Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224206 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #400 послато: Јул 17, 2017, 08:03:10 поподне »
Са овим за Цуце се слажем. Најекстремнији...

Без икакве дилеме. Било је речи о томе на теми о Цуцама.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #401 послато: Јул 17, 2017, 08:11:00 поподне »
Без икакве дилеме. Било је речи о томе на теми о Цуцама.

Члан Pavo је на теми "Моја колекција" поставио књигу једног Цуце, Бошка Маркова Јовановића, под називом "Monografija Cuca". Шта човек тамо пише то је за неповеровати. Невероватна антипатија према Србима...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #402 послато: Јул 17, 2017, 10:03:06 поподне »
Читам неки пост сведока пожара на Луштици,где највеће напоре улаже Добровољно ватрогасно друштво Кртоли,без икакве накнаде се жртвују у заустављању ватрене стихије,док,како каже сведок,црногорска полиција на магистрали зауставља возила и кажњава за неупаљена светла...Надам се да црногорске власти не узимају у обзир национално опредељење народа на угроженом подручју и блага реакција на ову алармантну ситуацију да није због тога...чуди ме и реакција наших власти што нису већ понудиле помоћ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #403 послато: Јул 17, 2017, 10:12:34 поподне »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #404 послато: Јул 17, 2017, 10:19:19 поподне »
::)
Хаха,и ја исто кажем,морам да их ословим званично да не би прекршио бонтон :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #405 послато: Јул 17, 2017, 10:49:57 поподне »
Најчистије екстремно монтенегринске области- Стара Црна Гора  и Црмница. Ту се баш треба потрудити па пронаћи Србина.

Али вјерујем да је и то због јаке црногорске државне традиције, која је у том дијелу била најјача.
Што се тиче Црмнице није баш тако, чак шта више познајем многе у Бару, а познато је да је Бар некада највише насељаван управо од стране Црмничана и Куча, медју којима многи истичу управо то да су велики Срби. Што се тиче Катунске и Ријечке нахије то стоји да су велики "милогорци", Љешанска је такодје вечински "милогорска" мада је некада уз Бјелопавличе и Куче била ударна снага Бјелаша у области око Подгорице.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #406 послато: Јул 17, 2017, 10:55:21 поподне »
Што се тиче Црмнице није баш тако, чак шта више познајем многе у Бару, а познато је да је Бар некада највише насељаван управо од стране Црмничана и Куча, медју којима многи истичу управо то да су велики Срби. Што се тиче Катунске и Ријечке нахије то стоји да су велики "милогорци", Љешанска је такодје вечински "милогорска" мада је некада уз Бјелопавличе и Куче била ударна снага Бјелаша у области око Подгорице.

Ја познајем Сарапе из Ријечке нахије (Ријека Црнојевића ако се не варам?) који су велике Србенде, а чини ми се да се Ријека Црнојевића и на попису 2003. већински српски изјаснила. То ми је увек било чудно, због близине Цетиња...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #407 послато: Јул 17, 2017, 10:59:30 поподне »
Не треба овакве ствари генерализовати.

И међу Цуцама има ванредно добрих Срба, као што и међу Васојевићима или Кучима има задртих Дукљана и Монтенегрина.
Може се, евентуално, говорити о некој већини у одређеним крајевима, и ту стоји закључак (Симов) да су Катунска нахија и Црмница области где претеже црногорско национално опредељење, док код брдских и старохерцеговачких племена и на северу ЦГ, преовлађује србско опредељење. Између ове две тврдо црногорске нахије, уклињена је Ријечка. Морам овде рећи да познајем много Ријечана  и да код њих (барем ових које ја познајем) нема двојбе о србској народности. Из личног искуства, исто могу рећи и за Пјешивце и Љешњане (Љешанска нахија) које познајем.

