Аутор Тема: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима  (Прочитано 3296 пута)

симо

  • Гост
Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« послато: Фебруар 11, 2019, 08:59:59 пре подне »
На Српски ДНК пројекат ФТДНА управо се учланио Милошевић из Чачка ( не знам детаљније податке, али имам неке информације да би могао бити поријеклом из Премеће, Чачак). На овај резултат ми је Clavdivs прије неколико дана скренуо пажњу. Припада хаплогрупи I2-L38, грани I2 ријеткој за наше просторе, а и не тако раширеној на европском нивоу. На Еупедији за ову грану,а позивајући се на археогенетске налазе, претпостављају централноевропско келтско поријекло.

Код нас, мислим да је досад било свега три појединца која су на основу предикције одређена да припадају овој хаплогрупи.

За Милошевића је добра ствар што је урадио BigY и што се тачно зна којој подграни припада. Његови резултати налазе се и на YFullu
https://www.yfull.com/tree/I-BY25359/

Ова не тако стара грана BY25359 (засад је старост до заједничког претка 1600 година), заступљена је са неколико појединаца са Балкана, али и из Централне и Источне Европе.

Занимљиво је да је издвојен прилично млад грчки огранак (око 600 година) за који ми се чини да припада Мегленским Власима.

Остали из ове групе су : Пољак из Великопољске, двојица Руса, Хрват са италијанским презименом из Кастава код Ријеке и Румун из Трансилваније.

Тестирани Кнежевић без одређенијих података о поријеклу који се већ налази у Пројекту, би такође могао припадати овој грани.




Schützer

  • Гост
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #1 послато: Фебруар 11, 2019, 09:18:47 пре подне »
На Српски ДНК пројекат ФТДНА управо се учланио Милошевић из Чачка ( не знам детаљније податке, али имам неке информације да би могао бити поријеклом из Премеће, Чачак). На овај резултат ми је Clavdivs прије неколико дана скренуо пажњу. Припада хаплогрупи I2-L38, грани I2 ријеткој за наше просторе, а и не тако раширеној на европском нивоу. На Еупедији за ову грану,а позивајући се на археогенетске налазе, претпостављају централноевропско келтско поријекло.

Код нас, мислим да је досад било свега три појединца која су на основу предикције одређена да припадају овој хаплогрупи.

За Милошевића је добра ствар што је урадио BigY и што се тачно зна којој подграни припада. Његови резултати налазе се и на YFullu
https://www.yfull.com/tree/I-BY25359/

Ова не тако стара грана BY25359 (засад је старост до заједничког претка 1600 година), заступљена је са неколико појединаца са Балкана, али и из Централне и Источне Европе.

Занимљиво је да је издвојен прилично млад грчки огранак (око 600 година) за који ми се чини да припада Мегленским Власима.

Остали из ове групе су : Пољак из Великопољске, двојица Руса, Хрват са италијанским презименом из Кастава код Ријеке и Румун из Трансилваније.

Тестирани Кнежевић без одређенијих података о поријеклу који се већ налази у Пројекту, би такође могао припадати овој грани.
Sjajno!  :D
Moji sa majčine strane došli su po priči pre 150 godina iz sela Premeća kod Čačka. Milošević takodje.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #2 послато: Фебруар 11, 2019, 10:09:02 пре подне »

За Милошевића је добра ствар што је урадио BigY и што се тачно зна којој подграни припада. Његови резултати налазе се и на YFullu
https://www.yfull.com/tree/I-BY25359/


Мени ова грана личи на словенску експанзију, иако је очигледно да се ради о келтском пореклу, односно Халштатској култури, што говоре старије гране у Енглеској и Бергаму у Италији, области Рајне...
« Последња измена: Фебруар 11, 2019, 10:17:35 пре подне Милош »

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #3 послато: Фебруар 11, 2019, 10:23:28 пре подне »
Мени ова грана личи на словенску експанзију, иако је очигледно да се ради о келтском пореклу, односно Халштатској култури, што говоре старије гране у Енглеској и Бергаму у Италији, области Рајне...

И мени на први поглед тако изгледа. Иначе је Милошевићу најближи Рус Волохин (7/67).

На овој теми молгена било је расправе о том резултату http://forum.molgen.org/index.php?topic=6745.msg292816#msg292816

Могућа варијанта је да је нека келтска популација на Карпатима ушла у процесе словенске етногенезе,а затим се ширила са Словенима.

