Анкета

Колико сте високи?

мање од 180 цм
33 (20.4%)
180-190 цм
102 (63%)
191-200 цм
25 (15.4%)
више од 200 цм
2 (1.2%)

Укупно гласова: 159

Аутор Тема: Срби, трећи највиши народ на свијету  (Прочитано 77626 пута)

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #200 послато: Август 08, 2019, 03:10:28 поподне »
Ако је заиста тако, онда чуди мањак кошаркаша пореклом из Сиринићке Жупе.
Нажалост Лука, Сиринићка Жупа на Шар Планини (Општина Штрпце) је на крајњем југу Србије и Косова и Метохије, на самој граници са Македонијом. Овде је спорт угашен јер се немамо са ким такмичити. Спорт је код нас рекреатива.
Оно што сам написао је истина јер је некада заиста било пуно ниских људи а тек неколико врло високих.
Моје прве комшије Сталетовићи нпр: Отац око 2м, мајка око 190, два сина преко 2м, ћерка око 185, најмлађи син са дванајест година има већ око 180...
Моја намера је била да укажем да има много фактора који утичу на раст људи. Конкретно на улогу јода у исхрани.
Иначе, у Сиринићкој Жупи не живе дивови, већ људи који су тек у последњих двадесет година достигли српски просек ии су ту негде око просека.
Фудбалер Ненад Крстичић је из Штрпца пореклом да не испадне да немамо спортисте :)


Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #201 послато: Август 08, 2019, 03:16:00 поподне »
Ми у Љубињу имамо дугу традицију играња одбојке и имамо успјешан клуб. У млађим категоријама доминирамо у Босни и Херцеговини.Општи је утисак да наши пионири и кадети изгледају дјетињасто и сићушно  у односу на своје вршњаке. Наравно, то се у јуниорској категорији рапидно мјења. Некако ми се чини да се у Херцеговини, поготово оној брдској, патријархалној, касније сазријева.
Има дечака који још у петом шестом почну нагло да расту и да се мењају, мада је код већине то у периоду седмог разреда ( неких 14 година) има оних код којих је то тек крај осмог разреда па чак неки од њих буду највиши касније. Вероватно је код ваших највише тих који касније улазе у пубертет.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #202 послато: Август 08, 2019, 03:19:27 поподне »
Не знам да ли су анализе на основу бутне кости меродавне али историјски подаци говоре да је поготову међу властелом било изузетно високих људи (Немањићи, Лазаревићи, Мрњавчевићи), што такође иде у прилог тези да исхрана, начин живота (вероватно су тренирали ратне вештине од детињства), поднебље и тд утичу на висину људи.
Испричаћу вам нешто о Шар Планини и Сиринићкој Жупи. Шесдесетих година прошлог века у целом Сиринићу (око 10.000 срба) било је тек десетак људи са висином око 2 метра. Доктору из Скопља који је често боравио у Штрпцу, никако није ишло у главу да планинци са здравом околином и исхраном имају релативно низак раст. Он је то повезао са недостатком јода у води и исхрани уопште (било је пуно оболелих од гушавости). И заиста. Када је држава законски увела обавезу јодирања соли ситуација се драстично променила. Просечна висина се повећала за читавих 15-20 центиметра. Данас у Сиринићу има пуно двометраша и грмаља који би и Црногорце постидели а оних преко 180 цм је заиста јако пуно.
Ово за јод је врло интересантно. Верујем да и има везе

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #203 послато: Август 08, 2019, 03:49:47 поподне »
Ово за јод је врло интересантно. Верујем да и има везе

Мени ту има више нелогичности. Прво како то да народи који имају вековима излаз на море и хране се морском рибом која садржи јод нису високи ми приближно нама? Ево на пример Грка и Италијана опа и Албанаца. Онда теорија да су Албанци народ са највећим процентом динаризљције на Балкану и дасу староседеоци генерално уз истовремену тврдњу да мо Срби као Словени дугујемо висину староседеоцима Балкана однсоно динарцима..ако је то тако како то да онда Албанци као људи са највише динаризма у себи немају.и највиши раст?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #204 послато: Август 08, 2019, 04:02:20 поподне »
Онда теорија да су Албанци народ са највећим процентом динаризљције на Балкану и дасу староседеоци генерално уз истовремену тврдњу да мо Срби као Словени дугујемо висину староседеоцима Балкана однсоно динарцима..ако је то тако како то да онда Албанци као људи са највише динаризма у себи немају.и највиши раст?

