Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 223982 пута)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #220 послато: Децембар 14, 2015, 10:38:48 поподне »
Нећемо се сад бавити оним што Амери зову "cherry-picking" :)
Ево један за Неба: http://i.imgur.com/xxYdrXY.jpg :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #221 послато: Децембар 14, 2015, 10:39:24 поподне »
Нормално, то је онај Норик-Балтид тип. Шкрњо је пре неки дан све лепо објаснио везано за ту појаву у Брдима. То је свакако последица словенске инвазије и не прати хаплогрупу E1b.

Па, Миљан Вуков Вешовић је носилац ХГ Е1б:



Није баш најсрећнија слика, али се и ту види светла комплексија код Миљана (трећи с лева).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #222 послато: Децембар 14, 2015, 10:40:48 поподне »
Нећемо се сад бавити оним што Амери зову "cherry-picking" :)
Ево један за Неба: http://i.imgur.com/xxYdrXY.jpg :D

Алал вјера!  :)
О коме се ради?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #223 послато: Децембар 14, 2015, 10:41:18 поподне »
Нећемо се сад бавити оним што Амери зову "cherry-picking" :)
Ево један за Неба: http://i.imgur.com/xxYdrXY.jpg :D

Овоме не треба кубура и сабља, убија погледом. :)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #224 послато: Децембар 14, 2015, 10:42:25 поподне »
Алал вјера!  :)
О коме се ради?
Милован Кршикапа из Ускока, ако се не варам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #225 послато: Децембар 14, 2015, 10:46:01 поподне »
Ево да га обзнанимо:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #226 послато: Децембар 14, 2015, 10:49:18 поподне »
Па, Миљан Вуков Вешовић је носилац ХГ Е1б:



Није баш најсрећнија слика, али се и ту види светла комплексија код Миљана (трећи с лева).

Не знам да ли смо се разумели, хтедох рећи да те особине не можемо повезивати са поменутом хаплогрупом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #227 послато: Децембар 14, 2015, 10:49:55 поподне »
Милованов рођак, ваљда неки деда-стриц, био је чувени Петар Кршикапа, који је своју част и пркос платио главом. О њему је писано на Пореклу:

"Петар Станков Кршикапа истакао се и прочуо својим јунаштвом. Био је чувени харамбаша и врло самовољан; није ни за кога марио. Нарочито се истакао у убиству Смаил-аге Ченгића 1840. године на Мљетичку, када је дошао у посјед Смаил-агине пушке зване „шешана“. Истакао се својим јунаштвом, храброшћу и у борби против Турака, када су светили Смапл-агу, у бици која се водила под Боровом главом код Тушиње октобра 1840. године.

На Његошево тражење да му Петар преда Смаил-агину шешану, Петар је одговорио: „Шта ће цетињском чупу шешана, нако да гађа швраке по Цетињу и Орлову кршу, но треба мени да бијем њоме колашинске зулумћаре“. Владика Раде пошаље перјанике да га доведу на Цетиње давши му вјеру да му се неће ништа догодити, али га перјаници на путу за Цетиње убише у Петровом долу 1841. године."

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“

http://www.poreklo.rs/2013/05/26/poreklo-prezimena-kr%C5%A1ikapa/

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #228 послато: Децембар 14, 2015, 10:51:04 поподне »
Мени је смијешна она Кунова изјава да су Црногорци "свјетлији" од Србијанаца и у нивоу са Хрватима и Словенцима.
Нема ту неке разлике у пигментацији.
Мука ми је да тражим сад цитат.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #229 послато: Децембар 14, 2015, 10:53:06 поподне »
Не знам да ли смо се разумели, хтедох рећи да те особине не можемо повезивати са поменутом хаплогрупом.

Вероватно не можемо, него је ту дошло до мешања две популације, па отуд овакви антрополошки примерци попут Миљана. Таквих лепих стаситих људи има јако много у Полимљу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #230 послато: Децембар 14, 2015, 10:54:06 поподне »
Мени је смијешна она Кунова изјава да су Црногорци "свјетлији" од Србијанаца и у нивоу са Хрватима и Словенцима.
Нема ту неке разлике у пигментацији.
Мука ми је да тражим сад цитат.

Не знам где то тврди, али свакако звучи нелогично због близине Приморја и Албаније.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #231 послато: Децембар 14, 2015, 10:55:28 поподне »
Мени је смијешна она Кунова изјава да су Црногорци "свјетлији" од Србијанаца и у нивоу са Хрватима и Словенцима.
Нема ту неке разлике у пигментацији.
Мука ми је да тражим сад цитат.