Чак и ови Грци у Меглену би могли бити погрчени македонски Словени. Временски се експанзија ове гране поклапа са словенском експанзијом.
« Последња измена: Фебруар 11, 2019, 10:25:33 пре подне Милош »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #4 послато: Фебруар 11, 2019, 10:30:39 пре подне »

Чак и ови Грци у Меглену би могли бити погрчени македонски Словени.

Рекао бих да је извесно да је тако... Иначе ту област су насељавали Сагудати у раном средњем веку. Када би знали њихову матицу на северу, можда би могли и дати одговор ко су I2-BY25359.
« Последња измена: Фебруар 11, 2019, 10:44:18 пре подне Милош »

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #5 послато: Фебруар 11, 2019, 11:20:38 пре подне »
Рекао бих да је извесно да је тако... Иначе ту област су насељавали Сагудати у раном средњем веку. Када би знали њихову матицу на северу, можда би могли и дати одговор ко су I2-BY25359.

Мало сам провјеравао, тројица су тестираних Грка који припадају подграни BY35091/Y128714 са заједничким претком од прије 650 година.

Сви су из истог региона, Меглена на грчкој страни у ширем смислу. Само је један од њих оставио податак о конкретном насељу поријекла,а то је https://www.google.com/maps/place/Theodorakio+584+00,+Gr%C4%8Dka/@40.9600675,22.0867216,11.25z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x1357b502663e6e97:0x74b4a7c1622965c5!2sTheodorakio+584+00,+Gr%C4%8Dka!3b1!8m2!3d40.9496853!4d22.1919695!3m4!1s0x1357b502663e6e97:0x74b4a7c1622965c5!8m2!3d40.9496853!4d22.1919695

Ово село Теодоракио није наведено у листи мегленовлашких насеља,а иначе је близу цинцарског села са прилично словенофоним називом Livadia. Тако да ће заиста бити вјероватније да су Грци ове гране словенског поријекла.

Занимљива подударност: предак једног од тестираних Грка из ове гране презивао се Tatsis, a Пољак исте гране презива се Tatucha. Још да се појави и Србин Татић.  :)

Schützer

  • Гост
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #6 послато: Фебруар 11, 2019, 03:03:39 поподне »
Sjajno!  :D
Moji sa majčine strane došli su po priči pre 150 godina iz sela Premeća kod Čačka. Milošević takodje.
Da citiram sebe, sad sam pogledao poreklo prezimena sela Premeća, ima samo jedna familija Miloševića, pamte da su došli iz okoline Berana u 18. veku.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #7 послато: Фебруар 11, 2019, 03:15:53 поподне »
Мени ова грана личи на словенску експанзију, иако је очигледно да се ради о келтском пореклу, односно Халштатској култури, што говоре старије гране у Енглеској и Бергаму у Италији, области Рајне...

Рекао бих да је извесно да је тако... Иначе ту област су насељавали Сагудати у раном средњем веку. Када би знали њихову матицу на северу, можда би могли и дати одговор ко су I2-BY25359.

Можда би ту грану требало довести у везу са пуховском културом са подручја Словачке, која представља археолошки одраз келтских племена Котина и Анарта. Археолошки остаци који се везују за Келте су такође проналажени на подручју југозападне и јужне Пољске (око Вроцлава и Кракова).

https://en.wikipedia.org/wiki/Gotini
https://en.wikipedia.org/wiki/Anartes
https://en.wikipedia.org/wiki/P%C3%BAchov_culture
https://en.wikipedia.org/wiki/Poland_in_antiquity#Celtic_peoples
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #8 послато: Фебруар 11, 2019, 06:17:15 поподне »
Симо, могу ли се добити његове ознаке и СНПови? Немам приступа пуноме Л38 подухвату, а могао би бити користан за прѣдвиђача.

На Српски ДНК пројекат ФТДНА управо се учланио Милошевић из Чачка ( не знам детаљније податке, али имам неке информације да би могао бити поријеклом из Премеће, Чачак). На овај резултат ми је Clavdivs прије неколико дана скренуо пажњу. Припада хаплогрупи I2-L38, грани I2 ријеткој за наше просторе, а и не тако раширеној на европском нивоу. На Еупедији за ову грану,а позивајући се на археогенетске налазе, претпостављају централноевропско келтско поријекло.

