Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224008 пута)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #20 послато: Децембар 10, 2015, 07:00:40 поподне »
Или ови из Гусиња, Плава, Рожаја и Мркојевића који се изјашњавају као Бошњаци. Они са Босном везе имају таман колико и Срби са Португалом.

Али то су вјештачки идентитети засновани на негацији неког другог идентитета.

Ја сад нешто размишљам како здраворазумски човјек то уопште може прихватити. Једноставно неко дође и политичком одлуком ти додејели идентитет, историју, национално осјећање. Како уопште човјек може да живи са том лажи и још да истрајава на томе.

За већину тог народа по Тутину, Рожају, Гусињу, Плаву тачно  се зна из ког су братства племена, било малисорског, било српског и кад су прешли на ислам ( велика већина тек у другој половини 18. вијека) и онда им неко једноставно прода неки бошњачки идентитет као њихов. Није то нека давна историја па да се не зна, то је тек неколико кољена уназад.
Ја сам имао прилике на попису који сам радио да разговарам на ту тему са једним Горанцем који сирома није знао шта да упишем у рубрику национална припадност. Неко му је рекао да би требао да се изјасни као Бошњак зато што је исламске вероисповести, а он сам није видео логику у томе јер са Босном и Бошњацима нема благе везе. Размишљао се да ли да се изјасни као Горанац али му је то било више територијална одредница одакле је уствари. Ја сам му рекао да што се мене тиче може да се изјасни и као Шарпланинац пошто је са Шаре, али припадност некој нацији је нешто сасвим друго. На крају се изјаснио као Србин али је остао у недоумици да ли је можда погрешио. Та прича са Бошњацима је једнако небулозна као и она у време СФРЈ када су се изјашњавали да су по националности муслимани. Као када би неко од нас рекао да смо по националности православци. И то је трајало тако, а нигде логике.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #21 послато: Децембар 10, 2015, 07:13:31 поподне »
Tokom celog 20. veka, na popisima etničke pripadnosti u Crnoj Gori, Srba je najviše bilo 9.34%. U 21. veku naglo skače broj Srba u Crnoj Gori na 31.99%.

Pre doba popisa, useljenički popisi ljudi u SAD pokazuju iste razmere kao i svi popisi održani u toku 20. veka: preko 90% etničkih Crnogoraca i manje od 10% etničkih Srba.

U Crnoj Gori postoje etnički izjašnjeni Srbi kao manjina od kada je moguće pratiti i postoje druge grupe kao većina takođe od kada je moguće pratiti. Fabrikovanjem istorije koja ne postoji nećete nikoga ubediti ni u šta.

Ма, немој!
Шта кажеш, у 20. веку у ЦГ Срба никад није било више од 9,34 посто!?

Ево ти прегледа изјашњавања становништва у Црној Гори током 20. века:
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%94%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B5_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5

Немој да се хваташ изјашњавања о језику пре и између светских ратова. Зашто? Зато што се подразумевало да су становници ЦГ етнички Срби. Питање језика је било довољно да то потврди, или оповргне. Број оних који не говоре србски, показује ко се не осећа Србином. Остали су Срби. Шта мислиш, ако се неко осећао Црногорцем у етничком смислу, да ли би свој језик назвао србским? Категорије - хрватски и словеначки језик, су производи тренутног политичког стања. Или мислиш да су хрват-баше преовладавали над обичним народом који је о Хрватима имао представу колико и о Швајцарској? А о словеначком да не говорим...

Откуд одједном 1948. толики етнички Црногорци? Хајде, размисли сам, да не дужим. Током даљих пописа, приметан је стални пад броја оних који се изјашњавају као Црногорци, а пораст Срба током друге половине 20. века. Зашто? Попуштале су комунистичке стеге. Врхунац тога су 1990-те (Мило & Момо) и почетак 21. века.

