачког села Мртво Дубоко. Сасвим је извесно да су старији у Ровцима од Гојаковића

Хмммм, већ смо могли видети колико су поуздане приче из братства Булатовића  :D Тако и ово треба узети са резервом.

Што се тиче могућности да је неки Куч боравећи у Ровцима тамо и остао, и то мислим да нема никакве шансе зато што су приликом похаре Куча мета били управо Дрекаловићи и понеко братство Мрњавчића које се са Дрекаловићима солидарисало приликом пружања отпора.

Могао се ту провући и неки прибраћени род. Нису се људи тада делили по хаплогрупама. То видимо на многим примерима из досадашњих резултата. За Дрекаловиће је мања вероватноћа, јер су они у време похара Куча ипак још увек били (релативно) млад род, али уз Мрњавчиће је могло проћи и стариначких родова.

Видимо на случају ширег граховског братства Вујачића и свих њихових огранака, да је још крајем 15. века било прибраћеника уз Мрњавчиће (односно оних који су тврдили да су Мрњавчићи, а касније исто важи и за Дрекаловиће), који то, сада знамо, - нису. А колико је у 18. веку тек заборав прекрио стварно порекло многих Кучима прибраћених старинаца...

Ровца су пре досељавања Гојака била насељена мноштвом ситних родова који нису били родбински ни племенски повезани већ само територијално у оквиру тадашње Жупе.

А и ово је, свакако, могуће исходиште R1a Булатовића. Појавиће се, временом, неки сличан резултат који ће и ову причу разоткрити.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #38 послато: Март 30, 2017, 05:03:14 поподне »
Видимо на случају ширег граховског братства Вујачића и свих њихових огранака, да је још крајем 15. века било прибраћеника уз Мрњавчиће (односно оних који су тврдили да су Мрњавчићи, а касније исто важи и за Дрекаловиће), који то, сада знамо, - нису. А колико је у 18. веку тек заборав прекрио стварно порекло многих Кучима прибраћених старинаца...
Риђански Кучи су по свему судећи накдандно измислили сва та предања о сродству са највећим братстима из Куча. Рођакање Вујачића са Мрњавчићима донекле и могу да разумем, али предање Булајића о пореклу од Дрекаловића је теоретски немогуће јер су Драгојеви потомци били у Риђанима већ средином 15. века, а Дрекале је рођен у 16. веку. Они не да не знају од кога су, него не знају ни када су дошли у Риђане.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #39 послато: Мај 03, 2017, 10:10:50 поподне »
Потврђено у лабораторији YSEQ да су Савићи из Пепића код Мурина PH908-, што значи да не припадају племену Никшићи и да су и они као и још неки од расељених породица из Роваца заправо стариначки род из Роваца а не ''прави'' Булатовићи са којима су били само саплемењени у току заједничког боравка у Ровцима.
За сада имамо:
1. Булатовиће - Стајовиће (Булатовић из Брезојевице код Плава и муслиман Еровић из Пода код Бијелог Поља),
2. Булатовиће - Вељовиће (Булатовић из Бијеле Цркве код Рожаја, Вељовић из Попа код Тутина, Вељовић из Сувог Дола код Тутина, и Обрадовић из Тврдошева код Новог Пазара), 
3. Булатовиће из Горње Горице код Подгорице,
4.Булатовиће из Мртвог Дубоког,
5. Савиће (надимак ''Ћесаци'')
сви са предањем да су из села Мртво Дубоко у Ровцима, и сви различитог порекла, а нико од њих не припада I2-PH908 тј. грани Динарика којој припада племе Никшићи.
Једини до сада потврђени ''прави'' Булатовић је Никетић из Новог Момчилова у Топлици, који поуздано зна да су његови од Минића из Ровачког села Веље Дубоко. Минићи су велики огранак братства Булатовић из Роваца.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Булатовићи
« Одговор #40 послато: Мај 03, 2017, 10:18:13 поподне »
Значи имамо још једно изненађење из Јсека - СНП резултат који је стигао у среду, а не у уторак или суботу, како је уобичајено.  :)

Војиненаде, сада имамо у Берлину узорке Вељовића (динарик ПХ908-) и Савића (динарик ПХ908-). Очигледно и једни и други старинци из Роваца. Пошто си у конткату са њима, ако будеш у прилици предложи им да тестирају С17250 или З17855, ако су заинтересовани.

Или ако у неком тренутку буде довољно нас заинтересованих, из чисто научних побуда, можемо да дамо по 300-400 динара и тестирамо их на, рецимо, З17855.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Булатовићи
« Одговор #41 послато: Мај 03, 2017, 10:22:45 поподне »
Испадоше Булатовићи хетерогенији од неког племена у ЦГ...

Требало би да гађају 17855.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #42 послато: Мај 03, 2017, 10:27:41 поподне »
Значи имамо још једно изненађење из Јсека - СНП резултат који је стигао у среду, а не у уторак или суботу, како је уобичајено.  :)

Војиненаде, сада имамо у Берлину узорке Вељовића (динарик ПХ908-) и Савића (динарик ПХ908-). Очигледно и једни и други старинци из Роваца. Пошто си у конткату са њима, ако будеш у прилици предложи им да тестирају С17250 или З17855, ако су заинтересовани.

Или ако у неком тренутку буде довољно нас заинтересованих, из чисто научних побуда, можемо да дамо по 300-400 динара и тестирамо их на, рецимо, З17855.
Савић је заинтересован и вероватно ће тестирати неки од СНП-а, такође је у преговорима са Џудовићима и муслиманима Маркишићима да се неко од њих тестира и тиме потврди предање о заједничком пореклу тих породица које имају предање да им је стари надимак био ''Ћесаци'' и да су од Булатовића. Верујем да постоје велике шансе да су заиста исти род, али Булатовићи свакако нису.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #43 послато: Мај 03, 2017, 10:36:54 поподне »
Испадоше Булатовићи хетерогенији од неког племена у ЦГ...

Требало би да гађају 17855.
Да, изгледа да од Ровачких братстава су Булатовићи су најхетерогенији, чим за сад имамо 5 грана плус једну које је изворна, значи 6 за сад...Од Шћепановића имамо за сада две гране (праве Шћепановиће и Мацуре старинце) , а од Влаховића за сада чини ми се да немамо братимљења старинаца, док од Срезојевића немамо тестиране (колега из школе је од Срезојевића, али нешто врда, неће :) )...То значи да је братство Булатовића било вероватно најутицајније код Гојаковића , чим су се највише њима приклањали, а можда има везе и са територијом које је то братство покривало
« Последња измена: Мај 03, 2017, 10:40:28 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #44 послато: Мај 03, 2017, 10:41:25 поподне »
Испадоше Булатовићи хетерогенији од неког племена у ЦГ...