Знам цитат, читао сам Куна много пута.
Данас кад гледаш људе, све му то дође мање-више исто, од Вардара до Триглава, и шире...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #232 послато: Децембар 14, 2015, 10:58:45 поподне »
Вероватно не можемо, него је ту дошло до мешања две популације, па отуд овакви антрополошки примерци попут Миљана. Таквих лепих стаситих људи има јако много у Полимљу.

Покушаваш индиректно да ми кажеш да сте ви из Полимља лепи?:) Шалим се, Црногорци су свакако веома наочити и маркантни. Знам да наше девојке не могу да им одоле тако лако. :)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #233 послато: Децембар 14, 2015, 11:01:34 поподне »
The Montenegrins are prevailingly dark brown in head hair color; in Old Montenegro some 45 per cent of adult males belong to this class, while 20 per cent are medium brown, and 26 per cent auburn, or brown with a perceptible reddish tinge. The tribesmen of Brda and the northern border are somewhat darker, and show less rufosity. The beards are much lighter than the head hair; among Old Montenegrins 43 per cent are reddish brown, and 8 per cent contain a pure red element; only 17 per cent are dark brown. In Brda golden-brown beards are extremely common, as frequent as 39 per cent; in the northern border tribes, 24 per cent. The rufosity of the Montenegrins, and their tendency to golden blondism, is not only extreme, but is particularly unusual for this part of Europe. It will be recalled that the Serbians, traditionally close relatives of the Montenegrins, are much darker haired, and that the Slavs in general, when blond, favor the ash-blond side of the scale, being almost entirely deficient in rufosity.

Иначе слажем се да данас нема неке претјеране разлике (осим јужне Србије ђе сам у Нишу провео годину). И најважније: било какве класификације уз суво коришћење пигментације (као што је обичај у нашем народу) су врљава работа.
Свијетла коса/очи су рецесивне особине, па (ово сад чисто лупам примјера ради) ако у себи носимо нпр. четири петине словенске а петину старосједилачке генетике, и даље ћемо бити примјетно тамнији од осталих Словена, јер су гени за њих доминантни. А и нема сумње да ту неку улогу игра позитивна селекција за таквим особинама у топлијим крајевима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #234 послато: Децембар 14, 2015, 11:02:08 поподне »
Покушаваш индиректно да ми кажеш да сте ви из Полимља лепи?:) Шалим се, Црногорци су свакако веома наочити и маркантни. Знам да наше девојке не могу да им одоле тако лако. :)

Па, добро, ја баш и нисам неки примерак, ал', знаш, изузеци потврђују правило!  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #235 послато: Децембар 14, 2015, 11:05:51 поподне »
Не знам где то тврди, али свакако звучи нелогично због близине Приморја и Албаније.
Па и Албанце је описао као свјетлије од Срба генерално, па их је после ставио у исти кош све некако увијено и нејасно. Као што већ рекох, много је конфузан и контрадикторан што се тиче његових изјава. да опростиш све је некако "оћу каким, нећу каким"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #236 послато: Децембар 14, 2015, 11:10:57 поподне »
Ево нешто о том Норичком типу из ЦГ Брда и северне Албаније:



(Гласник Етнографског музеја у Београду)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #237 послато: Децембар 14, 2015, 11:20:54 поподне »
Мислим да постоји велика вјероватноћа да је и код Малисора тај Норик резултат мијешања са словенском популацијом, док је код Брђана изразитији НорикБалтид због много већег процента укупне словенске генетике.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #238 послато: Децембар 15, 2015, 07:39:59 поподне »
Што се тиче физичког изгледа Црногораца, има једна добра анегдота из времена владике Рада:
Дошли главари из свих делова Црне Горе и Брда на збор код владике, на Цетиње. Све бирани главари свих племена.
Седе тако на гумну цетињски и његушки главари, чекају госте, кад долазе Кучи. Питају их Црногорци који су, а Кучи се казују. Неки катунски главари ударе у смех. Питају их Кучи, иначе пргави и не баш са пуно разумевања за хумор, што се смеју.
А Катуњани, не зна се ко је већи, све високи и масивни људи, не можеш их сагледати. С друге стране, Кучи, познати као не нарочито крупни ни високи.
Један његушки главар кроз смех рече:
- Ако сте ви главари, овакви ситни и мали, какви су тек код вас онда обични људи!?
А један кучки главар му на то љутито одбруси:
- Код нас се главари бирају по томе колики су и какви људи и јунаци, а не по томе колика им је гузица! 

(Ово сам прочитао у некој књизи о црногорским наравима, али се сад стварно не сећам којој)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #239 послато: Децембар 20, 2015, 04:38:31 поподне »
''Код нас се људи мјере по образу, а не по гузици!''. Мислим да је Марко Миљанов: ''Примјери чојства и јунаштва''