Сад је на снази доба Милове диктатуре и „духовне“, политичке и „научне“ тираније „ЦПЦ“ и којекаквих Кривокапића, Ћосовића, Аџића, Ротковића и њима сличних болесника / плаћеника.

Данашње стање показује следећу слику: имамо расцепљен србски етнички корпус, на монтенегрине и Србе, и на некакве Бошњаке, који, што рече Синиша, са Босном немају ама никакве везе, ни историјске ни етничке, а затим и Албанце.

Кад је био референдум у ЦГ о даљој заједници са Србијом или отцепљењу, рачунао сам изборне резултате и етнички пресек становништва по општинама, и добио сам, отприлике, резултат да је православно становништво око 65% гласало за заједницу са Србијом. Пресудили су Албанци, муслимани, католици и мртваци из бирачких спискова. Такође и монтенегринска дијаспора којој је било омогућено да гласа, за разлику од ЦГ дијаспоре из Србије (осим Стевовићевих занесењака), за коју је власт у ЦГ претпоставила да ће гласати противно њиховим интересима...

Хајде да се не лажемо више.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #22 послато: Децембар 10, 2015, 07:16:13 поподне »
Цитат
Једноставно неко дође и политичком одлуком ти додјели идентитет

Нема ту никакве тајне. Такве ствари су се догађале више пута у новијој историји.

Политички догађаји чине историју и потпуно мењају људске судбине. Ја рецимо верујем да у случају да Аустроугарска и остале силе нису створиле државу Албанију, те да је северни део те данашње државе ушао у састав Србије, данас би етнолози ишли на екскурзије у Проклетије да сретну последње архаичне становнике који се још служе арбанашким језиком.

Мени је занимљиво како је стварност демантовала Цвијића, Дворниковића и остале заговараче "самосвести" (националне, по њима чак и "расне") код "динарског" човека, конкретно код Црногорца, насупрот "несвесних" Срба на југу Србије, рецимо Врањанаца.

Ђукановићи, Кривокапићи, Ћосовићи и још којекакви учинили су њихове "научне" тираде беспредметнима.

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #23 послато: Децембар 10, 2015, 07:20:48 поподне »
Ма, немој!
Шта кажеш, у 20. веку у ЦГ Срба никад није било више од 9,34 посто!?

Ево ти прегледа изјашњавања становништва у Црној Гори током 20. века:
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%94%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B5_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5

Немој да се хваташ изјашњавања о језику пре и између светских ратова. Зашто? Зато што се подразумевало да су становници ЦГ етнички Срби. Питање језика је било довољно да то потврди, или оповргне. Број оних који не говоре србски, показује ко се не осећа Србином. Остали су Срби. Шта мислиш, ако се неко осећао Црногорцем у етничком смислу, да ли би свој језик назвао србским? Категорије - хрватски и словеначки језик, су производи тренутног политичког стања. Или мислиш да су хрват-баше преовладавали над обичним народом који је о Хрватима имао представу колико и о Швајцарској? А о словеначком да не говорим...

Откуд одједном 1948. толики етнички Црногорци? Хајде, размисли сам, да не дужим. Током даљих пописа, приметан је стални пад броја оних који се изјашњавају као Црногорци, а пораст Срба током друге половине 20. века. Зашто? Попуштале су комунистичке стеге. Врхунац тога су 1990-те (Мило & Момо) и почетак 21. века.

Сад је на снази доба Милове диктатуре и „духовне“, политичке и „научне“ тираније „ЦПЦ“ и којекаквих Кривокапића, Ћосовића, Аџића, Ротковића и њима сличних болесника / плаћеника.

Данашње стање показује следећу слику: имамо расцепљен србски етнички корпус, на монтенегрине и Србе, и на некакве Бошњаке, који, што рече Синиша, са Босном немају ама никакве везе, ни историјске ни етничке, а затим и Албанце.

