Аутор Тема: Тема везана за турске дефтере  (Прочитано 17541 пута)

Ван мреже Lazar Stailkovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
Тема везана за турске дефтере
« послато: Јануар 12, 2021, 11:54:40 пре подне »
Да ли ће некад Србија,тачније Архив Србије добити на право дефтере који нам дају бољу слику о Старој Србији и Косову.Колико сам чуо они када су одлазили,све су понели са собом.Да ли има неких новина,вести?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #1 послато: Јануар 12, 2021, 01:24:07 поподне »
У сарадњи са Архивом турске наш државни архив ће добити (процес већ тече, можда је чак и завршен) оно што се односи на нашу садашњу територију, у дигиталној форми.
Питање је, ко ће да прочита тих 20 000 или слично докумената, писаних старим турским писмом - арапским.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #2 послато: Јануар 12, 2021, 01:34:23 поподне »
У сарадњи са Архивом турске наш државни архив ће добити (процес већ тече, можда је чак и завршен) оно што се односи на нашу садашњу територију, у дигиталној форми.
Питање је, ко ће да прочита тих 20 000 или слично докумената, писаних старим турским писмом - арапским.

Јел та територија не подразумева Косово и Метохију, с обзиром да су Турци признали лажну државу Косово?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #3 послато: Јануар 12, 2021, 01:41:22 поподне »
Јел та територија не подразумева Косово и Метохију, с обзиром да су Турци признали лажну државу Косово?
Ja mislim da ćemo dobiti  teftere koje smo tražili,  e sad koji su to tefteri mi ne znamo, ali je logično i za  teritoriju Kosova i Metohije, jer je to bila Osmanska država a Srbi su popisani u tim tefterima.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #4 послато: Јануар 12, 2021, 01:44:36 поподне »
Питање је, ко ће да прочита тих 20 000 или слично докумената, писаних старим турским писмом - арапским.
Postoje besplatni on line kursevi, osmansko turskog, koji ćemo izgleda upisivati po potrebi... :)
« Последња измена: Јануар 12, 2021, 01:48:18 поподне НиколаВук »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #5 послато: Јануар 12, 2021, 01:45:55 поподне »
Ja mislim da ćemo dobiti  teftere koje smo tražili,  e sad koji su to tefteri mi ne znamo, ali je logično i za  teritoriju Kosova i Metohije, jer je to bila Osmanska država a Srbi su popisani u tim tefterima.

Да, али они не гледају по националности, већ по садашњој административној ситуацији. Према томе, они су званично признали Косово тако да га не гледају као део садашње територије Србије. Ако су дали дефтере који се односе само на садашњу територију Србије, према њиховом тумачењу, то не обухвата простор КиМ.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #6 послато: Јануар 12, 2021, 01:52:12 поподне »
Да, али они не гледају по националности, већ по садашњој административној ситуацији. Према томе, они су званично признали Косово тако да га не гледају као део садашње територије Србије. Ако су дали дефтере који се односе само на садашњу територију Србије, према њиховом тумачењу, то не обухвата простор КиМ.
Ako je tako, onda ste u pravu...ali to je bez ikakvog smisla...ne, ja nisam mislila po nacionalnosti, nego za tu teritoriju u periodu od...do... a tefteri će pokazati da su popisani Srbi....dobro i ostali...Ili se krije i biće nedostupno dok se ne "ustanovi" da tamo nisu Srbi već.... :(

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #7 послато: Јануар 12, 2021, 01:55:30 поподне »
Ako je tako, onda ste u pravu...ali to je bez ikakvog smisla...ne, ja nisam mislila po nacionalnosti, nego za tu teritoriju u periodu od...do... a tefteri će pokazati da su popisani Srbi....dobro i ostali...Ili se krije i biće nedostupno dok se ne "ustanovi" da tamo nisu Srbi već.... :(

