Анкета

Колико сте високи?

мање од 180 цм
33 (20.4%)
180-190 цм
102 (63%)
191-200 цм
25 (15.4%)
више од 200 цм
2 (1.2%)

Укупно гласова: 159

Аутор Тема: Срби, трећи највиши народ на свијету  (Прочитано 77642 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #100 послато: Децембар 28, 2017, 02:40:26 поподне »
Svi gigantizmi se javljaju u blizini mora, ni Balkan u tom pogledu ne odudara. Haplo grupe u tome očigledno ne igraju presudnu ulogu, jer onda ne bi bilo 10 cm razlike između kontinentalne Tuzle i mediteranskog Trebinja gde ima podjednako PH 908, a Crna Gora sa najšarolikijom genetikom i najmanje slovenskih dinaraca, nikako ne bi mogla biti druga najviša na svetu. Ciljana i viševekovna selekcija u korist visokih ljudi, hrana bogata proteinima i mlečnim proizvodima, i nezemljoradnički oblici privređivanja, izgleda da su to faktori koji su presudno uticali na gigantizam kod dinaraca
Колико је афричко племе Динка из Судана, удаљено од мора?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #101 послато: Децембар 28, 2017, 03:26:59 поподне »
Prevelika visina i težina baš i nisu vrhunska predispozicija za preživljavanje u sredini u kojoj je osnovni oblik zanimanja nomadsko stočarstvo koje podrazumeva veliki radijus kretanja i jahanje na konjima, tu i prirodna selekcija obavlja svoj posao. Što se tiče korelacije između gigantizma i blizine mora, tačno je da svi u blizini mora nisu visoki, ali zato svi visoki jesu blizu mora.

Добар пример су и Албанци. Они живе у планинским пределима који су наставак ланца Динарида, током већег дела своје историје су били сточарски народ, а близу су Јадрана. По свему томе би физичка конституција требала да им буде као код словенских динараца, али није, просечно су од њих нижи, и то приметно. Како ово објашњаваш?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #102 послато: Децембар 28, 2017, 10:54:28 поподне »
 Socijalna intervencija u svrhu genetskog inženjeringa može da proizvede stvaranje jedinke sa željenim osobinama. Konkretno kad je u pitanju visina, ako određena zajednica pruža prednost u ostvarenju potomstva svojim najvisočijim pripadnicima, nastaće visoko potomstvo koje će u zajednici zatvorenog tipa postati standard za tu zajednicu. Kad ta socijalna intervencija prestane, i pripadnik takve grupe izađe iz svoje zatvorene zajednice, po pravilu se njegovo potomstvo vrlo brzo izjednačava sa prosekom okoline. Mogući odgovor zašto su dinarski Srbi viši od Albanaca, je da kod Albanaca nije bilo takve socijalne intervencije u svrhu genetskog inžinjeringa, kao i kod gomile drugih naroda. Pomenute Dinke su dobar primer takve zatvorene grupe koja je genetskom selekcijom oformila jednu čitavu plemensku zajednicu visokih, ili Tutsi, ili Pigmeji kao nešto potpuno suprotno. Klimatski faktor u Africi nema smisla uzimati u bilo kakve jednačine, geni da, ali haplo grupe nisu prediktor za visinu kod ljudi (muškaraca).

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #103 послато: Март 18, 2018, 01:48:33 поподне »
Ја не видим никакву везу хаплогрупа тј. Y хромозома са висином.
Зашто онда Сардинија није међу највишим у Европи и свету?

Пре ће бити више фактора који су играли улогу од исхране, начина живота, климе, генетике.
И то се види у Србији. Иако на југу и истоку Србије доминира на првом месту И2а ти људи су нижи растом у просеку од Динарског краја. Дакле то има више везе са животом у одређеној области него ли хаплогрупом.

ЦГ је занимљива јер би то могла да се повуче паралел са хаплогурпама на линији запад(виши раст)-исток(нижи раст) али бих рекао да је то утицај спефицичних услова живота него ли хаплогрупа.
Колико знам у ЦГ је било приметна та разлика пре неколико векова када су долазили у контакт Његуши и Кучи, па су ови први прозивали Куче како су ниски.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #104 послато: Март 18, 2018, 02:41:16 поподне »
Ја не видим никакву везу хаплогрупа тј. Y хромозома са висином.
Зашто онда Сардинија није међу највишим у Европи и свету?

Пре ће бити више фактора који су играли улогу од исхране, начина живота, климе, генетике.
И то се види у Србији. Иако на југу и истоку Србије доминира на првом месту И2а ти људи су нижи растом у просеку од Динарског краја. Дакле то има више везе са животом у одређеној области него ли хаплогрупом.

ЦГ је занимљива јер би то могла да се повуче паралел са хаплогурпама на линији запад(виши раст)-исток(нижи раст) али бих рекао да је то утицај спефицичних услова живота него ли хаплогрупа.
Колико знам у ЦГ је било приметна та разлика пре неколико векова када су долазили у контакт Његуши и Кучи, па су ови први прозивали Куче како су ниски.