Кад је био референдум у ЦГ о даљој заједници са Србијом или отцепљењу, рачунао сам изборне резултате и етнички пресек становништва по општинама, и добио сам, отприлике, резултат да је православно становништво око 65% гласало за заједницу са Србијом. Пресудили су Албанци, муслимани, католици и мртваци из бирачких спискова. Такође и монтенегринска дијаспора којој је било омогућено да гласа, за разлику од ЦГ дијаспоре из Србије (осим Стевовићевих занесењака), за коју је власт у ЦГ претпоставила да ће гласати противно њиховим интересима...

Хајде да се не лажемо више.

Podaci sa popisa pokazuju da je etnički izjašnjenih Srba u 20. veku uvke bilo ispod 10%. To se nalazi i na linku koji si ti postavio. Jezik i etnička pripadnost nisu ista stvar. Austrijanci i Švajcarci govore nemački, ali nisu Nemci. Amerikanci govore engleski, ali nisu Englezi. Danas je na ovom forumu neko pisao o tome kako je jezik jedno, a nacija drugo. Dakle, u 20. veku svaki put kada su građani Crne Gore odgovarali na pitanje o etničkoj pripadnosti, izjašnjenih Srba je bilo ispod 10%. To su podaci.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #24 послато: Децембар 10, 2015, 07:26:15 поподне »
Podaci sa popisa pokazuju da je etnički izjašnjenih Srba u 20. veku uvke bilo ispod 10%. To se nalazi i na linku koji si ti postavio. Jezik i etnička pripadnost nisu ista stvar. Austrijanci i Švajcarci govore nemački, ali nisu Nemci. Amerikanci govore engleski, ali nisu Englezi. Danas je na ovom forumu neko pisao o tome kako je jezik jedno, a nacija drugo. Dakle, u 20. veku svaki put kada su građani Crne Gore odgovarali na pitanje o etničkoj pripadnosti, izjašnjenih Srba je bilo ispod 10%. To su podaci.

А ти очито немаш никакве везе са Црном Гором кад не схваташ да Црногорац кад каже да говори србским језиком, да се осећа Србином. Хајде, поштено, имаш ли кога у Црној Гори, кад си тамо био и кад разговарао с неким својим претком или сродником из Црне Горе о овим стварима? Мени, као некоме коме је отац из Црне Горе и који тамо често борави и искрено разговара с људима, јасно је да ти о овим стварима основне појмове немаш.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #25 послато: Децембар 10, 2015, 07:28:25 поподне »
Да се не обмањуемо. Исход свих будићих битки, одлучуе садашњи лични улог у брачноi постељи.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #26 послато: Децембар 10, 2015, 07:31:30 поподне »
А ти очито немаш никакве везе са Црном Гором кад не схваташ да Црногорац кад каже да говори србским језиком, да се осећа Србином. Хајде, поштено, имаш ли кога у Црној Гори, кад си тамо био и кад разговарао с неким својим претком или сродником из Црне Горе о овим стварима? Мени, као некоме коме је отац из Црне Горе и који тамо често борави и искрено разговара с људима, јасно је да ти о овим стварима основне појмове немаш.

Ljudi u Crnoj Gori se po podacima iz 20. i 21. veka većinski smatraju Crnogorcima. Postoje i manjinski Srbi. Ne znam šta tačno želiš, ali nećeš ubediti ljude da su ono što bi ti voleo, ako oni sami kažu da nisu. Nema nijednog jedinog podatka o srpskoj etničkoj većini u Crnoj Gori bilo kada.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #27 послато: Децембар 10, 2015, 07:31:55 поподне »
Ја не бих то назвао брачном постељом него (извињавам се) - курвањем  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #28 послато: Децембар 10, 2015, 07:34:24 поподне »
Ljudi u Crnoj Gori se po podacima iz 20. i 21. veka većinski smatraju Crnogorcima. Postoje i manjinski Srbi. Ne znam šta tačno želiš, ali nećeš ubediti ljude da su ono što bi ti voleo, ako oni sami kažu da nisu. Nema nijednog jedinog podatka o srpskoj etničkoj većini u Crnoj Gori bilo kada.

