Аутор Тема: Расни типови код Албанаца  (Прочитано 29584 пута)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #120 послато: Мај 02, 2023, 12:51:01 поподне »
Господин Кун је био антрополог који је 1930-их свратио и у наше крајеве. Међутим, та његова наука са расним типовима се прилично издувала од кад се појавила днк анализа. Чак се и овде на форуму дискутовало до пре неку годину о Нордицима, Норицима, Медитеранцима, Понтидима и блљблабла....Плус долихокефали, брахикефали... Скоро па оно што су нацисти радили пред рат.Али је то прошло одавно.

opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.

inace, gorance - kun nije bio u jugoslaviji, dobijao podatke sa terena. bio samo u albaniji.
ovo sto nebojsa kaze - i vise nego tacno. preciziracu, upravo je kun izvrsio kljucno pomeranje od price o 'dinarcima' do jasnog opisa i metricke kvalifikacije (kvantifikacije) nasih vecinskih tendencija koje su u jednom smislu dinarske a u drugom borreby (nalaziste u danskoj), to jest u nekim borreby odlikama - jace od samog borrebyja (visina, tezina, sirina lobanje, cela, ramena) to jest povezao taj tip tela sa starijim stanovnistvom evrope (skandinavija kao parnjak) sto ce se onda reflektovati kroz y-dna (I2 kod nas, I1 u skandinaviji), njemju tada nepoznat. ali posto je bio albanofil i nesklon slovenima taman mu doslo zgodno da hipotetise NESLOVENSKU prirodu balkanskog borrebyja sto je nesrecnog primorca ponukalo da krene za kunom, pre nego su I2 testovi postali dovoljno sofistikovani da pokazu da je nas I2 ucestvovao u slovenskoj etnogenezi

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #121 послато: Мај 02, 2023, 01:04:47 поподне »
opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.

inace, gorance - kun nije bio u jugoslaviji, dobijao podatke sa terena. bio samo u albaniji.
ovo sto nebojsa kaze - i vise nego tacno. preciziracu, upravo je kun izvrsio kljucno pomeranje od price o 'dinarcima' do jasnog opisa i metricke kvalifikacije (kvantifikacije) nasih vecinskih tendencija koje su u jednom smislu dinarske a u drugom borreby (nalaziste u danskoj), to jest u nekim borreby odlikama - jace od samog borrebyja (visina, tezina, sirina lobanje, cela, ramena) to jest povezao taj tip tela sa starijim stanovnistvom evrope (skandinavija kao parnjak) sto ce se onda reflektovati kroz y-dna (I2 kod nas, I1 u skandinaviji), njemju tada nepoznat. ali posto je bio albanofil i nesklon slovenima taman mu doslo zgodno da hipotetise NESLOVENSKU prirodu balkanskog borrebyja sto je nesrecnog primorca ponukalo da krene za kunom, pre nego su I2 testovi postali dovoljno sofistikovani da pokazu da je nas I2 ucestvovao u slovenskoj etnogenezi

Ипак се у више наврата оградио реченицом да "присуство тог типа није до краја разјашњено", тј. није још увек на старим налазиштима пронађено довољно скелета који би одредили јасну миграцију. Не бих рекао да је имао нешто против Словена, него просто тај тип међу њима и није толико раширен као на Балкану и северозападу Европе. Такође, међу скелетима старих Словена није било сличних типова, што је оправдано могло утицати на ову дилему код њега.

Није ми јасно каква је корелација између Приморца и Куна, цениш да је Куново мишљење утицало на староседелачку теорију I2 код Приморца? Мислим да би онај ко жели и без Куна могао такву теорију без проблема пласирати. ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #122 послато: Мај 02, 2023, 01:22:43 поподне »
Кун је оставио одличну базу података у својој књизи "The races of Europe", али је, морам рећи, као и многи англосаксонски аутори тог и ранијих и каснијих времена, био албанофил и антисловенски (у суштини - антируски) настројен. Зато га треба узимати са извесном дозом скепсе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #123 послато: Мај 02, 2023, 01:23:15 поподне »

Није ми јасно каква је корелација између Приморца и Куна, цениш да је Куново мишљење утицало на староседелачку теорију I2 код Приморца?

