Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224147 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #260 послато: Фебруар 20, 2017, 10:49:36 поподне »
Непоправљиви титоиста… За њега су „Ђилас и Тито – Ком и Ловћен“. Не „Ком и Ловћен“, него – страва и ужас… Мучнина да припадне сваког нормалног човека.

Шта рећи о оваквом човеку а не бити непристојан, јер је мртав човек у питању…?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #261 послато: Фебруар 20, 2017, 11:12:14 поподне »
Непоправљиви титоиста… За њега су „Ђилас и Тито – Ком и Ловћен“. Не „Ком и Ловћен“, него – страва и ужас… Мучнина да припадне сваког нормалног човека.

Шта рећи о оваквом човеку а не бити непристојан, јер је мртав човек у питању…?
Типичан пример лошег карактера у Црногорца, или динарца, што је својевремено и Цвијић знао да препозна и да дефиницију, веома прецизну и исправну. Сушта супротност у погледу карактера и чојства, а мислим и јунаштва, је рецимо Владо Дапчевић, човек који је такође био на страни оних за које ја никако и никада нисам био, али човек који свакако заслужује поштовање. Колико сам до сада имао прилике да се уверим код нас нема средине, или је вредно поноса или је ништавило, а овај Капичић је показао кроз много примера да је био ништавило. Нека му је покој души иако у њу није веровао, можда није лепо о покојнику тако већ како наш народ каже "о покојнику све најбоље", али ипак стојим иза сваке своје речи.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #262 послато: Фебруар 20, 2017, 11:20:05 поподне »
Типичан пример лошег карактера у Црногорца, или динарца, што је својевремено и Цвијић знао да препозна и да дефиницију, веома прецизну и исправну. Сушта супротност у погледу карактера и чојства, а мислим и јунаштва, је рецимо Владо Дапчевић, човек који је такође био на страни оних за које ја никако и никада нисам био, али човек који свакако заслужује поштовање. Колико сам до сада имао прилике да се уверим код нас нема средине, или је вредно поноса или је ништавило, а овај Капичић је показао кроз много примера да је био ништавило. Нека му је покој души иако у њу није веровао, можда није лепо о покојнику тако већ како наш народ каже "о покојнику све најбоље", али ипак стојим иза сваке своје речи.

Лепо си рекао!

Ако ништа, у овом говору Капичић се више пута осврнуо на ову лошу карактерну црту.

Помену Владу Дапчевића, а ја баш после Јова одгледах сат и нешто разговора с њим из неке рецимо 1991. И са твојом оценом њега се слажем. Непоправљиви стаљиниста, али ипак далеко јачи карактер и човек рекло би се, али да не идем ван теме.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #263 послато: Фебруар 21, 2017, 08:44:50 пре подне »
Кад помену тему, ко није гледао (а препоручујем свима), у првом делу разговора с Капичићем се провлачи и србство Црногораца. Наравно, Капичић га одриче. Згражава се над својим Цетињанима који се изјашњавају као Срби. С друге стране, све најлепше говори о Србима из Србије (на ужас водитеља  :D ), чак им изражава своје поштовање јер су истрајни у србству, за разлику од Црногораца, код којих има и овога и онога.
Уопште, кроз разговор износи доста лоших карактерних особина Црногораца.
Што би рекао народ: човек по себи суди...
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #264 послато: Фебруар 21, 2017, 08:48:47 пре подне »
Ово Капичићево црногорство мени више изгледа као црногорство по партијског директиви тј. по принципу: партија је одредила да постоји црногорска нација и ја се тога држим. Такво црногорство је далеко бенигнији облик од мутираног облика који се пројављује код водитеља Шуковића.

Код Капичића се, сем пизме на београдску чаршију, не осјећа антисрпство као темељ властитог црногорског идентитета. Насупрот њему, водитељу је управо антисрпство темељ сваког црногорства. Овако постављено црногорство прије или касније завршиће у усташтву, јер не треба заборавити да је и сам усташки врх био српског етничког поријекла, па је то већ виђен ток развоја свијести који завршава у злочину.

Што се тиче сукоба Капичића са београдском чаршијом, мање је то сукоб српства са црногорством, а више сукоб реакционарне Србије са комунистичком Црном Гором. И вјерујем да је Капичић у праву кад каже да њега у Србији нападају због оданости Црној Гори. Међутим то је само дјелимично тачно. Капичић из визуре београдске чаршије је прототип комунисте, дошљака из динарских крајева, који је проводио послијератни терор над реакцијом. Много је лакше за такав прототип узети Капичића него Крцуна или Ранковића, који су домаћи људи, а ништа мање криви од Капичића.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #265 послато: Фебруар 21, 2017, 09:16:29 пре подне »
Капичић из визуре београдске чаршије је прототип комунисте, дошљака из динарских крајева, који је проводио послијератни терор над реакцијом. Много је лакше за такав прототип узети Капичића него Крцуна или Ранковића, који су домаћи људи, а ништа мање криви од Капичића.