Ниси ти "изгубљен случај", како сам испрва мислио, ти си безобразни провокатор с којим више не намеравам да дискутујем. Иди, човече, као што си најавио да ћеш отићи са овог форума, читај дела Штедимлије, Старчевића и других својих истомишљеника, и пусти нас заблуделе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #29 послато: Децембар 10, 2015, 07:49:26 поподне »
Ljudi u Crnoj Gori se po podacima iz 20. i 21. veka većinski smatraju Crnogorcima. Postoje i manjinski Srbi. Ne znam šta tačno želiš, ali nećeš ubediti ljude da su ono što bi ti voleo, ako oni sami kažu da nisu. Nema nijednog jedinog podatka o srpskoj etničkoj većini u Crnoj Gori bilo kada.

Дамјановићу, уопште не треба да се чудиш што те људи на форуму ненавиде. Ти на такав начин манипулишеш подацима да је свима јасно да ти намјера уопште није било каква дискусија, већ искључиво провокација.

Ево горе кажеш: "Ljudi u Crnoj Gori se po podacima iz 20. i 21. veka većinski smatraju Crnogorcima."

Као прво, ово што тврдиш није тачно. У пописима до 1948. уопште није постојала национална опција Црногорац па самим тим људи се у цијелој првој половини 20. вијека нису тако изјашњавали.

Историјска је чињеница да је црногорска нација створена декретом 1948. и да су људи од те године почели тако да се изјашњавају , као и за већину ствари у то вријеме, јер је партија тако одредила. Због партије су људи чинили и глупље ствари, затварали стоку у цркве и сл., па што неће и прихватити регионалну одредницу као националну, поготово што одредница Црногорац у то вријеме није подразумјевала такву хистерично антисрпску конотацију какву су јој у посљедњој деценији наметнули лаже-Црногорци монтенегрини.

Управо посљедњи пописи показују право стање ствари. Показују какво је реално стање антисрпског пројекта у Црној Гори данас.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #30 послато: Децембар 10, 2015, 07:56:57 поподне »

Ђукановићи, Кривокапићи, Ћосовићи и још којекакви учинили су њихове "научне" тираде беспредметнима.

Лепеничанине, код ових је "самосвијест" толико радила да су прегорили.  :)

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #31 послато: Децембар 10, 2015, 08:03:53 поподне »
Дамјановићу, уопште не треба да се чудиш што те људи на форуму ненавиде. Ти на такав начин манипулишеш подацима да је свима јасно да ти намјера уопште није било каква дискусија, већ искључиво провокација.

Ево горе кажеш: "Ljudi u Crnoj Gori se po podacima iz 20. i 21. veka većinski smatraju Crnogorcima."

Као прво, ово што тврдиш није тачно. У пописима до 1948. уопште није постојала национална опција Црногорац па самим тим људи се у цијелој првој половини 20. вијека нису тако изјашњавали.

Историјска је чињеница да је црногорска нација створена декретом 1948. и да су људи од те године почели тако да се изјашњавају , као и за већину ствари у то вријеме, јер је партија тако одредила. Због партије су људи чинили и глупље ствари, затварали стоку у цркве и сл., па што неће и прихватити регионалну одредницу као националну, поготово што одредница Црногорац у то вријеме није подразумјевала такву хистерично антисрпску конотацију какву су јој у посљедњој деценији наметнули лаже-Црногорци монтенегрини.

Управо посљедњи пописи показују право стање ствари. Показују какво је реално стање антисрпског пројекта у Црној Гори данас.