Код нас, мислим да је досад било свега три појединца која су на основу предикције одређена да припадају овој хаплогрупи.

За Милошевића је добра ствар што је урадио BigY и што се тачно зна којој подграни припада. Његови резултати налазе се и на YFullu
https://www.yfull.com/tree/I-BY25359/

Ова не тако стара грана BY25359 (засад је старост до заједничког претка 1600 година), заступљена је са неколико појединаца са Балкана, али и из Централне и Источне Европе.

Занимљиво је да је издвојен прилично млад грчки огранак (око 600 година) за који ми се чини да припада Мегленским Власима.

Остали из ове групе су : Пољак из Великопољске, двојица Руса, Хрват са италијанским презименом из Кастава код Ријеке и Румун из Трансилваније.

Тестирани Кнежевић без одређенијих података о поријеклу који се већ налази у Пројекту, би такође могао припадати овој грани.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #9 послато: Октобар 30, 2020, 06:56:30 пре подне »
Један занимљив нови резултат на Српском ФТДНА Пројекту:

Луковић, Јовањдан, Врсјенице, Сјеница I2-L38

Урадио је 37 маркера и нема блиских хаплотипова, међутим рекао бих да припада истој грани BY25363 као и Милошевић из Премеће.

Иако сам Луковић наводи даље поријекло из Црне Горе (од Кандића из Колашина) у етнографској литератури је за Луковиће у Врсјеници записано "Време досељавања и одакле воде порекло нису познати."

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #10 послато: Новембар 18, 2020, 12:54:57 пре подне »
Један занимљив нови резултат на Српском ФТДНА Пројекту:

Луковић, Јовањдан, Врсјенице, Сјеница I2-L38

Урадио је 37 маркера и нема блиских хаплотипова, међутим рекао бих да припада истој грани BY25363 као и Милошевић из Премеће.

Иако сам Луковић наводи даље поријекло из Црне Горе (од Кандића из Колашина) у етнографској литератури је за Луковиће у Врсјеници записано "Време досељавања и одакле воде порекло нису познати."

Поштовани чланови форума,

ја сам тај Луковић који се тестирао на ФТДНА :) Наишао сам пре пар недеља на овај форум не знајући да је "повезан" са Српским ДНК пројектом на ФТДНА. Информације доступне на овом форуму су заиста феноменалне и уживам већ задњих пар дана у истраживању истих.

Што се мог порекла тиче:

Наша породица је из села Врсјенице (Врх Сјенице) на Пештеру и славимо Јовањдан. 60их година прошлог века већина братства се сели у Краљево, Крагујевац и Чачак.
Пре пар година је један мој рођак из Крагујевца кренуо у истраживање порекла наше породице. Колико сам од свог оца разумео користио је претежно усмена предања старијих рођака и тако израдио породично стабло. Ја сам покушао да проверим те информације путем званичне литературе и интернета, тако да сад испред себе имам две „верзије“ које се не поклапају баш. Можда неко од вас може да ми помогне.

По предању Луковићи су се некада презивали Кандићи и доселили су се око 1820. године на Пештерску висораван са Колашинских поља склањајући се од крвне освете.

Из књиге „Презимена и њихово порекло на Сјеничко-Пештерској Висоравни“ аутора Салиха Селимовића сазнао сам да су Луковићи дошли из Бихора (село Годијево) у првој половини 19. века а да су далеким пореклом из Пераста у Боки Которској (На интернету нисам пронашао информације о Луковићима у Перасту, једино у Прчњу постоји католичка породица Луковић чији је најпознатији члан свештеник Дон Нико Луковић али претпостављам да је то пука случајност). Пре доласка у Бихор су једно време живели у Лукову код Никшића.
Друга теорија (за коју сам управо сазнао преко овог форума, књига „Бихор и Корита“ аутора Милисава Лутовца) каже да смо се доселили из села Азане (Хазане) код Петњице (такође у Бихору и у близини горе поменутог села Годијева) на Пештер а да смо из братства Вукајловићи који вуку корене из Шекулара (код Андријевице) и даље порекло од Озринића (што ми такоће звучи мало вероватно јер Озринићи -> Шекулар -> Бихор ми не делује као „природан“ миграциони пут).

