Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 227154 пута)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #340 послато: Април 16, 2017, 12:27:32 пре подне »
Брђанине , је ли мој гријех, што сам пренио писање    баш аутора Васојевића?

Не смета мени Видоје никакво писање. Не може наше име укаљат чињеница да смо преживљавали како смо знали и умјели. некад на рачун Турака и Албанаца, а некад на рачун наших сународника.
Ја само примјећујем твоју очигледно неслагање са сваком позитивном констатацијом у вези Васојевића. Као да су теби лично они крали овце и отуђивали имања.
« Последња измена: Април 16, 2017, 09:17:02 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #341 послато: Април 16, 2017, 07:34:18 поподне »
  Није ријеч о " али овде се очигледно ради о супротној појави".  Ни ја  "не знам чему негирање  општепознатих чињеницама".
 Без намјере да умањујем  улогу племена Васојевића  у другој половини 19.вијека, ево  шта су  написали неки племенски Васојевићи.  Будимир Р. Драговић: "Када је  Лакић Новов Кастратовић одрастао, Ђул-бег Реџепагић, узе га за тевабију, а потом за пашајлију, па се са њим побратими. И није погријешио. Утицај куће Бабовића, а посебно кнеза  Радоја, био је да његовог унука, Лакића Новова  Кастратовића, Васојевићи изаберу за војводу, а Ђул-бег испослова те му титулу војводе "потврди" скадарски паша (везир) Махмуд Бушатлија. Од тада се овај огранак  Кастратровића прозва Војводићи". ( Будимир Р. Драговић, Васојевићи у историји Црне Горе, Никшић, 2001. стр.155). Историчар по образовању.
"Неки обор -кнезови, као и турске тевабије: Вељо Новичић, Лакић Кастратовић, турски барјактар (Ђелеш) у борби на Крусима 1796.г. (Милош остојић, Оснивање и развитак андријевичке школе 1863- 1973, Андријевица, 1973, стр. 23) Војвода Лакић Кастратовић  Старији за Ђул-бега је прикупљао дажбине, пружао војне услуге Турцима.
 " Не само у политичком него и у економском погледу Васојевићи у долини Лима потпадали су под власт Плава и Гусиња, а преко ових под власт пећких паша и скадарског везира све до 1855.г." (Др Радослав Јагош Вешовић, Племе Васојевићи, репринт издање 1935.г, Изд. кућа "АБ" Београд, стр. 110.) Има још озбиљних  аутора... 
Не рачунам оне што пишу бајке, и шире по друштвеним мрежама.
 Намјерно не наводим писање академика др Миомира Дашића и других , који нијесу Васојевићи.

 Ево и виђења друге стране.  "... Карактеристично је да и поред отпора, који је давало становништво, плавогусињски бегови су могли да  мобилишу око 200 Васојевића и употријебе тамо гдје је било потребно. Такав се случај догодио 1829.године."(Раиф Хајдарпашић, Прошлост као будућност, Сарајево, 1990.г.стр. 39.). И Р. Хајдарпашић је историчар по образовању.
 
     Некад се питам, шта ми све ово треба, и зашто губим вријеме.  Због оних који цијене истину  на овом  Форуму и  у нашем  Друштву написах ово, а могло би  још.

Ниједан од наведених цитата нема везе са мојим одговором на нетачну тврдњу да Васојевићи нису заслужни за ослобађење Полимља од Албанаца. Ја сам тај који овде губи време на расправу са неким ко није у стању да понуди било какве аргументе за своје неутемљене тврдње.

Не смета мени Видоје никакво писање. Не може наше име укаљат чињеница да смо преживљавали како смо знали и умјели. некад на рачун Турака и Албанаца, а некад на рачун наших сународника.
Ја само примјећујем твоју очигледно неслагање са сваком позитивном констатацијом у вези Васојевића. Као да су теби лично они крали овце и отуђивали имања.