Vrlo sam precizno naveo da "na popisima etničke pripadnosti" u 20. veku Srba nikada nije bilo više od 10%. To su činjenice dostupne sa rezultata svih popisa gde su se ljudi pitali za etničku pripadnost. Na popisima na kojima se nije pitalo za etničku pripadnost ne može da se zaključuje o etničkoj pripadnosti. Dakle, činjenica je da kad god je pitanje bilo o etničkoj pripadnosti, orgomna većina je rekla Crnogorci, a manjina Srbi.

Izvinjavam se što vam se ne sviđaju činjenice.

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #32 послато: Децембар 10, 2015, 08:19:27 поподне »
Као прво, ово што тврдиш није тачно. У пописима до 1948. уопште није постојала национална опција Црногорац па самим тим људи се у цијелој првој половини 20. вијека нису тако изјашњавали.

Dakle, da pojasnim, da ne bi ostalo nikakve zabune. Na popisima do 1948. nije bilo nikakve nacionalne opcije, a ne samo crnogorske. Nije postojalo pitanje o nacionalnoj ili etničkoj pripadnosti. To je jako bitno, jer ovako kako si ti sročio, ostavlja se utisak da su ranije postojale druge opcije, a da je 1948. uvedena opcija Crnogorac, što nije istina.

Zatim, da bismo se držali činjenica, da li možeš da navedeš kada je i gde i od strane koga objavljen taj "dekret" o kom pričaš?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #33 послато: Децембар 10, 2015, 08:26:48 поподне »
Мислим да се неки оквирни закључци за данашњу ситуацију са становништвом у Црној Гори могу извући на основу резултата посљедњег пописа, у три категорије: националној, вјерској и језичкој.

Говорећи само о православној популацији мислим да се могу издвојити три основне групе и њихови укупни проценти у православној популацији у Црној Гори:

Монтенегрини 40%- изјашњавају се као Црногорци, говоре црногорским језиком
Срби 40%- изјашњавају се као Срби, говоре српским језиком
Црногорци-Срби 20%- изјашњавају се као Црногорци, говоре српским језиком

Свакако је најинтересантнија, и рекао бих кључна , без обзира што је најмања, ова трећа група. То је сав онај народ код којег процес  монтенегринизације није извршен до краја. С обзиром да је то процес који траје, за очекивати је да се ова трећа група, у већ поларизованом друштву и даље смањује, било да се прелива на једну или другу страну. Уједно, ова трећа група је за сад једини кохезиони фактор читаве државе Црне Горе и рекао бих фактор стабилности.

Неки други би рекли да су то они који нити смрде нит миришу, али не бих ипак то тако посматрао, јер су алтернативе крајње песимистичне.

Занимљив је и територијални распоред ове три групе.

Монтенегрини су доминантни у Катунској нахији и Црмници.
Срби у Боки,Грбљу, Пиви, Васојевићима, Пљевљима, Кучима, Полимљу.
Црногорци-Срби испуњавају међупростор: Никшић, Дробњаке, Бањане, Паштровиће, Пипере, Бјелопавлиће, Братоножиће Колашин, Мојковац.

Наравно ово је само најгрубља подјела која показује основну слику.

Као што се види ситуација што се тиче православног народа у Црној Гори је подијељена у односу пола-пола. Са католичким и муслиманским становништвом Монтенегрини свакако имају превагу да доносе рјешења супротно вољи Срба у Црној Гори.

Такође, мислим да су Монтенегрини неповратно изгубљени за српски национални корпус.

Я имам много искуства са Црном Гором, нарочито са Катунском облашћу, али и са сѣвером и другими крайевы. Те се с тога сматрам мѣродавним изрећи свойе закључке.

"Монтенегрини" се дѣле на два дѣла: први су тврдо йезгро монтенегринства и србомрзства. Найвише су усрѣдоточени на Цетињу и у цетињской општини, али има их у знатном бройу и другдѣ, нарочито йужно од рѣке Зете. Ону то васдан  бѣху и васдан те бити. Клали бише не зубима. Ту помоћи нема.