Динарски тип спада у ред виших, али мислим да се висина код наших динараца може повезати пре свега са неким кромањонским особинама. Стога су највиши људи углавном у Херцеговини, Црној Гори, Далмацији. Динароидних облика има и ван Балкана (па и код Албанаца прилично), али нису увек тако високи као код Срба нпр.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #205 послато: Август 08, 2019, 04:42:22 поподне »
Мени ту има више нелогичности. Прво како то да народи који имају вековима излаз на море и хране се морском рибом која садржи јод нису високи ми приближно нама? Ево на пример Грка и Италијана опа и Албанаца. Онда теорија да су Албанци народ са највећим процентом динаризљције на Балкану и дасу староседеоци генерално уз истовремену тврдњу да мо Срби као Словени дугујемо висину староседеоцима Балкана однсоно динарцима..ако је то тако како то да онда Албанци као људи са највише динаризма у себи немају.и највиши раст?
Јодирање је уведено због појаве заосталости у менталном и физичком развоју односно појаве кретенизма у крајевима где није било довољно јода у исхрани ( мислим да је општина Алибунар имала тих проблема и неки делови Топлице). Пошто штитна жлезда делује на раст, мени је логично( можда и нисам у праву  :)  ) да је после примене јодиране соли просечана висина већа (односно да су неки који би имали неки проблем са штитном жлездом сада немају и порасли су више) .

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #206 послато: Август 08, 2019, 05:06:50 поподне »
Ово је статистика везана за висину код Британаца кроз историју (мере су њихове), али невезано што нисмо ми у питању, показује да је висина варирала кроз историју (код њих је напр. у првој половини средњег века била скоро иста висина као и данас, а у 17. веку су по овоме, били најнижи)

https://www.quora.com/How-tall-were-people-in-Medieval-times
Ово је статискика односа унетих калорија из намирница животињског порекла и висине (ми нисмо ту поменути, али свакако би резлутат Хрвата и Босанаца могао и за нас да важи), и показује да смо несразмерно високи у односу на број унетих калорија (где су они , који по овој статистици уносе исто калорија као ми, високи од 165 до 175)

https://ourworldindata.org/human-height
« Последња измена: Август 08, 2019, 05:12:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #207 послато: Август 08, 2019, 05:46:23 поподне »
Јодирање је уведено због појаве заосталости у менталном и физичком развоју односно појаве кретенизма у крајевима где није било довољно јода у исхрани ( мислим да је општина Алибунар имала тих проблема и неки делови Топлице). Пошто штитна жлезда делује на раст, мени је логично( можда и нисам у праву  :)  ) да је после примене јодиране соли просечана висина већа (односно да су неки који би имали неки проблем са штитном жлездом сада немају и порасли су више) .

За раст су одговорни други хормони док су тиреоидни хормони одговорни за рани неуролошки развој (током феталогенезе чре свега -од 6-12 недеље када је ЦНС фетуса најосетљивији), док.је каснија његова улога пре свега метаболичка и хемодинамска. :)
Не могу да се правим паметан и потпуно искључим утицај јода и тиреоидних хормона на раст због постојања  различитих повратних спрега и узајамних утицаја хипофизе и хипоталамуса односно виших тиреоидних хормона на секрецију самог хормонабраста који је примаран за сам раст и физички развој.
Мени.није логично.јер би.онда кроз историју народи који никада нису имали таквих проблема (Италијани и Грци) били бележени.као знатно.виши у.односу на остаме народе, па у односу и на српски народ.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #208 послато: Август 08, 2019, 06:07:09 поподне »
Мислим да ни научницима још није пошло за руком да открију прави разлог зашто је неко висок, а неко низак. Иако сви ми као лајици можемо да претпоставимо да је храна узрок раста, питање је како она делује, пре свега на хормон раста. Научници су пронашли 83 различите мутације на генима које су одговорне за раст, али и даље немају одговор како настају и шта утиче на њих, односно шта их стимулише.

https://www.nature.com/articles/nature21039

https://www.google.com/amp/s/www.theverge.com/platform/amp/2017/2/1/14470744/genetic-variants-affect-height-differences-nature-study
« Последња измена: Август 08, 2019, 06:08:59 поподне Милош »

