Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 227288 пута)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #360 послато: Јул 15, 2017, 04:47:58 поподне »
Како вјеровати некоме ко се одрекао сам себе и своје сопствене славе створене кроз муку. Црногорци се као такви у масама изјашњавају на пописима 1948, 1953, 1961, 1981, 1992 па чак и 2002. Нпр. 1981 је у Црној Гори само у општинама Х.Нови(16.5), Будва(10,4),Бар (3,9) Пљевља (5,3) Котор (8,3) Тиват (9,1) и Титоград(3,1) било више од 3% Срба. Испада да су само приморци остали Срби у то доба. Први се као Црногорац изјаснио друг Никола Влаховић 1938 међутим већ након 10 година преко 95 % његових земљака се изјашњава као он и практично напушта и одриче се Српства.
Како људи који се данас опет пишу као Срби и жале на своја права себи и осталима објашњавају ову појаву?
Мислим да је обичан црногорски сељак у доба комунизма изједначавао појмове Црногорац и Србин. Нико од њих се није одрицао свог поријекла.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #361 послато: Јул 15, 2017, 06:24:37 поподне »
Како вјеровати некоме ко се одрекао сам себе и своје сопствене славе створене кроз муку. Црногорци се као такви у масама изјашњавају на пописима 1948, 1953, 1961, 1981, 1992 па чак и 2002. Нпр. 1981 је у Црној Гори само у општинама Х.Нови(16.5), Будва(10,4),Бар (3,9) Пљевља (5,3) Котор (8,3) Тиват (9,1) и Титоград(3,1) било више од 3% Срба. Испада да су само приморци остали Срби у то доба. Први се као Црногорац изјаснио друг Никола Влаховић 1938 међутим већ након 10 година преко 95 % његових земљака се изјашњава као он и практично напушта и одриче се Српства.
Како људи који се данас опет пишу као Срби и жале на своја права себи и осталима објашњавају ову појаву?

Резултати пописа јесу били такви, али као што рече Брђанин, у то време су многи себе сматрали и Црногорцима (у регионалном смислу) и Србима (у етничком). Тако да ти резултати једноставно нису меродавни. Право мерило је попис становништва 2003. године, одржан у време када је најављен референдум, где се 32% становништва изјаснило да су Срби, а 63% да говоре српским. Тада се јасно видело који крајеви су остали српски, који су донекле монтенегризирани, а који у потпуности (рецимо Цетиње). Дакле, то је реално стање када је у питању идентитет Црногораца. Иако је број Срба на попису 2011. остао мање више исти, оно што је забрињавајуће је процентуални пад српског језика са 63% на 43% што је директна последица недостатка било подршке Србима у Црној Гори од стране власти у Србији.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #362 послато: Јул 15, 2017, 07:31:22 поподне »
Север Црне Горе који је био најсрпскији, у задње две деценије је изгубио око 50000 становника, што је за Црну Гору много. Општине Андријевица, Плужине, Шавник, Мојковац и Колашин су од Другог светског рата на овамо остале без половине становника. Становништво се или одселило на југ или у Србију или у иностранство. Они који су остали су махом они који су имали посао, а како нема индустрије, то су они који раде у државној служби - локална самоуправа, здравство, полиција, школство... Они по "дифолту" морају да буду уз власт и да се повинују политичким трендовима. Да не причам о томе како се у малим варошима, типа Шавника, зна ко је за кога гласао и да не сме да се врда да би се задржао посао.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #363 послато: Јул 15, 2017, 09:09:59 поподне »
Да се не заваравамо, људи у ЦГ су застрашени, што се види и из постављених ју-тјуб снимака.
То знам и из личног искуства, са сјевера ЦГ.
Не смеш тек тако "србовати", јер има жбира који то дојављују где треба, а треба ти посао, плата, јер треба од нечега издржавати породицу.
Можда звучи као продаја, а са друге стране, лако би било ћерати своје ако си сам, па твоја кожа и твоја одлука, али ако имаш дома жену, ђецу, - смеш ли дозволити да останеш без икаквих прихода?
Зато, не осуђујем те људе. Добро је да знају ко су и што су. У јавности, ипак, да не ишћерују то. Нису повољна времена.