Други дѣо чине "сунцокрети", како их я зовем. Многи од њих некада бѣху већи Срби од Светога Саве и већи Руси од Путина. Данас су Монтенегрини, нарочито када добийу по (найвише) сто евара прѣд изборе, или посао у државной служби за свойе чељаде, и данас су већи Амери од знате већ кога. Вѣруйу далековиденийу и подложни су свакой врсти "обраде". Обично су то мање образовани и мање бистри људи.
Многи од њих бише били, ако се добро "обраде" далековиденийем, већи педери од Елтона Џона. Таквих не трѣба страховати.

Койих од ових двѣйу скупин има више, не знам. Чини ми се да их йе сличан брой.

Е сада, Србе найвећим дѣлом чини србско тврдо йезгро. Изненадили бисте се када бисте знали колико их има и у Катунской области, и нарочито у Зети. О сѣверних крайевах и да не говоримо. Они живе у найгорих условах, изложени су найразличитийим врстам притисака, али издржавайу.

И йош нешто, како се у Црной Гори врше избори, и нарочито пописи, боље да не говорим явно. И поред тога, Срба опет има мноштво. Како би тек било да су избори и пописи поштени?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #34 послато: Децембар 10, 2015, 08:39:38 поподне »
Vrlo sam precizno naveo da "na popisima etničke pripadnosti" u 20. veku Srba nikada nije bilo više od 10%. To su činjenice dostupne sa rezultata svih popisa gde su se ljudi pitali za etničku pripadnost. Na popisima na kojima se nije pitalo za etničku pripadnost ne može da se zaključuje o etničkoj pripadnosti. Dakle, činjenica je da kad god je pitanje bilo o etničkoj pripadnosti, orgomna većina je rekla Crnogorci, a manjina Srbi.

Izvinjavam se što vam se ne sviđaju činjenice.
Најбољи показатељ ко су и шта су Црногорци је и то да на овом форуму нема ни једног ко је из Црне Горе или да су му родитељи из Црне Горе а да се пре свега не осећа као Србин. Очева страна по ђеду ми је од кнеза Бодана из Роваца, по баби од Мрњавчића тј. Јанковића из Равни у Доњој Морачи. Мајчина страна ми је по ђеду од Васојевића, по баби од Братоножића из полимља, И СВИ АЛИ СВИ моји ђедови и бабе које сам имао прилике да упознам, и сви моји претци били су пре свега СРБИ, и као СРБИ се изјашњавали!!! Треба ли ти већи доказ од тога ко су и шта су Црногорци?
Након овог не желим више да читам твоје коментаре нити ћу ти на њих одговарати, а то исто препоручујем и осталим форумашима. Теби бих препоручио да се повучеш са овог форума јер твоји коментари једноставно нису добонамерни и немају везе са истином. Једноставно си затрован и нема смисла са тобом полемисати. рекао си да се повлачиш и да више нећеш бити на форуму, ПА ОНДА ТО И УЧИНИ!!! Стварно си ми се више смучио. Рекох ти путуј, и нађи себи неки други форум где ћеш можда  наћи сговорнике и где ћеш моћи да пласираш своје неистине и глупости које овде просипаш.
И запамти Црна Гора је увек била и биће српска Спарта, свидело се то теби и теби сличним покатоличеним бечким коњушарима или не!!!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #35 послато: Децембар 10, 2015, 08:44:03 поподне »
Dakle, da pojasnim, da ne bi ostalo nikakve zabune. Na popisima do 1948. nije bilo nikakve nacionalne opcije, a ne samo crnogorske. Nije postojalo pitanje o nacionalnoj ili etničkoj pripadnosti. To je jako bitno, jer ovako kako si ti sročio, ostavlja se utisak da su ranije postojale druge opcije, a da je 1948. uvedena opcija Crnogorac, što nije istina.

Zatim, da bismo se držali činjenica, da li možeš da navedeš kada je i gde i od strane koga objavljen taj "dekret" o kom pričaš?