Овде је поента. Капичић је управо отелотворење тог ослободиоца који не само да је проводио терор над стварним реакционарима, већ и на многим недужним људима. Шта иначе обичан народ ("београдска чаршија") може мислити о човеку који је био начелник УДБ-е а и који је био један од главних људи за логор Голи Оток?

Након што је пропала држава и идеја комунизма у Југославији, свако даље присуство Капичићево у Београду је "прст у око" сваком нормалном човеку. Није ни чудо што је претучен, чудо је да није претучен много раније...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #266 послато: Фебруар 21, 2017, 09:27:53 пре подне »
Након што је пропала држава и идеја комунизма у Југославији, свако даље присуство Капичићево у Београду је "прст у око" сваком нормалном човеку. Није ни чудо што је претучен, чудо је да није претучен много раније...

Вероватно зато што нису смели. Чекали су да напуни 250 година, па да га јуначки нападну с леђа.

Мислим да су овакве дискусије непотребне, зато што сви знамо да је случајно комунизам опстао, тако би тукли четнике по граду. Нема ту неке мудрости.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #267 послато: Фебруар 21, 2017, 09:33:11 пре подне »
Ово Капичићево црногорство мени више изгледа као црногорство по партијског директиви тј. по принципу: партија је одредила да постоји црногорска нација и ја се тога држим. Такво црногорство је далеко бенигнији облик од мутираног облика који се пројављује код водитеља Шуковића.

Код Капичића се, сем пизме на београдску чаршију, не осјећа антисрпство као темељ властитог црногорског идентитета. Насупрот њему, водитељу је управо антисрпство темељ сваког црногорства. Овако постављено црногорство прије или касније завршиће у усташтву, јер не треба заборавити да је и сам усташки врх био српског етничког поријекла, па је то већ виђен ток развоја свијести који завршава у злочину.

Што се тиче сукоба Капичића са београдском чаршијом, мање је то сукоб српства са црногорством, а више сукоб реакционарне Србије са комунистичком Црном Гором. И вјерујем да је Капичић у праву кад каже да њега у Србији нападају због оданости Црној Гори. Међутим то је само дјелимично тачно. Капичић из визуре београдске чаршије је прототип комунисте, дошљака из динарских крајева, који је проводио послијератни терор над реакцијом. Много је лакше за такав прототип узети Капичића него Крцуна или Ранковића, који су домаћи људи, а ништа мање криви од Капичића.

Све си лепо и са мером рекао. Само морам приметити да је Јовово црногорство по службеној "коминтерновској" линији ипак главни узрочник овог каснијег мутираног Шуковићевог, које идентитет проналази и у антагонизму према Србима. Иначе лепо је Јово рекао и похвалио, нико у Ужицу неће рећи да није Србин и то поносно. А ми овде знамо одакле су ти Срби Ужичани дошли у највећој мери  :) Читали смо "Ужичку Црну Гору". 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #268 послато: Фебруар 21, 2017, 09:45:40 пре подне »
Вероватно зато што нису смели. Чекали су да напуни 250 година, па да га јуначки нападну с леђа.

Мислим да су овакве дискусије непотребне, зато што сви знамо да је случајно комунизам опстао, тако би тукли четнике по граду. Нема ту неке мудрости.

Наравно да нису смели док је био комунистички режим. Чуди ме што га нико није пребио после, у периоду 1990-2011. Хтедох рећи, чим је Милошевић преузео власт у Србији, Капичић је требало да се врати на Цетиње, међу своје, а не да изазива по Београду.

Четнике су тукли и убијали одмах после рата. После је дошло време да се део батина врати. Тако то иде. Батина има два краја.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #269 послато: Фебруар 21, 2017, 09:54:59 пре подне »
Јово Капичић, звани Јово Капа, рођен у Гаети- Италија, син свештеника српске православне цркве, који уступи своју ђевојку Даворјанку Пауновић Ј.Б Титу, и те како је дужан и за страдалнике - мученике Голог Отока и других концентрационих логора авнојевске Југославије.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #270 послато: Фебруар 21, 2017, 10:24:28 пре подне »
Капа и Капичић су две верзије презимена истог рода из Угна на Цетињу. Огранак су старијег братства Шоровића. Капа / Капичића истог порекла има и у Црмници и Боки. Староседеоци су у том крају. У 15. веку се помињу као Капица или Капичић. Сродни су им Беладе.

Било би занимљиво видети које је хаплогрупе био генерал Јово.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #271 послато: Фебруар 21, 2017, 12:33:13 поподне »
Капа и Капичић су две верзије презимена истог рода из Угна на Цетињу. Огранак су старијег братства Шоровића. Капа / Капичића истог порекла има и у Црмници и Боки. Староседеоци су у том крају. У 15. веку се помињу као Капица или Капичић. Сродни су им Беладе.

Било би занимљиво видети које је хаплогрупе био генерал Јово.

У листи подударања на ФТДНА имам извесног Капиџића (4/37), по имену би се рекло да је муслиманске вероисповести. Презиме изгледа сродно са Капичић. Дакле, Капичићи би могли бити I2-PH908.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #272 послато: Фебруар 21, 2017, 03:13:26 поподне »
У листи подударања на ФТДНА имам извесног Капиџића (4/37), по имену би се рекло да је муслиманске вероисповести. Презиме изгледа сродно са Капичић. Дакле, Капичићи би могли бити I2-PH908.

Не верујем да ова два презимена имају исту етимологију, осим ако није погрешно уписано "џ" уместо "ч".

Капиџић је настало од посла / задужења - капиџија, што је турцизам, а Капичићи носе то презиме из претурског времена, када су записани као Капица, Капичић. Вероватно је то Капица био неки породични или надимак неког појединца.

А што се хаплогрупе тиче, ако бих типовао на неку за Капичиће, то би била управо I2-PH908.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #273 послато: Фебруар 21, 2017, 03:40:51 поподне »
Не верујем да ова два презимена имају исту етимологију, осим ако није погрешно уписано "џ" уместо "ч".

Капиџић је настало од посла / задужења - капиџија, што је турцизам, а Капичићи носе то презиме из претурског времена, када су записани као Капица, Капичић. Вероватно је то Капица био неки породични или надимак неког појединца.

А што се хаплогрупе тиче, ако бих типовао на неку за Капичиће, то би била управо I2-PH908.

Да, видех накнадно да капиџија има засебно значење у турском, тако да вероватно нема сродности.
Без обзира, типујем I2-PH908. :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #274 послато: Фебруар 21, 2017, 05:23:54 поподне »
Да је Јово заслужио батине да их добије много раније, заслужио је, али боље икад него никад. Није ни његово чињење било јуначко док је био "Бог и батина" па није ни замерити некоме ко је то учинио макар и са леђа, ко зна какве је страхове и трауме преживео по казаматима комунистичког режима тај који је дошао по "намир дуга". О Јововом "чојству и јунаштву" знају многи његови саборци. Пријатељ мога оца, и наш дугогодишњи кућни пријатељ, био је између осталог најближи саборац са Видојем Жарковићем, Јовом Поповићем и многим другим црногорским комунистима који су после рата ведрили и облачили. Није била тајна да Јово није био никакав јунак већ велика улизица и тврдица. Постоји прича о томе када га је Аркан позивао у своју коцкарницу и из поштовања као очевом саборцу и пријатељу давао бесплатне жетоне да се мало игра, а овај их сакривао по џеповима и приликом проласка уновчавао на благајни. И Владо Дапчевић је у својој књизи описао детаљ када су се на почетку рата враћали из Београда на Цетиње и сви скупили заједнички новац за храну док буду путовали, што је било довољно за једва оскудну исхрану, а једино Јово је сакрио свој новац који му је претходно отац био послао и ћутао да га има. Да брука буде већа његов отац не знајући да је Јово крио да има новац хвалио се около како му је син уштедео паре које му је послао и вратио их кући.
Један други идеолог и ствараоц црногорске нације и саборац Јовов, Милован Ђилас-Ђидо, доживео је да га у позним годинама људи пљују на улици. Лично сам био присутан када су неки "локалци" испред кафића у Палмотићевој улици, где је Ђидо иначе и живео, плаћали клинцима из краја сладолед да трче за њим, добацују увреде, гађају га и пљују. Можда ни то није примерено гледано из угла некога ко полаже на "чојство", али сматрам да је итекако заслужено. Већа казна за многе ствари за које је крив, и због чега смо као народ испаштали а и данас испаштамо,, није му од тога требала.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #275 послато: Фебруар 21, 2017, 06:38:21 поподне »
Колико сам до сада имао прилике да се уверим код нас нема средине, или је вредно поноса или је ништавило, а овај Капичић је показао кроз много примера да је био ништавило. Нека му је покој души иако у њу није веровао, можда није лепо о покојнику тако већ како наш народ каже "о покојнику све најбоље", али ипак стојим иза сваке своје речи.
Ово је исправна примедба, код Црногораца се тешко налазе осредњи људи. Подсетило ме је на причу коју је забележио Марко Миљанов о Кучима и Пиперима. Питао неки стари Куч жену из Пипера удату у Кучима да му искрено каже где су бољи људи. А она му каже да су Кучи и бољи и гори од Пипера јер у Кучима има и већих јунака и већих зликоваца него у Пиперима.

