Аутор Тема: Насељавање Банатског Карађорђева  (Прочитано 1594 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Насељавање Банатског Карађорђева
« послато: Септембар 27, 2019, 10:01:40 пре подне »
Да ли постоје негде сачувани или објављени спискови колониста који су населили ово место?
Покушавам да помогнем неким пријатељима у трагању за својим прецима. Наиме, његови преци са бабине стране су добили земљу као добровољци у Првом светском рату, док су преци са очеве добили земљу у таласу насељавања Баната тридесетих година прошлог века. Знају да им се прадеда (први досељени) звао Марко Гутеша, али не знају како се звао његов отац. Пало ми је на памет да би се у списковима могло наћи име оца поменутог Марка, или бар средње слово. И иначе било каква помоћ је добродошла.

Хвала, унапред.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #1 послато: Септембар 27, 2019, 10:40:58 пре подне »
Да ли постоје негде сачувани или објављени спискови колониста који су населили ово место?
Покушавам да помогнем неким пријатељима у трагању за својим прецима. Наиме, његови преци са бабине стране су добили земљу као добровољци у Првом светском рату, док су преци са очеве добили земљу у таласу насељавања Баната тридесетих година прошлог века. Знају да им се прадеда (први досељени) звао Марко Гутеша, али не знају како се звао његов отац. Пало ми је на памет да би се у списковима могло наћи име оца поменутог Марка, или бар средње слово. И иначе било каква помоћ је добродошла.

Хвала, унапред.

Требало би да постоје. Питање је само где се чувају. Могуће је да су или у Историјском архиву у Зрењанину или у Архиву Војводине. Да би се то сазнало, требало би писати на адресе оба архива.



Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #2 послато: Септембар 27, 2019, 11:41:46 пре подне »
О насељавању Банатског Карађорђева солунцима и колонистима, највише је писао др Милан Мицић. Мислим да је сад у Архиву Војводине или у некој сличној покрајинској институцији у Новом Саду.

https://www.poreklo.rs/2012/06/11/%c5%beiti%c5%a1te-i-okolna-sela/

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #3 послато: Септембар 27, 2019, 01:47:35 поподне »
Да ли постоје негде сачувани или објављени спискови колониста који су населили ово место?
Покушавам да помогнем неким пријатељима у трагању за својим прецима. Наиме, његови преци са бабине стране су добили земљу као добровољци у Првом светском рату, док су преци са очеве добили земљу у таласу насељавања Баната тридесетих година прошлог века. Знају да им се прадеда (први досељени) звао Марко Гутеша, али не знају како се звао његов отац. Пало ми је на памет да би се у списковима могло наћи име оца поменутог Марка, или бар средње слово. И иначе било каква помоћ је добродошла.

Хвала, унапред.

О добровољцима Банатског Карађорђева и досељавања становништва и све што је везано за Карађорђев, најбољи познавалац је мој пријатељ професор Милан Мицић. Бољег од њега нема. Доста је књига написао о Банатском Карађорђеву.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #4 послато: Септембар 28, 2019, 10:22:11 пре подне »
Цитат
О добровољцима Банатског Карађорђева и досељавања становништва и све што је везано за Карађорђев, најбољи познавалац је мој пријатељ професор Милан Мицић. Бољег од њега нема. Доста је књига написао о Банатском Карађорђеву.
Да, знам за Мицићеву књигу о Банатском Карађорђеву, али ми они рекоше да се у истој не помиње њихов предак.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #5 послато: Септембар 28, 2019, 03:49:50 поподне »
Да, знам за Мицићеву књигу о Банатском Карађорђеву, али ми они рекоше да се у истој не помиње њихов предак.

Ступи у контакт са Мицићем, човјек ће ти све објаснити. О тој проблематици нема бољег познаваоца, вјеруј ми, јер га знам и много сам времена провео са њим.

Ван мреже Драгомир

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #6 послато: Септембар 28, 2019, 07:31:03 поподне »
У књизи М.Мицића Искушење-живети у колонији.Б.Карађорђево 2008.год,на страни 207. у списку Колонисти насељени у БК,под редним бројем 62.стоји: Гутеша Николе Марко,Брувно,Гачац

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #7 послато: Септембар 28, 2019, 11:46:03 поподне »
Хвала много на овом податку.

Према њиховим речима, није га било, али то је тај човек. Чудно, али бар је нађен :D
« Последња измена: Септембар 28, 2019, 11:49:41 поподне Антонин »

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #8 послато: Септембар 29, 2019, 07:36:56 поподне »
Др Милан Мицић
Покрајински секретаријат за културу и јавно информисање, Нови Сад

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Насељавање Банатског Карађорђева
« Одговор #9 послато: Септембар 29, 2019, 07:43:25 поподне »
Милан Мицић
Секретаријат за културу и јавно информисање АП Војводине Нови Сад
[email protected]