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #209 послато: Август 08, 2019, 09:40:43 поподне »
За раст су одговорни други хормони док су тиреоидни хормони одговорни за рани неуролошки развој (током феталогенезе чре свега -од 6-12 недеље када је ЦНС фетуса најосетљивији), док.је каснија његова улога пре свега метаболичка и хемодинамска. :)
Поред хормона раста требало би да и  Т3   утиче на раст .
Most T3 in the blood, however, is produced elsewhere in the body where T4 (the major thyroid hormone produced by the thyroid gland) is chemically converted to T3. T3 helps control many body functions including growth, body temperature, and heart rate.
 са https://kidshealth.org/en/parents/t3.html
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Trijodotironin
Не могу да се правим паметан и потпуно искључим утицај јода и тиреоидних хормона на раст због постојања  различитих повратних спрега и узајамних утицаја хипофизе и хипоталамуса односно виших тиреоидних хормона на секрецију самог хормона раста који је примаран за сам раст и физички развој.
Узајамни утицаји сигурно постоје. Сви хормони су као неки оркестар којим диригује хипофиза.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #210 послато: Август 08, 2019, 11:18:20 поподне »
Поред хормона раста требало би да и  Т3   утиче на раст .
Most T3 in the blood, however, is produced elsewhere in the body where T4 (the major thyroid hormone produced by the thyroid gland) is chemically converted to T3. T3 helps control many body functions including growth, body temperature, and heart rate.
 са https://kidshealth.org/en/parents/t3.html
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/TrijodotironinУзајамни утицаји сигурно постоје. Сви хормони су као неки оркестар којим диригује хипофиза.

Наравно само кључ је што се хормона и оног што научно можемо да објаснимо нешто друго. Чињеница је да је пубертет сам по себи окидач за многе промене у организму и ту имаш појаву постепеног дмањења раста и затварања епифизних плоча код девојчица док се код дечака раст уласком у пубертет потенцира. Опет имаш нешто што се назива стручно pubertas praecox односно прерани пубертет и што се радта тиче испољава се убрзаним и наглим растом детета пре својих вршњака (око 9-11 године) али исто тако и раније затварање епифизних спојева и самим тиме раније прекид раста.
На све ово и на пубертрт не сматра се да утицаја има тиреоидни хормон(и). Постоји теприја о уласку у пубертрт на основу адипозног ткива и резерви лептина али ни што се тога тиче не може се са сигурношћу тврдити да је то кључ оубертрта и раста..јер као што можеш да видиш тренутак уласка у пубертет итекако има утицаја на раст.
Ово ти пишем на основу онога што су нас учили на факултету из стручне литературе без намере опет кажем да се  правим паметан. Свакако.да ту има утицаја што се тиче T3, T4 али њихов недостстак би се одразио више на друге ствари...а када причамо.о кретенизму то је поремећај који је неизлечив и деца се са тиме рађају, а претпостављам да у тим крајевима (планинским) није био случај да се кретенизам јавља у високом броју случајева, а мање випе свака метаболичка болест која погађа новорођенчад и централни нервни системм одражава се и на телесни раст.
« Последња измена: Август 08, 2019, 11:19:53 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #211 послато: Септембар 05, 2019, 12:42:31 поподне »
Шта је заправо разлог тога што су данас људи височији него тада? Исхрана тешко, јер код висине се ради углавном о генетици.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #212 послато: Септембар 05, 2019, 01:28:54 поподне »
Шта је заправо разлог тога што су данас људи височији него тада? Исхрана тешко, јер код висине се ради углавном о генетици.

Оно лаички гледано од високих родитеља углавном буду и ђеца висока али кад се гледа и исхрана опет кажем овако лаички неко ко се боље храни биће височији од онога што се не храни добро а да узмемо да су родитељи и једног и другог ђетета исте висине.

У мом комшилуку имамо случај да је отац баш висок а мајка доста ниска и имају троје ђеце, два сина и ћерку, овај најстарији је висок али не виши од оца, средњи син је онако мало височији од мајке а ћерка најмлађа је највисочија а не бави се никаквим спортом, све зависи како те који ген закачи изгледа  :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #213 послато: Септембар 13, 2019, 12:28:50 поподне »
Не знам колико може бити интересантно, али одрадио сам пресек за динарски крај који има највишу просечну висину (преко 185 цм). Према истраживању: "The coast of giants: an anthropometric survey of high schoolers on the Adriatic coast of Croatia".
https://peerj.com/articles/6598/



дакле у питању је област око Чапљине, Љубушког, Широког Бријега, Неума, Читлука и Имотског.

n = 48

I2-Y3120 = 54,2% (PH908 = 40%)
E-M35 = 16,7%
R1a-M417 = 10,4% (YP4278 = 6,3%)
I1-M253 = 8,3% (Z63 = 6,3%)
J1-M267 = 4,2% (PF7263 = 2,1%)
R1b-M269 = 2,1%
J2b-M241 = 2,1%
Q1a-M242 = 2,1%


извор:

- Српски днк пројекта
- Dinaric Alps DNA project
- 23andMe



можда би било занимљиво одрадити нешто слично и за остале области са мапе. :)