apsolutno. sa sve kunovim terminom 'refugium' iz paleolita, koji primorac koristi za ovaj kraj, a za primorceve I2 eureka dokaze. jer primorac tada ekplicitno dovodi u vezu I sa paleolitom. samo eto, malo je preskocio ovaj kljucni korak slovenske etnogeneze, kasnije dokazane. brzao je ko nas gorance

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #124 послато: Мај 02, 2023, 01:43:34 поподне »
opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.

inace, gorance - kun nije bio u jugoslaviji, dobijao podatke sa terena. bio samo u albaniji.
ovo sto nebojsa kaze - i vise nego tacno. preciziracu, upravo je kun izvrsio kljucno pomeranje od price o 'dinarcima' do jasnog opisa i metricke kvalifikacije (kvantifikacije) nasih vecinskih tendencija koje su u jednom smislu dinarske a u drugom borreby (nalaziste u danskoj), to jest u nekim borreby odlikama - jace od samog borrebyja (visina, tezina, sirina lobanje, cela, ramena) to jest povezao taj tip tela sa starijim stanovnistvom evrope (skandinavija kao parnjak) sto ce se onda reflektovati kroz y-dna (I2 kod nas, I1 u skandinaviji), njemju tada nepoznat. ali posto je bio albanofil i nesklon slovenima taman mu doslo zgodno da hipotetise NESLOVENSKU prirodu balkanskog borrebyja sto je nesrecnog primorca ponukalo da krene za kunom, pre nego su I2 testovi postali dovoljno sofistikovani da pokazu da je nas I2 ucestvovao u slovenskoj etnogenezi
Први Мај,праштајте :). Био сам убеђен да је боравио код нас, поготово у ЦГ.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #125 послато: Мај 02, 2023, 01:56:41 поподне »
apsolutno. sa sve kunovim terminom 'refugium' iz paleolita, koji primorac koristi za ovaj kraj, a za primorceve I2 eureka dokaze. jer primorac tada ekplicitno dovodi u vezu I sa paleolitom. samo eto, malo je preskocio ovaj kljucni korak slovenske etnogeneze, kasnije dokazane. brzao je ko nas gorance

Не бих ја Куну придавао толики значај када су њихови закључци у питању. Они су до тих теорија дошли на основу простих чињеница да је хаплогрупа I2 најзаступљенија код Хрвата из динарског подручја, где су некада живели Илири, што самим тиме имплицира илирско, или још боље палеобалканско порекло Хрвата.

Иначе Кун нигде и не говори о томе да је овај тип доминантан у динарском појасу (доминантан је ипак динарски, са разним варијацијама), већ само да је присутан од Босне до северне Албаније, са епицентром у Црној Гори (дакле далеко од Приморчевих Хрвата). :) Удаљисмо се сад већ од основне теме.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #126 послато: Мај 02, 2023, 10:29:32 поподне »
Не бих ја Куну придавао толики значај када су њихови закључци у питању. Они су до тих теорија дошли на основу простих чињеница да је хаплогрупа I2 најзаступљенија код Хрвата из динарског подручја, где су некада живели Илири, што самим тиме имплицира илирско, или још боље палеобалканско порекло Хрвата.

Иначе Кун нигде и не говори о томе да је овај тип доминантан у динарском појасу (доминантан је ипак динарски, са разним варијацијама), већ само да је присутан од Босне до северне Албаније, са епицентром у Црној Гори (дакле далеко од Приморчевих Хрвата). :) Удаљисмо се сад већ од основне теме.

nebojsa, irelevantno je sto ti ne bi pridavao. primorac to eksplicitno govori, evo samo jedan od mnogih pasusa onlajn: More than 3/4 of the contemporary Croatian men are most probably the offspring of Old Europeans who came here before and after the Last Glacial Maximum. znaci, bukvalno kun u genetickoj epohi, samo malo prerano guknuo.

