Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224160 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #460 послато: Август 17, 2017, 08:15:12 поподне »
CICMIL, као нека шифра:

100 - 1 - 100 - 1000 - 1 - 50.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #461 послато: Октобар 13, 2017, 11:59:31 поподне »
"Из Статута Народног музеја Црне Горе, из дела који обухвата истраживање, прикупљање, стручну обраду и презентацију музејских предмета који се односе на династије које су владале Црном Гором, избрисани су Немањићи..."

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:690399-PROSTO-NEVEROVATNO-ALI-MOGUCE-Crnogorci-izbrisali-Nemanjice
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #462 послато: Октобар 14, 2017, 12:06:36 пре подне »
"Из Статута Народног музеја Црне Горе, из дела који обухвата истраживање, прикупљање, стручну обраду и презентацију музејских предмета који се односе на династије које су владале Црном Гором, избрисани су Немањићи..."

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:690399-PROSTO-NEVEROVATNO-ALI-MOGUCE-Crnogorci-izbrisali-Nemanjice

На ово расрбљивање, црногорски Срби треба да одговоре одрицањем од сопственог локалног идентитета. Дакле, једино што црногорске Србе може спасити од даље асимилације јесте комплетна демонтенегринизација сопствене свијести. Ако наставе и даље са болесном опсједнутошћу култом Цетиња и Петровића и црногорским подловћенским надсрпством чији је утемељивач краљ

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #463 послато: Октобар 14, 2017, 12:30:35 пре подне »
"Из Статута Народног музеја Црне Горе, из дела који обухвата истраживање, прикупљање, стручну обраду и презентацију музејских предмета који се односе на династије које су владале Црном Гором, избрисани су Немањићи..."

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:690399-PROSTO-NEVEROVATNO-ALI-MOGUCE-Crnogorci-izbrisali-Nemanjice

Сами су црногорски Срби криви за ово стање. Неће да гласају за националне партије, неће статус националне мањине (а статус конститутивног народа никако не могу повратити, јер им за то треба двотрећинска већина у Парламенту, што значи да просрпске партије на изборима морају освојити 66% гласова), неће да се одрекну болесне локалпатриотске опсесије култом Цетиња и династије Петровић......Умјесто тога, Срби гласају за Мирашевог "вјерника" и србофоба Небојшу Медојевића, који је и омогућио Милу да двотрећинском већином у Парламенту изгласа нови Устав, који као службени језик препознаје само црногорски, иако је српским према тада важећем попису говорило преко 60% становника.

Медојевић се и даље лажно представља као неки поштени национални Црногорац који воли Србе и бори се за њихова права, а у ствари је све супротно. Он и Андрија Мандић су ту да спријече Србе у остваривању националних права, а то раде у симбиози. Медојевић говори Србима како су економска питања битнија од идентитетских (а у ЦГ се то само Србима поручује, свима осталима се одобрава кад истичу свој национални идентитет изнад економских питања) и како треба "превазићи подјеле међу грађанима" (као да су Срби ти који су започели свађу с другим народима у ЦГ), док Мандић Србе "филује" локалпатриотским флоскулама о "повратку српске Спарте чим Мило оде с власти" и како Срби никако не смију бити "мањина у држави коју су им преци стварали", те како треба прво на изборима да побиједе Мила (а за Мила гласају све националне мањине и већина декларисаних Црногораца, те један дио корумпираних и поткупљених Срба, што је укупно око 55%) како би се вратила "српска Спарта".
Само, како то да Срби на изборима побиједе Мила, кад за њега и њему идеолошки сличне партије гласа око 55% грађана? Чак и да побиједе просрпске партије на изборима, за измјену Устава и повратак конститутивности Србима потребна је двотрећинска већина. А то значи да српске и просрпске партије на изборима морају освојити минимум 66% гласова. А да су Срби способни освојити толико гласова на изборима, Мило никад ни не би дошао на власт, нити би се Црна Гора одвојила од Србије, јер би то значило да Срби и србофили чине двије трећине становништва.
Дакле, Андрија Мандић се спрда са Србима у сарадњи са Небојшом Медојевићем. А Срби свим срцем пристају уз манипулаторе из ДФ-а, док за сваког ко их на ту чињеницу упозори кажу како је он "Милов удбаш који руши опозиционо јединство".
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 12:32:29 пре подне Одисеј »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #464 послато: Октобар 14, 2017, 12:36:15 пре подне »
На ово расрбљивање, црногорски Срби треба да одговоре одрицањем од сопственог локалног идентитета. Дакле, једино што црногорске Србе може спасити од даље асимилације јесте комплетна демонтенегринизација сопствене свијести. Ако наставе и даље са болесном опсједнутошћу култом Цетиња и Петровића и црногорским подловћенским надсрпством чији је утемељивач краљ
Посебно "пипав" терен је у случајевима изједначавања регије и нације, зато је немогуће да се Срби из Црне Горе одрекну тога да су и Црногорци и Срби...Имамо пример у Каталонији, где је подељено мишљење о државности, пола каже да су Каталонци, а пола да су Каталонци и Шпанци (при том су каталонски и шпански различити језици)...Зато мислим да су "Црногорци (они који неће да буду Срби)" у предности у тој кампањи, јер им је та негација много агресивнија од става оних који подразумевају да бити Црногорац значи бити Србин и њихов корак (ових "Црногораца")је увек први у негирању тога, јер је реакција на нешто што је природно ...Можемо да замислимо такву кампању у Баварској која би трајала исто толико дуго као у Црној Гори, па вероватно би исти резултати били, или у Моравској, да имају све медије на својој страни...
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 12:43:20 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #465 послато: Октобар 14, 2017, 01:07:52 пре подне »
Посебно "пипав" терен је у случајевима изједначавања регије и нације, зато је немогуће да се Срби из Црне Горе одрекну тога да су Црногорци и Срби...Имамо пример у Каталонији, где је подељено мишљење о државности, пола каже да су Каталонци, а пола да су Каталонци и Шпанци (при том су каталонски и шпански различити језици)...Зато мислим да су "Црногорци (они који неће да буду Срби)" у предности у тој кампањи, јер им је та негација много агресивнија од става оних који подразумевају да бити Црногорац значи бити Србин и њихов корак (ових "Црногораца")је увек први у негирању тога, јер је реакција на нешто што је природно ...Можемо да замислимо такву кампању у Баварској која би трајала исто толико дуго као у Црној Гори, па вероватно би исти резултати били, или у Моравској, да имају све медије на својој страни...

Али видиш, то није исто. Јер нису сви Срби из Црне Горе Црногорци. До прије стотинак година, тај термин је искључиво кориштен за становнике четири нахије, што мање-више одговара територији данашње цетињске општине. Тек се је почетком 19. вијека црногорска држава почела ширити на Брда, стару Херцеговину и Приморје.
Стога не знам због чега би Срби изван четири нахије прихватили локални идентитет који заправо и није њихов, поготово ако тај локални идентитет прерасте у национални.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #466 послато: Октобар 14, 2017, 01:28:26 пре подне »
Али видиш, то није исто. Јер нису сви Срби из Црне Горе Црногорци. До прије стотинак година, тај термин је искључиво кориштен за становнике четири нахије, што мање-више одговара територији данашње цетињске општине. Тек се је почетком 19. вијека црногорска држава почела ширити на Брда, стару Херцеговину и Приморје.
Стога не знам због чега би Срби изван четири нахије прихватили локални идентитет који заправо и није њихов, поготово ако тај локални идентитет прерасте у национални.
Да, то је тотално парадоксално, да се не изразим другачије (још ако узмемо у обзир национално осећање тадашњих Црногораца из четири нахије)...Значи, тадашњи Црногорац са Цетиња који се сматрао Србином, је проширио своју територију на Приморје, а 100 година после тога, неки потомак приморског Србина се сматра Црногорцем а не Србином (не знам која једначина може то да искаже)
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 01:35:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #467 послато: Октобар 14, 2017, 01:40:48 пре подне »
Да, то је тотално парадоксално (још ако узмемо у обзир национално осећање тадашњих Црногораца из четири нахије)...Значи, тадашњи Црногорац са Цетиња који се сматрао Србином, је проширио своју територију на Приморје, а 100 година после тога, потомак приморског Србина се сматра Црногорцем а не Србином