Требало би да гађају 17855.

Пocлe cвeгa oвoгa питaм ce кo cу "пpaви" Булaтoвићи...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #45 послато: Мај 03, 2017, 10:44:54 поподне »
Пocлe cвeгa oвoгa питaм ce кo cу "пpaви" Булaтoвићи...
Испада да је више "не правих" него "правих" ...И то убедљиво

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #46 послато: Мај 03, 2017, 10:49:27 поподне »
Да, изгледа да од Ровачких братстава су Булатовићи су најхетерогенији, чим за сад имамо 5 грана плус једну које је изворна, значи 6 за сад...Од Шћепановића имамо за сада две гране (праве Шћепановиће и Мацуре старинце) , а од Влаховића за сада чини ми се да немамо братимљења старинаца, док од Срезојевића немамо тестиране (колега из школе је од Срезојевића, али нешто врда, неће :) )...То значи да је братство Булатовића било вероватно најутицајније код Гојаковића , чим су се највише њима приклањали, а можда има везе и са територијом које је то братство покривало

Oд Cpeзojeвићa имaмo вepoвaтнo Илинчићa пpeкo 23andMe, гдe знaмo xaплoгpупу, aли нe и xaплoтип...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #47 послато: Мај 03, 2017, 11:08:46 поподне »
Пocлe cвeгa oвoгa питaм ce кo cу "пpaви" Булaтoвићи...
Najpre se izvinjavam na latinici, tastatura na telefonu ne podržava srpsku ćirilicu. Jedini do sada potvrđeni "pravi" Bulatović je Niketić iz topličkog sela Novo Momčilovo, njegovi su od Minića iz rovačkog sela Velje Duboko doseljeni krajem 19. veka.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Булатовићи
« Одговор #48 послато: Мај 03, 2017, 11:12:30 поподне »
Najpre se izvinjavam na latinici, tastatura na telefonu ne podržava srpsku ćirilicu. Jedini do sada potvrđeni "pravi" Bulatović je Niketić iz topličkog sela Novo Momčilovo, njegovi su od Minića iz rovačkog sela Velje Duboko doseljeni krajem 19. veka.

...и можда моја маленкост, иако о томе моји немају прецизно предање... :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #49 послато: Мај 03, 2017, 11:20:08 поподне »
...и можда моја маленкост, иако о томе моји немају прецизно предање... :)
OK zaboravih na tebe, ali Niketići imaju precizno i snažno predanje koje tačno zna imena, vreme doseljenja, mesto odakle su doselili, i sve to potvrđuje i predanje onih Minića koji su ostali u Rovcima. DNK je samo potvrdio ovo dobro sačuvano predanje.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Булатовићи
« Одговор #50 послато: Мај 03, 2017, 11:22:54 поподне »
OK zaboravih na tebe, ali Niketići imaju precizno i snažno predanje koje tačno zna imena, vreme doseljenja, mesto odakle su doselili, i sve to potvrđuje i predanje onih Minića koji su ostali u Rovcima. DNK je samo potvrdio ovo dobro sačuvano predanje.

Ако се буде тестирао неки од требјешких Војводића, надам се да ће и та недоумица (Војводићи или Булатовићи) бити разрешена...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #51 послато: Мај 04, 2017, 10:58:53 пре подне »
Од велике важности за распетљавање случаја "Булатовић" би било тестирање људи са овим презименом из Церовице и Горњих Роваца код Колашина, као и Булатовића из Куча.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #52 послато: Мај 05, 2017, 06:11:26 поподне »
Од велике важности за распетљавање случаја "Булатовић" би било тестирање људи са овим презименом из Церовице и Горњих Роваца код Колашина, као и Булатовића из Куча.
Мислим да је раније споменуто да би тестирани Булатовић из Горње Горице требало да је из Куча.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #53 послато: Мај 05, 2017, 06:22:48 поподне »
Мислим да је раније споменуто да би тестирани Булатовић из Горње Горице требало да је из Куча.
Не, ови Булатовићи из Горње Горице код Подгорице немају везе са Булатовићима из села Раћеси у Кучима. Они су према предању пореклом из Мртвог Дубоког и у Горњу Горицу су доселили због некакве свађе у Ровцима, и то преко Пипера и Спужа.
Мислим да и ови из Куча такође имају предање о пореклу из Мртвог Дубоког, али мислим да су њих повели са собом Дрекаловићи у знак захвалности што су их спасили и држали у Ровцима 7 година након разуре од стране скадарског паше.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #54 послато: Мај 05, 2017, 06:30:23 поподне »
Не, ови Булатовићи из Горње Горице код Подгорице немају везе са Булатовићима из села Раћеси у Кучима. Они су према предању пореклом из Мртвог Дубоког и у Горњу Горицу су доселили због некакве свађе у Ровцима, и то преко Пипера и Спужа.
Мислим да и ови из Куча такође имају предање о пореклу из Мртвог Дубоког, али мислим да су њих повели са собом Дрекаловићи у знак захвалности што су их спасили и држали у Ровцима 7 година након разуре од стране скадарског паше.
Постоје и Булатовићи у селу Ђуђевина у Доњој Морачи који би требало да су рођаци ових из Горње Горице, или их ови погрешно својатају као што су погрешно узели да својатају и Булатовиће-Стајовиће.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #55 послато: Мај 05, 2017, 07:00:07 поподне »
Не, ови Булатовићи из Горње Горице код Подгорице немају везе са Булатовићима из села Раћеси у Кучима. Они су према предању пореклом из Мртвог Дубоког и у Горњу Горицу су доселили због некакве свађе у Ровцима, и то преко Пипера и Спужа.
Мислим да и ови из Куча такође имају предање о пореклу из Мртвог Дубоког, али мислим да су њих повели са собом Дрекаловићи у знак захвалности што су их спасили и држали у Ровцима 7 година након разуре од стране скадарског паше.

То је онда неко друго предање. Раније је било речи о миграцији Мртво Дубоко->Врујца->Раћеси->Горња Горица.