Да ли мој хаплотип може да помогне у разгонетању? Преко вас сам сазнао да је мој хаплотип I2-L38. Ову информацију нисам могао да нађем на ФТДНА, да ли сте моје резултате убацили у неки додатни калкулатор? Колико сам могао да разумем из информација са форума неки хаплотипови се могу повезати конкретно са црногорским племенима и да се разликује између староседелачких и словенских типова. Ако сам добро схватио, мој хаплотип је словенски тако да нпр. Озринићи као староседелачко племе Старе Црне Горе отпада?

Захваљујем унапред и радујем се будућим дискусијама са вама 😊


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #11 послато: Новембар 18, 2020, 09:26:32 пре подне »
Поштовани чланови форума,

ја сам тај Луковић који се тестирао на ФТДНА :) Наишао сам пре пар недеља на овај форум не знајући да је "повезан" са Српским ДНК пројектом на ФТДНА. Информације доступне на овом форуму су заиста феноменалне и уживам већ задњих пар дана у истраживању истих.

Да ли мој хаплотип може да помогне у разгонетању? Преко вас сам сазнао да је мој хаплотип I2-L38. Ову информацију нисам могао да нађем на ФТДНА, да ли сте моје резултате убацили у неки додатни калкулатор? Колико сам могао да разумем из информација са форума неки хаплотипови се могу повезати конкретно са црногорским племенима и да се разликује између староседелачких и словенских типова. Ако сам добро схватио, мој хаплотип је словенски тако да нпр. Озринићи као староседелачко племе Старе Црне Горе отпада?

Захваљујем унапред и радујем се будућим дискусијама са вама 😊

Веза са Озринићима свакако отпада, али не зато што су они "староседелачко племе" већ зато што припадате различитим хаплогрупама, при чему је њихова хаплогрупа словенска по пореклу,а за вашу је питање каквог је поријекла.

Генерално, хаплогрупа I2-L38 којој припадате се повезује са келтском популацијом Халштат зоне, и њеном каснијом експанизијом. То је неко даље поријекло. Што се тиче поријекла у посљедњих 1500 година, од раног средњег вијека наовамо, мислим да припадате специфичној грани коју одређује СНП Y125026 или BY25363
https://www.yfull.com/tree/I-Y125026/

Овој грани, иако је релативно млада, припада више појединаца са прилично удаљених локација: Срби, Румуни, Руси, Пољаци, Хрвати, Пољаци, Турци, Македонци па чак и Меглеснки Власи. Изазов би било распетљати право поријекло ове гране.

Међу Србима посебно обратите пажњу на Милошевића из Премеће, географски је близу, а по маркерима није предалеко. На жалост и они слабо шта знају о даљем поријеклу. Постоји и тестирани Кнежевић непознатог поријекла који такође припада овој грани.

Добро би било да SNP потврдите своју припадност овој подграни. То можете учинити преко BIGY700 теста, што би била најбоља и уједно најскупља опција (добра ствар је што је Милошевић већ урадио овај тест па би се из поређења вашег и његовог резултат можда могле пронаћи ниже гране) или да тестирате појединачне СНП-ове. Код ФТДНА најниже што можете да тестирате је BY14026 који се налази изнад BY25363 и то не би дало потпуну информацију. Или код YSeq да тестирате Y125026 https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=94273 што је боља опција.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #12 послато: Новембар 18, 2020, 10:24:14 пре подне »

Овој грани, иако је релативно млада, припада више појединаца са прилично удаљених локација: Срби, Румуни, Руси, Пољаци, Хрвати, Пољаци, Турци, Македонци па чак и Мегленски Власи. Изазов би било распетљати право поријекло ове гране.


Овај Турчин није Турчин већ исламизовани Мегленски Влах. Рекло би се да је ова грана Y125026 разноврсна међу Мегленским Власима, па на ту популацију треба обратити пажњу.

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #13 послато: Новембар 19, 2020, 10:09:33 пре подне »
Веза са Озринићима свакако отпада, али не зато што су они "староседелачко племе" већ зато што припадате различитим хаплогрупама, при чему је њихова хаплогрупа словенска по пореклу,а за вашу је питање каквог је поријекла.