Имена свакако не лажу, неће ту бити таквих манипулација, јер је то изворни материјал и свако ко зна османски може да прочита шта заиста пише. Већи је проблем када ће преостали дефтери за тај простор постати доступни, односно да ли ће их и када институције те лажне државе затражити.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #8 послато: Јануар 12, 2021, 01:59:13 поподне »
Koliko ja znam iz nekih privatnih razgovora sa ljudima koji se bave ovom materijom, velika većina raznih teftera  i dokumenata u Istanbulskom arhivu, je još u takozvanim ""trubama" od ovčijih koža i nikada nisu ni otvarane...Zato je to još zagonetnije...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #9 послато: Јануар 12, 2021, 07:25:12 поподне »
Јел та територија не подразумева Косово и Метохију, с обзиром да су Турци признали лажну државу Косово?
Може да се сазна само ако упитамо архив, тј. да сазнамо ко се у Архиву Србије тиме бави.
То свакако нису ови из читаонице.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #10 послато: Јануар 15, 2021, 10:44:12 пре подне »
Главни проблем са дефтерима јесте да ни они у Истанбулском архиву немају појма шта имају. Од дигиталних копија које је Архив Србије добио од Турске, највећи део нема описе тј. ни у Турској нису били обрађени, заведени, пописани, већ је ad hoc ишчитавањем установљено да се ради о документима која се тичу Србије и послати су такорећи "на гомилу". У архиву ради само једна колегиница која се бави османистиком, тј. која зна неопходне језике. Тако да - процес добијања докумената и њиховог превођења иде, али веома споро. Вероватно ће проћи године пре него што тефтери и дођу на ред за обраду, а камоли за коришћење. Радим у Архиву Србије, па знам.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #11 послато: Јануар 15, 2021, 01:11:12 поподне »
Главни проблем са дефтерима јесте да ни они у Истанбулском архиву немају појма шта имају. Од дигиталних копија које је Архив Србије добио од Турске, највећи део нема описе тј. ни у Турској нису били обрађени, заведени, пописани, већ је ad hoc ишчитавањем установљено да се ради о документима која се тичу Србије и послати су такорећи "на гомилу". У архиву ради само једна колегиница која се бави османистиком, тј. која зна неопходне језике. Тако да - процес добијања докумената и њиховог превођења иде, али веома споро. Вероватно ће проћи године пре него што тефтери и дођу на ред за обраду, а камоли за коришћење. Радим у Архиву Србије, па знам.
Koliko ja znam iz nekih privatnih razgovora sa ljudima koji se bave ovom materijom, velika većina raznih teftera  i dokumenata u Istanbulskom arhivu, je još u takozvanim ""trubama" od ovčijih koža i nikada nisu ni otvarane...Zato je to još zagonetnije...
Otprilike je to to  :)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #12 послато: Јануар 15, 2021, 02:49:41 поподне »
Главни проблем са дефтерима јесте да ни они у Истанбулском архиву немају појма шта имају. Од дигиталних копија које је Архив Србије добио од Турске, највећи део нема описе тј. ни у Турској нису били обрађени, заведени, пописани, већ је ad hoc ишчитавањем установљено да се ради о документима која се тичу Србије и послати су такорећи "на гомилу". У архиву ради само једна колегиница која се бави османистиком, тј. која зна неопходне језике. Тако да - процес добијања докумената и њиховог превођења иде, али веома споро. Вероватно ће проћи године пре него што тефтери и дођу на ред за обраду, а камоли за коришћење. Радим у Архиву Србије, па знам.
Ово је првокласна информација... Али и непријатно подсећање да бисмо требали да ангажујемо десет људи да заслуже пензију читајући те документе. Прво да среде све наше, потом нека раде и услужно за друге, не би им сметало.
Ипак... Кажу да ми имамо тек седморо који по знању могу - али су у разним степенима доступности.

Да ли је могуће да Архив упита надлежне институције, да се плати обука за једну групу, а да се људи обавежу на неки број година рада? Верујем да би то могло да се среди.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #13 послато: Јануар 15, 2021, 04:59:15 поподне »
Ово је првокласна информација... Али и непријатно подсећање да бисмо требали да ангажујемо десет људи да заслуже пензију читајући те документе. Прво да среде све наше, потом нека раде и услужно за друге, не би им сметало.
Ипак... Кажу да ми имамо тек седморо који по знању могу - али су у разним степенима доступности.