Тестирани Булатовић Р1а је од Булатовића који су 1710. побегли из Мртвог Дубоког због крви са Минићима. У њиховом предању постоји прича о томе да су најпре се склонили у Морачко село Врујца, где су их прихватили кумови Дожићи, и где их и данас има, док је један део њих наставио даље и населио се у Куче. То је тај део приче који помиње село Раћесе и Булатовиће насељене у том селу. Одатле су неки претпостављам касније (не знам детаље ове последње селидбе) населили у Горњу Горицу код Подгорице. Суштина целе заврзламе је у томе је да када је извесни Милета Булатовић-Стајовић заједно са браћом убио двојицу и израњавио још неколицину Минића, свим староседеоцима више није било места у Мртвом Дубоком, док су они ''прави'' Булатовићи, дакле потомци Гојака Никшина, остали и данас их има тамо. Очигледно да су стари Ровчани односно Минићи знали ко је ''прави'' Булатовић а ко не, па самим тим и ови који су њихове крви тј. племеници и као и они потомци Гојакови нису теретили за дуг у крви.  Истраживањем порекла своје породице бавио се Ђоко Булатовић из Горње Горице, и по тој причи коју он даје они су исти род са овима који су у селу Врујца у Морачи, али проблем је у томе што је он покушао да своје Булатовиће и ове из Врујаца повеже са Булатовићима-Стајовићима, што ДНК демантује а то се може видети и у самом предању Стајовића јер их они нигде не помињу. Иначе је њихов родослов доста ''танак'' и не уклапа се ни у Стајовиће ни у остале Булатовиће. Видим сада у твом коментару да се помињу неки Булатовићи под надимком Боланџићи, то би могао бити стари назив за ове Булатовиће из Врујаца и Раћеса, као што су се и сами Стајовићи издвајали у братству Булатовић по том свом називу Стајовићи који им долази од претка Стаја чији је унук тај Милета који је починио убиство Минића.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #56 послато: Мај 05, 2017, 07:38:02 поподне »
То је онда неко друго предање. Раније је било речи о миграцији Мртво Дубоко->Врујца->Раћеси->Горња Горица.
У томе и јесте ствар, прича коју је извесни (да не помињем име) Булатовић представио као предање повезује све могуће и немогуће Булатовиће. Ако томе приђеш онако овлаж, или прихватиш то здраво за готово или као ја направиш збрку у глави. Тако сам и ја повезао Булатовиће из Раћеса (или Раћеха) у Кучима са овима из Горње Горице и Врујаца. Нешто касније сам разговарао са једним од ових из Горње Горице и утврдио да они заправо немају везе са овима из Куча. Они везују чврсто за себе ове из Мораче, али обзиром да исто тако повезују себе са Стајовићима и Вељовићима, а сад већ знамо да то нема везе са истином, сумњам и у то. Више ми личи на то да су они у Морачи посебна прича јер ми није логично да се они задрже у Морачи, а да ови пребегну преко Пипера и Спужа у Горњу Горицу. За ове који су остали у Морачи постоји нека прича да их је узео у заштиту неко од црквених великодостојника из ман. Морача, што значи да је и њихов разлог селидбе из Роваца био некаква завада.
Углавном, ови у Кучима (мислим да су они ''Боланџићи'') немају везе са овима из Горње Горице.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #57 послато: Мај 05, 2017, 07:47:31 поподне »
У томе и јесте ствар, прича коју је извесни (да не помињем име) Булатовић представио као предање повезује све могуће и немогуће Булатовиће. Ако томе приђеш онако овлаж, или прихватиш то здраво за готово или као ја направиш збрку у глави. Тако сам и ја повезао Булатовиће из Раћеса (или Раћеха) у Кучима са овима из Горње Горице и Врујаца. Нешто касније сам разговарао са једним од ових из Горње Горице и утврдио да они заправо немају везе са овима из Куча.
Информације из прве руке су свакако највредније. Добро је што смо ово разјаснили.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Булатовићи
« Одговор #58 послато: Мај 28, 2017, 12:21:06 поподне »
Јa сам све убеђенији да ће и код нас у Ругову за Љајиће из Маљевиће сигурно да испадне да су "прибраћени" Љајићима, а вероватно и за Љајиће из Дугањиве.

Ван мреже Hardcore97

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Булатовићи
« Одговор #59 послато: Мај 30, 2017, 01:21:39 пре подне »
Ja sam od Petronija ;),moze neko da mi objasni koliko kosta to testiranje i kakva je procedura?Da li je I2 Din S haplogrupa pravih Bulatovica?

Jelic

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #60 послато: Мај 30, 2017, 01:24:21 пре подне »
Ja sam od Petronija ;),moze neko da mi objasni koliko kosta to testiranje i kakva je procedura?Da li je I2 Din S haplogrupa pravih Bulatovica?

Јесте, PH908 је права хаплогрупа свих Ровчана Гојаковића.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #61 послато: Мај 30, 2017, 01:29:19 пре подне »
Ja sam od Petronija ;),moze neko da mi objasni koliko kosta to testiranje i kakva je procedura?Da li je I2 Din S haplogrupa pravih Bulatovica?

I2a-динарска јужна или како се данас означава I2-PH908, је хаплогрупа којој припадају Никшићи, а самим тим и Гојаковићи, а самим тим и Булатовићи. Међутим до сада се показало да су Булатовићи генетски прилично разноврсни, али би главнина братства требала да припада овој хаплогрупи. Око тестирања и цене истог, нако ће други надам се...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #62 послато: Мај 30, 2017, 09:49:27 пре подне »
Ja sam od Petronija ;),moze neko da mi objasni koliko kosta to testiranje i kakva je procedura?Da li je I2 Din S haplogrupa pravih Bulatovica?
Кад кажеш да си од Петронија да ли мислиш на Петронија сина Стајова, од кога према предању воде порекло Стајовићи? На то предање се везује више породица са презименом Булатовић али се уз помоћ днк показало да то и није баш тако. Једино Булатовићи из Брезојевице код Плава и њихови сродници муслимани Еровићи из Пода код Бијелог Поља су доказано потомци Стајови тј. Стајовићи, док се за Величковиће из Врха код Бијелог Поља то још увек мора узимати са резервом док се неко од њих не буде тестирао. Предање, које је готово сигурно доживело одређене измене током прикупљања и припреме за публикацију, каже да су од Стајовића и Вељовићи из села Попа и Сувог Дола код Тутина, као и њихови сродници Булатовићи из Бијеле Цркве код Рожаја, али и Булатовићи насељени у Горњој Горици код Подгорице. Тестирањем Y хромозома добили смо резултате који покатзују да Вељовићи и Булатовићи из Бијеле Цркве немају везе са Стајовићима, а да то исто важи и за Булатовиће из Горње Горице који су пак сасвим трећа хаплогрупа. То исто важи и за тестираног Булатовића који је навео да је из Мртвог Дубоког, а који би према записаном предању требао да припада грани Стајовог потомства која је остала у Ровцима.
Такође, читајући то што је записано као предње и из разговора са самим Стајовићима уочљиво је да постоје многе нелогичности и да неке ствари које су ту записане о Стајовићима сами Стајовићи тј. Булатовићи из Брезојевице негирају или не знају за њих. Тако да ако си према предању Булатовић-Стајовић добро би дошло да се тестираш и тиме допринесеш да се у потпуности расветли ова прича о Стајовићима и уједно добијеш праву истину о свом пореклу.
За сада имамо петорицу тестираних који носе презиме Булатовић, од којих само један је ''прави'' Булатовић I2-PH908, док су двојица R1a али удаљени јако много (око 4000 год.) пошто припадају двема различитим гранама, један Булатовић је I1-P109, а један је I2-CTS10228. Вељовићи су сродни са овим Булатовићем који је I2-CTS10228 (чији претци су до 1924. год. носили презиме Вељовић) и представљају засебан род., а имамо и једног Савића из Пепића код Мурине који такође припада  I2-CTS10228 али је по вредностима маркера доста удаљен од Вељовића и сигурно припада некој другој грани унутар Динарик Севера. Оним које можемо назвати ''правим'' Булатовићима (осим Булатовића из Ровачког Требаљева) припада и Никетић из Новог Момчилова у Топлици који добро зна своје предање о томе да се његов чукунђед презивао Минић и да је доселио из Ровачког села Веље Дубоко где и данас постоји братство Минић као јак огранак великог братства Булатовић, који такође чувају предање о свом рођаку који је одселио у правцу Топлице.
Уколико желиш да се тестираш могу да ти омогућим да оствариш попуст од 50% преко мене или неког од чланова удружења који имају уплаћену чланарину за ову годину, тако да би те тестирање коштало 6500 дин. (пуна цена је 13000). Сама процедура тестирања је јако једноставна и подразумева узимање букалног бриса штапићем са унутрашњег дела образа и одношење у лабораторију ДНК центра која се налази у ул. Светозара Ћоровића бр. 10. Уколико не живиш у Београду можеш и поштом да пошаљеш епрувету са брисом.
Јави ми шта си одлучио па ће мо се већ договорити о детаљима.
Поздрав   