Не знам тачан број протокола и ко је ударио штембиљ, али другови рекоше, и нација настаде. Ваљда другу Блажу можемо вјеровати на ријеч.

Ево једног извода из студије "КАКО СЕ КОНСТРУИШУ НАЦИЈЕ:ЦРНОГОРСКИ СЛУЧАЈ" аутора Мише Ћурковића са, ни мање ни више, Института за европске студије

"Најозбиљнији и најтемељнији допринос изградњи црногорске нације дала
је комунистичка владавина која ја почела 1945. На првом и оснивачком кон-
гресу КП Црне Горе на Цетињу 6. октобра 1948. у говору који понавља Ште-
димлијине тезе изнете на пример у Горштачкој крви (идеја о србијанској оку-
пацији 1918), дугогодишњи вођа црногорских комуниста Блажо Јовановић (и
сам пореклом из зеленашке породице) каже: „Такозвано уједињење Црне Го-
ре са Србијом у новембру 1918. године извршено је не само против воље и
расположења народа, него и уз помоћ бајонета српске војске, и то на најгруб-
љи начин, путем силе и преваре... То такозвано уједињење било је обично
присаједињење. Црногорски народ није имао могућности да сам одлучује о
својој судбини...
Црногорски народ се није осјећао онако како су то мислили великосрп-
ски хегемонисти у Србији и његови кортеши у Црној Гори; он се и тад осје-
ћао посебним у нациналном смислу; он је већ био изградио своју националну
државу, иако истина, знатно касније него српски народ у Србији. Црногорски
народ је вјековима живио у посебним условима, различитим од оних под ко-
јима је живио народ у Србији. Ти посебни историјски услови учинили су да
он постане друкчији од српског народа у Србији, да се осјећа друкчијим, јер
сви чиниоци који нацију чине нацијом дјеловали су у томе правцу да се он
национално развије посебно и да се осјећа посебно у односу на српску наци-
ју... у периоду такозваног уједињења црногорски се народ углавном, већ био
оформио у нацију.“31
Овај политички програм оствариван је несметано током следећих четр-
десет година. Систематски је рађено на редефинисању националног памћења
и историје, како би се што више умањиле заједничке одлике, а нагласиле по-
себности „црногорске нације“.32 Образовање, потирање вере, медији, вештач-
ко грађење институција, уништавање трагова о српском идентитету, манипу-
лисање пописима, све је то било стављено у функцију грађења некакве посеб-
не „нације“. "

Линк на студију http://www.socioloskipregled.org.rs/Tekstovi/1(2010)/Djurkovic.pdf

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #36 послато: Децембар 10, 2015, 08:52:46 поподне »
И йош нешто, како се у Црной Гори врше избори, и нарочито пописи, боље да не говорим явно. И поред тога, Срба опет има мноштво. Како би тек било да су избори и пописи поштени?

Да, причали су ми људи из колашинског краја како су на једним недавним изборима поткупљивали људе да гласају за мафијашку монтенегринску опцију. Млађе и средовечне људе су поткупљивали радним местом и новцем (сићом). Старије, оне најугроженије и најгладније, уцењивали су „у натури“, врећом брашна или кртоле.
Онима код којих поткупљивање и уцене нису помогли, претили су на разне начине.
Једну бабу су некако убедили да гласа (била је на ивици да умре од глади, а понуђено јој је нешто брашна, макарона и кртоле и још цело богатство од 100 еура), али је она била непокретна, у планинској кућици у некој вукојебини, а бирачко место километрима далеко. На крају су се организовали да је носе до бирачког места у склепаној носиљци, е само да би заокружила број који им одговара... Ужас да не може гори.

Слава Богу, и даље верујем да је већина православних у ЦГ часна и да ће, кад тад, њихово чојство победити.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #37 послато: Децембар 10, 2015, 08:56:27 поподне »
Изненадили бисте се када бисте знали колико их има и у Катунской области, и нарочито у Зети. О сѣверних крайевах и да не говоримо.