Генерално, хаплогрупа I2-L38 којој припадате се повезује са келтском популацијом Халштат зоне, и њеном каснијом експанизијом. То је неко даље поријекло. Што се тиче поријекла у посљедњих 1500 година, од раног средњег вијека наовамо, мислим да припадате специфичној грани коју одређује СНП Y125026 или BY25363
https://www.yfull.com/tree/I-Y125026/

Овој грани, иако је релативно млада, припада више појединаца са прилично удаљених локација: Срби, Румуни, Руси, Пољаци, Хрвати, Пољаци, Турци, Македонци па чак и Меглеснки Власи. Изазов би било распетљати право поријекло ове гране.

Међу Србима посебно обратите пажњу на Милошевића из Премеће, географски је близу, а по маркерима није предалеко. На жалост и они слабо шта знају о даљем поријеклу. Постоји и тестирани Кнежевић непознатог поријекла који такође припада овој грани.

Добро би било да SNP потврдите своју припадност овој подграни. То можете учинити преко BIGY700 теста, што би била најбоља и уједно најскупља опција (добра ствар је што је Милошевић већ урадио овај тест па би се из поређења вашег и његовог резултат можда могле пронаћи ниже гране) или да тестирате појединачне СНП-ове. Код ФТДНА најниже што можете да тестирате је BY14026 који се налази изнад BY25363 и то не би дало потпуну информацију. Или код YSeq да тестирате Y125026 https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=94273 што је боља опција.

Хвала на вредним информацијама!

Ступио сам у контакт са Милошевићем и једним Мегленским Влахом који живи у Немачкој и води свој блог о генетици и I2-L38 хаплогрупи. На свом блогу истражује разне германске миграционе токове који су могли довести I2-L38 носиоца у југоисточну Европу: Варјази, Гепиди или Херули.
Ако келтска теорија долази у обзир, да ли то значи да је I2-L38 хаплотип стигао са келтским племенима у антици на наше просторе или се он на неком другом месту "утопио" у српску/словенску ДНК и са првим Србима стигао на Балкан?

У вези даљег тестирања: Шта је разлика између BIGY700 и YSeq тестирања? Разлика у цени је огромна, претпостављам да YSeq само тестира да ли припадам Y125026 док BIGY700 тестира све могуће маркере?

Још једно питање у вези теорији порекла: Да ли постоји могућност да проверим да ли се неко из братства Вукајловића са Бихора тестирао?

Велики поздрав

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #14 послато: Новембар 19, 2020, 10:51:08 пре подне »
Ступио сам у контакт са Милошевићем и једним Мегленским Влахом који живи у Немачкој и води свој блог о генетици и I2-L38 хаплогрупи. На свом блогу истражује разне германске миграционе токове који су могли довести I2-L38 носиоца у југоисточну Европу: Варјази, Гепиди или Херули.
Ако келтска теорија долази у обзир, да ли то значи да је I2-L38 хаплотип стигао са келтским племенима у антици на наше просторе или се он на неком другом месту "утопио" у српску/словенску ДНК и са првим Србима стигао на Балкан?

Кад сам говорио о Келтима и I2-L38, мислио сам на старије поријекло од прије 2000-3000 година. I2-L38 је нађена у старој днк  неким прото-келтским културама централне Европе. Међутим, мислим да треба да се више усредсредите на поријекло ваше гране Y125026, чије је предак живио у вријеме сеобе народа у 5-6. вијеку н.е. Ова грана је прије тога имала неко популационо уско грло, па је тек од 5-6. вијека почела интензивније да се грана. Написао сам раније да је изазов одредити која популација је у том периоду носила ову грану. Има аргумената и за словенску и за староблаканску причу, па чак и за норманску, јер је присутна код Руса са сјевера Русије и код Швеђана. да је ријеч о старијој грани, оваква географска распршеност не би би била чудна, међутим ријеч је о релативно младој грани. Уз то, код Мегленских Влаха су присутна два њена огранка који су стари колико и сама ова грана, око 1500 година. Немам тренутно идеју о овој грани, гдје јој је матица, у којој популацији.

У вези даљег тестирања: Шта је разлика између BIGY700 и YSeq тестирања? Разлика у цени је огромна, претпостављам да YSeq само тестира да ли припадам Y125026 док BIGY700 тестира све могуће маркере?
Разлика у тесту је такође велика. Yseq тест тестира само један СНП Y125026 док BIGY700 тестира све ваше СНП-ове, и познате и оне неименоване који ће се изоловати у поклапањима са другим вама бликсим појединцима. BIGY700 је најкомплетнији Y днк тест и кад њега урадите сви тестови што се тиче ваше Y днк су садржани у њему, нема даље ништа за тестирање.