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #63 послато: Фебруар 09, 2018, 11:29:54 пре подне »
Тренутно имамо 7 тестираних појединаца који носе презиме Булатовић, а укупно 13 њих који или носе то презиме или знају да су од Булатовића, с'тим што за једног од њих (Ровчанин) се не може тврдити са сигурношћу да је од Булатовића (иако његови имају такво предање), али постоји и могућност и да су од Шћепановића.  Од њих 13 само 4 су ''прави'' Никшићи тј. потомци Гојака Никшина по мушкој линији, док осталих 9 спадају у 3 различите хаплогрупе од којих двојица који су R1a припадају двема одвојеним гранама пре око 4000 год. тако да нису блиско сродни по мушкој линији.

Булатовић (Вељовић)/Св. Лука/Бијела Црква /Рожаје/ЦГ/порекло Јохова Вода/Бихор р. Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ ?/ I2a-CTS10228
Вељовић/Св. Лука/Суви До/Тутин/СРБ/порекло Јохова Вода/Бихор р. Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ ?/ I2a-CTS10228
Вељовић/Св. Лука/Попе/Тутин/СРБ/порекло Јохова Вода/Бихор р. Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ ?/ I2a-CTS10228
Обрадовић/Св. Лука/Тврдошево/Вучиниће/Нови Пазар/СРБ/порекло Јохова Вода/Бихор р. Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ ?/ I2a-CTS10228
Савић (Ћесаци)/Св. Лука/Пепиће/Мурино/ЦГ/порекло Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/I2a-CTS10228

Булатовић (Стајовић)/Св. Лука/Брезојевица/Плав/ЦГ/порекло Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ I1-P109
Еровић (Стајовић)/Муслиман/Поде/Бијело Поље/ЦГ/порекло Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ I1-P109

Булатовић (Стајовић???)/Св. Лука/Горња Горица/Љешкопоље/Подгорица/ЦГ/порекло Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ R1a>Z280>L1280
Булатовић (Бајовић)/Св. Лука/Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ R1a>Z280>Y2613>Y2609

Булатовић (Кркељић)/Св. Лука/Пожња/Горња Морача/Колашин/ЦГ/порекло Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ I2a-PH908
Булатовић (Ђурковић)/Св. Лука/Липово/Колашин/ЦГ/порекло Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ I2a-PH908
Булатовић (Милошевић)/Св. Лука/Ровачко Требаљево/Колашин/ЦГ/порекло Церовица/Ровца/ЦГ/ I2a-PH908
Ровчанин/Св. Лука/Граб/Бијело Поље/ЦГ/порекло Ровца/ЦГ/ I2a-PH908
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 11:34:35 пре подне vojinenad »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Булатовићи
« Одговор #64 послато: Септембар 05, 2019, 09:42:26 поподне »
Булатовић, Лучиндан, Раћи, Подгорица, E-V13>Z1057

Тестирани припада ужој грани Оташевића. Недавно смо добили и резултате двојице Булатовића из истог места који припадају гранама Будинића-Бојановића и Тодића. Оташевић се од Будинића-Бојановића разликује на 2 маркера, а од Тодића на 4 маркера. Оташевићи и Будинићи-Бојановићи су сасвим извесно исти род, док постоји солидна могућност да су им сродни и Тодићи. Једина преостала ужа грана Булатовића у Кучима чији резултат још увек нисмо добили су Томашевићи који су најближи Оташевићима због чега је за очекивати да припадају истом роду.

С обзиром да међу Булатовићима у Кучима нема припадника рода Никшића, до прибраћивања је готово извесно дошло у Ровцима одакле су се Булатовићи у Куче доселили етапно. Најпре су дошли Будинићи-Бојановићи у Загреду, а након њих су се заједно доселили Оташевићи и Томашевићи (могуће и Тодићи за које постоји и предање да су прибраћени) у Раћи, да би део Будинића-Бојановића касније прешао у Раћи. Сада је јасно да новија миграција није случајност и да су новији досељеници дошли код својих рођака.

Овим резултатом смо утврдили и хаплогрупу Момира Булатовића, бившег председника Црне Горе и председника владе СР Југославије, који је такође од Оташевића.