Није потребно бити Васојевић да би се то приметило. До сада сам се уздржавао, рачунам старији је човек у питању, али ово је превршило сваку меру.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #342 послато: Април 16, 2017, 08:12:45 поподне »
Ниједан од наведених цитата нема везе са мојим одговором на нетачну тврдњу да Васојевићи нису заслужни за ослобађење Полимља од Албанаца. Ја сам тај који овде губи време на расправу са неким ко није у стању да понуди било какве аргументе за своје неутемљене тврдње.

Није потребно бити Васојевић да би се то приметило. До сада сам се уздржавао, рачунам старији је човек у питању, али ово је превршило сваку меру.
[/quot
Моја маленкост никада није доводила у питање улогу Васојевића и других  становника ослобађању од турске власти од друге половине  19. вијека и значаја војводе Миљана Вукова  у прикључењу Горњег Полимља тј. цијеле области  Васојевића Црној Гори.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #343 послато: Април 16, 2017, 09:28:20 поподне »
 Не знам  да ли је неко коментарисао  публикацију Ђорђа Арменића и Жељка Мусовића:  Genetika,istorija i bajke hamdocamo.wordpress.com

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #344 послато: Април 16, 2017, 09:49:05 поподне »
У Божићнон устанку учествовало је и поприлично Дробњака.

Не бих се сложио са тобом Небо. Дробњак је био малтене најмирнији крај за вријеме Божићне побуне, никавог упоришта зеленаши нијесу имали у том крају, ако изузмемо инцидент са капетаном Кршикапом. Бјелашка струја је апсолутно доминирала, чак је маса бјелашких чета из Дробњака учествовала у деблокади Никшића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #345 послато: Април 16, 2017, 10:16:46 поподне »
Не бих се сложио са тобом Небо. Дробњак је био малтене најмирнији крај за вријеме Божићне побуне, никавог упоришта зеленаши нијесу имали у том крају, ако изузмемо инцидент са капетаном Кршикапом. Бјелашка струја је апсолутно доминирала, чак је маса бјелашких чета из Дробњака учествовала у деблокади Никшића.

Да, у праву си, сад проверих. Није било зеленашких комита у Божићном устанку у Дробњаку, већ у Ускоцима. Али, није то много далеко.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #346 послато: Април 19, 2017, 02:03:10 поподне »
Овако размишља и збори гуслар Боро Букилић, мој племеник и потомак кнеза Богдана Војинића: ''Одрастао сам у предјелима где су на вечерњим седељкама домаћини мудро полемисали о историји која ме је надахњивала и уливала ми веру у Српство. Отуда и гусле, инструмент који је у мом завичају више од инструмента, више од музике, више од пјевања! Гусле су тамо светиња, гусле су светковина ....... Бог драги ме је као дијете наградио дајући ми у руке ову светињу коју и данас са поносом носим урезану дубоко у своје биће!''

Ван мреже autarijat

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #347 послато: Април 20, 2017, 12:43:25 поподне »
јесте да се у генетику мање разумијем али ми је историја доста ближа и дешавања око Божићне побуне су ми доста јаснија.Побуна а не устанак је био погуран прије свега од стране Италијана који су жељели да у ЦГ оставе себи подобну власт и да са Албанијом направе један појас свога утицаја и ширња на Балкану.Пламенац и достина главара блиских краљу су искоришћени за ову намјену.Огромна већина народа је била окренута заједници али сам чин присаједињења ми није превише јасан и сигурно није најпаметније рјешење.побуне оних који губе привилегије би свакако било па како год да се тај процес одвијао, али сматрам да Александар није поштено и искрено поступио према Врној Гори и њеном народу.ЦГ је била Пиејмонт на словенском југу и нјено уклјучиванје је требало да буде са више пажње и разумијевања.понашање дијела углавном србијанских војника по гушењу понуде и злочини које су чинили око ЦТ, НК и ровцима не служе на част ни Бјелашима ни Југословенском корпусу и мислим да би данашнја Србија требала да изразити извињење Црногорцима за та дешавања.ЦГ није могла остати изван уједињења и то је смијешна идеја данашњих Дукљана.Она је била Пијемонт и требала је само да добије адекватно мјесто у новој држави. да није било крвавог Мојковца не би било ни свијетлог Кјамакчалана!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #348 послато: Април 25, 2017, 08:43:50 пре подне »
Стари добри отац Јован Пламенац:

http://vidovdan.org/2017/04/25/protojerej-jovan-plamenac-budite-se-crnogorci/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #349 послато: Јул 03, 2017, 12:16:25 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #350 послато: Јул 14, 2017, 05:22:19 поподне »
У среду је откривен споменик Пуниши Рачићу у Слатини код Андријевице:
https://www.in4s.net/otkriven-spomenik-punisi-racicu-u-slatini/

Међутим, власт је већ најавила рушење споменика:
http://www.politika.rs/scc/clanak/384887/Vlada-Crne-Gore-najavila-uklanjanje-spomenika-Punisi-Racicu
Није им пуно требало.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #351 послато: Јул 14, 2017, 05:58:12 поподне »
У среду је откривен споменик Пуниши Рачићу у Слатини код Андријевице:
https://www.in4s.net/otkriven-spomenik-punisi-racicu-u-slatini/

Међутим, власт је већ најавила рушење споменика:
http://www.politika.rs/scc/clanak/384887/Vlada-Crne-Gore-najavila-uklanjanje-spomenika-Punisi-Racicu
Није им пуно требало.

А зар је ико поверовао да ће издајничка власт допустити овако нешто?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #352 послато: Јул 14, 2017, 06:47:41 поподне »
А зар је ико поверовао да ће издајничка власт допустити овако нешто?

Чисто сумњам. Само, споменик је подигнут на приватној земљи, тако да рушење сигурно неће проћи глатко. Видећемо како ће реаговати мештани.
« Последња измена: Јул 14, 2017, 10:56:40 поподне Amicus »

симо

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #353 послато: Јул 14, 2017, 08:16:09 поподне »
Репортажа монтенегринских новинара родбини Бориса Тадића, Радована Караџића и Слободана Милошевића у Смријечну, Петњици и Лијевој Ријеци.

Посебно интересантан дио са Тадићевом родбином на 1:40 гдје се види сва (не)слобода народа у данашњој Црној Гори што се тиче исказивања српске националне припадности.

<a href="https://www.youtube.com/v/2h-CxPLaSZY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2h-CxPLaSZY</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #354 послато: Јул 14, 2017, 08:23:19 поподне »
У среду је откривен споменик Пуниши Рачићу у Слатини код Андријевице:
https://www.in4s.net/otkriven-spomenik-punisi-racicu-u-slatini/

Међутим, власт је већ најавила рушење споменика:
http://www.politika.rs/scc/clanak/384887/Vlada-Crne-Gore-najavila-uklanjanje-spomenika-Punisi-Racicu
Није им пуно требало.

Наравно. Да је њихово братство подигло споменик Дрљевићу или Штедимлији, то им не би сметало, ма и да се бунио неко из Србије, па ни они из ЦГ који се осећају Србима.
Али: „Надлежни државни органи ће предузети све неопходне, законом утврђене активности за уклањање поменутог спомен обележја, којим се вређају не само најдубља осећања хрватског народа и државе, већ се настоје продубити политичке поделе у Црној Гори”.
Мислим да је ово болдирано пресудно. Актуелна ЦГ власт и Хрвати су сада пајтоси у НАТО, па пазе једни друге као најрођенији. Милови ће, ако треба, ратовати против Срба на КиМ (тако рече онај министар), али - немој да им ико дирне Хрвате, то су им сад браћа рођена...
Ужас и срамота, због које им се прађедовске кости премећу по гробовима.
Надам се да Рачићи неће дозволити да им други уређује по њиховом дворишту.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #355 послато: Јул 14, 2017, 08:31:18 поподне »
Репортажа монтенегринских новинара родбини Бориса Тадића, Радована Караџића и Слободана Милошевића у Смријечну, Петњици и Лијевој Ријеци.