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #214 послато: Септембар 13, 2019, 06:59:55 поподне »
Не знам колико може бити интересантно, али одрадио сам пресек за динарски крај који има највишу просечну висину (преко 185 цм). Према истраживању: "The coast of giants: an anthropometric survey of high schoolers on the Adriatic coast of Croatia".
https://peerj.com/articles/6598/



дакле у питању је област око Чапљине, Љубушког, Широког Бријега, Неума, Читлука и Имотског.

n = 48

I2-Y3120 = 54,2% (PH908 = 40%)
E-M35 = 16,7%
R1a-M417 = 10,4% (YP4278 = 6,3%)
I1-M253 = 8,3% (Z63 = 6,3%)
J1-M267 = 4,2% (PF7263 = 2,1%)
R1b-M269 = 2,1%
J2b-M241 = 2,1%
Q1a-M242 = 2,1%


извор:

- Српски днк пројекта
- Dinaric Alps DNA project
- 23andMe



можда би било занимљиво одрадити нешто слично и за остале области са мапе. :)

Међу најнижим на овој мапи су у Унско-Санском кантону тј. Цазинској крајини са 1.79.9 цм просјечне висине. Међу муслиманима Унско-Санског кантона за сада овако ствари стоје:

n=56

I2-Y3120: 39.28%
R1a: 25%
I1: 10.71%
E1b: 8.92%
N2: 5.35%
J2b-M205: 3.57%
J2b2: 3.57%
G1: 1.78%
J2a: 1.78%

Дакле, што више R1а то више Хобита :D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #215 послато: Октобар 16, 2019, 07:52:41 поподне »
Мислим да ни научницима још није пошло за руком да открију прави разлог зашто је неко висок, а неко низак. Иако сви ми као лајици можемо да претпоставимо да је храна узрок раста, питање је како она делује, пре свега на хормон раста. Научници су пронашли 83 различите мутације на генима које су одговорне за раст, али и даље немају одговор како настају и шта утиче на њих, односно шта их стимулише.

Afrika se često zanemaruje kad se priča o ovoj temi. Evo ga slučaj Južnog Sudana:

<a href="https://www.youtube.com/v/u03kNQNclGY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/u03kNQNclGY</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #216 послато: Октобар 17, 2019, 10:29:21 поподне »
Ако није већ разматрано:

http://www.mjssm.me/?sekcija=abstract&artid=135
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #217 послато: Март 06, 2020, 10:26:50 поподне »
Јесте да је у клипу Тесла једини Србин, али је занимљив преглед висине познатих историјских личности:

How tall were these Historical Figures? Lets Compare

https://www.youtube.com/v/4kOlGdMY0-M&feature=youtu.be
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милена Шовић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 2
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #218 послато: Јул 07, 2021, 09:10:54 пре подне »
Случајно сам наишао на студију из 2012. године, гдје се на основу мјерења Срби наводе као трећи највиши народ на свијету са просјечном висином од 182 см. Испред њих су само Црногорци (суштински такође Срби) са 183.2 см, и Холанђани који су на првом мјесту са 183.8 см.

Српске жене су девете по висини на свијету, значи нешто је већа разлика у висини између мушкараца и жена у Србији, него што је рецимо између мушкараца и жена у Црној Гори.

Како год, узимајући у обзир и мушкарце и жене, највиши народи у Европи су: Холанђани, Црногорци, Срби, балтички народи (Литванци и Летонци), Исланђани, Хрвати, Словенци, Швеђани, Данци и Чеси.

Сви ови народи, било кроз своју y-dnk (скандинавски и динарски народи), било кроз аутосомалну днк (Литванци и Летонци) посједују значајно наслијеђе палеолитског становништва Европе. То може бити узрок повећане висине, мада ни факторе исхране не би требало искључити. Претпостављам да генетски свако има неко максимално и минимално предодређење висине, утицаји исхране се могу кретати у том опсегу, али не преко и не исподњега. Тј. можете Мбути Пигмеја хранити колико год хоћете и чиме год хоћете, али он неће достићи висину просјечног Холанђанина ни у неколико генерација, међутим вјероватно ће Мбути Пигмеј који се храни бољом храном бити већи од оног који једе лошију храну, па је могуће да и његови потомци селекцијом повећају просјечну висину.

Мбути Пигмеје сам узео за примјер јер се у студији помињу као најнижи народ на свијету.

Ово је линк на студију
http://www.scielo.cl/pdf/ijmorphol/v31n1/art43.pdf

Ја сам 180 цм, муж 190 цм, ћерка има 9 година и 150 цм  :o

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #219 послато: Јул 31, 2021, 08:48:31 поподне »
Moj prađed je bio preko 2m
Đedovi oko 190cm