Е ово је сад задатак који изискује велик ментални напор.....Како објаснити да међу Ровчанима из Куча нема уопште припадника најбројнијег ровачког рода (Никшића)? Друго, како објаснити разгранатост овог неникшићког рода у Кучима? Кад би ово биле једине информације које имамо, могли бисмо закључити да је то неки старосједилачки род у Кучима који се је због идентичног презимена и идентичне славе поистовијетио с ровачким Булатовићима (као што су нпр. пљеваљски Марковићи имали предање да су из Марковине).......Али је то немогуће, јер ем је презиме Булатовић типично за Ровца, ем је и слава ровачка, ем се зна да су Ровчани насељавали Куче у новијој прошлости, ем саме ове породице знају да су поријеклом из Роваца.
Баш о овоме размишљам већ сат времена, не знам како бих ријешио ову мистерију.
« Последња измена: Септембар 08, 2019, 12:31:56 поподне НиколаВук »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Булатовићи
« Одговор #65 послато: Септембар 05, 2019, 10:47:05 поподне »
Баш о овоме размишљам већ сат времена, не знам како бих ријешио ову мистерију.
Исто. Ови Булатовићи су у још већој неверици, дописујем се са оним првим тестираним Булатовићем, очекивали су да ће резултат Оташевића бити "у корист" Никшића кад оно...
Ништа им није јасно, потпуна конфузија.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Булатовићи
« Одговор #66 послато: Септембар 05, 2019, 11:02:12 поподне »
Исто. Ови Булатовићи су у још већој неверици, дописујем се са оним првим тестираним Булатовићем, очекивали су да ће резултат Оташевића бити "у корист" Никшића кад оно...
Ништа им није јасно, потпуна конфузија.

Да, и очито се нису могли разгранати у Кучима (Тодићи озбиљно повећавају потенцијалну старост рода), а до сад овај род није откривен у матици.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #67 послато: Септембар 05, 2019, 11:18:58 поподне »
Баш о овоме размишљам већ сат времена, не знам како бих ријешио ову мистерију.

Готово извесно се ради о старинцима из Роваца који су се прибратили Булатовићима, а касније се у потпуности или већим делом иселили. Ако би кренули да тестирамо редом све гране Булатовића из Роваца, врло је могуће да би им пронашли рођаке.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Булатовићи
« Одговор #68 послато: Септембар 06, 2019, 12:18:29 пре подне »
Не одбацујем могућност да су старинци али у подручју Брда нема ниједног тестираног да припада E-V13>Z1057, не само међу Булатовићима већ уопште, а у целој Зети рецимо има само један тестиран E-V13>Z1057 и то Вукић из Добрског Села, Цетиње. Са друге стране, имамо Секулића из Берана којег деле три разлике у маркерима са Будинићем Булатовићем из Куча. По једном њиховом предању миграције њиховог рода су текле овако: Пирот>Метохија>Беране (око 1400-те године)>Кучи>Беране (у Беране се селе 1774. године након покоља који су доживели од стране кучких Поповића, нешто касније од тог рода у Беранама настају братства Секулића и Шћеповића). Ако је ово предање истинито онда би се овај род могао наћи баш у Ровцима у XV веку, пре доласка у Куче, где би узели презиме Булатовић као и њихову славу. Оно што је такође занимљиво и што би можда ишло у прилог овом предању јесу мале разлике на маркерима између Булатовић-Будинића, Секулића и неких тестираних из Пећи и Пирота.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Булатовићи
« Одговор #69 послато: Септембар 06, 2019, 12:41:33 пре подне »
У овој групи тестираних међусобно приближних вредности на маркерима је и један тестирани родом из Дечана као и један Македонац из Скопља. Сви они или неко од њих би могао да се уклопи у Секулића предање: Пирот>Метохија>Беране (око 1400-те године)>Кучи>Беране, али и не мора. Свакако, лепа вест је да су Булатовићи изразили жељу и вољу за даљим тестирањем (Yseq).   :)
« Последња измена: Септембар 06, 2019, 12:46:17 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Булатовићи
« Одговор #70 послато: Септембар 06, 2019, 03:47:57 пре подне »
Одговор нам је био сво време пред очима, бар мени, само га нисам могао својевремено схватити а ни прихватити у целости, све док није стигао днк резултат Оташевића. Сада, када сам поново узео у руке књигу од Ердељановића и уз оно предање Секулића, рекао бих да је мистерија решена. Не умем да качим слике на форуму зато ћу преписати оно што је Ердељановић написао о Булатовићима на 150. страници књиге Племе Кучи:

"Булатовићи у Раћесима (23 пород.) и у Сјеницама (1 пор,) пореклом су из Херцеговине, одакле су се најпре населили у племену Ровцима у селу Мртво Дубоком. По претку Булату прозвали су се тамо Булатовићи и свакако су узели и ровачка крсна имена: Лучин-дан (18. окт.) и Илин-дан (20. јула), која и сад славе. Пре десет пасова морали су из Роваца бежати од крви и дођу у Куче на место старог, напуштеног села Раћеха. Ту измоле земљиште од тадашњег кучког војводе, па се на њему настане. У Раћесима су њихови родови: Оташевићи (8 пор.), Тодићи (4 пор.), Будинићи (4 пор.) и Томашевићи (6 пор.) За пример навешћемо пасове Булатовића-Оташевића: Радивоје-Глиго-Дмитар-Милић-Лука-Оташ-Бошко-Дмитар-Вучета-Станоје (досељен у Куче)-Вуксан-Булат. Она кућа Булатовића, која седи на Сјеницама, пребегла је у исто време с осталим рођацима из Роваца у Куче и отишла право на Сјенице. Она има још и презиме БоланЏићи, а слави сад Св. Николу и Св. Шћепана, јер је своје старе свеце заменила овима, које слави већина Куча." То су наравно и они Бојановићи који се претходно помињу на страници бр. 135.

Резиме: Булатовићи-Оташевићи уз Томашевиће су важили, бар до јуче и свакако међу њима (по признању првог тестираног Будинића-Бојановића), за онај прави, изворни ентитет Ровчана у Кучима. Други ентитет су чинили Будинићи-Бојановићи, трећи Тодићи и оба су важила за "прибраћенике" Оташевићима. Међутим, днк резултат, Ердељановић па и само предање Секулића су потврдили супротно од тога. Сви они су један исти род, који је стигао негде из Херцеговине по Ердељановићу (из Берана по Секулићима) у Ровца. Ако бисмо набрајање пасова Оташевића узели под тачним, враћање десет пасова уназад од 1905. године, од када је Ердељановић ходио међу Кучима, означио би период између 1600-1650. године у којем би се нашла година рођења њиховог претка Булата у Ровцима, ко којем су се касније у Кучима прозвали Булатовићи. Јасно је да овде није реч о оном првом, "правом" Булату, по којем је и настало Никшићко, Ровачко братство Булатовића а који је живео 50-100 година пре рођења њиховог Булата, односно да се ради искључиво о жељи да их као новопридошле досељенике у Ровца остали Ровчани што боље прихвате и да се тако привежу уз њих (узимање Ровачке славе Лучиндан је још један доказ тога а и видимо кроз пасове да је Булат дао име свом сину Вуксан). Нешто касније, Булатов унук Станоје бежи од крви из Роваца међу Куче, у којима ће се овај род касније разгранати. Није искључено да им у наредним миграцијама, о којима је овде било речи на другим темема, пристижу и још неки рођаци који су остали у Ровцима, па отуд и мишљење о њима да су они "прибраћеници" Оташевићима (Тодићи). Неки припадници (не сви) тог рода доживљавају похару од стране кучких Поповића 1774. године, они одлазе у Беране и од тих избеглих касније настају Секулићи и Шћеповићи (отуд оне три разлике на маркерима између Секулића и Будинића).