Пре неколико година на на слави код кумова, када се повела прича о висини нашег народа, неки инжењер нам објасни да су највиши херцеговци и да то има везе са (кречњачком) водом коју су пили и пију.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #105 послато: Март 19, 2018, 03:55:13 поподне »
Пре неколико година на на слави код кумова, када се повела прича о висини нашег народа, неки инжењер нам објасни да су највиши херцеговци и да то има везе са (кречњачком) водом коју су пили и пију.

http://www.maticasrpska.org.rs/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B3-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%83%D1%87%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D1%83-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%85-%D0%BE%D0%B4%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B5/
Можда се овде могу прочитати занимљиве ствари везано за утицаје спољашњих фактора у телесном развоју па и понајвише висини деце херцеговачких досељеника у Војводину.Како је висина мулитафакторска особина и не подлеже Менделовим правилима наслеђивања било би интересантно видети шта се променило код потомака Херцеговаца а под условом да потомци нису најстајали у браковима између Херцеговаца и Војвођанки и обрнуто.Ту би се видео какав је утицај спољашњих фактора тј.колики удео у наслеђивању има,мада ми је мало вероватно да нешто по том питању може да се драстично промени а да не прође 2-3 генерације минимум.
Интересантно би било видети и колико су некада били високи пречански Срби,посебно што сам овде на пар места видео да постоје информације за висину пар Далматинаца који су отишли у Америку почетком 20.века чини ми се,а просечна висина им није била већа од 1,73цм,притом одувек су па и данас важили за највише припаднике нашег народа.Колико су онда то Срби у Војводини били високи кад спадају међу ниже ,150 цм? :D Најискреније не знам дал заиста спадамо међу најниже или има нижих и од нас ал ми се некако чини да су на југу,југоистоку и у Старој Србији и нижег раста од нас на северу.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #106 послато: Март 19, 2018, 04:19:49 поподне »
Пре неколико година на на слави код кумова, када се повела прича о висини нашег народа, неки инжењер нам објасни да су највиши херцеговци и да то има везе са (кречњачком) водом коју су пили и пију.

To za krecnjak nisam siguran. Durmitor nije krasko podrucje dok oblast Brda jeste.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #107 послато: Март 19, 2018, 06:19:52 поподне »
To za krecnjak nisam siguran. Durmitor nije krasko podrucje dok oblast Brda jeste.

Тај човeк јe онда то врло лeпо (али да ли и тачно ) објаснио, само што ја заборавих.

Ја рeкох то јe сигурно од здравe хранe! Онда ми он рeчe: Ма какву су они храну имали. Јeдноличну! Млeко и млeчни производи и мало зeља нeкаквога!!! Свe јe  то био го хeрцeговачки крш! То јe од водe!

Мада, када човeк поразмисли, пита сe да ли састав тла на којeм расту биљкe (минeрали и итд.) има нeког утицаја?!!!!

Пробаћу да нађeм тог човeка!

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #108 послато: Март 23, 2018, 04:53:16 пре подне »
Постоји индикативна коррелација између уживања млијека и високога раста. У земљама у којима се ужива много млијека (или млијечних производа), људи су виши.
Као биохемичар могу тврдити да, млијеко садржи тзв. факторе раста. Овако се називају бјеланчевине који учествују у биологијским процесима који имају везе с растењем. Освјем тога млијеко садржи огромне залихе калција, такође битнога елемента за структуру кости и раст у најранијем добу.
Но ваља имати на уму да коррелација не значи аутоматски каузалитет или да везаница не значи махом узрочност, но тек важи за кандидата или предложника.

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #109 послато: Април 10, 2018, 12:11:57 поподне »
Ја не видим никакву везу хаплогрупа тј. Y хромозома са висином.
Зашто онда Сардинија није међу највишим у Европи и свету?

Пре ће бити више фактора који су играли улогу од исхране, начина живота, климе, генетике.
И то се види у Србији. Иако на југу и истоку Србије доминира на првом месту И2а ти људи су нижи растом у просеку од Динарског краја. Дакле то има више везе са животом у одређеној области него ли хаплогрупом.