inace, gresis ovde, a i kun je gresio. gresis jer dinarski nije dominatan, vec kun doboro opisuje vecinu prekodrinskih srba kao miks ova dva tipa, a borreby element kao karakteristicniji. a sam kun gresio... sa apostrofiranjem crne gore. evo, ti pamtis za crnu goru a zapravo je govorio o staroj crnoj gori (cetinju) dok je govorio o vise 'dinarskim' osobinama brda i hercegovine. ovo jeste greska i posledica ipak slabog uvida u stvari da bi se u regionalne detalje zaslo. naravno, an zeneral postupak dobar, primecivanje slicnosti sa skandinavcima, itd. ono sto ne pamtis (ili ne pominjes) za hrvate bih - je da su najstarije stanovnistvo bih i dovodi ih u vezu sa borreby tipom

PS uzgred, hrvati bih zaista jesu naj-borrebastija popularcija u bivsoj sfrj.
« Последња измена: Мај 02, 2023, 10:35:47 поподне dko »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #127 послато: Мај 02, 2023, 11:47:00 поподне »
nebojsa, irelevantno je sto ti ne bi pridavao. primorac to eksplicitno govori, evo samo jedan od mnogih pasusa onlajn: More than 3/4 of the contemporary Croatian men are most probably the offspring of Old Europeans who came here before and after the Last Glacial Maximum. znaci, bukvalno kun u genetickoj epohi, samo malo prerano guknuo.

inace, gresis ovde, a i kun je gresio. gresis jer dinarski nije dominatan, vec kun doboro opisuje vecinu prekodrinskih srba kao miks ova dva tipa, a borreby element kao karakteristicniji. a sam kun gresio... sa apostrofiranjem crne gore. evo, ti pamtis za crnu goru a zapravo je govorio o staroj crnoj gori (cetinju) dok je govorio o vise 'dinarskim' osobinama brda i hercegovine. ovo jeste greska i posledica ipak slabog uvida u stvari da bi se u regionalne detalje zaslo. naravno, an zeneral postupak dobar, primecivanje slicnosti sa skandinavcima, itd. ono sto ne pamtis (ili ne pominjes) za hrvate bih - je da su najstarije stanovnistvo bih i dovodi ih u vezu sa borreby tipom

PS uzgred, hrvati bih zaista jesu naj-borrebastija popularcija u bivsoj sfrj.

Претера га овде земљаче, сви грешимо, али ти знаш како стоје ствари. Дакле ирелевантно је онда што ти мислиш да сви грешимо, зар не? Као да си вршио мерења, а не Кун. За Куна и Приморца је мање више неважно, немају они исте тежње, нити су живели у исто доба да би се могла направити паралела. Кажем, и без Куна не би било сметње њима за овакву теорију.

Кун јасно наглашава да Срби улазе у динарски подтип и да штавише имају релативно мале лобање (што није карактеристика Бореби типа). Дакле морао је вршити мерења, или је имао увид у мере. Када говоримо о Боребију, у тој изолованој доминантној варијанти га је детектовао значајније само у Црној Гори, иако је он свакако присутан значајније и западно.

Не можеш селективно прихватати Куна (како ти одговара), или си "Кунист", или ниси. ;) Шалу на страну, наш динарац свакако мора бити помешан са овим кромањонским типом, али је поента да као доминантнији превладава динарски тип, тај утицај може бити секундарни (није увек случај).

Признајем да не памтим да је повезивао конкретно Хрвате, најстарије становништво и Бореби тип, да ниси нешто презупчио па убацио неке Приморчеве тврдње?

Иначе, према Куну, Бел-Бекер динарац је брахикелизован од стране алпинског, и/или бореби фактора, тако да просечан европски динарац може имати ову компонентну у свом генетском коду. То наравно не објашњава зашто је на једном месту овако изражен (као нпр. у динарском подручју), али ни што га нема међу осталим словенским популацијама на северу, где такође има подоста I хаплогрупе.