Још једно питање у вези теорији порекла: Да ли постоји могућност да проверим да ли се неко из братства Вукајловића са Бихора тестирао?

Мени није познато, али можда неко од других учесника форума зна више.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #15 послато: Новембар 19, 2020, 11:53:32 пре подне »
Још једно питање у вези теорији порекла: Да ли постоји могућност да проверим да ли се неко из братства Вукајловића са Бихора тестирао?

Крените одавде  :)

Објављена су три нова резултата од којих је један доста битан јер открива и порекло једног већег српског рода.

Новалић, Нови Пазар, пореклом из Лагатора код Петњице, I-PH908

Родоначелник Новалића је Ново Вукајловић из Азана који је прешао на ислам и преселио се у суседно муслиманско село Лагаторе. Захваљујући овом резултату, утврђена је хаплогрупа Азанаца. Од родова на српском ДНК пројекту из Црне Горе су им најближи Никшићи, од њиховог модала се разликују на 2 од 23 доступна маркера. Азанци су према једном предању из Шекулара, а према другом из Озринића, међутим из тих племена нема братстава која су им сродна. Деле се на Вукајловиће, Луковиће, Петровиће, Поповиће и Радошевиће. 1914. их је било 28 кућа у Азанама, а 60-их 42 куће. Сви славе Јовањдан, сем дела Луковића који су исламизовани.

Реално, нема никаквих доказа да су Вукајловићи из Шекулара.
За сада, ни утврђена хаплогрупа не иде у том правцу.
Мада, ко зна. Временом, можда ће неки резултат показати везу са Шекуларом.
До тад, мислим да су Вукајловићи старинци у свом крају.

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #16 послато: Новембар 20, 2020, 02:03:28 поподне »
Хвала вам на одговорима!

Крените одавде  :)

Значи и та теорија да смо из братства Вукајловић отпада. Што се више удубим у тематику то су "климавије" теорије да смо дошли из Бихора на Пештер. Да ли су све породице у Црној Гори и Брдима припадале неком братству или племену? Да ли се као индивидуална породица уопште могло живети у то време без заштите неке веће племенске заједнице?

Кад сам говорио о Келтима и I2-L38, мислио сам на старије поријекло од прије 2000-3000 година. I2-L38 је нађена у старој днк  неким прото-келтским културама централне Европе. Међутим, мислим да треба да се више усредсредите на поријекло ваше гране Y125026, чије је предак живио у вријеме сеобе народа у 5-6. вијеку н.е. Ова грана је прије тога имала неко популационо уско грло, па је тек од 5-6. вијека почела интензивније да се грана. Написао сам раније да је изазов одредити која популација је у том периоду носила ову грану. Има аргумената и за словенску и за староблаканску причу, па чак и за норманску, јер је присутна код Руса са сјевера Русије и код Швеђана. да је ријеч о старијој грани, оваква географска распршеност не би би била чудна, међутим ријеч је о релативно младој грани. Уз то, код Мегленских Влаха су присутна два њена огранка који су стари колико и сама ова грана, око 1500 година. Немам тренутно идеју о овој грани, гдје јој је матица, у којој популацији.

На ДНК пројекту сам пронашао резултате тестираних Илића и Андрића који припадају I2-L38. По информацијама које су доступне Илићи су се у првој половини 18. века са Косова селили у Лозовик (Велика Плана), а Андрићи (род Гонџулића) из Дријена (Зубин Поток) у Свињиште (Куршумлија). Од Гонџулића су и Мирановићи из Доњих Кокота у Зети (чини ми се да је покојни глумац Мило Мирановић један од њих). По предању су Мирановићи досељеници са Косова (после Косовског боја).

Да ли постоји теоретска могућност да је матица I2-L38 гране на нашим просторима негде на Косову, да је један огранак (којим би преци мојих Луковића припадали) одатле прешао у Црну Гору па касније преко Бихора стигао до Пештера. Да ли би BIGY700 анализа могла то да разгоненте?