ЦГ је занимљива јер би то могла да се повуче паралел са хаплогурпама на линији запад(виши раст)-исток(нижи раст) али бих рекао да је то утицај спефицичних услова живота него ли хаплогрупа.
Колико знам у ЦГ је било приметна та разлика пре неколико векова када су долазили у контакт Његуши и Кучи, па су ови први прозивали Куче како су ниски.
Не видим ама баш никакву логику између висине и хаплогрупе. Ја на хаплогрупу гледам као на презиме, са оца на сина и то, ал то је веома мали део наше генетике.
Што се изгледа, висине, боје косе и очију тиче ту сам уверен да разни гени играју улогу, тако да сам такође уверен да је хаплогрупа у том смислу потпуно безначајана. Што се висине тиче и начин живота, исхрана, количина сна у пубертету (хормон раста се више лучи у сну) итд.
Између осталог можда и природна селекција у неку руку током прошлости.
Ето први ја највише личим на мамине и сваком погледу, па и што се висине тиче више сам на њих повукао :)
« Последња измена: Април 10, 2018, 12:15:25 поподне LLL »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #110 послато: Јун 06, 2018, 01:48:06 поподне »
Ево једне данашње вести која се тиче висине :) (да ли ће то нешто да нам помогне, видећемо :) )
Prosečna visina fudbalera Srbije koji će ići na Mundijal u Rusiji iznosi 187 centimetara, što nas stavlja na prvo mesto po visina na predstojećem Svetskom prvenstvu.
Iza "Orlova" slede Hrvatska sa prosečnom visinom igrača od 186 centimetara, koliko imaju i aktuelni šampioni sveta Nemci.
Čak osmoro igrača ima preko 190 centimetara i to su: Vladimir Stojković, Nemanja Milenković, Sergej Milinković-Savić, Nemanja Matić, Marko Grujić, Marko Dmitrović, Predrag Rajković i Aleksandar Prijović.

Najviši u našem sastavu su golman Partizana (195) i defanzivac Fiorentine (195).
https://www.b92.net/sport/rusija2018/odbrojavanje.php?yyyy=2018&nav_id=1401009

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #111 послато: Јун 06, 2018, 01:51:34 поподне »
Још кад би им то помогло да ураде нешто на првенству...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #112 послато: Јун 06, 2018, 02:04:02 поподне »
Још кад би им то помогло да ураде нешто на првенству...
Што се тиче трчања, висина им ту не помаже, некад више личе на балване, кад су спори  ;D Видећемо, спреман сам и за пролаз и за пораз, све је могуће :)
« Последња измена: Јун 06, 2018, 02:05:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #113 послато: Јун 06, 2018, 02:14:31 поподне »
Мој отац и ја не можемо да се похвалимо са овим... :(
А стичевина и ујчевина је ту око 180, само ја и отац 175...

Шта да се ради, Е-В13 ради своје :D
« Последња измена: Јун 06, 2018, 02:17:48 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #114 послато: Јун 06, 2018, 02:31:08 поподне »
Мој отац и ја не можемо да се похвалимо са овим... :(
А стичевина и ујчевина је ту око 180, само ја и отац 175...

Шта да се ради, Е-В13 ради своје :D
Нема то везе, мени су са очеве стране били око 175  (деда, прадеда) , отац око 180, са мајкине стране су били виши,(деда, предеда око 190), ја сам "средина", 185
« Последња измена: Јун 06, 2018, 02:33:28 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #115 послато: Јун 06, 2018, 02:35:35 поподне »
Чудно за Динарик, ал ето, могуће је. (Без још генетске потврде) Са очеве стране деда - Бјелопавлићи / баба - Васојевић са мајчине, деда - Куч / баба - Васојевић...
Значи Е-В13 пршти  ;D
« Последња измена: Јун 06, 2018, 02:39:46 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #116 послато: Јун 06, 2018, 02:39:52 поподне »
Чудно за Динарик, ал ето, могуће је. (Без још генетске потврде) Са очеве стране деда - Бјелопавлићи / баба - Васојевић са мајчине, деда - Куч / баба - Васојевић...
Наравно да је могуће, познајем "ниже" Никшиће, једног Влаховића око 175  , а другар мог оца , пуковник у пензији, Булатовић, исто толико отприлике...Али су то ипак изузеци чини ми се
« Последња измена: Јун 06, 2018, 02:42:46 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #117 послато: Јун 06, 2018, 02:52:56 поподне »
Мој отац и ја не можемо да се похвалимо са овим... :(
А стичевина и ујчевина је ту око 180, само ја и отац 175...

Шта да се ради, Е-В13 ради своје :D
Отац 165 цм(1954.годиште),деда 165 цм(1924.годиште)прадеда између 175 и 180 цм(1885.годиште),што би се рекло ујчевина између 170цм и 175 цм а ја сам испао 180цм што ме чини међу највишим у фамилији.Иначе смо Динарик-југ хаплогрпа а по свему судећи има још пар породица који имају исту генетику а да од њих водим порекло.
То за прадеду ми је поготово занимљиво обзиром да је Бнаћанин а његова висина је више него пристојна и за једног Херцеговца оног времена а камоли за раван Банат.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #118 послато: Јун 06, 2018, 02:55:35 поподне »
Људи расту, првенствено због 'концетрата' у разној храни данас.
Кажу у средњем веку 170+ цм био је висок човек... Да не причамо о Душану који је био и преко 2...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #119 послато: Јун 06, 2018, 03:43:30 поподне »
Да не причамо о Душану који је био и преко 2...

Да ли је баш тако? Ипак, зна се да је био склон гојазности!