Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Prezime Карапетровић - Karapetrović - Donja Jurkovica, Miljevići, Kosjerovo

<< < (3/3)

Антонин:

--- Цитат ---Хвала за ову информацију. Можете ли ми написати извор? Овдје сам нашао информацију да се презиме помиње у Пожаревцу али да их више тамо нема  https://www.poreklo.rs/2016/04/12/poreklo-prezimena-pozarevac-branicevski-okrug/
--- Крај цитата ---

Овај Карапетровић је пописан као устаник у књизи Драгоја Тодоровића Попис устаника из 1815, која је урађена на основу спикова које су државне власти састављале 1865. године поводом прославе педесетогодишњице Другог српског устанка.

На овој теми: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4694.0 сам прекуцао све спискове устаника до којих сам ја дошао, разврстао по селима, и написао сам изворе за сваког од поменутих људи, можда нађете још неког претка  :)

brolek:
Ево и да ја помогнем. Према подацима управе града Београда, односно предратне и послератне картотеке житеља града Београда пописани су тј. пријављени као становници Београда следећи Карапетровићи.

1.Карапетровић Васа рођен 1921, Бошко рођен 1925, Драган рођен 1929, (сви од оца Димитрија и мајке Стеве рођ. Слиијепчевић) и сви рођени у Доњој Јурковици, Босанска Градишка. Ово су пријаве из 1947.

2.Карапетровић Милош рођен 1926. у Доњој Јурковици, од оца Јована и мајке Марије рођ. Чупић. Само да напоменем да се у његовој другој пријави као место рођења наводи Турјак, а не Доња Јурковица.

3.Карапетровић Зорка рођена 1932. у Свештици, од оца Милорада и мајке Милке рођ. Димитријевић.

4.Карапетровић Млађен рођен 1935. у Велико Мошће, БиХ или тако нешто, (име места није баш најчиткије написано), од оца Љуба и мајке Милојке рођ. Јовић.

5.Карапетровић Таса рођен 1884. у Пожаревцу, од оца Милана и мајке Василије чије је презиме нечитко написано. Пријављена је и Тасина супруга Наталија рођ. Ристић која је рођена 1885. у Пожаревцу. Ово су пријаве боравка из 1924.

karapetrovic:

--- Цитат: brolek  Септембар 30, 2019, 09:25:41 поподне ---Ево и да ја помогнем. Према подацима управе града Београда, односно предратне и послератне картотеке житеља града Београда пописани су тј. пријављени као становници Београда следећи Карапетровићи.

1.Карапетровић Васа рођен 1921, Бошко рођен 1925, Драган рођен 1929, (сви од оца Димитрија и мајке Стеве рођ. Слиијепчевић) и сви рођени у Доњој Јурковици, Босанска Градишка. Ово су пријаве из 1947.

2.Карапетровић Милош рођен 1926. у Доњој Јурковици, од оца Јована и мајке Марије рођ. Чупић. Само да напоменем да се у његовој другој пријави као место рођења наводи Турјак, а не Доња Јурковица.

3.Карапетровић Зорка рођена 1932. у Свештици, од оца Милорада и мајке Милке рођ. Димитријевић.

4.Карапетровић Млађен рођен 1935. у Велико Мошће, БиХ или тако нешто, (име места није баш најчиткије написано), од оца Љуба и мајке Милојке рођ. Јовић.

5.Карапетровић Таса рођен 1884. у Пожаревцу, од оца Милана и мајке Василије чије је презиме нечитко написано. Пријављена је и Тасина супруга Наталија рођ. Ристић која је рођена 1885. у Пожаревцу. Ово су пријаве боравка из 1924.


--- Крај цитата ---
Хвала за овај инфо.
Димитрије отац Васе Карапетровића је од мог дједа рођени брат.
Милош Карапетровић је мој рођени стриц који је изучавао занат трговца у Београду све до почетка рата. Овдје је погрешно наведено име мајке тј. моје баке која се звала Марта (не Марија). Мјесто рођена је Доња Јурковица (можда су Турјак ставили као веће село).

brolek:
Ево још неких информација о Карапетровићима који могу бити од користи.
Карапетровић Станко се 1933. спомиње као председник месне задруге за пољопривредни кредит у Косијереву босанско-градишког среза.

Карапетровић Леонтије је био игуман манастира Гомионица, ако сам добро схватио до 1856.

Што се тиче Карапетровића у Пожаревцу извесно је да су некада тамо живели, али су очигледно у неком периоду напустили Пожаревац и преселили у Београд. У пожаревцу је пре 1900. живео и адвокат Светозар Карапетровић који је из брака са супругом Јулијаном имао ћерку Милеву, могуће је да је имао и још деце. У претходном посту сам поменуо Тасу Карапетровића, а право име му је заправо било Танасије и он је био резервни пешадијски потпоручник и учесник Балканских ратова. Каже се да је учествовао и истицао у свим биткама од Куманова до Битоља. Такође се као заточеница логора на Бањици спомиње извесна Драгица Карапетровић рођена 1883. у Пожаревцу од оца Јована и мајке Савке рођ. Михаиловић која је била виши контролор министарства пошта и телеграфа.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију