Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 227335 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #440 послато: Август 11, 2017, 10:18:36 поподне »
Фала Богу, знају Новљани ко су и што су!
Јесте ли видели на снимку како је лепа црногорска тробојка!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #441 послато: Август 13, 2017, 01:24:42 пре подне »
Очигледан пример кад неко свој анимозитет покушава да преточи у тобожње доказе које немају везе са стварном истином. Објасни ти нама лепо који је твој мотив да нас поново гушиш са том причом?

Ја само питам, што би то некога гушило. Зашто је тобожњи доказ резултат пописа из времена попуштања комунистичке репресије, нпр. 1981 или 91. Како то да неко мијења изјашњавање од пописа до пописа и још се вријеђа на постављено питање зашто то ради.
бити Србин је светиња

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #442 послато: Август 13, 2017, 09:21:17 пре подне »
Ја само питам, што би то некога гушило. Зашто је тобожњи доказ резултат пописа из времена попуштања комунистичке репресије, нпр. 1981 или 91. Како то да неко мијења изјашњавање од пописа до пописа и још се вријеђа на постављено питање зашто то ради.
Потпуно је сувишно да се чудиш ако си свестан да је у доба комунистичке владавине створена македонска нација где нису ни питали да ли се неко слаже и желли да се презива на "ски", где су такодје створили и муслиманску националност (што је заправо вероиспивест) а данас ти ист се изјашњавају као Бошњаци, чак и у областима које историјски ни географски немају и никад нису имале везе са Босном као ни сам тај народ. И ти онда тражиш неку логику у свему томе и питаш се зашто се неко изјашњавао тако па онда овако. Твоја питања и констатације не могу да схватим никако другачије веч само као злонамерне и као израз неподношења тог дела српског народа. Који је разлог у питању, то вероватно ти сам знаш, али не желиш да признаш.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #443 послато: Август 13, 2017, 03:33:18 поподне »
Ја само питам, што би то некога гушило. Зашто је тобожњи доказ резултат пописа из времена попуштања комунистичке репресије, нпр. 1981 или 91. Како то да неко мијења изјашњавање од пописа до пописа и још се вријеђа на постављено питање зашто то ради.

Мислим да ти је већ, у више наврата, објашњено поистовећивање термина Црногорац и Србин у ЦГ.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #444 послато: Август 13, 2017, 03:45:37 поподне »
Роквић очигледно игнорише досадашње одговоре и држи се комунизма као пијан плота. Што би стари Црногорци рекли, то је "straw man" стратегија :D

Ван мреже Некрич

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #445 послато: Август 13, 2017, 04:39:57 поподне »
Не може.
И мени боду очи на овом форуму разни постови, начини писања и размишљања и још штошта, али - поштујем свачије мишљење.
Одавно сам објаснио зашто у именицама и придевима изведеним од етнонима Срби не користим знак П, већ Б.
Мене НЕПИСМЕНОГ пусти да останем у свом незнању.

Извини ако си се осетио прозваним. Нисам видео ко је тачно отварач теме, нити упутио нешто у том смеру, експлиците, већ ми је намера да покренемо дискусију о наслову ове теме и, евентуално, променимо га у нешто што би било прихватљивије и за сам форум пожељније.

Можеш ли поновити то објашњење или поставити линк ка поруци где је то објашњење постављено?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #446 послато: Август 14, 2017, 11:04:18 пре подне »
Леп призор из Херцег Новог.
<a href="https://www.youtube.com/v/C44v1WUc_wU&amp;feature=youtu.be" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/C44v1WUc_wU&amp;feature=youtu.be</a>
Фотографија са синоћног хуманитарног концерта на коме је прикупљено око 5000 евра за обнову манастира Бањска и Драганац уз присуство више од 1500 људи.


Видео:
https://www.facebook.com/manastirbanjska/videos/10155185250619220/
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #447 послато: Август 15, 2017, 10:53:25 пре подне »
Мало позната епизода из времена окупације Црне Горе у Првом светском рату - бјелопавлићки учитељи који нису хтели да се одрекну подучавања ћирилице и јуначких песама:

http://www.vijestio.com/vijesti/ubi-menecu-pisati-latinicom-ja-sam-srbin-pisem-cirilicom/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #448 послато: Август 15, 2017, 11:12:19 пре подне »
Мало позната епизода из времена окупације Црне Горе у Првом светском рату - бјелопавлићки учитељи који нису хтели да се одрекну подучавања ћирилице и јуначких песама:

http://www.vijestio.com/vijesti/ubi-menecu-pisati-latinicom-ja-sam-srbin-pisem-cirilicom/

Најупечатљивији је одговор учитеља Брајовића хрватском иследнику:

„Ви сте тај програм прихватили јер сте робови. Ми нисмо робови, ми смо окупирана земља. Ви да сте слободни, у вашим читанкама биле би песме о вашим великанима – Штросмајеру, Зрињском, Франкопану, Гупцу и другима, а не о аустријским надвојводама и војводама хабзбуршким“.

Шта додати на ове речи!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #449 послато: Август 16, 2017, 07:45:22 поподне »
бити Србин је светиња

Jelic

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #450 послато: Август 16, 2017, 07:48:18 поподне »


Не разумем, која је поента овог твог поста?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #451 послато: Август 16, 2017, 07:57:42 поподне »


Црвена, плава, браон и зелена боја лепо показују распоред Срба у Црној Гори 1961. године. Хвала!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #452 послато: Август 16, 2017, 08:22:20 поподне »
Не разумем, која је поента овог твог поста?

Их, Лука, и ти свашта питаш! Како "која је поента"!?
Човек хоће да каже да у НР ЦГ 1961. године нису живели Срби.

Оно мало плавих мрља у Боки, то су туристи из Србије који су се затекли на летовању приликом пописа.

Пре Другог светског рата у ЦГ су живели извесни Срби (осим нешто мало Албанаца, све остало становништво били су Срби), али се тај народ до 1961. године из непознатих разлога иселио, а доселили су се Црногорци (Дукљани), највероватније из средње Чешке, из тада велике области по називу Цетиње. Готово сви Цетињани су се тада иселили из Чешке у Црну Гору да населе пусту земљу, те је чешко Цетиње запустело.

Баш синоћ поставих линк о сада незнатном сеоцету Цетиње у Чешкој:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1101.0

Али је зато Црна Гора богато насељена Црногорцима, што се види из приложене мапе.

Од Срба у Црној Гори остали су само манастири, цркве, гробови, документа о њиховом некадашњем постојању, топоними, предања...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #453 послато: Август 17, 2017, 07:08:25 поподне »
Један леп пример:

Тада гиманзијалац, Никшићанин Милош Цицмил је 2004. године, када је из црногорског школства избачен предмет под називом „српски језик“, одлучио да школовање настави у Требињу.

https://svetigora.com/node/1659

Милош је данас свештеник Будимљанско-никшићке епархије у Беранама, парох новонасељски, беранселски и дапсићко-петњички.

Сретосмо га почетком августа под Острогом:

http://manastirostrog.com/blog/2017/08/06/u-devetu-nedjelju-po-duhovima-saborno-i-molitveno-u-ostroskoj-svetinji/4066/

Цицмили (славе Ђурђевдан) су, иначе, Пивљани, са Стоца. Старином су из Грбља. „Поп Никола, предак Цицмила, убије у Грбљу свога комшију и побегне на Столац. Ту се један од његових синова ожени кћерком некога кнеза (неки веле кнеза Лалоша), чији се синови отселе у Босну а домазет остане на земљи тастовој и од њега су Цицмили.“ (Светозар Томић, „Пива и Пивљани“)

Према Миљанићима, ваљевски Ерићи потичу од Цицмила.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #454 послато: Август 17, 2017, 07:13:55 поподне »
А ни мени није јасно како народ који је предњачио у самосвијести, очувао се кроз највеће муке од агарјанске најезде и терора, учинио своју сиромашну земљу уточиштем за све сународнике који се успију спасити од туђина, ђе су рођени толики истински великани, јунаци, пркосни главосјеци туђинаца . . . падне на једном попису, и држи се тог пада као да раније никакву историју имо није.
бити Србин је светиња

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #455 послато: Август 17, 2017, 07:27:22 поподне »
А ни мени није јасно како народ који је предњачио у самосвијести, очувао се кроз највеће муке од агарјанске најезде и терора, учинио своју сиромашну земљу уточиштем за све сународнике који се успију спасити од туђина, ђе су рођени толики истински великани, јунаци, пркосни главосјеци туђинаца . . . падне на једном попису, и држи се тог пада као да раније никакву историју имо није.

Ако ти није јасно након свих објашњења која си добио, онда или не желиш да схватиш, или си преко везе завршио основну школу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #456 послато: Август 17, 2017, 07:44:26 поподне »
А ни мени није јасно како народ који је предњачио у самосвијести, очувао се кроз највеће муке од агарјанске најезде и терора, учинио своју сиромашну земљу уточиштем за све сународнике који се успију спасити од туђина, ђе су рођени толики истински великани, јунаци, пркосни главосјеци туђинаца . . . падне на једном попису, и држи се тог пада као да раније никакву историју имо није.

Уз овај твој "аргумент" иде осмех ала Шуковић, дуго увежбаван испред зрцала.  :)

Па шта си се ухватио за пописе кад знамо како су их власти спроводиле?!?!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #457 послато: Август 17, 2017, 07:54:44 поподне »
Ја вас не разумијем, пушти Босанца нек тупи, шта му се разумате.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #458 послато: Август 17, 2017, 07:58:05 поподне »
Један леп пример:

Тада гиманзијалац, Никшићанин Милош Цицмил је 2004. године, када је из црногорског школства избачен предмет под називом „српски језик“, одлучио да школовање настави у Требињу.

https://svetigora.com/node/1659

Милош је данас свештеник Будимљанско-никшићке епархије у Беранама, парох новонасељски, беранселски и дапсићко-петњички.

Сретосмо га почетком августа под Острогом:

http://manastirostrog.com/blog/2017/08/06/u-devetu-nedjelju-po-duhovima-saborno-i-molitveno-u-ostroskoj-svetinji/4066/

Цицмили (славе Ђурђевдан) су, иначе, Пивљани, са Стоца. Старином су из Грбља. „Поп Никола, предак Цицмила, убије у Грбљу свога комшију и побегне на Столац. Ту се један од његових синова ожени кћерком некога кнеза (неки веле кнеза Лалоша), чији се синови отселе у Босну а домазет остане на земљи тастовој и од њега су Цицмили.“ (Светозар Томић, „Пива и Пивљани“)

Према Миљанићима, ваљевски Ерићи потичу од Цицмила.

Иедно предање наводи, да Цицмили презиме добише по уклесаним римским броевима у узглављу њине куће у Боки.
« Последња измена: Август 17, 2017, 07:59:53 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #459 послато: Август 17, 2017, 08:09:07 поподне »
Иедно предање наводи, да Цицмили презиме добише по уклесаним римским броевима у узглављу њине куће у Боки.

Занимљиво предање, Сол :)

Који би то могао бити број? CICMIL није никакав, али од тих слова, мислим да би се могао добити само број MCCLII, тј. 1252.