Свако добро

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #17 послато: Децембар 20, 2020, 10:32:51 пре подне »
Један занимљив нови резултат на Српском ФТДНА Пројекту:

Луковић, Јовањдан, Врсјенице, Сјеница I2-L38

Урадио је 37 маркера и нема блиских хаплотипова, међутим рекао бих да припада истој грани BY25363 као и Милошевић из Премеће.

Иако сам Луковић наводи даље поријекло из Црне Горе (од Кандића из Колашина) у етнографској литератури је за Луковиће у Врсјеници записано "Време досељавања и одакле воде порекло нису познати."

Луковићу допуњени маркери до 111. Нема сумње да припада грани I2-M436>L38>S2606>PH1237>BY14026>BY25359>BY25363

Са Милошевићем и даљ еима солидан број разлика, али рекао бих да Луковић на неким маркерима има помало измутиран хаплотип. Једини који му се јавља у поклапњима и ти на 67 маркера (7 разлике) је Рус Волохин који такође припада грани BY25363.

Видјећемо кад стигне резултат BigY700 теста да ли ће са Милошевићем из Премеће формирати нову грану. Гегорафски гледано би било логично, по маркерима нису баш преблиско.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #18 послато: Децембар 20, 2020, 11:56:28 пре подне »
Отварам ову тему о овој релативно младој хаплогрупи, приутној у српској популацији. Пребацићу овдје оно што је досад писано о овој грани на форуму.

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #19 послато: Децембар 25, 2020, 01:43:05 поподне »
Луковићу допуњени маркери до 111. Нема сумње да припада грани I2-M436>L38>S2606>PH1237>BY14026>BY25359>BY25363

Са Милошевићем и даљ еима солидан број разлика, али рекао бих да Луковић на неким маркерима има помало измутиран хаплотип. Једини који му се јавља у поклапњима и ти на 67 маркера (7 разлике) је Рус Волохин који такође припада грани BY25363.

Видјећемо кад стигне резултат BigY700 теста да ли ће са Милошевићем из Премеће формирати нову грану. Гегорафски гледано би било логично, по маркерима нису баш преблиско.
Хвала на отварању теме!

Шта тачно значи "помало измутирани хаплотип"?

Претрага за I2-L38 на форуму избацује још неке породице са истом хаплогрупом, на пример: Мирановић из Зете, Укошата из Улциња. Да ли можемо пребацити све што је о њима писано на ову тему?

Велики поздрав

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #20 послато: Фебруар 21, 2021, 05:41:06 поподне »
Коначно су стигли и резултати BigY700 теста за Луковића, Јовањдан, Врсјенице, Сјеница

Потврђено је да припада грани I2-L38>BY25363 односно Y125026 на YFull стаблу. Прегледао сам новеле Луковића и Милошевића и испод BY25363 не дијеле ниједан заједнички новел, тако да ова грана изгледа разноврсна међу Србима.  Сад и већа маркерна разлика са Милошевићем има логике. Немам увида у приличан број BIGY резултата на BY25363* нивоу, па можда ту буде неки који има дијељене новеле са Луковићем. И то би се требало знати за неколико дана. На том нивоу се тренутно налази чак девет појединаца.

И даље не знам шта да мислим за ову грану, словенска експанзија ми је и даље најлогичније објашњење за наглу експанзију у 4-6 вијеку наше ере на тако широком простору.
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 05:52:29 поподне drajver »

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #21 послато: Фебруар 22, 2021, 02:18:18 поподне »
Поштовани,

у овој теми су до сада сакупљене информације о Милошевићима из Премеће и Луковића из Врсјеница.

На форуму се раније по другим темама писало још о следећим породицима који припадају I2-L38 хаплогрупи. У наставку навешћу презимена и линк ка поруци/теми (по абецедном реду):
У бази Српског ДНК Пројекта наведена су још следећа 2 презимена:
  • Илић, Никољдан, Лозовик (Велика Плана)
  • Кнежевић, непознато, непознато
« Последња измена: Фебруар 22, 2021, 03:34:57 поподне НиколаВук »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #22 послато: Фебруар 25, 2021, 08:41:41 пре подне »
Милошевићи из Премеће дијеле два СНП-а са недавно тестираним Мађаром Bessenyei: BY184790 и BY185563, тако да је формирана нова грана испод BY25363. Мислим да би се ово презиме Bessenyei етимолошки могло довести у везу са Печенезима.

