Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224214 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #480 послато: Октобар 14, 2017, 12:54:29 поподне »
Тај однос ми личи на однос Аустријанаца и Немаца, где су некада, на пописима у Аустроугарској навођени само Немци (не Аустријанци), а данас има Аустријанаца који би се и наљутили ако би му рекли да је Немац...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #481 послато: Октобар 14, 2017, 12:56:24 поподне »
Ја нисам писао о ставу власти, који је несумњиво противсрбски, већ о оном делу ваше преписке који се тиче нужности одрицања Црногорства оног дела становништва ЦГ који се изјашњава као Срби.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #482 послато: Октобар 14, 2017, 01:08:19 поподне »
Ја нисам писао о ставу власти, који је несумњиво противсрбски, већ о оном делу ваше преписке који се тиче нужности одрицања Црногорства оног дела становништва ЦГ који се изјашњава као Срби.
Аха, мислиш на Србе који су живели ван поменуте четири нахије? Ма да, разумемо се, тј. рекао сам своје мишљење зашто не треба да се одричу Црногорства, ти си добро рекао да се ради о периоду од преко 100 година од када су области ван четири нахије у Црној Гори, а ја сам рекао да су они себе после проширења Црне Горе сматрали Црногорцима , јер се сама тадашња Црна Гора проширила под паролом Српства и нормално је да су Срби ван четири нахије прихватили себе као Црногорце и не треба то ни данас да мењају,нити могу...Немогуће је зарад очувања Срба у Црној Гори да се одвоји Црногорство , тј. да не буду Црногорци...Мени су Црногорци и они из Берана и из Будве :)
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 01:12:22 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #483 послато: Октобар 14, 2017, 01:19:54 поподне »
Ја нисам писао о ставу власти, који је несумњиво противсрбски, већ о оном делу ваше преписке који се тиче нужности одрицања Црногорства оног дела становништва ЦГ који се изјашњава као Срби.
Рекао сам можда нешто синоћ што је заличило на то што кажеш, да ми је парадокс да неко из Пљеваља, који није био део четири нахије, а чији предак се изјашњавао као Србин, данас каже да је Црногорац ( у националном смислу), а не сматра се више Србином...на то сам мислио

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #484 послато: Октобар 14, 2017, 01:34:26 поподне »
Рекао сам можда нешто синоћ што је заличило на то што кажеш, да ми је парадокс да неко из Пљеваља, који није био део четири нахије, а чији предак се изјашњавао као Србин, данас каже да је Црногорац ( у националном смислу), а не сматра се више Србином...на то сам мислио

Појмови Србин и Црногорац су тамо нераздвојиви. Ипак су у питању столећа традиције. На то сам мислио.

Јер, становништво данашњег подручја Црне Горе (уз мање изузетке крајева где живе муслимани и Албанци) је столећима упућено једно на друге без обзира када су формално ушли у границу државе Црне Горе.

Иако му је географски ближе нпр. Пријепоље или Сјеница, Пљевљак или Дробњак или Шекуларац су увек кроз повесне догађаје били упућенији на нпр. Цетиње или Подгорицу или Острог.

Сам етноним Црногорац долази са ширењем границе црногорске државе. Писао сам већ о томе. Мој ђед није говорио - идем на Цетиње, или - идем у Вирпазар, него - идем у Црну Гору. У том смислу, ни Подгорица се није до пред крај 19. века сматрала делом Црне Горе, већ градом у равној Зети. То не умањује њихову везаност за Црногорство, при чему је Србин у сваком случају превасходна одредница.