Пишем ово, а то не личи на мене, јер ја први не радим тако у животу (па сам и награисао више пута, као и мој отац и моји стричеви)... Али, нисмо сви исти.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #364 послато: Јул 15, 2017, 09:52:20 поподне »
Људи јесу застрашени, али искрен да будем за те послове које дијели власт довољан је само глас њиховој партији. Сада, вјероватно и уцјењују простији народ прије цензуса али ова промјена у процентима је резултат глупости нашег народа. Ко год каже да је приморан да се јавно и на цензусу изјашњава као Црногорац је лажов. Али са друге стране, свако јавно "србовање" је непожељно. Све у свему ја за све кривим народ, колективно смо глупи и склони заблудама.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #365 послато: Јул 16, 2017, 04:04:03 поподне »
Мислим да се на тим првим послератним пописима аутоматски уписивало Црногорац за особе које се изјашњавају као Срби.
Исто је рађено Буњевцима, који су аутоматски уписивани као Хрвати.

Јел тако мислите или је тако било. А ако је тако било на првом посљератном шта ћемо са 1971,1981 и 1992?
бити Србин је светиња

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #366 послато: Јул 16, 2017, 04:05:55 поподне »
Мислим да је обичан црногорски сељак у доба комунизма изједначавао појмове Црногорац и Србин. Нико од њих се није одрицао свог поријекла.

И тај обичан црногорски сељак је становник подручја гдје су Срби дуго слободни што наглашавам прије свега јер су људи могли да се школују. Дакле он јест са села али није написмен, нарочито када су у питању ствари народног опредјељења и изјашњавања.
бити Србин је светиња

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #367 послато: Јул 16, 2017, 04:08:33 поподне »
Резултати пописа јесу били такви, али као што рече Брђанин, у то време су многи себе сматрали и Црногорцима (у регионалном смислу) и Србима (у етничком). Тако да ти резултати једноставно нису меродавни.

Ово није тачно, па они су се опредијелили да буду Црногорци у етничком смислу. Ви овдје пишете тако да ти људи испадају глупи и незналице и да је то разлог њиховог изјашњавања као црногораца у етничком смислу, а то уопште није случај,напротив.
бити Србин је светиња

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #368 послато: Јул 16, 2017, 04:10:57 поподне »
Мојковачки јунаци знају шта су били

 https://www.youtube.com/v/0nyjwG-w9KI

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #369 послато: Јул 16, 2017, 04:12:15 поподне »
Је ли, Роквићу, одакле си ти? Где си ти рођен, одакле су твоји родом и пореклом? Видим да бараташ неким етничким појмовима и смислом изјашњења народа из ЦГ, па да се питамо!?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #370 послато: Јул 16, 2017, 04:16:58 поподне »
Јел тако мислите или је тако било. А ако је тако било на првом посљератном шта ћемо са 1971,1981 и 1992?

Не знам шта бих ти рекао. Вероватно знаш исте историјске чињенице као и ја. Сад је на теби одлучити како их прочитати и растумачити.
А ево још једног доказа:

Цитат
Технологија је била врло једноставна у рубрици народност, ако си се исказао да си српске, они су то једноставно прекрижили и написали црногорске.

Школско свједочанства Наода Вуковића, из Меруље – Срез Шавнички, ученика 4. разреда основне школе у Новаковићима од 10. јула 1945. године, показује како су одмах послије Другог свјетског нове комунистичке власти по директиви преименовали дјецу – Србе у Црногорце.

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #371 послато: Јул 16, 2017, 07:46:02 поподне »
Ово није тачно, па они су се опредијелили да буду Црногорци у етничком смислу. Ви овдје пишете тако да ти људи испадају глупи и незналице и да је то разлог њиховог изјашњавања као црногораца у етничком смислу, а то уопште није случај,напротив.

Исувише површно гледаш на ствари. Постоји више разлога због којих је после 2. светског рата на пописима било далеко више Црногораца него Срба.