Ово би могло бити интереснантно за ову хаплогрупу јер су одређени Печенези насељени управо око Меглена гдје је ова ахаплогрупа прилично разноврсна:

"After centuries of fighting involving all their neighbours—the Byzantine Empire, Bulgaria, Kievan Rus', Khazaria, and the Magyars—the Pechenegs were annihilated as an independent force in 1091 at the Battle of Levounion by a combined Byzantine and Cuman army under Byzantine Emperor Alexios I Komnenos. Alexios I recruited the defeated Pechenegs, whom he settled in the district of Moglena (today in Macedonia) into a tagma "of the Moglena Pechenegs"

Онда би и присуство ове гране у Русији и источној Европи могло имати смисла. При томе ово свакако није нека оригинално печенешко турска грана, већ су је печенези као популација могли разнијети на различите стране Европе у временски кратком периоду.

Иначе, не знам да ли сам помињао раније, и румунска породица Исак из Страже код Вршца такође припада хаплогрупи BY25363.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #23 послато: Фебруар 26, 2021, 10:20:05 поподне »
Милошевићи из Премеће дијеле два СНП-а са недавно тестираним Мађаром Bessenyei: BY184790 и BY185563, тако да је формирана нова грана испод BY25363. Мислим да би се ово презиме Bessenyei етимолошки могло довести у везу са Печенезима.

Ово би могло бити интереснантно за ову хаплогрупу јер су одређени Печенези насељени управо око Меглена гдје је ова ахаплогрупа прилично разноврсна:

"After centuries of fighting involving all their neighbours—the Byzantine Empire, Bulgaria, Kievan Rus', Khazaria, and the Magyars—the Pechenegs were annihilated as an independent force in 1091 at the Battle of Levounion by a combined Byzantine and Cuman army under Byzantine Emperor Alexios I Komnenos. Alexios I recruited the defeated Pechenegs, whom he settled in the district of Moglena (today in Macedonia) into a tagma "of the Moglena Pechenegs"

Онда би и присуство ове гране у Русији и источној Европи могло имати смисла. При томе ово свакако није нека оригинално печенешко турска грана, већ су је печенези као популација могли разнијети на различите стране Европе у временски кратком периоду.

Иначе, не знам да ли сам помињао раније, и румунска породица Исак из Страже код Вршца такође припада хаплогрупи BY25363.

 Баш сам се питао с ким ће Бешењи бити у вези. И ја сам помислио на Моглен и насељавање Печенега тамо, но ипак није изгледало да ће бити ближе повезани.

 Вјероватно ово јесте печенешка веза за Милошевиће.

 Не би рекао да је сва BY25363 повезана с Печенезима јер се у Мађарској јавља и другдје, изгледа да су и разни огранци ишли са Словенима, но занимљиво да се и у Куманији јавља један врло кратки хаплотип који је I-Y125026, стога очито да је имала веза и са туркијским популацијама.

 Ти Грци, један тврди да је од могленских Влаха поријеклом, као и да они нису старинци у том селу (Теодоракион/Тудорци).

 Они и македонски админ сматрају да је ово германска грана, мени се чинило да је прије везана за Келте, односно како је НиколаВук сугерисао Анарти или Котини.

Ван мреже Cole

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • I2-L38>BY25363
Одг: Хаплогрупа I2-L38>BY25363 међу Србима
« Одговор #24 послато: Децембар 22, 2023, 10:01:14 пре подне »
Асановић, Никољдан, Доњи Кокоти, Подгорица

Припада хаплогрупи I2a2b-L38>S2606>Y13076>PH1237>Y31038>BY25359>Y125026. Од карактеристичних вредности издвајају се сниженe DYS393=13, DYS458=15 и DYS456=13. Од раније тестираног Мирановића из Доњих Кокота (Никољдан), и од Милошевића из Премеће код Чачка (Никољдан), који је дубински тестиран као Y125026>BY184790 разликује се на 4 од 23 маркера, и они су му најближа поклапања у нашој бази. Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Овај тест је потврдио предање о сродству Асановића и Мирановића:

https://www.poreklo.rs/2013/03/20/poreklo-prezimena-selo-donji-kokoti-podgorica/

Ради комплетности постављам резултат Асановића и овде у одговарајућој теми наше хаплогрупе.