То што се неки Пљевљак, чији се ђед изјашњавао као Србин, данас изјашњава као Црногорац у националном смислу, веруј ми - то је дневнополитичка (да не кажем - прагматична, или нешто још теже) ствар. Одлично сви они знају шта значе појмови Србин и Црногорац, и одлично знају ком народу припадају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #485 послато: Октобар 14, 2017, 01:35:32 поподне »
сама тадашња Црна Гора проширила под паролом Српства и нормално је да су Срби ван четири нахије прихватили себе као Црногорце и не треба то ни данас да мењају,нити могу...Немогуће је зарад очувања Срба у Црној Гори да се одвоји Црногорство , тј. да не буду Црногорци...Мени су Црногорци и они из Берана и из Будве :)

То је то.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #486 послато: Октобар 14, 2017, 01:37:38 поподне »
Ја бих направио једну нама просторно блиску паралелу - да данас кажеш косовском Албанцу (Косовару) да он није и Албанац и Косовар, већ само Косовар а не Албанац, вероватно би морао да бежиш док те он циља пушком.  :) Таква свест је постојала и у ЦГ пре 100 и кусур година, што се тиче одредница Црногорац и Србин, а данас код доброг дела становништва нажалост није тако, већ се неки од њих у свом антисрпству упињу горе од Хрвата и Бошњака. Чак и да се промене геополитичке околности и Србија и Срби добију замах, а у ЦГ са власти падне ДПС-СКЈ гарнитура, за коју што се тиче континуитета власти СФРЈ никад није ни престала да постоји, и на власт дођу просрпски елементи, опет не видим како би они могли ове острашћене Монтенегрине да "убеде" да се врате у српски корпус. Знајући менталитет и нарав тамошњег становништва, без великог проливања крви ја мислим да то неће проћи, нажалост. Историјски процес дугог трајања ће поново избити у први план - бјелаши и зеленаши, Ђуришићеви четници, дрљевићевци и комунисти, и напослетку Монтенегрини и Срби.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #487 послато: Октобар 14, 2017, 01:38:00 поподне »
'Не, не. Одговорите ви мени на питање како да Срби побиједе Мила на изборима, кад знамо да Срби и просрпски орјентисани национални Црногорци чине преко 90% опозиционог гласачког тијела и кад на сваким изборима антисрпске опције (укључујући ту и партије које се сматрају опозиционим, али су антисрпске) добију близу 60% гласова. Заправо, Срби морају, да би вратили статус конститутивног народа, не само побиједити на изборима, већ и освојити најмање 66% гласова, јер се Устав може промијенити само двотрећинском већином у Парламенту. :)
Јесте ли ви свјесни да би статус националне мањине спасио Србе од даље асимилације, која је неминовна ако се Срби наставе јогунити и позивати на неку давно умрлу "Српску Спарту"? Са мањинским статусом, Срби могу у блиској будућности чак и склопити коалицију са ДПС-ом и од истог испословати повратак статуса конститутивног народа. Ето ја одговарам на моје питање умјесто вас!
А та флоскула "двије трећине грађана", коју просипа црногорска "опозиција", како званична, тако и незванична, нема никаквог фундамента. Да су двије трећине грађана просрпски орјентисане, Мило никад не би ни дошао на власт.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #488 послато: Октобар 14, 2017, 01:50:08 поподне »
'Не, не. Одговорите ви мени на питање како да Срби побиједе Мила на изборима, кад знамо да Срби и просрпски орјентисани национални Црногорци чине преко 90% опозиционог гласачког тијела и кад на сваким изборима антисрпске опције (укључујући ту и партије које се сматрају опозиционим, али су антисрпске) добију близу 60% гласова. Заправо, Срби морају, да би вратили статус конститутивног народа, не само побиједити на изборима, већ и освојити најмање 66% гласова, јер се Устав може промијенити само двотрећинском већином у Парламенту. :)
Јесте ли ви свјесни да би статус националне мањине спасио Србе од даље асимилације, која је неминовна ако се Срби наставе јогунити и позивати на неку давно умрлу "Српску Спарту"? Са мањинским статусом, Срби могу у блиској будућности чак и склопити коалицију са ДПС-ом и од истог испословати повратак статуса конститутивног народа. Ето ја одговарам на моје питање умјесто вас!
А та флоскула "двије трећине грађана", коју просипа црногорска "опозиција", како званична, тако и незванична, нема никаквог фундамента. Да су двије трећине грађана просрпски орјентисане, Мило никад не би ни дошао на власт.
То је компликовано питање тамо, јер сама црногорска опозиција није кохерентна по том питању (Медојевић напр. се национално изјашњава као Црногорац, тако да некакво уједињавање опозиције под српском заставом тренутно није могуће, а имамо још једног младог политичара , заборавио сам име, чини ми се да је његов грађански покрет сменио власт у Котору после дуже времена, изричит противник режима, али исто се изјашњава национално као Црногорац, а видимо и Кривокапића либерала који је негодовао због власти...) Тако да сам политички спектар опозиције је састављен од грађанских листа, као и од српских...За сада Мило успева некако дуго да тај тас на ваги претеже на његову страну...Значи у опозицији имамо црногорске грађанске покрете и српске листе ...а обе варијанте имају по неколико странака...
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 01:51:51 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #489 послато: Октобар 14, 2017, 02:08:04 поподне »
Требао сам можда у рубрици пародија да ставим ово, али ово је истина,  "Мило против Мила"
<a href="https://www.youtube.com/v/Vqz742ilpQU&amp;t=31s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Vqz742ilpQU&amp;t=31s</a>
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 02:12:04 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #490 послато: Октобар 14, 2017, 03:50:29 поподне »
А та флоскула "двије трећине грађана", коју просипа црногорска "опозиција", како званична, тако и незванична, нема никаквог фундамента. Да су двије трећине грађана просрпски орјентисане, Мило никад не би ни дошао на власт.