и мени делује из ове визуре да би код нас могао бити повезан са I групом, мада никада није најсрећније повезивати фенотипе са конкретним хаплогрупама, па се делимично ограђујем.
« Последња измена: Мај 03, 2023, 12:04:07 пре подне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #128 послато: Мај 02, 2023, 11:50:12 поподне »
The Serbs, for their stature, have, even more than the Slovenes, relatively small heads. The mean length is only 182 mm., the breadth 184.5 mm., while the auricular height mean is only 123 mm. These are smalla than the heads of most Alpines, and of most western Dinaric groups. The cephalic index mean of 85 is of fully Dinaric elevation. The faces are also small, but longer than those of Slovenes and Croats, with a mean menton-nasion height of 122 mm. The bizygomatic breadth is likewise restrictat the mean of 140 mm. or less is no greater than among Nordics and Neo-Danubians. The noses are moderately leptorrhine (N. I. = 63), and small. (53 mm. X 33 mm.). The nasal profiles are usually straight, with a 25 per cent convex minority, and about 12 per cent of concave. The nasal root is almost always high, and the tip is inclined horizontally in most cases, but downward more frequently than upward.

Дакле видимо да је имао све мере у то време за Србе, не знам зашто се понавља та мантра да је Србе радио напамет, а остале детаљно мерио. Ипак има прилично података за Србе.
« Последња измена: Мај 03, 2023, 12:01:42 пре подне Небојша »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #129 послато: Мај 03, 2023, 12:06:24 пре подне »
 Кажем, и без Куна не би било сметње њима за овакву теорију.
- pa mozes da kazes do sutra ali to nije tacno. to jest, jel tvoje 'kazem' mereno? jel si merio nezavisno od kuna, primorca i mene? evidetno se primorac veze na ovo kunovo o glacijalnom. osim ako ti nisi citao kuna a primorac namerno nije. budi ozbiljan, zemljace.

Дакле морао је вршити мерења
gde ja kazem da nije vrsio merenja (ovo si jos jednom posle ponovio)? jel sve mora da se ekplicira? u jednom od prethodnih tema o kunu sam i govorio o njegovom argumentu za rufosity koja se javlja i kod naseg borrebyja (moramo priznati da je minimalna) i to upareno sa an zeneral odsustvom rufositija kod slovena - sto njega odvlaci na pogresan (da, pogresan zemljace) zakljucak da nas borreby nije slovenski.

uzgred, ovde moram da se auto-korigujem. ja jesam rekao prekodrinski u jednom od prethodnih javljanja ali zapravo govorim o srbima istocno-hercegovackog dijalekta (najsire shvaceno). ni u to nisam hteo eksplicitno da ulazim. trebalo bi da se podrazumeva, ali evo ti bi da produbis a slabo to radis.

у тој изолованој доминантној варијанти га је детектовао значајније само у Црној Гори, иако је он свакако присутан значајније и западно
- netacno, ali potpuno. zapravo vidi se da povrsno poznajes materiju. o celom dinarskom vencu govori a apostrofira ono sto zove 'old montenegro'... sto je samo delimicno tacno. prosto, nedovoljno dobar sempl za takvu mikroprocenu. plus, odsustvo sa terena.

Признајем да не памтим да је повезивао конкретно Хрвате, најстарије становништво и Бореби тип, да ниси нешто презупчио па убацио неке Приморчеве тврдње?
- ne, ne poznajes materiju. cak kaze, parafraziram - i kulturoloski najstarije (u smislu najkonzervativnije) stanovnistvo bosne

 где такође има подоста I хаплогрупе
- naravno, ni priblizno kao kod nas. uzgred, kod ukrajinaca (kod kojih jaca I2) se vidi ocigledna borreby tendencija u odnosu na ruse. golim okom, ne treba merenje.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #130 послато: Мај 03, 2023, 12:27:39 пре подне »
Ако је вршио мерења, мора да је на неки начин био и на терену, у сваком случају је и на тај начин имао увид. Читао сам давно Куна, није то баш 2 странице А формата, тако да опростићеш ми што сам заборавио овај део о католицима Босне као најстаријем становништву. Сећам се сада тог дела.

Чини ми се да изврћеш Кунове закључке, јесте нагласио да је Стара Црна Гора област за највећим присуством Бореби типа. Не изједначава све динарске областе по томе, што се види и по његовој мапи. Али ајде да узмемо да изостанак са других терена ту може бити случај. Ти пак тврдиш да су Хрвати најтипичнији припадници Бореби расе, јеси ли то негде прочитао, вршио мерења, или је то слободан закључак на основу највећег процента I2 хаплогрупе?