Управо тако. И данас, кад неки Цетињанин оптужи рецимо неког Србина из Пљеваља да је "посрбица који је издао црногорство", овај му потпуно погрешно одговори на увреду. Умјесто да му каже "ја нисам Црногорац, ја сам Херцеговац чија је област припојена Црној Гори тек 1913. године", он одговори "ти си дукљански изрод, а управо сам ја прави његошевски Црногорац, зато што се не одричем српства".
Другим ријечима, црногорски Срби се такмиче са дукљанистима ко је већи Црногорац и ко има веће право на црногорско име. Што је потпуно погрешан приступ. Срби треба да прихвате статус националне мањине и да својом матицом сматрају Србију, као што црногорски Хрвати и Бошњаци својим матицама сматрају Хрватску и БИХ! Јер ни санџачки муслимани нису досељени у Гусиње и Рожаје из Босне, па опет сматрају Босну матицом, а у Црној Гори своја права остварују искључиво као национална мањина. Не знам зашто Срби не би искористили иста та права која им сами црногорски Устав (какав год да је) нуди! Бити мањина значи бити институционално заштићен од било каквог вида асимилације.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #468 послато: Октобар 14, 2017, 01:56:50 пре подне »
Управо тако. И данас, кад неки Цетињанин оптужи рецимо неког Србина из Пљеваља да је "посрбица који је издао црногорство", овај му потпуно погрешно одговори на увреду. Умјесто да му каже "ја нисам Црногорац, ја сам Херцеговац чија је област припојена Црној Гори тек 1913. године", он одговори "ти си дукљански изрод, а управо сам ја прави његошевски Црногорац, зато што се не одричем српства".
Другим ријечима, црногорски Срби се такмиче са дукљанистима ко је већи Црногорац и ко има веће право на црногорско име. Што је потпуно погрешан приступ. Срби треба да прихвате статус националне мањине и да својом матицом сматрају Србију, као што црногорски Хрвати и Бошњаци својим матицама сматрају Хрватску и БИХ! Јер ни санџачки муслимани нису досељени у Гусиње и Рожаје из Босне, па опет сматрају Босну матицом, а у Црној Гори своја права остварују искључиво као национална мањина. Не знам зашто Срби не би искористили иста та права која им сами црногорски Устав (какав год да је) нуди! Бити мањина значи бити институционално заштићен од било каквог вида асимилације.
Можда би тако било боље, али ради се о томе што је само проширење Црне Горе на области Херцеговине, Брда и Приморја било под паролом српства и под националним осећањем везаним за српство...Зато су становници нових ослобођених области прихватили Црну Гору као српску државу, па самим тим што су се сматрали Србима и пре тога, почели су се изјашњавати као Црногорци-Срби...Мени је ипак већи бисер  Пљеваљац који каже да није Србин него "Црногорац", то је тек дубиоза...Процес код Срба и Бошњака је ишао у обрнутом смеру: Срби Црногорци су почели да се деле, а Бошњаци су "усисали" у свој етнички корпус становнике муслиманске вероисповести који нису из Босне
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 02:05:08 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #469 послато: Октобар 14, 2017, 02:08:31 пре подне »
Ту имамо опет два парадокса: регија која се изједначава са нацијом (Црногорци) и вероисповест која се изједначава са нацијом (да не кажем регијом - Бошњаци (муслимани ван Босне))...(српски корпус се разједињује по регионалној основи, а бошњачки уједињује по верској основи без обзира на регију )
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 02:14:44 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #470 послато: Октобар 14, 2017, 02:30:16 пре подне »
Можда би тако било боље, али ради се о томе што је само проширење Црне Горе на области Херцеговине, Брда и Приморја било под паролом српства и под националним осећањем везаним за српство...Зато су становници нових ослобођених области прихватили Црну Гору као српску државу, па самим тим што су се сматрали Србима и пре тога, почели су се изјашњавати као Црногорци-Срби...Мени је ипак већи бисер  Пљеваљац који каже да није Србин него "Црногорац", то је тек дубиоза...Процес код Срба и Бошњака је ишао у обрнутом смеру: Срби Црногорци су почели да се деле, а Бошњаци су "усисали" у свој етнички корпус становнике муслиманске вероисповести који нису из Босне

Ако Срби из Црне Горе желе да сачувају српски национални идентитет онда треба да се понашају као Срби из Републике Српске који су се одрекли свега што има везе са Босном ради очувања српског идентитета, они су се одрекли завичајног ради националног и као што видимо они су у задње 3 деценије најжилавији део Срба.