Наравно, предање као и свако предање би требало узети са резервом, али уколико жеља и даље постоји, требало би неко даље порекло овога рода и њену матицу одн. први део предања Секулића (миграције Пирот>Метохија>Беране (око 1400-те године)) као и она поклапања са већ поменутим тестиранима из Србије и Македоније ваљано испитати у Берлину (иначе Секулић пише да им је ранија слава била Никољдан, што се поклапа са славом коју славе тестирани из Пећи, Дечана, Пирота..), пошто је већ онај други део Секулића предања и миграцијама међу Куче - решен.
« Последња измена: Септембар 06, 2019, 03:55:38 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #71 послато: Септембар 06, 2019, 04:58:57 поподне »
Не одбацујем могућност да су старинци али у подручју Брда нема ниједног тестираног да припада E-V13>Z1057, не само међу Булатовићима већ уопште, а у целој Зети рецимо има само један тестиран E-V13>Z1057 и то Вукић из Добрског Села, Цетиње.

На форуму приликом објављивања резултата увек наводимо најмлађу грану којој тестирани готово извесно припада. Сви припадници E-V13 гране код нас уједно припадају и њеној подграни Z1057 што можеш видети на овом стаблу:
https://www.yfull.com/tree/E-V13/
Тако да то што си написао није тачно.

Што се тиче Секулића, он се од Оташевића разликује на 2 маркера, од Будинића-Бојановића на 3 маркера и од Тодића на 4 маркера. Могуће је да Заграђани потичу од Булатовића из Куча, али за то ће бити неопходно да се ураде скупљи тестови.

Први корак је да се уради дубља грана испод  E-V13>Z1057 којој овај род припада.
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2486

Када се утврди којој грани припадају Булатовићи из Куча, онда неко од Заграђана треба да тестира ту исту грану. То је најјефтинији начин да се утврди да ли постоји нека веза између њих или не.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #72 послато: Септембар 06, 2019, 05:02:41 поподне »
Што се тиче Секулића, он се од Оташевића разликује на 2 маркера

Заборавих да споменем да је једна од те две разлике двострука, тако да је подједнако удаљен од Оташевића и Будинића-Бојановића.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #73 послато: Септембар 06, 2019, 05:11:52 поподне »
Занимљиво је да Секулићи имају предање о миграцијама (где се помињу Пирот, Косово), док Булатовићи из Куча имају родослов до Булата...две потпуно различите ствари (ако се узима у обзир претпоставка коју је Владимир навео да су се Секулићи одвојили после похаре Куча, значи пре око 250 година). Или није тај сценарио тачан о досељењу Секулића после похаре Куча, или је родослов настао после тога код Кучких Булатовића...али опет буни чињеница да су у саме Куче отишли као племенски Ровчани, прибраћени Булатовићима, па је онда чудно како то племенско одређење није остало и код Секулића
« Последња измена: Септембар 06, 2019, 05:17:26 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Булатовићи
« Одговор #74 послато: Септембар 06, 2019, 10:05:03 поподне »
На форуму приликом објављивања резултата увек наводимо најмлађу грану којој тестирани готово извесно припада. Сви припадници E-V13 гране код нас уједно припадају и њеној подграни Z1057 што можеш видети на овом стаблу:
https://www.yfull.com/tree/E-V13/
Тако да то што си написао није тачно.
Ок, ово објашњење тј. стабло ми је било потребно у даљем разумевању ове хаплогрупе, хвала.  ;)

Занимљиво је да Секулићи имају предање о миграцијама (где се помињу Пирот, Косово), док Булатовићи из Куча имају родослов до Булата...две потпуно различите ствари (ако се узима у обзир претпоставка коју је Владимир навео да су се Секулићи одвојили после похаре Куча, значи пре око 250 година). Или није тај сценарио тачан о досељењу Секулића после похаре Куча, или је родослов настао после тога код Кучких Булатовића...али опет буни чињеница да су у саме Куче отишли као племенски Ровчани, прибраћени Булатовићима, па је онда чудно како то племенско одређење није остало и код Секулића
Хм, као да је аутор овог предања из неког разлога намерно желео да даље корене свог рода повеже са Србијом и Косовом и Метохијом, можда је то измишљен део? Са друге стране и Булатовићи у Кучима су свог претка Станоја из неког разлога "накачили" на родословно стабло Гојаковића-Никшића те тако измислили и дали кредибилитет припадности братству Булатовић. Пошто је днк анализа доказала да Булатовићи у Кучима нису Никшићи (прибраћивање се морало догодити у Ровцима пре досељавања међу Куче), ако одбацимо и предање Секулића о старим миграцијама из Србије, можда се овде заиста ради о неком стариначком роду из Роваца?
« Последња измена: Септембар 06, 2019, 10:08:46 поподне Владимир Бојановић »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #75 послато: Септембар 08, 2019, 01:18:14 пре подне »

Хм, као да је аутор овог предања из неког разлога намерно желео да даље корене свог рода повеже са Србијом и Косовом и Метохијом, можда је то измишљен део? Са друге стране и Булатовићи у Кучима су свог претка Станоја из неког разлога "накачили" на родословно стабло Гојаковића-Никшића те тако измислили и дали кредибилитет припадности братству Булатовић. Пошто је днк анализа доказала да Булатовићи у Кучима нису Никшићи (прибраћивање се морало догодити у Ровцима пре досељавања међу Куче), ако одбацимо и предање Секулића о старим миграцијама из Србије, можда се овде заиста ради о неком стариначком роду из Роваца?
Изгледа да постоје две ствари које спајају Булатовиће из Куча и Секулиће: погрешна предања и иста генетика ( с тим што је родословско предање много конкретније и самим тим турбулентније по носиоце тог вишевековног предања после другачијег резултата)
« Последња измена: Септембар 08, 2019, 01:24:59 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #76 послато: Септембар 08, 2019, 01:41:08 пре подне »