Да ли је могуће да Архив упита надлежне институције, да се плати обука за једну групу, а да се људи обавежу на неки број година рада? Верујем да би то могло да се среди.
Dragi Platin, delim Vaše interesovanje za ove dokumente i znam da ima jako puno onih, koje ne samo zanimaju ti tefteri i njihov sadržaj, već bi i finansirali takav poduhvat koji predlažete....ali ..onda bi trebalo osnovati privatnu agenciju i zaposliti takve ljude koje  bi prethodno obučili..a zatim plaćati  im doprinose, davati plate ...naravno prodajući na tržištu njihove prevode ovih dokumenata i slično...
Pri tom takvi ljudi  koji nama trebaju imaju sigurnu državnu službu .... koju ne bi napuštali...radi nečeg nesigurnog... a ne može svako to da radi...
Nije to tako jednostavno  :)
Najbolje je ako se zna za neki dokumenat iz tog perioda, platiti privatno nekog sa znanjem osmanskog za taj prevod ...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #14 послато: Јануар 15, 2021, 05:15:13 поподне »
Dragi Platin, delim Vaše interesovanje za ove dokumente i znam da ima jako puno onih, koje ne samo zanimaju ti tefteri i njihov sadržaj, već bi i finansirali takav poduhvat koji predlažete....ali ..onda bi trebalo osnovati privatnu agenciju i zaposliti takve ljude koje  bi prethodno obučili..a zatim plaćati  im doprinose, davati plate ...naravno prodajući na tržištu njihove prevode ovih dokumenata i slično...
Pri tom takvi ljudi  koji nama trebaju imaju sigurnu državnu službu .... koju ne bi napuštali...radi nečeg nesigurnog... a ne može svako to da radi...
Nije to tako jednostavno  :)
Najbolje je ako se zna za neki dokumenat iz tog perioda, platiti privatno nekog sa znanjem osmanskog za taj prevod ...
Није проблем снаћи се за неки документ ту па тамо... Нама треба свеобухватна и исцрпна слика нас, из периода Турака. Документи морају да буду преведени "по списку".
Нису средства такав проблем. Ако би се имала свест о важности, нашло би се све врло лако (приватно или државно, свеједно).

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #15 послато: Јануар 15, 2021, 06:37:33 поподне »
Није проблем снаћи се за неки документ ту па тамо... Нама треба свеобухватна и исцрпна слика нас, из периода Турака. Документи морају да буду преведени "по списку".
Нису средства такав проблем. Ако би се имала свест о важности, нашло би се све врло лако (приватно или државно, свеједно).
Знаш како Платине, јако си позитиван што се тиче овога и могу само капу да скинем и поздравим, јако бих волио да се ту нешто ишчепрка али опет с друге стране знам и какви смо...тако да ИншАллах

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #16 послато: Јануар 15, 2021, 07:42:28 поподне »
За разлику од западњачких, монтираних, преправљаних дописиваних и ко зна још како пегланих докумената, у прилици смо да добијемо не пипнут материјал.
Осим пописа становништва има података из сфера живота тадашње Србије.
Непроцењиво.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #17 послато: Јануар 15, 2021, 07:57:29 поподне »
Знаш како Платине, јако си позитиван што се тиче овога и могу само капу да скинем и поздравим, јако бих волио да се ту нешто ишчепрка али опет с друге стране знам и какви смо...тако да ИншАллах

Замисли само... да Порекло обучи једнога (или једну) и пошаље у архив да чита, само под условом да један примерак (копија из компа, тако се и ради) иде Пореклу, а Архив наравно задржава садржај.
Па ако будемо предузимљиви... ;)

Ниједном нећу рећи да је то лако или забавно. Али ако ми то не урадимо, неће нико други уместо нас. Будимо писмен народ.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #18 послато: Јануар 15, 2021, 08:06:51 поподне »
Potpuno se slažem da Platinom i želim da se ova ideja ostvari makar da  samo jedan deo ovih dokumenata bude preveden i  objavljen možda bi krenulo....ali..ali nešto nisam optimista da će to biti uskoro..

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #19 послато: Јануар 16, 2021, 11:27:52 пре подне »
Нећу да мрачим, али мислим да је за најреалнија, колико год звучала нереалном, опција да се у Истанбул пошаље приватно лице да погледа шта кога интересује. Државу све ово не интересује, Архив не може ништа самостално без Министарства да уради. Засад је добијено око 20 000 копија, следећа "тура" ће вероватно бити иста толика, Архив свакако неће дати на коришћење необрађена документа, тако да ако се буде чекао Архив, мислим да се пре 2030 не треба надати ничему у погледу доступности докумената за кориснике. А и тада је питање која ће то документа бити.
Чак сам стицајем околности упознао једном човека који је наводно платио људе да оду у Истанбул и прочитају му потребне дефтере.
Чак је у Архив навраћао један Хрват пореклом из Србије и предлагао да он и његови пријатељи дају новац да помогну процес обраде и превођења, али од тога ништа није било.