Република Српска има све предиспозиције да једног дана постане Пијемонт свесрпског уједињења, а надам се да тај дан није тако далеко.
Оно што је Шумадија била за Србе почетком и првих деценија XIX века мислим да ће Република Српска бити у XXI веку.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #471 послато: Октобар 14, 2017, 02:38:51 пре подне »
Ако Срби из Црне Горе желе да сачувају српски национални идентитет онда треба да се понашају као Срби из Републике Српске који су се одрекли свега што има везе са Босном ради очувања српског идентитета, они су се одрекли завичајног ради националног и као што видимо они су у задње 3 деценије најжилавији део Срба.

Република Српска има све предиспозиције да једног дана постане Пијемонт свесрпског уједињења, а надам се да тај дан није тако далеко.
Оно што је Шумадија била за Србе почетком и првих деценија XIX века мислим да ће Република Српска бити у XXI веку.

Да...једино што је то у Босни прецизније и јасније због вероисповести (а Срби из Босне се не одричу Босне јер у њој живе, као што се Срби из Црне Горе не одричу Црне Горе)...Проблем у Црној Гори је што за разлику од Босне, где су сви православци Срби, муслимани Бошњаци, а католици Хрвати, да у Црној Гори имамо поделу унутар православаца, па у оквиру једне породице имамо Црногорце и Србе (деда Србин, гласа за СНП, унук Црногорац , гласа за DPS)
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 02:43:29 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #472 послато: Октобар 14, 2017, 03:07:11 пре подне »

Да...једино што је то у Босни прецизније и јасније због вероисповести (а Срби из Босне се не одричу Босне јер у њој живе, као што се Срби из Црне Горе не одричу Црне Горе)...Проблем у Црној Гори је што за разлику од Босне, где су сви православци Срби, муслимани Бошњаци, а католици Хрвати, да у Црној Гори имамо поделу унутар православаца, па у оквиру једне породице имамо Црногорце и Србе

Да та верска подела у Босни која је истовремено и национална подела као и постојање Републике Српске (која има многе атрибуте државе) је олакшавајућа околност за Србе из РС да очувају српски национални идентитет.
Понекад ми се чини да Срби из РС претерују у негацији Босне као завичаја, нпр. Фоча је преименована у Србиње, Босанска Дубица у Козарска Дубица, Босански Нови у Нови Град итд.  Многи Срби из РС се увреде кад их неко назове Босанцима у регионалном/завичајном смислу, није то случај само код Додика ја сам срео много Срба који су чак рођени у Србији а имају порекло из Босне и који се увреде кад их неко назове Босанцима због завичајног порекла родитеља или деде и бабе.

У Црној Гори је као што си рекао проблем што је подела унутар православаца и у оквиру једне породице, па тако постоји мали милион бизарних ситуација да се један брат изјашњава као Србин а други као Црногорац.  Поред тога Срби у Црној гори немају свој ентитет или неку аутономију, имају врло мало својих медија и налазе се под сталним притиском милогорске анти-српске власти.  Сведени су на националну мањину којој се крше сва могућа права, у каквим условима живе Срби у Црној Гори добро је што их још увек има око 30%.  Срби још увек опстају у Црној Гори највише захаљујући СПЦ, зато је она на најјачем удару милогорске власти.

Да ли приметио да се муслимани из српског дела Рашке изјашњавају и осећају као Бошњаци, док се добар део муслимана из црногорског дела Рашке тј. са севера Црне Горе изјашњавају као Црногорци.  Муслиманима из Црне Горе немају проблем да буду Црногорци (Зукорлић често напада црногорску власт да врше асимилацију Бошњака у Црној Гори), а муслимани из Србије би пре извршили колективно самоубиство него да буду Срби исламске вероисповести.  То је зато што је црногорски идентитет исто као бошњачки вештачки па је муслиманима из Црне Горе мање више свеједно да ли ће бити Бошњаци или Црногорци исламске вере, чак је логичније да буду Црногорци пошто са Босном немају никакве везе, а у Црној Гори су рођени и живе.
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 03:10:34 пре подне Свевлад »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #473 послато: Октобар 14, 2017, 03:35:45 пре подне »
Да та верска подела у Босни која је истовремено и национална подела као и постојање Републике Српске (која има многе атрибуте државе) је олакшавајућа околност за Србе из РС да очувају српски национални идентитет.
Понекад ми се чини да Срби из РС претерују у негацији Босне као завичаја, нпр. Фоча је преименована у Србиње, Босанска Дубица у Козарска Дубица, Босански Нови у Нови Град итд.  Многи Срби из РС се увреде кад их неко назове Босанцима у регионалном/завичајном смислу, није то случај само код Додика ја сам срео много Срба који су чак рођени у Србији а имају порекло из Босне и који се увреде кад их неко назове Босанцима због завичајног порекла родитеља или деде и бабе.