Та прича "о покојнику све најбоље" ми је одувек ишла на живце. Том логиком ни о Хитлеру не треба ништа ружно рећи, јер је ето, човек умро. Једне године се на дединој слави повео разговор о Павелићу, и једна гошћа (иначе, врло религиозна) је на крају изјавила "Бог да му душу прости". Таман сам хтео нешто да јој кажем, али деда ме је предухитрио са "Дабогда се у гробу преврнуо."  :D

Да је Јово заслужио батине да их добије много раније, заслужио је, али боље икад него никад.
Нема никакве дилеме око тога. Само, данас се људи много лакше мире са неправдом него пре. Колико је српских цивила рецимо Насер Орић побио у Подрињу, и нико од родбине није нашао за сходно да нешто уради поводом тога. Да је то урадио пре двеста година, крио би се у шуми или не би излазио из куће јер би знао одлично шта га чека, а не би се слободно шетао улицом. Ако се то упореди са оним причама из Црне Горе где старац плаче за убијеним сином јер не може да га освети због старости, јасно је колико се променило поимање личне одговорности да се нешто предузме.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #276 послато: Фебруар 21, 2017, 07:01:39 поподне »
Наравно да нису смели док је био комунистички режим. Чуди ме што га нико није пребио после, у периоду 1990-2011. Хтедох рећи, чим је Милошевић преузео власт у Србији, Капичић је требало да се врати на Цетиње, међу своје, а не да изазива по Београду.

Четнике су тукли и убијали одмах после рата. После је дошло време да се део батина врати. Тако то иде. Батина има два краја.

Страшно йе и само сѣтити се да до скоро живѣсмо са таквом звѣрйу у истой држави или у истом граду, слободно шетайућой се по улицах послѣ свих злочинъ њоме почињених. И послѣ кажу да йе Српия правна држава. Пи.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #277 послато: Фебруар 21, 2017, 07:22:30 поподне »
Ово је исправна примедба, код Црногораца се тешко налазе осредњи људи. Подсетило ме је на причу коју је забележио Марко Миљанов о Кучима и Пиперима. Питао неки стари Куч жену из Пипера удату у Кучима да му искрено каже где су бољи људи. А она му каже да су Кучи и бољи и гори од Пипера јер у Кучима има и већих јунака и већих зликоваца него у Пиперима.

Та прича "о покојнику све најбоље" ми је одувек ишла на живце. Том логиком ни о Хитлеру не треба ништа ружно рећи, јер је ето, човек умро. Једне године се на дединој слави повео разговор о Павелићу, и једна гошћа (иначе, врло религиозна) је на крају изјавила "Бог да му душу прости". Таман сам хтео нешто да јој кажем, али деда ме је предухитрио са "Дабогда се у гробу преврнуо."  :D
Нема никакве дилеме око тога. Само, данас се људи много лакше мире са неправдом него пре. Колико је српских цивила рецимо Насер Орић побио у Подрињу, и нико од родбине није нашао за сходно да нешто уради поводом тога. Да је то урадио пре двеста година, крио би се у шуми или не би излазио из куће јер би знао одлично шта га чека, а не би се слободно шетао улицом. Ако се то упореди са оним причама из Црне Горе где старац плаче за убијеним сином јер не може да га освети због старости, јасно је колико се променило поимање личне одговорности да се нешто предузме.
Нису ми јасни људи који знају ко им је убио или отео неког најближег члана породице и ништа конкретно не предузимају иако виде да од правде, нарочито међународне, нема ништа. Не постоји правна казна савременог судског поступка која би могла да задовољи моје поимање правде у случају губитка детета, брата, сестре или родитеља. У том смислу отац трагично настрадале Бранке Ђукић може бити светли пример многима који живе са болом и ишчекивањем да ће нека судска правда казнити крвнике.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #278 послато: Фебруар 21, 2017, 07:29:39 поподне »
Та прича "о покојнику све најбоље" ми је одувек ишла на живце. Том логиком ни о Хитлеру не треба ништа ружно рећи, јер је ето, човек умро. Једне године се на дединој слави повео разговор о Павелићу, и једна гошћа (иначе, врло религиозна) је на крају изјавила "Бог да му душу прости". Таман сам хтео нешто да јој кажем, али деда ме је предухитрио са "Дабогда се у гробу преврнуо."  :D

Зна се за кога се треба молити. Диоклецијан, Хитлер, Павелић, ...., не треба их ни помињати, а камо ли изговарати такве речи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #279 послато: Фебруар 21, 2017, 07:30:50 поподне »
Памтим речи мог оца: Црногорци су или много добри, или много лоши људи, нема средине.
"Наша мука ваља за причешћа"