Бока је специфична, због различитог порекла становништва (јуче је писано о томе на теми о "српско-хрватском језику"), где практично постоји једна гранична линија досељеника из Херцеговине и оних из Катунске нахије. Логично је да се становништво новске (ХН) општине не осећа Црногорцима, јер то никад нису ни били. Исто важи и за Паштровиће, Грбљане, Кртољане и Луштичане. Становништво которског, врмачког, тиватског и будванског краја, са друге стране, логично гаји то црногорско осећање, јер већином и потиче из Старе Црне Горе.
 
У овом контексту је занимљиво поређење између Подгорице и Никшића. Мимо очекивања, због порекла становништва, Подгорица представља (уз Цетиње) главни монтенегрински стожер, док је у Никшићу знатно присутније србско осећање. Можда се у случају Подгорице ради о неким модерним тековинама и чињеници да је ту државно седиште, док је код Никшићана данас вероватно присутна једна доза револта што је овај град прилично скрајнут у данашњој ЦГ.

Понављам, ово су све релативне ствари. Ради се о личном опредељењу, мишљењу које може бити последица неких догађаја из личног живота појединца, па не треба ствари гледати кроз племенску припадност.
 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #408 послато: Јул 17, 2017, 11:00:34 поподне »
Што се тиче Црмнице није баш тако, чак шта више познајем многе у Бару, а познато је да је Бар некада највише насељаван управо од стране Црмничана и Куча, медју којима многи истичу управо то да су велики Срби. Што се тиче Катунске и Ријечке нахије то стоји да су велики "милогорци", Љешанска је такодје вечински "милогорска" мада је некада уз Бјелопавличе и Куче била ударна снага Бјелаша у области око Подгорице.

Ето, како је све то релативно.
Моје искуство с Црмничанима, Ријечанима и Љешњанима је сасвим другачије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #409 послато: Јул 17, 2017, 11:33:24 поподне »
Не треба овакве ствари генерализовати.
...
Понављам, ово су све релативне ствари. Ради се о личном опредељењу, мишљењу које може бити последица неких догађаја из личног живота појединца, па не треба ствари гледати кроз племенску припадност.

Потпуно се слажем Небо. Када сам поставио питање управо сам и написао да је про-српско или про-црногорско опредељење на крају ипак ствар личног избора појединца. Није ми била намера да било кога колективно прозивамо или осуђујемо. Но чињеница јесте да поједина племена више нагињу једној или другој страни.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #410 послато: Јул 17, 2017, 11:58:03 поподне »
Osim za Cetinje, tu se svi slazemo da cemo pre naci dodo pticu nego Srbina :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #411 послато: Јул 18, 2017, 12:07:23 пре подне »
Osim za Cetinje, tu se svi slazemo da cemo pre naci dodo pticu nego Srbina :D

Мислиш, баш на Цетињу?
Тамо је прави природни резерват додо птица  ;) Срби су истребљена врста.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #412 послато: Јул 18, 2017, 12:39:47 пре подне »
Мислиш, баш на Цетињу?
Тамо је прави природни резерват додо птица  ;) Срби су истребљена врста.

Pa cela cetinjska opstina, a i sire :)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #413 послато: Јул 18, 2017, 01:27:53 пре подне »
Данас сам чуо мишљење рођака Пунише Рачића да је "контраверзни" споменик дигнут "ратном злочинцу" од стране "сеоцких клошара". Морао сам да му смирено објасним ко је био Пуниша и због чега је пуцао на хрватске посланике. Какав човјек треба неко да буде па да пљује по свом најистакнутијем братственику?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #414 послато: Јул 18, 2017, 02:11:21 пре подне »
Ја познајем Сарапе из Ријечке нахије (Ријека Црнојевића ако се не варам?) који су велике Србенде, а чини ми се да се Ријека Црнојевића и на попису 2003. већински српски изјаснила. То ми је увек било чудно, због близине Цетиња...

