Аутор Тема: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад  (Прочитано 10827 пута)

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« послато: Јун 17, 2018, 12:32:00 пре подне »
Као што сте вероватно већ приметили, нова верзија Српског ДНК пројекта заменила је стару. Битна новост је што ће од сад Српски ДНК пројекат бити подељен на два дела - јавни и затворени. Јавни је доступан свим корисницима и даје унеколико ограничен ниво података. Затворени део је намењен члановима Друштва српских родословаца "Порекло" и доноси низ новина које Српски ДНК пројекат сада чине значајно функционалнијим. Без претеривања, можемо рећи да нова верзија Српског ДНК пројекта, у својој верзији за чланове, нуди могућности какве тренутно нема ниједан сличан ДНК пројекат у свету.
Нову верзију Српског ДНК пројекта сачинио је инжењер Ненад Жакула, који је најавио да се у наредном периоду могу очекивати још нека значајна унапређења. Друштво српских родословаца "Порекло" се захваљује Жакули на изузетном подухвату, као и свим колегама, уредницима и сарадницима Српског ДНК пројекта који су суделовали у изради нове верзије.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #1 послато: Јун 17, 2018, 12:34:53 пре подне »
Технички одлично урађен посао. Чекамо све уносе и логовање за чланове.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #2 послато: Јун 17, 2018, 12:45:12 пре подне »
Технички одлично урађен посао. Чекамо све уносе и логовање за чланове.
Свим члановима Порекла су послати кориснички подаци.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #3 послато: Јун 17, 2018, 03:27:52 пре подне »
Имам проблем, пошаљитеми нове приступне податке, изгледа да нешто са шифром није уреду.
Као да сам заборавио шифру.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #4 послато: Јун 17, 2018, 06:25:33 пре подне »
Jeste li uzeli u obzir zakone o zastiti podataka prilikom dizajna? Na prvu ne djeluje tako. Slobodno brisite ovo i javite se licnom porukom.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #5 послато: Јун 17, 2018, 09:35:19 пре подне »
Имам проблем, пошаљитеми нове приступне податке, изгледа да нешто са шифром није уреду.
Као да сам заборавио шифру.
Молим чланове који су добили корисничке податке и који евентуално имају проблема са логовањем да се јаве на имејл адресу са које су добили приступне податке. Ово је јавни део форума и свакако није место где ћемо вам саопштавати корисничке податке. Хвала на разумевању.

Ван мреже стеф

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #6 послато: Јун 17, 2018, 09:49:00 пре подне »
Прво да похвалим очигледан труд приликом израде нове верзије сајта. Листу наведених багова или предлога побољшања доле немојте схватити као критицизам, него жељу да се те ситнице што пре уоче и поправе.

Тестирано на Фајерфоксу 60.0.2.

Ово би требало исправити или побољшати:

1. Приказ свих записа из базе на филтеру не ради, врти се у празно у недоглед. После мора да се освежи страна са Ф5 да би се вратило на 50 приказа и да би страна поново постала функционална. Прикази до 500 раде.

2. Не приказују се локације свих појединанаца на мапи, на било ком филтеру. Пример: филтер на Браничево 15-торо у листи, четворо на мапи.

3. Не може се лако одустати притиском на Х дугме у горњем делу прозора на скриновима за промену лозинке, филтеру за приказ и детаљним приказима маркера. Мора да се кликне буквално на десни горњи ћошак од Х у десном горњем ћошку :) Ескејп тастер не ради, мада се се приказује као пречица у облачићу изнад Х дугмета. Ентер тастер не ради за унос лозинке, а требало би због аутоматизованог копирања из сефа за лозинке (KeePass и сл.)

4. Колоне за приказ маркера преламају све двоцифрене вредности на једну цифру, сем 11, што чини брзо упоређивање практично немогућим. Проширити све колоне да приказују две цифре. Било би исто лепо да офарбате вредности маркера који се разликују од улогованог корисника и да ставите број разлика од укупног броја упоредивих маркера (нпр. -3/37). Или као што има на пројектима на ФТДНА, да офарбате црвеном-зеленом бојом маркере који су мањи-већи од модала. Може и обе опције па да бирамо :)

5. Треба ставити опцију да се селектовани приказ маркера (нпр. https://dnk.poreklo.rs/Markeri/Pregled-37) скине као Ексел фајл. Треба ставити опцију да се прикажу сви записи из базе (максимум је 500).

6. На филтеру за хаплогрупу, клик на стрелицу надоле за "подгрупу" не ради, мора да се кликне на само поље (нпр. изабере се Е, па онда хоће Е-М41).

7. Не ради кружни графикон за статистику по колони крсне славе и СНП-а.

8. Простор за приказ улогованог имена је претесан (стаје само име, презиме је прецртано). Ради само клик на дрво, а не на име, мада се и име приказује као линк кад се пређе мишем преко.

Ето толико на брзину.

Jeste li uzeli u obzir zakone o zastiti podataka prilikom dizajna? Na prvu ne djeluje tako. Slobodno brisite ovo i javite se licnom porukom.

А и ти би могао да појасниш мало шта ти заправо смета. "Слободно бришите ово" ми делује као омаловажавање туђег труда. Немој да се љутиш, али тако твоја порука изгледа.
« Последња измена: Јун 17, 2018, 09:57:46 пре подне стеф »

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #7 послато: Јун 17, 2018, 10:44:21 пре подне »
А и ти би могао да појасниш мало шта ти заправо смета. "Слободно бришите ово" ми делује као омаловажавање туђег труда. Немој да се љутиш, али тако твоја порука изгледа.