Хм, као да је аутор овог предања из неког разлога намерно желео да даље корене свог рода повеже са Србијом и Косовом и Метохијом, можда је то измишљен део?
Можда је само предање које се везује са Косовом и Метохијом (а помињу у том предању да су до 1400те да су боравили тамо), део оних предања у Црној Гори који су свој род везивали за Косово, из патриотских разлога. Лично сам се уверио у Црној Гори, док сам био у војсци, да су ми неки од "класића" из Црне Горе на питање о пореклу, одговарали како су се њихови "доселили са Косова после Косовске битке". Па су можда та предања стара и неколико векова, а и тај део предања од Секулића наводи "око 1400те године" да су дошли из тог правца. Код Срба из Црне Горе, то је у једном моменту било део традиције вероватно, да своје порекло везују за Косово и да своје српство под турским ропством на тај начин ојачају
« Последња измена: Септембар 08, 2019, 01:48:26 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #77 послато: Септембар 08, 2019, 02:07:37 пре подне »
Што се тиче Булатовића из Куча и Секулића, вероватно се ради о прибраћеном роду још у Ровцима. У Кучима је тешко да су могли да се прибрате, јер за сада нема оних потврђених којима би се прибратили ( а и родослов сеже раније од пресељења у Куче, тако да је први део тог родослова настао вероватно у Ровцима). Можда би ипак био сценарио да су Ровца база за овај род, а да се грана Секулића из Роваца одселила у Беране, независно од њихових сродника , прибраћених Булатовића, који су отишли у Куче. Род Секулића се или није прибратио, тј. раније је отишао из Роваца, или се прибратио, али из неких других разлога је променио славу
« Последња измена: Септембар 08, 2019, 02:14:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Булатовићи
« Одговор #78 послато: Септембар 08, 2019, 09:49:17 пре подне »
Што се тиче Булатовића из Куча и Секулића, вероватно се ради о прибраћеном роду још у Ровцима. У Кучима је тешко да су могли да се прибрате, јер за сада нема оних потврђених којима би се прибратили ( а и родослов сеже раније од пресељења у Куче, тако да је први део тог родослова настао вероватно у Ровцима). Можда би ипак био сценарио да су Ровца база за овај род, а да се грана Секулића из Роваца одселила у Беране, независно од њихових сродника, прибраћених Булатовића, који су отишли у Куче. Род Секулића се или није прибратио, тј. раније је отишао из Роваца, или се прибратио, али из неких других разлога је променио славу
Мало сам "кориговао" твој пост, ево и зашто.  :) Преци Секулића и Шћеповића прво су се населили у околини Берана на месту којем су дали име Пријеке ливаде. У Раћима постоје Пријеке ливаде. Њихови каснији досељеници у Заграђе, насељу у Беранама, свом првом имању које су раскрчили дали су име Поткрај. Имање са истим именом постоји и у Раћима. Брдо изнад тог имања у Заграђу назвали су Раћино брдо, исто тако једну од њива у селу су назвали Раћка њива. Ова земљишна имена, затим мишљења међу данашњим генерацијама Секулића и Шћеповића које влада да су се њихови преци у Беранско насеље Заграђе доселили из Раћа што је управо један Шћеповић тврдио тестираном Булатовићу-Будинићу приликом једног њиховог познанства, као и днк резултати и поклапања Секулића са кучким Булатовићима у селу Раће, наводе на закључак да су преци Секулића и Шћеповића некада заиста живели у Кучима, село Раће. Извесно је да су сви они један род. База овог рода су свакако Ровца, јер је презиме Булатовић типично за Ровца, и слава је Ровачка (без обзира на данашњу славу коју славе Секулићи) а и зна се да су Ровчани насељавали Куче и у старијој и у новијој прошлости. Да им база нису Кучи односно да их Кучи не сматрају за саплеменике, то се може закључити и из 162. странице ПЛЕМЕ КУЧИ, где Ердељановић пише како: "Кучи дирају Будиниће да су Букумири" (вероватно су Кучи сазнали пре тога "дирања" да им је порекло од Булата Гојаковог - лажно).
« Последња измена: Септембар 08, 2019, 09:56:42 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #79 послато: Септембар 08, 2019, 10:20:02 пре подне »
Мислим да дискусију о Булатовићима треба преместити овде: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1262.msg80429#msg80429

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #80 послато: Април 17, 2020, 12:37:51 пре подне »
И сад шта?! Укинути песму?! Дефинитивно не! Поготово овакву...(али шта ти је предање, јаче и од генетике, па му чик "дирни" у песму и гусле :) )
Veljovići bratstvo od Bulata-Guslar Dmitar Đalović
<a href="https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI</a>
« Последња измена: Април 17, 2020, 12:44:09 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #81 послато: Април 17, 2020, 01:33:00 пре подне »
И сад шта?! Укинути песму?! Дефинитивно не! Поготово овакву...(али шта ти је предање, јаче и од генетике, па му чик "дирни" у песму и гусле :) )
Veljovići bratstvo od Bulata-Guslar Dmitar Đalović
<a href="https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI</a>
...оно кад ти је жао што није "све баш" онако како се пева, јер је добра песма!
« Последња измена: Април 17, 2020, 01:38:52 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #82 послато: Април 17, 2020, 01:48:55 пре подне »
...оно кад ти је жао што није "све баш" онако како се пева, јер је добра песма!
Нисам баш много лицемер  :D Мислим , песма је добра :) (нисам наводнике користио у претходној поруци...свуда  ;D )...Ја чекам на браћалу Кургаша, да се одмеримо, а за остале побратиме , нек се пева и приповеда :)
« Последња измена: Април 17, 2020, 01:56:00 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Boris 21

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Булатовићи
« Одговор #83 послато: Април 19, 2020, 07:47:50 поподне »
Поздрав свима
Да ли може неко да ми помогне, да ми каже у вези два тестирана Булатовића Р1А? који од њих је из смреке, аkо је и један. Треба ми та информација због СНП тестирања
Хвала

Ван мреже nbascarevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Булатовићи
« Одговор #84 послато: Август 23, 2020, 07:19:35 поподне »
Поздрав свима,
Да ли неко има податке о пореклу презимена Башчаревић , настањених у с.Угљаре,Зубин Поток(Ибарски Колашин)
у периоду после 1750.год. На сајту Ровчана сам нашао да смо пореклом од Стајовића из Мртвог Дубоког. Ако имате нешто детаљније , прецизније...
Хвала,

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #85 послато: Август 23, 2020, 10:56:17 поподне »
Поздрав свима,
Да ли неко има податке о пореклу презимена Башчаревић , настањених у с.Угљаре,Зубин Поток(Ибарски Колашин)
у периоду после 1750.год. На сајту Ровчана сам нашао да смо пореклом од Стајовића из Мртвог Дубоког. Ако имате нешто детаљније , прецизније...
Хвала,

Генетичка истраживања су показала да Башчаревићи нису Ровчани. Послао сам приватну поруку.