У Ријеци Црнојевића је 2003. године Црногораца било 166, а Срба 34. Али не сумљам да има просрпски настројених Сарапа иако је њихов Филип Вујановић (формално) председник.

Срби су на простору целе Старе Црне Горе (четири нахије) 2003. чинили већину становништва у свега четири насеља:
- Дреноштица (Пјешивци) - најбројнији су Перуновићи и Бацковићи (Потолићи)
- Ораовице (Комани) - најбројнији су Радуловићи (пореклом Озринићи)
- Буроњи (Љешанска нахија) - најбројнији су Радусини (пореклом Озринићи)
- Браћени (Орахово, Подгор) - најбројнији су Радомани (пореклом из Љуботиња)

На следећем попису из 2011. године Црногорци су постали већина у Дреноштици, а Срби у Лијешњу у Љешанској нахији (где су најбројнији Вукчевићи). Дакле, нема значајнијих промена у односу на претходни попис.

симо

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #415 послато: Јул 18, 2017, 08:25:39 пре подне »
Што се тиче Црмнице није баш тако, чак шта више познајем многе у Бару, а познато је да је Бар некада највише насељаван управо од стране Црмничана и Куча, медју којима многи истичу управо то да су велики Срби. Што се тиче Катунске и Ријечке нахије то стоји да су велики "милогорци", Љешанска је такодје вечински "милогорска" мада је некада уз Бјелопавличе и Куче била ударна снага Бјелаша у области око Подгорице.

Закључак сам извукао на основуу језичке карте Црне Горе, јер ако изузмемо мулимане који говоре "црногорски" у Бихору и око Бара, једини православни који говоре црногорски, а не српски су у Старој Црној Гори и Црмници. На карти се то веома прегледно види. Рачунам да неко мора да буде баш задрти монтенегрин да би на попису изјавио да говори црногорским. Мислим да тај дио популације више никад неће бити српски. За ове који говоре српски,али се изјашњавају као Црногорци још има наде,али ми се чини да је из пописа у попис таквих све мање.



Што се Бара тиче, мислим да је србовање једног дијела тамошње популације узроковано и вјерски мјешовитом средином. Гдје год има контакта православне, муслиманске и католичке популације српски идентитет ће бити јачи, из разлога што је монтенегрински сувише мекан и недефинисан у односу према другим вјерским групама и не пружа јако идентитетско упориште као српски. На ободима националног простора увијек су јачи идентитети који наглашавају разлику.

симо

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #416 послато: Јул 18, 2017, 08:48:36 пре подне »
Најинтересантније су ми ове монтенегринске оазе у Бањанима, Вилусима, Дробњаку. Они једва да су 100-ак година у Црној Гори,а већ су постали монтенегрини.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #417 послато: Јул 18, 2017, 08:53:24 пре подне »
Најинтересантније су ми ове монтенегринске оазе у Бањанима, Вилусима, Дробњаку. Они једва да су 100-ак година у Црној Гори,а већ су постали монтенегрини.

Пopeд њиx, мeни бoдe oчи Mojкoвaц...

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #418 послато: Јул 18, 2017, 01:29:09 поподне »
У шавничкој општини се црвене Шавник, Комарница, Годијељи и Горња Буковица, од дробњачких села, од ускочких Малинско и Струг, а и Крња Јела, која је горњоморачко село. Ево седим у Буковици испред куће и гледам низ село и тачно знам из којих кућа су се изјаснили да говоре црногорски.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #419 послато: Јул 18, 2017, 05:38:18 поподне »
Мештани Слатине сами уклонили споменик Пуниши Рачићу
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B0.480.html:676293-%D0%9C%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%9F%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%B8-%D0%A0%D0%B0%D1%87%D0%B8%D1%9B%D1%83

Ето, и то је решено.

Мада, можда је и боље овако; да је дошла механизација из Подгорице, уништили би га у парампарчад. Овако је то само неко однео кући, па ће га акобогда, једном вратити на место.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"