Ево ти и у Србији - 90% народа против НАТО, а сви гласају за про-НАТО странку, која то и не крије.
Не гласа се за програм, него сиромашни грађани гласају за кило брашна и паштету, неки за 2.000 динара, итд.

И код нас ти је исто. Пар дана пред изборе наш Вођа рече да је Мурат био најбољи тактичар и војни геније, и да му нико од Срба није ни до колена. И након тога је победио на председничким изборима.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #491 послато: Октобар 14, 2017, 09:17:51 поподне »
Ovo je zanimljivo, moj pradeda je iz Berana, od istih kao i Nebo :D, i evo sad razmisljam moj deda nikada nije ni pomenuo rec "Crnogorac".

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #492 послато: Октобар 14, 2017, 09:59:34 поподне »
Ovo je zanimljivo, moj pradeda je iz Berana, od istih kao i Nebo :D, i evo sad razmisljam moj deda nikada nije ni pomenuo rec "Crnogorac".
Моја баба је из Грачанице између Андријевице и Плава, сећам се да се увек изјашњавала као Српкиња (ђеда не памтим). Пошто ме је као малог чувала често ми је причала разне приче из прошлости, ваљда је тако евоцирала и своје успомене, али никада није поменула за себе или у било каквој причи за неког из своје фамилије да је Црногорац већ само Србин. Тај патриотизам и осећај љубави према српском роду је код ње било нешто толико изражено да вам не могу речима описати. Од ње сам још као дете све то упијао кроз разне приче и догађаје од светог Саве, косовских јунака, па све до балканских ратова и 1. и 2. св. рата. Била је права енциклопедија са четири разреда школе и рукописом да би јој многи високошколовани и образовани могли позавидети. 