У Црној Гори је као што си рекао проблем што је подела унутар православаца и у оквиру једне породице, па тако постоји мали милион бизарних ситуација да се један брат изјашњава као Србин а други као Црногорац.  Поред тога Срби у Црној гори немају свој ентитет или неку аутономију, имају врло мало својих медија и налазе се под сталним притиском милогорске анти-српске власти.  Сведени су на националну мањину којој се крше сва могућа права, у каквим условима живе Срби у Црној Гори добро је што их још увек има око 30%.  Срби још увек опстају у Црној Гори највише захаљујући СПЦ, зато је она на најјачем удару милогорске власти.

Да ли приметио да се муслимани из српског дела Рашке изјашњавају и осећају као Бошњаци, док се добар део муслимана из црногорског дела Рашке тј. са севера Црне Горе изјашњавају као Црногорци.  Муслиманима из Црне Горе немају проблем да буду Црногорци (Зукорлић често напада црногорску власт да врше асимилацију Бошњака у Црној Гори), а муслимани из Србије би пре извршили колективно самоубиство него да буду Срби исламске вероисповести.  То је зато што је црногорски идентитет исто као бошњачки вештачки па је муслиманима из Црне Горе мање више свеједно да ли ће бити Бошњаци или Црногорци исламске вере, чак је логичније да буду Црногорци пошто са Босном немају никакве везе, а у Црној Гори су рођени и живе.
Све могу да разумем, али тако наглу промену, која може да се прати за кратко време, само може политика да креира...Сам процес повећања интересовања за припадност црногорској нацији није пратио упоредо и изјашњавање којим језиком се говори, па тако смо имали пре референдума мањи број Црногораца него оних који причају српским језиком (значи нису се сви они који су на попису одлучили да буду Црногорци , изјаснили да причају црногорски или "матерњи", него су навели српски језик...нису се можда сетили или нису били довољно "визионари") ...Сада је вероватно другачије после разних притисака у просвети, где је маса професора српског језика, која је одбила да предаје "неки други језик" добила отказе, па остали су морали да прате директиве, тј. шта мора да се ради...Тако да би било занимљиво упоредити и изјашњавање о језику данас и пре 15, 20 година...
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 03:42:19 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #474 послато: Октобар 14, 2017, 03:44:01 пре подне »
Све могу да разумем, али тако наглу промену, која може да се прати за кратко време, само може политика да креира...Сам процес повећања интересовања за пропадност црногорској нацији није пратио упоредо и изјашњавање којим језиком се говори, па тако смо имали пре референдума мањи број Црногораца него оних који причају српским језиком (значи нису се сви они који су на попису одлучили да буду Црногорци , изјаснили да причају црногорски или "матерњи", него су навели српски језик...нису се можда сетили или нису били довољно "визионари") ...Сада је вероватно другачије после разних притисака у просвети, где је маса професора српског језика, која је одбила да предаје "неки други језик" добила отказе, па остали су морали да прате директиве, тј. шта мора да се ради...Тако да би било занимљиво упоредити и изјашњавање о језику данас и пре 15, 20 година...

Што се тиче језика мислим да би око 2/3 православаца у Црној Гори рекли да говоре српским језиком, зато што има пуно оних који се изјашњавају да су по националности Црногорци али сматрају српски језик матерњим.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #475 послато: Октобар 14, 2017, 03:59:36 пре подне »
Попис Црне Горе , 2011
Црногорци: 278 865 (44,98%)
Срби         : 178 110 (28,73%)
Језик:
Српски:        265 895 (42,88%)
Црногорски:  229 251 (36,97%)
Овде сам демантовао сам себе у смислу да је већи број становника говорио српски него што има Црногораца, али већи број је говорио српски него што се изјаснио као Срби, а мањи број Црногораца се изјаснио да говори црногорски него што има Црногораца...