Ово голим оком и личне закључке на основу погледа, нећу ни да коментаришем. Што би ти рекао - потпуно ирелевантно. Или се држимо конкретних мера, или испуцавамо наше слободне закључке као релевантне чињенице, трећег нема.

Могуће да је присутан у тим областима које помињеш (Украјина). Али јако је важно када су стари Словени у питању: на старим налазиштима код Словена није пронађен такав расни тип. Кун је дао пресек метричких особина за старе Словене и углавном је реч о нордијском типу. Могуће да се Бореби није успео наметнути као доминантан на словенском северу, где има и значајно мање I хаплогрупе.


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #131 послато: Мај 03, 2023, 12:49:58 пре подне »
Ако је вршио мерења, мора да је на неки начин био и на терену,
- ne, imao je saradnike. na taj nacin je imao uvid. takodje, na taj nacin i nije imao uvid svojim ocima

католицима Босне као најстаријем становништву. Сећам се сада тог дела.
- za sta naravno znamo da je netacno (eto jos jedne greske) to jest, netacno - tako kako je kun formulisao. posto hrvati bosne svakako nisu najstarije stanovnistvo bosne... jel mozemo da ne idemo u detalje sad? znamo dovoljno na sta ciljam...

Не изједначава све динарске областе по томе
- nisam rekao da izjednacava, vec da je komplet 'dinaric alps' zona relevatna a da apostrofira 'old montenegro'

Ти пак тврдиш да су Хрвати најтипичнији припадници Бореби расе, јеси ли то негде прочитао, вршио мерења, или је то слободан закључак на основу највећег процента I2 хаплогрупе?
- nista od ovoga, to je lako uocljivo. naravno, ne svakome, to jest ne nekom ko se nije bavio fizickom antropologijom, ali meni lako. razlike ponekad suptilne, ponekad ocigledne - izmedju regija u bih (i naroda u tim regijama)

 Кун је дао пресек метричких особина за старе Словене и углавном је реч о нордијском типу.
- moram da priznam, kad sam citao kuna ovo me nikad nije zanimalo... vise sam se fokusirao bio na paleolit a onda na nas. jel znas odakle su mu ovi analize skeleta?

apropo ovih fizickih razlika, vodio sam neku evidenciju u vezi onih istrazivanja ceskog tima u bih, hrvatskoj i cg nedavno... pa bih taman mogao da postavim, da osvezimo. mislim, tu se radi samo o visini, ali ima nekih zanimiljivih paralela sa y-dna - koje mozemo onda da tumacimo. uzgred, ekstremna visina (uz ekstremnu sirinu i tezinu) je osnovna crta borrebyja. a i u tom radu (to je sad vec skupina nekoliko povezanih studija) se potencira korelacija I2 i visine







Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #132 послато: Мај 03, 2023, 01:04:17 пре подне »
католицима Босне као најстаријем становништву. Сећам се сада тог дела.

- za sta naravno znamo da je netacno (eto jos jedne greske) to jest, netacno - tako kako je kun formulisao. posto hrvati bosne svakako nisu najstarije stanovnistvo bosne... jel mozemo da ne idemo u detalje sad? znamo dovoljno na sta ciljam...

Онако како је формулисао, а то си написао и малопре, чини се да алудира да су најстарији у културолошком смислу у тој области, што негде и јесте тачно.

Кун је дао пресек метричких особина за старе Словене и углавном је реч о нордијском типу.

- moram da priznam, kad sam citao kuna ovo me nikad nije zanimalo... vise sam se fokusirao bio na paleolit a onda na nas. jel znas odakle su mu ovi analize skeleta?

У овом одељку су дате неке мере са старих налазишта. Али мислим да детаљније о налазиштима старих Словена (и мерама) пише у одељку о Источним и Западним Словенима
https://www.theapricity.com/snpa/troe-appendixI.htm
« Последња измена: Мај 03, 2023, 01:09:30 пре подне Небојша »

Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #133 послато: Мај 03, 2023, 09:37:47 поподне »
opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.



Хвала !

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #134 послато: Мај 03, 2023, 11:08:37 поподне »
Онако како је формулисао, а то си написао и малопре, чини се да алудира да су најстарији у културолошком смислу у тој области, што негде и јесте тачно.