Посебно интересантан дио са Тадићевом родбином на 1:40 гдје се види сва (не)слобода народа у данашњој Црној Гори што се тиче исказивања српске националне припадности.

<a href="https://www.youtube.com/v/2h-CxPLaSZY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2h-CxPLaSZY</a>

Лепо рече старина на 2:38, "Нијесмо, но пореклом Срби". :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #356 послато: Јул 14, 2017, 08:55:39 поподне »
Да није камере стари би то још конкретније појаснио. Из ове репортаже се најбоље види колики је притисак у данашњој Црној Гори кад и онај део народа који се одувек и искључиво изјашњавао као део Српског народа, а ту сигурно спада и Пива, данас даје обазриве изјаве и увија то кроз израз "пореклом".

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #357 послато: Јул 14, 2017, 09:34:34 поподне »
Да није камере стари би то још конкретније појаснио. Из ове репортаже се најбоље види колики је притисак у данашњој Црној Гори кад и онај део народа који се одувек и искључиво изјашњавао као део Српског народа, а ту сигурно спада и Пива, данас даје обазриве изјаве и увија то кроз израз "пореклом".

Гледао сам прилог о граничном спорењу око Суторине (сећају се сви тога; пре пар година је била прича у Сарајеву да Суторина као припада Босни), и ту су интервјуисали грађане Суторине и питали их шта они мисле о томе.
У једном тренутну, они рекоше "Можемо у БИХ, али ако ћемо бити део Републике Српске!"
Новинарка се ухвати за то и поче да их запиткује што баш део РС-а. Мештанима постаде баш непријатно у том тренутку. Види се да је практично забрањено рећи да си Србин. Те, један од присутних рече: "Зато што... Зато што се зна ко смо и шта смо." Ваљда је и то било превише.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #358 послато: Јул 15, 2017, 02:05:56 поподне »
Како вјеровати некоме ко се одрекао сам себе и своје сопствене славе створене кроз муку. Црногорци се као такви у масама изјашњавају на пописима 1948, 1953, 1961, 1981, 1992 па чак и 2002. Нпр. 1981 је у Црној Гори само у општинама Х.Нови(16.5), Будва(10,4),Бар (3,9) Пљевља (5,3) Котор (8,3) Тиват (9,1) и Титоград(3,1) било више од 3% Срба. Испада да су само приморци остали Срби у то доба. Први се као Црногорац изјаснио друг Никола Влаховић 1938 међутим већ након 10 година преко 95 % његових земљака се изјашњава као он и практично напушта и одриче се Српства.
Како људи који се данас опет пишу као Срби и жале на своја права себи и осталима објашњавају ову појаву?
бити Србин је светиња

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #359 послато: Јул 15, 2017, 02:24:01 поподне »
Како вјеровати некоме ко се одрекао сам себе и своје сопствене славе створене кроз муку. Црногорци се као такви у масама изјашњавају на пописима 1948, 1953, 1961, 1981, 1992 па чак и 2002. Нпр. 1981 је у Црној Гори само у општинама Х.Нови(16.5), Будва(10,4),Бар (3,9) Пљевља (5,3) Котор (8,3) Тиват (9,1) и Титоград(3,1) било више од 3% Срба. Испада да су само приморци остали Срби у то доба. Први се као Црногорац изјаснио друг Никола Влаховић 1938 међутим већ након 10 година преко 95 % његових земљака се изјашњава као он и практично напушта и одриче се Српства.
Како људи који се данас опет пишу као Срби и жале на своја права себи и осталима објашњавају ову појаву?

Мислим да се на тим првим послератним пописима аутоматски уписивало Црногорац за особе које се изјашњавају као Срби.
Исто је рађено Буњевцима, који су аутоматски уписивани као Хрвати.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"