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Булатовићи
« Одговор #86 послато: Септембар 08, 2020, 03:43:46 поподне »
Поздрав свима. Да ли неко зна више о овој грани :
Булатовић (Бајовић)/Св. Лука/Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ R1a>Z280>Y2613>Y2609
Које би порекло могла да има и са којим породицама сродна.

Ван мреже Ognjen Minić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Булатовићи
« Одговор #87 послато: Фебруар 20, 2021, 11:10:33 поподне »
Кад кажеш да си од Петронија да ли мислиш на Петронија сина Стајова, од кога према предању воде порекло Стајовићи? На то предање се везује више породица са презименом Булатовић али се уз помоћ днк показало да то и није баш тако. Једино Булатовићи из Брезојевице код Плава и њихови сродници муслимани Еровићи из Пода код Бијелог Поља су доказано потомци Стајови тј. Стајовићи, док се за Величковиће из Врха код Бијелог Поља то још увек мора узимати са резервом док се неко од њих не буде тестирао. Предање, које је готово сигурно доживело одређене измене током прикупљања и припреме за публикацију, каже да су од Стајовића и Вељовићи из села Попа и Сувог Дола код Тутина, као и њихови сродници Булатовићи из Бијеле Цркве код Рожаја, али и Булатовићи насељени у Горњој Горици код Подгорице. Тестирањем Y хромозома добили смо резултате који покатзују да Вељовићи и Булатовићи из Бијеле Цркве немају везе са Стајовићима, а да то исто важи и за Булатовиће из Горње Горице који су пак сасвим трећа хаплогрупа. То исто важи и за тестираног Булатовића који је навео да је из Мртвог Дубоког, а који би према записаном предању требао да припада грани Стајовог потомства која је остала у Ровцима.
Такође, читајући то што је записано као предње и из разговора са самим Стајовићима уочљиво је да постоје многе нелогичности и да неке ствари које су ту записане о Стајовићима сами Стајовићи тј. Булатовићи из Брезојевице негирају или не знају за њих. Тако да ако си према предању Булатовић-Стајовић добро би дошло да се тестираш и тиме допринесеш да се у потпуности расветли ова прича о Стајовићима и уједно добијеш праву истину о свом пореклу.
За сада имамо петорицу тестираних који носе презиме Булатовић, од којих само један је ''прави'' Булатовић I2-PH908, док су двојица R1a али удаљени јако много (око 4000 год.) пошто припадају двема различитим гранама, један Булатовић је I1-P109, а један је I2-CTS10228. Вељовићи су сродни са овим Булатовићем који је I2-CTS10228 (чији претци су до 1924. год. носили презиме Вељовић) и представљају засебан род., а имамо и једног Савића из Пепића код Мурине који такође припада  I2-CTS10228 али је по вредностима маркера доста удаљен од Вељовића и сигурно припада некој другој грани унутар Динарик Севера. Оним које можемо назвати ''правим'' Булатовићима (осим Булатовића из Ровачког Требаљева) припада и Никетић из Новог Момчилова у Топлици који добро зна своје предање о томе да се његов чукунђед презивао Минић и да је доселио из Ровачког села Веље Дубоко где и данас постоји братство Минић као јак огранак великог братства Булатовић, који такође чувају предање о свом рођаку који је одселио у правцу Топлице.
Уколико желиш да се тестираш могу да ти омогућим да оствариш попуст од 50% преко мене или неког од чланова удружења који имају уплаћену чланарину за ову годину, тако да би те тестирање коштало 6500 дин. (пуна цена је 13000). Сама процедура тестирања је јако једноставна и подразумева узимање букалног бриса штапићем са унутрашњег дела образа и одношење у лабораторију ДНК центра која се налази у ул. Светозара Ћоровића бр. 10. Уколико не живиш у Београду можеш и поштом да пошаљеш епрувету са брисом.
Јави ми шта си одлучио па ће мо се већ договорити о детаљима.
Поздрав
Poštovani, ja sam Minić, porijeklo Smolice, rijeka Mrtvica. Voljan sam da se testiram, može li više detalja, obzirom da je prošlo više od 3 godine od vašeg posta?

Hvala unaprijed

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Булатовићи
« Одговор #88 послато: Април 28, 2021, 10:24:30 пре подне »
Од велике важности за распетљавање случаја "Булатовић" би било тестирање људи са овим презименом из Церовице и Горњих Роваца код Колашина, као и Булатовића из Куча.
Јесте да је од овог поста прошло скоро 4 године али да дам коментар. Ја сам послао узорак мог таста за тестирање. Он је Булатовић рођен у селу Реткоцер општина Медвеђа у Јабланици. Његов деда се доселио из села Речина код Колашина а његов прадеда се ту доселио из Церовице. Он је I2 > I-L460 > I-P37 > I-M423 > I-FGC41353 > I-Y3104 > I-L621 > I-CTS10936 > I-S19848 > I-CTS4002 > I-CTS10228 > I-Y3120 > I-S17250 > I-PH908 > I-FT14506 > I-Y179535 > I-Y52621 > , род Б, Никшићи .

Ван мреже Stanisic1995

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Булатовићи
« Одговор #89 послато: Јул 21, 2021, 03:14:11 пре подне »
Dobar dan.

 Da li neko od vas ima digitalnu verziju knjige Branka N. Bulatovica "Bratatvo Bulatovica- zivotni put roda mog"?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #90 послато: Август 05, 2022, 11:32:04 поподне »
Данас смо добили нови резултат.

Булатовић, Лучиндан, Лијешње, Колашин, E-V13>Z1057

Припада роду Ж из табеле Српског ДНК пројекта и први је тестирани који слави Лучиндан. Најближа поклапања има са Костићем из Бреснице код Врања и Миловановићем из Стубла код Краљева, од чијих се хаплотипова разликује на по једном маркеру. Обојица поменутих славе Никољдан. За овај генетички род је карактеристична изражено снижена вредност маркера DYS389ii=27, а могу се издвојити и вредности маркера DYS390=25 и DYS385b=19. Миловановићи имају предање да им је предак дошао из Пљеваљског краја око 1875. године, док о пореклу Костића немамо доступне податке. Роду припадају још двојица тестираних чији резултати још нису објављени: један је из Зрењанина, а други из    Горњег Стајевца код Трговишта. Свакако је занимљиво што је овај род присутан и у Црној Гори и на самом југу Србије.

Тестирани је навео да је старо презиме његове гране Булатовића било Голубовић.

Ово је 7. генетички род који је откривен код Булатовића, братства чија је матица у Ровцима, по чему су без икакве дилеме најразнородније српско братство. Булатовићи изворно припадају роду Никшића и хаплогрупи I2-PH908. О Булатовићима имамо засебну тему на форуму:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1262.0