У овом одељку су дате неке мере са старих налазишта. Али мислим да детаљније о налазиштима старих Словена (и мерама) пише у одељку о Источним и Западним Словенима
https://www.theapricity.com/snpa/troe-appendixI.htm

hvala, provericu.
pa u zap. hercegovini jesu, u bosni nijesu. mislim, neko bi mogao u detalje o slovenskom nasledju kod bos. muslimana, uz ovo sto svi znamo o turskom kulturoloskom uticaju. tako da... ali, zaista bolje da ne produbljujemo...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #135 послато: Мај 03, 2023, 11:40:04 поподне »
hvala, provericu.
pa u zap. hercegovini jesu, u bosni nijesu. mislim, neko bi mogao u detalje o slovenskom nasledju kod bos. muslimana, uz ovo sto svi znamo o turskom kulturoloskom uticaju. tako da... ali, zaista bolje da ne produbljujemo...

Хрвати по Босни су или староседеоци, или још масовније досељеници из Херцеговине и евентуално Далмације. Углавном нема грешке у томе да су они најстарији у области, гледајући друга два народа (што на крају Y-ДНК на неки начин потврђује). Код Срба има јаке струје из Старе Херцеговине (данашња западна ЦГ) и Рашке, а у Крајини придошлица из Лике и Далмације. Код БиХ Муслимана, осим староседелаца и херцеговачке струје, има уплива са свих страна (из Западне Србије, Угарске, Лике, итд).

"The Slavs who invaded Styria between the seventh to ninth centuries are basically the same as those in Germany, and fall very close to an older Keltic mean.They formed, without question, a mixed group and included in their number a minority of round-headed forms. Some of the Slavic crania from Styria, recalling the Polish prototype, are extremely large and powerful. We have, unfortunately, no data with which to trace the further progress of the southern Slavs into the Dinaric mountain stronghold, and thence into Old Serbia and the Kossovo plain. We rnay, however, study a third Slavic movement, that which penetrated Russia.

The skulls of these invaders belong to a generalized Nordic form, with a cranial index of 75 to 76, and an intermediate vault height. The Ukrainian skulls from the eighth to the ninth centuries A.D. do not greatly diverge from this general standard, but the early Slavic crania from the Moscow region in Russia, dated from the eleventh to twelfth centuries A.D., are, in fact, almost purely dolichocephalic, with a mean cranial index of 73.5."

"On the whole, the ancestral Slavs of Poland were Nordics, within the range of the Indo-European group; these skulls lean to the longer- and larger-headed Corded extreme, and resemble in many respects, the Hannover series, and by extension, the Anglo-Saxons."

Недовољно су испитани још увек скелети старих Словена, али ово што је до сада истражено доминантно упада у нордијски расни тип (Corder типа), што је свакако очекивано.


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #136 послато: Мај 05, 2023, 03:51:15 поподне »
Хрвати по Босни су или староседеоци, или још масовније досељеници из Херцеговине и евентуално Далмације. Углавном нема грешке у томе да су они најстарији у области, гледајући друга два народа (што на крају Y-ДНК на неки начин потврђује). Код Срба има јаке струје из Старе Херцеговине (данашња западна ЦГ) и Рашке, а у Крајини придошлица из Лике и Далмације. Код БиХ Муслимана, осим староседелаца и херцеговачке струје, има уплива са свих страна (из Западне Србије, Угарске, Лике, итд).



brate, sta sad radis? pises mi ono sto svi znaju. a molio sam te da ne produbljujemo, dvaput sam te molio. ovde se na forumu ubismo vrseci distinkciju bosne i hercegovine... uopste, svakojake distinkcije - regioni, dijalekti, nacionalnosti... kakve kun bas i nije vrsio u zakljucku o bih hrvatima. to je poenta, nebojsa. to znas vrlo dobro. i vrlo dobro znas u kom smislu su muslimani-bosnjaci centralne i istorijske bosne NAJSTARIJE STANOVNISTVO, neuporedivo tipicnije od hrvata. ali ne... ti ces sada opstim mestima da konkretnu poentu dokazujes.

ja sam precizno imenovao kunovu falinku - nedovoljnu konkretnost
« Последња измена: Мај 05, 2023, 03:55:05 поподне dko »