Ово је и моје непосредно сазнање. Вероватно људи овде у Београду и другде у Србији то не знају, али знам много људи конкретно у никшићком крају, где се то можда не би могло очекивати, који су тврди Срби и жестоко озлојеђени званичним ставовима данашње ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #38 послато: Децембар 10, 2015, 08:57:13 поподне »
Не знам тачан број протокола и ко је ударио штембиљ, али другови рекоше, и нација настаде. Ваљда другу Блажу можемо вјеровати на ријеч.

Ево једног извода из студије "КАКО СЕ КОНСТРУИШУ НАЦИЈЕ:ЦРНОГОРСКИ СЛУЧАЈ" аутора Мише Ћурковића са, ни мање ни више, Института за европске студије

"Најозбиљнији и најтемељнији допринос изградњи црногорске нације дала
је комунистичка владавина која ја почела 1945. На првом и оснивачком кон-
гресу КП Црне Горе на Цетињу 6. октобра 1948. у говору који понавља Ште-
димлијине тезе изнете на пример у Горштачкој крви (идеја о србијанској оку-
пацији 1918), дугогодишњи вођа црногорских комуниста Блажо Јовановић (и
сам пореклом из зеленашке породице) каже: „Такозвано уједињење Црне Го-
ре са Србијом у новембру 1918. године извршено је не само против воље и
расположења народа, него и уз помоћ бајонета српске војске, и то на најгруб-
љи начин, путем силе и преваре... То такозвано уједињење било је обично
присаједињење. Црногорски народ није имао могућности да сам одлучује о
својој судбини...
Црногорски народ се није осјећао онако како су то мислили великосрп-
ски хегемонисти у Србији и његови кортеши у Црној Гори; он се и тад осје-
ћао посебним у нациналном смислу; он је већ био изградио своју националну
државу, иако истина, знатно касније него српски народ у Србији. Црногорски
народ је вјековима живио у посебним условима, различитим од оних под ко-
јима је живио народ у Србији. Ти посебни историјски услови учинили су да
он постане друкчији од српског народа у Србији, да се осјећа друкчијим, јер
сви чиниоци који нацију чине нацијом дјеловали су у томе правцу да се он
национално развије посебно и да се осјећа посебно у односу на српску наци-
ју... у периоду такозваног уједињења црногорски се народ углавном, већ био
оформио у нацију.“31
Овај политички програм оствариван је несметано током следећих четр-
десет година. Систематски је рађено на редефинисању националног памћења
и историје, како би се што више умањиле заједничке одлике, а нагласиле по-
себности „црногорске нације“.32 Образовање, потирање вере, медији, вештач-
ко грађење институција, уништавање трагова о српском идентитету, манипу-
лисање пописима, све је то било стављено у функцију грађења некакве посеб-
не „нације“. "

Линк на студију http://www.socioloskipregled.org.rs/Tekstovi/1(2010)/Djurkovic.pdf

Iz navedenog je zaključak da "dekret kojim je osnovana crnogorska nacija" ne postoji.

Dakle, nijedan državni organ nije naredio da se uvede crnogorska nacija. Umesto toga po prvi put je uvedeno nacionalno izjašnjavanje na popisu, koje pre toga nije postojalo nigde u čitavoj Jugoslavije. Ljudi koji su mogli da biraju između mnogo opcija uključujući i srpsku i crnogorsku su masovno izabrali crnogorsku. Kao i svaki put od tada do danas.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #39 послато: Децембар 10, 2015, 09:08:46 поподне »
Не мислим да би се требало поредити национално опредјељење (које год оно било) са политичким. Садашња власт има користи од улизица без обзира на то како се они изјашњавали.
Примјера ради, током задњих предсједничких избора 2013. Андријевица је убједљиво већински гласала за кандидата ДПС, док је стање на Цетињу било пола-пола.