Ван мреже mihajlovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #493 послато: Октобар 15, 2017, 12:14:10 пре подне »
Ја бих направио једну нама просторно блиску паралелу - да данас кажеш косовском Албанцу (Косовару) да он није и Албанац и Косовар, већ само Косовар а не Албанац, вероватно би морао да бежиш док те он циља пушком.  :) Таква свест је постојала и у ЦГ пре 100 и кусур година, што се тиче одредница Црногорац и Србин, а данас код доброг дела становништва нажалост није тако, већ се неки од њих у свом антисрпству упињу горе од Хрвата и Бошњака. Чак и да се промене геополитичке околности и Србија и Срби добију замах, а у ЦГ са власти падне ДПС-СКЈ гарнитура, за коју што се тиче континуитета власти СФРЈ никад није ни престала да постоји, и на власт дођу просрпски елементи, опет не видим како би они могли ове острашћене Монтенегрине да "убеде" да се врате у српски корпус. Знајући менталитет и нарав тамошњег становништва, без великог проливања крви ја мислим да то неће проћи, нажалост. Историјски процес дугог трајања ће поново избити у први план - бјелаши и зеленаши, Ђуришићеви четници, дрљевићевци и комунисти, и напослетку Монтенегрини и Срби.
100 % tacno. I broj Srba ima da pada od popisa do popisa. Nazalost.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #494 послато: Октобар 15, 2017, 01:18:33 пре подне »
Просрпске опције никад на изборима неће доћи на власт, то вам стотину пута говорим. Ни мањинске ни процрногорске ни псеудограђанске партије неће са просрпским никад склопити коалицију, а и да склопе, та коалиција би била условљена континуитетом исте политике према српском питању.
Да би се црногорски Срби спасили од даље асимилације, имају само двије опције:

1. Да на изборима освоје 66% гласова и онда у Парламенту двотрећинском већином измијене Устав и поврате статус конститутивног народа.

2. Да траже статус националне мањине, који им сами Устав нуди, и тиме се спасе од даље асимилације, те добију право на афирмативну акцију! Тиме би и ови "традиционални Црногорци" превагнули на српску страну, јер се не би плашили од дискриминације, а и радије би се идентификовали са Србима него са србофобима. Слично томе, многи декларисани Црногорци из градова у којима су Срби већина увидјели би да им се материјално више исплати да буду Срби, јер мањински статус подразумијева позитивну дискриминацију и разне друге бенефиције које већински народ нема.

Која је по вама опција реалнија? Треће нема. Ако сте гласали за прву опцију, онда ми морате објаснити како сте то успјели поразити све познате математичке законе и како то мислите да Срби и просрпски орјентисани декларисани Црногорци, којих заједно има око 40%, освоје 66% гласова на изборима, поготово ако имате у виду да власт контролише финансије и медије. Ако тврдите да је то могуће, одмах се пријавите за Нобелову награду, јер сте дошли до револуционарног открића из математике. :)

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #495 послато: Октобар 15, 2017, 10:43:53 пре подне »
Браћо, Срби и Црногорци,

Дубоко бих и даље тајио своје мишљење да ме јутрос моја жена (иначе из братства Копривица) није добро изнервирала, па ја, ето, да се издушим пред браћом својом из форумске заједнице...  :-[

Србија и Црна Гора треба да заједно аплицирају за амерички green card, нормално, преко нашег председника Трампа ("нашег" јер га је наша дијаспора изабрала, а без њих ништа), онда да обрадимо Конгрес и Сенат и да у скорије време (пре ЕУ-рока) постанемо 51. америчка држава. Пре једно 15 година један амерички дипломата говорио је о томе у Подгорици али не беше озбиљно схваћен.

После тога, нама би се придружили Шкотска као 52. држава, Велс 53. држава и истовремено Енглеска као 54. и Дистрикт Лондон као 55. држава САД. Онда бисмо могли слободно да циркулишемо на релацији Београд - Подгорица - Лондон - Вашингтон и цео свет би нам завидео на томе! 8)