Човек је рекао да се брише његова порука, а не табела.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #8 послато: Јун 17, 2018, 11:00:35 пре подне »
Da, mozda sam trebao eksplicitno navesti.

Nema omalovazavanja, vise concern sto bi rekli Englezi i to iz dobre namjere.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #9 послато: Јун 17, 2018, 11:15:23 пре подне »
Мене и даље нема у табели

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #10 послато: Јун 17, 2018, 11:35:17 пре подне »
Мене и даље нема у табели
Као што је речено, све примедбе на корисничке податке треба да пошаљете на наведени мејл. Не очекујете ваљда да овде јавно саоштавамо Ваше корисничке податке?!
Узгед, сад сам проверио Ваше корисничке податке и улоговао сам се без проблема на нову верзију Српског ДНК пројекта.
« Последња измена: Јун 17, 2018, 11:37:57 пре подне Број 1 »

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #11 послато: Јун 17, 2018, 11:38:25 пре подне »
Мислим да ће ово бити конфузно за некога ко нема мало интернет знања, могао би се негде окачити линк ка неком туторијалу?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #12 послато: Јун 17, 2018, 11:46:48 пре подне »
Мислим да ће ово бити конфузно за некога ко нема мало интернет знања, могао би се негде окачити линк ка неком туторијалу?
Поштовани Милоше, нова верзија Српског ДНК пројекта је све само не конфузна и молио бих да размислите пре него што испалите овакве квалификације. Напротив, све је урађено са много пажње управо да буде једноставно и функционално за коришћење. Ми ћемо се, наравно, потрудити да направимо и туторијал, али свако ко проведе неколико сати на новом Српском ДНК пројекту схватиће које су његове могућности и како на веома брз и једноставан начин сада може добити податке (посебно различите статистике) за које је досад требало много труда и које су само најупорнији извлачили у сопственој режији.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #13 послато: Јун 17, 2018, 01:48:49 поподне »
Урађено је одлично, код мене све функционише и сада могу да отворим и табелу.
По мени је ово боље него прије.
Свака част и похвале Жакули и свима који су радили на овоме.

Поздрав за све из Улциња
« Последња измена: Јун 17, 2018, 01:50:37 поподне Број 1 »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #14 послато: Јун 17, 2018, 02:22:36 поподне »
Јавни и затворени дио Српског ДНК пројекта, потпуно вас разумијем.
Шта се може очекивати на јавном дијелу форума?
Хоће ли се моћи пратити табела тестираних, макар шифрираних?
Хоћете ли омогућити приватну комуникацију између тестираних особа?
Хоћете ли "очистити" јави дио од сувишних информација ?
Хоће ли чланови "Порекла" остати на јавном дијелу форума?
Хоћете ли у истраживање проширити на цијелу регију?
итд.




Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #15 послато: Јун 17, 2018, 03:23:26 поподне »
Нову верзију Српског ДНК пројекта дочекао сам с великим ишчекивањем и задовољством.

Последња три дана, откада имам приступ, брзо сам се снашао, и са овим што је јуче представљено, и до сада урађено, могу рећи да сам лично презадовољан. Добили смо значајно побољшану алатку, са битно проширеним спектром могућности, и са доста пријатним графичким окружењем.

Стога све моје похвале Ненаду Жакули на успешној изградњи нове платформе Српског ДНК пројекта и честитке уредницима Српског ДНК пројекта на новом сајту!



Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #16 послато: Јун 17, 2018, 03:46:58 поподне »
Нисам добио нове корисничке податке на мејл, а са постојећим Корисничким именом и Лозинком не могу се логовати на нову верзију ...

Да ли то значи да ми је истекло чланство у Пореклу?

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #17 послато: Јун 17, 2018, 04:10:28 поподне »
Нисам добио нове корисничке податке на мејл, а са постојећим Корисничким именом и Лозинком не могу се логовати на нову верзију ...

Да ли то значи да ми је истекло чланство у Пореклу?
Поштовани г. Црнчевићу,
Опростите на пропусту. Ускоро ћете добити пуну информацију на Вашу имејл адресу.

Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #18 послато: Јун 18, 2018, 11:58:41 поподне »
Poštovani prijatelji,

Ne mogu da se ulogujem na mapu pod dosadašnjom lozinkom (član sam društva Poreklo). Molio bih smernice ili uputstvo. Hvala i srdačan pozdrav!
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нова верзија Српског ДНК пројекта пуштена у рад
« Одговор #19 послато: Јун 19, 2018, 12:19:57 пре подне »
Poštovani prijatelji,

Ne mogu da se ulogujem na mapu pod dosadašnjom lozinkom (član sam društva Poreklo). Molio bih smernice ili uputstvo. Hvala i srdačan pozdrav!
Поштовани г. Степановићу,
Послао сам Вам управо детаљно упутство на мејл.
Молим све чланове Порекла да ако имају било какво питање у вези логовања да иста поставе на имејл адресу [email protected]. На форуму свакако није место да одговарамо на питања која се тичу корисничких података.
У досадашњих два дана није било проблема и сви захтеви упућени на напред наведену имејл адресу су брзо решени.