1. Изјашњавање у етничком смислу није постојало до 1948. године. До тада је постојало изјашњавање о језику, вероисповести и држављанству. Срби у Црној Гори су се тако за време самосталне Црне Горе изјашњавали као Црногорци у смислу припадности држави. Ако погледаш пописе становништва у Румунији из истог периода, такође ћеш видети да се појављују Црногорци поред Срба. Разлог није то што Црногорци сматрали да су засебан народ, већ држављанство. За време Југославије, држављанство више није било црногорско већ југословенско, па су сви били Југословени. Имајући све ово у виду, није било тешко навући људе да се поново изјашњавају као Црногорци након 2. светског рата у социјалистичкој Црној Гори, иако је значење било другачије.
2. Страх. Пописе становништва су на терену обављали партијски кадрови који су народу објашњавали како треба да се изјасни, тако да је сваки партизан, а да не говорим о члановима партије, морао да се изјасни како каже партија иначе му непослушност не би била заборављена. Они који нису били у партији су ризиковали да их потенцијално обележе као четнике јер су се изјаснили као Срби. Заборављаш да је то било време масовне одмазде.
3. Пропаганда. Народ је свуда подложан утицају власти и њихових медија, па ни Црна Гора ту није изузетак. Сигуран сам да би данас у Војводини имали најмање трећину етничких Војвођана да је Војводини својевремено дат статус републике уместо аутономије и да је уведена етничка категорија Војвођанин. Па највећи аутономаши данас су колонисти из Крајине који са Војводином никакве везе немају историјски, шта би тек било са правим Војвођанима да је ширена пропаганда у том правцу. Народ је једноставно свуда поводљив и под утицајем власти и медија. Да није, не би након свега што се догодило са Косовом и економијом Срби и даље у огромној већини гласали за странке које су за улазак у Европску Унију.
4. Фалсификовање резултата. Локалним председницима партијских одбора, односно класичним комуњарама које су све радиле из личног интереса, није ишло у прилог да се испостави да се велики број људи не изјашњава по жељи власти јер то би значило да немају утицај у народу. Због тога су и мењали резултате пописа, како што су мењали сведочанства. Ишли су толико далеко да су мењали чак и националну припадност погинулих на списковима жртава рата.

За попис 2003. сам рекао да је меродаван јер су у периоду након 2000. власти по први пут почеле да говоре народу да бити Црногорац и Србин није исто, и да су то два засебна народа. До тада су причали разне приче o два дела истог народа или да су Црногрци такође Срби, али да су ето посебни јер имају своју републику па зато треба да се изјашњавају другачије... Када је са тим вишедеценијским бајкама завршено и када се кренуло у последњу фазу - отцепљење и прекидање свих веза са Србијом и Србима, онда се видело који део народа је заиста променио етнички идентитет услед вишедеценијског испирања мозга и разних притисака.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #372 послато: Јул 16, 2017, 09:55:51 поподне »
Мојковачки јунаци знају шта су били

 https://www.youtube.com/v/0nyjwG-w9KI

Да, међутим њихова дјеца више се не изјашњавају као њихови очеви.
бити Србин је светиња

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #373 послато: Јул 16, 2017, 09:56:58 поподне »
Не знам шта бих ти рекао. Вероватно знаш исте историјске чињенице као и ја. Сад је на теби одлучити како их прочитати и растумачити.
А ево још једног доказа:



Хвала, ово је одличан документ.
бити Србин је светиња

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #374 послато: Јул 16, 2017, 10:06:36 поподне »
Да, међутим њихова дјеца више се не изјашњавају као њихови очеви.
чему генерализације и нетрпељивост?
Искрен да будем, досадила ми је више оваква прича. Због чега би требали увијек ми да дугујемо нешто цијелом српству. Ваљда смо дали довољно до сад.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #375 послато: Јул 16, 2017, 11:02:40 поподне »
Ово није тачно, па они су се опредијелили да буду Црногорци у етничком смислу. Ви овдје пишете тако да ти људи испадају глупи и незналице и да је то разлог њиховог изјашњавања као црногораца у етничком смислу, а то уопште није случај,напротив.
Заиста Роквићу твоји коментари имају призвук несимпатисања овог дела српског народа који је увек био а и данас је један од стубова свеколиког Српства. То што садашња држава и власт спроводи креирану политику у Вашингтону и Берлину, и забада нож у леђа Србији и српском народу уопште, не може давати за право ни теби нити било коме другом да негира осећај припадности српском национу који су наши претци вековима чували и Богами сачували, а то се у великом броју очувало и до данашњих генерација, само што то многи као ти као да не примећују и као да су једва дочекали разлог да могу да пребацују. Ваљда да би тиме доказали да су већи и бољи Срби, или шта већ? Не бих сад овде да дајем оцене о томе који су Срби бољи или се показали кроз историју као већи, али чињеница је да су Срби из области која данас носи име Црна Гора, а која у свом саставу садржи и многе територије наших брдских племена и Херцеговине, области које до Данила и Николе никада нису спадала у Црну Гору, дале свеколиком српству довољно да се ми данас као њихови потомци можемо осећати због тога поносни и поносно носити име Србиново. А они који данас то не признају, и којима су ближи Загреб и Тирана од Београда, због таквих се сигурно не може поништити славна историја наших предака који су знали ко су и шта су. Стицај историјских околности је направио да је српски народ својевремено створио две државе на овом крвавом разбојишту, од којих је једна она која је још позната и по називу ''Српска Спарта''!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #376 послато: Јул 17, 2017, 12:29:17 пре подне »
Ја сам Србин, знам све своје Чукун претке и још неколико генерација директних мушких по мајци и оцу, сви су Срби и православни и због тога и само због тога им се у породичној историји није десило да дуже од три генерације живе у истом мјесту. Упркос томе сво вријеме су били Срби. Отац ми је из Босанске Крајине а мати из Славоније, ја сам до 1995 живио у Лици ђе сам и рођен. Хвала на питању, звучиш као да се вријеђаш због нечега.

Не вређем се, него је мало догрдило да овде квалификације о народу у Црној Гори дају људи који везе са Црном Гором немају, а очито ни не знају баш много ни о народу ни о историјским околностима у Црној Гори.

Толико од мене. Што рече мој земљак Брђанин, више су досадиле овакве приче. Писали смо много пута на ову тему, па ко хоће да схвати, лепо, ко неће, нека му буде. Препоручујем боравак од једно годину дана у Црној Гори, по мало у сваки крај, живот и разговор с обичним светом, - тако се најбоље спознаје етнолошка слика неке земље и народа. Гледање статистика избора и пописа, старих докумената, итсл, то често зна да завара.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #377 послато: Јул 17, 2017, 02:01:48 пре подне »
Врло су  лоше регионалне кавалификације. Морамо схватати и прихватати историјске околности. Тако ја сада могу дискфалификовати читаве регије. Могу просто рећи да Личани нису прави Срби јер су за  бога милога били сплетом историјских околности, више у партизанима него у четницима. Прођите се тога. Горе сам окачио линк документарног филма о мојковачкој битци гдје честите старине казују шта су они у ствари били. Ми смо комплксна нација која се развијала у различитим политичким, привредним па чак и црквеним  системима. Чињене су многе неправде па су неки регионални антагонизми, ако не оправдани, сигурно разумљиви.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #378 послато: Јул 17, 2017, 08:34:22 пре подне »
Исувише површно гледаш на ствари. Постоји више разлога због којих је после 2. светског рата на пописима било далеко више Црногораца него Срба.

1. Изјашњавање у етничком смислу није постојало до 1948. године.
2. Страх.
3. Пропаганда.
4. Фалсификовање резултата.
Нисам баш сигуран да је ово под бр. 1 тачно. Међутим и да је све тачно, како то да након пада комунизма и општег националног буђења, на попису 1991-1992 у ЦГ и даље имамо огромну већину Црногораца а само 3% Срба.
бити Србин је светиња

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #379 послато: Јул 17, 2017, 08:37:56 пре подне »
чему генерализације и нетрпељивост?
Искрен да будем, досадила ми је више оваква прича. Због чега би требали увијек ми да дугујемо нешто цијелом српству. Ваљда смо дали довољно до сад.

Јел ја нешто лажем? Нисте ви никоме дужни, поготово Српству. Зар сам ја оспорио црну гору, њену славу, муку и слободарство кроз историју (то уопште није могуће чак и да се хоће). Пишем о етничком изјашњавању народа који је до прије 70 година био Српски, а данас није.
бити Србин је светиња