Иначе, највећи светски пројекти настали су тако што је Господ помоћу жена притискао људе да ураде праве ствари!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #496 послато: Октобар 15, 2017, 10:54:20 пре подне »
'Не, не. Одговорите ви мени на питање како да Срби побиједе Мила на изборима, кад знамо да Срби и просрпски орјентисани национални Црногорци чине преко 90% опозиционог гласачког тијела и кад на сваким изборима антисрпске опције (укључујући ту и партије које се сматрају опозиционим, али су антисрпске) добију близу 60% гласова. Заправо, Срби морају, да би вратили статус конститутивног народа, не само побиједити на изборима, већ и освојити најмање 66% гласова, јер се Устав може промијенити само двотрећинском већином у Парламенту. :)
Јесте ли ви свјесни да би статус националне мањине спасио Србе од даље асимилације, која је неминовна ако се Срби наставе јогунити и позивати на неку давно умрлу "Српску Спарту"? Са мањинским статусом, Срби могу у блиској будућности чак и склопити коалицију са ДПС-ом и од истог испословати повратак статуса конститутивног народа. Ето ја одговарам на моје питање умјесто вас!
А та флоскула "двије трећине грађана", коју просипа црногорска "опозиција", како званична, тако и незванична, нема никаквог фундамента. Да су двије трећине грађана просрпски орјентисане, Мило никад не би ни дошао на власт.


Ја мнијем, Одисеју, да се ти на следећим изборима кандидујеш за прешједника у Црној Гори и да тамо изложиш ове своје идеје.

Не знам баш како би прошао, али пада ми на памет она стара народна - "као бос по трњу"...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #497 послато: Октобар 15, 2017, 11:01:49 пре подне »
Браћо, Срби и Црногорци,

Дубоко бих и даље тајио своје мишљење да ме јутрос моја жена (иначе из братства Копривица) није добро изнервирала, па ја, ето, да се издушим пред браћом својом из форумске заједнице...  :-[

Србија и Црна Гора треба да заједно аплицирају за амерички green card, нормално, преко нашег председника Трампа ("нашег" јер га је наша дијаспора изабрала, а без њих ништа), онда да обрадимо Конгрес и Сенат и да у скорије време (пре ЕУ-рока) постанемо 51. америчка држава. Пре једно 15 година један амерички дипломата говорио је о томе у Подгорици али не беше озбиљно схваћен.

После тога, нама би се придружили Шкотска као 52. држава, Велс 53. држава и истовремено Енглеска као 54. и Дистрикт Лондон као 55. држава САД. Онда бисмо могли слободно да циркулишемо на релацији Београд - Подгорица - Лондон - Вашингтон и цео свет би нам завидео на томе! 8)

Иначе, највећи светски пројекти настали су тако што је Господ помоћу жена притискао људе да ураде праве ствари!

 
 Брате са форума.   Сјекирају жене, сјекирамо и ми њих... Сјетих се изреке: девет ( чује се и сто) лисица, један Копривица.   Да ме не оптуже за мизогинију, наведено се односи, на мушки род.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #498 послато: Октобар 15, 2017, 11:11:05 пре подне »
Брате са форума.   Сјекирају жене, сјекирамо и ми њих... Сјетих се изреке: девет ( чује се и сто) лисица, један Копривица.   Да ме не оптуже за мизогинију, наведено се односи, на мушки род.

Брате Vidoje,

К`о што знаш "што ти трезан мисли, то ти пијан говори...", "па у шали, ували...", "што ти са осмехом мисли, то ти у бесу у лице саспи..." итд.

Ако ћемо о Копривицама, има и она: "жени бањанку да ти гања мајку!", али мораш знати да су Озрихне најлукавији род Људски!

Овде је реч о мојој класичној субверзивној акцији: пласирао сам једну идеју, при томе је маскирао и скренуо пажњу на нешто друго, а у форумској субсвести идеја ради ли, ради... ;) 8)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #499 послато: Октобар 15, 2017, 02:35:09 поподне »
Србија и Црна Гора треба да ... постанемо 51. америчка држава.

После тога, нама би се придружили Шкотска као 52. држава, Велс 53. држава и истовремено Енглеска као 54. и Дистрикт Лондон као 55. држава САД...

Да, Краљевина Велика Британија свела би се на Краљевство "Buckingham Palace", док су ови наши, Карађорђевићи и Петровићи, остали ускраћени за такво задовољство: свакоме по заслузи! :)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!