Попис Црне Горе 2003.
Црногорци:  267 669 (43,16%)
Срби:           198 414 (31,99%)
Нема података о језику
Свакако се види за осам година, мања бројка од 20 000 Срба, и повећан број Црногораца за 11 000...


Popis stanovništva 1909. godine[uredi]
Ukupno - 317.856

Većinu stanovništva činili su pravoslavci (94,38%),[1] dok su ostali uglavnom bili muslimani. Srpskim jezikom je govorilo 95% stanovništva, a u većem broju je bilo i stanovništva sa albanskim jezikom kao maternjim. Smatra se da je tadašlji broj stanovnika bio precenjen i procenjen je na oko 220.000. Crnogorska vlast nije smatrala za potrebno da u popisnim knjigama ima odrednicu o nacionalnom karakteru svog stanovništva, budući da se smatralo kako su svi crnogorski podanici - Srbi. [2]
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 04:08:33 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #476 послато: Октобар 14, 2017, 04:16:56 пре подне »
Попис Црне Горе , 2011
Црногорци: 278 865 (44,98%)
Срби         : 178 110 (28,73%)
Језик:
Српски:        265 895 (42,88%)
Црногорски:  229 251 (36,97%)

Попис Црне Горе 2003.
Црногорци:  267 669 (43,16%)
Срби:           198 414 (31,99%)
Нема података о језику
Свакако се види за осам година, мања бројка од 20 000 Срба, и повећан број Црногораца за 11 000...

Интересантно да на попису из 2011. године Срба и Црногораца заједно има 73,71%, а оних чији је матерњи језик српски и црногорски заједно има 79,85%.  То вероватно значи да се део муслимана изјаснио да говори српским или црногорским језиком, а пре ће бити ово друго.


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #477 послато: Октобар 14, 2017, 04:42:51 пре подне »
Интересантно да на попису из 2011. године Срба и Црногораца заједно има 73,71%, а оних чији је матерњи језик српски и црногорски заједно има 79,85%.  То вероватно значи да се део муслимана изјаснио да говори српским или црногорским језиком, а пре ће бити ово друго.
Да, вероватно...8,54% се изјаснило као Бошњаци, а 5,33% да говори бошњачки...
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 04:44:53 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #478 послато: Октобар 14, 2017, 12:13:59 поподне »
Момци, занимљиво је читати вашу преписку, али она показује колико је мало ваше познавање нарави становништва Црне Горе.
Не може се Црногорство тек тако искоренити, јер се ради о вековној традицији, пореклу и измешаности становништва. Па, чак и ако историјски подаци говоре да су неки крајеви у државу Црну Гору ушли тек пре мало више од једног столећа, нпр. Пљевља, те да имају знатно дужу историју припадности неким државним творевинама попут Рашке или Херцеговине, традиција припадности том историјском, па и културном кругу Црне Горе је дуга више столећа.
Не видим ни потребу да се Црногорство искорењује. Оно има свој историјски смисао и посебност у односу на друге србске крајеве (као што је имају и други Срби у својим повесним подручјима).
Ово што ради тренутна власт у ЦГ никако није народни став, и то ће, кад тад, доћи на своје.
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 12:17:03 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #479 послато: Октобар 14, 2017, 12:33:36 поподне »
Не ради се о негирању Црногорства, него управо обрнуто, тенденција власти да негира Српство Црногораца...На пописима се тамо изјашњавају неки као Црногорци а неки као Срби, а за мене, сви су и Црногорци, а самим тим и сви су Срби...(мислим на православце) ....Као што у попису 1909те није било изјашњавања по националној припадности , већ само по верској, па се подразумевало да је 95% православаца у Црној Гори, српске националности...Нема везе, мој став је такав, а власт и део становништва, данас могу тамо да се изјасне својом вољом шта неће да буду, јер им је сам избор такав да у суштини могу да бирају да буду или Црногорци који нису Срби (па ставе Црногорац), или да буду Црногорци који се сматрају Србима (па ставе Србин)
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 12:39:42 поподне ДушанВучко »