Аутор Тема: Poljska porodica u BiH  (Прочитано 4929 пута)

Ван мреже Protic2000

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Poljska porodica u BiH
« послато: Март 23, 2019, 12:55:43 поподне »
Postovani,

Pokusavam da proverim plemicko poreklomoje porodice.

Moji preci pripadali su Poljacima koji su migrirali 1875. u Bosnu iz Galicije. Moj predak se prezivao Ivanjišin (Ivanyszyn) i bio je oženjen Danutom Ripianskom čija je porodica, po predanju moje bake, nosila grofovsku titulu istoimene oblasti.

S obzirom da se bavite rodoslovljem da li bi ste mogli da mi pomognete da proverim ove podatke i saznam nesto novo o svojim precima iako nije u pitanju srpska porodica?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #1 послато: Март 23, 2019, 02:44:14 поподне »
За почетак, ваљало би утврдити како су oba презимена изворно писана. Пошто смо се већ чули мејлом, да поновим и овде шта смо нашли за Ивањшине/Иванишине, ово презиме се помиње у католичким матичним књигама жупе Добој, као  Ivaniszyn, Ivanišin, Ivanyszin (в. Јосип Сењак, 110 година Жупе Добој 1896-2006, Добој, 2006).




То је жупа суседна жупи Дервента, где је ово презиме 1917. године забележено као Ivanýszýn, у изводу из матичне књиге крштених за 1880. годину. Такође, на мрежи видим да се данас ово презиме у пољској бележи и као Iwanyszyn.

Што се тиче другог презимена, још не успевам одгонетнути како се могло изворно писати, да ли га имате негде записаног? Документ попут извода из матичних књига, што смо имали прилику видети и за прво презиме, био би од користи.

Мало подсећа на презиме Рибински, које је забележено у околини Дервенте, али не могу да тврдим да је то исто што и Рипиански.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #2 послато: Март 23, 2019, 02:53:42 поподне »
...
Мало подсећа на презиме Рибински, које је забележено у околини Дервенте, али не могу да тврдим да је то исто што и Рипиански.

Мени највише личи на пољско презиме Rybiański. У Пољској постоји село по имену Rybianka. Није баш у Галицији али није ни далеко.
« Последња измена: Март 23, 2019, 02:56:17 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #3 послато: Март 23, 2019, 03:06:53 поподне »
Мени највише личи на пољско презиме Rybiański. У Пољској постоји село по имену Rybianka.

По свему судећи јесте у питању нека Rybianka. Место тако записано јавља се и у поменутој крштеници, која се односи на крштеног Ивањишина, чији је отац пореклом одатле (Ribianka, Galicia). Питање је само да ли је то та Рибианка или нека друга. С обзиром да иза пише Галиција, могла би бити и нека јужнија? Иначе, по вери су гркокатолици, а тој конфесији припадају и раније поменути Рибински.
« Последња измена: Март 23, 2019, 03:08:44 поподне Amicus »



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #4 послато: Март 23, 2019, 03:14:10 поподне »
По свему судећи јесте у питању нека Rybianka. Место тако записано јавља се и у поменутој крштеници, која се односи на крштеног Ивањишина, чији је отац пореклом одатле (Ribianka, Galicia). Питање је само да ли је то та Рибианка или нека друга. С обзиром да иза пише Галиција, могла би бити и нека јужнија? Иначе, по вери су гркокатолици, а тој конфесији припадају и раније поменути Рибински.

Претражио сам сајтове са топонимима, али изгледа да је једина Рибијанка баш та у Мазовјецкој области.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #5 послато: Март 23, 2019, 03:48:55 поподне »
https://www.msz.gov.pl/bs/p/sarajewo_ba_a_bs/c/MOBILE/news/nakon_70_godina_djeca_poljskih_potomaka_u_prnjavoru_mogu_uciti_poljski_jezik

Амбасада Пољске у Сарајеву је доста укључена у рад на очувању културе и историје Пољака у овим крајевима.

Постоји и удружење Пољака у Прњавору Bolesławiec које би можда могло бити од помоћи у трaжењу ваших предака:

http://reemigrancizbosni.pl/

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #6 послато: Март 23, 2019, 03:57:12 поподне »
Претражио сам сајтове са топонимима, али изгледа да је једина Рибијанка баш та у Мазовјецкој области.

Да, а и за то насеље мало шта излази, нешто више може се прочитати о суседном Шидловјецу (pl. Szydłowiec), које је и нешто веће место.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #7 послато: Март 23, 2019, 04:03:12 поподне »
Ја сам Галицију и посавске Галцијане некако увек везивао за Украјинце а не за Пољаке, а знам да их се већина данас управо тако изјашњава. Да ли се овде ради о истој етничкој групи или су ови галицијски Пољаци у посавини нешто друго? И једни и други су гркокатолици из Галиције.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #8 послато: Март 23, 2019, 04:13:55 поподне »
Укратко о начину, тј. условима под којима је ново становништво досељавано у Босну и Херцеговину:





Из књиге: Kraljačić, T. (1987). Kalajev režim u Bosni i Hercegovini (1882 -1903). Sarajevo : Veselin Masleša

У истој се може прочитати и о разлозима насељавања становништва из других крајева Монархије у Босну и Херцеговину.



симо

  • Гост
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #9 послато: Март 23, 2019, 06:43:26 поподне »
Ја сам Галицију и посавске Галцијане некако увек везивао за Украјинце а не за Пољаке, а знам да их се већина данас управо тако изјашњава. Да ли се овде ради о истој етничкој групи или су ови галицијски Пољаци у посавини нешто друго? И једни и други су гркокатолици из Галиције.

Било је на подручју Босне и Херцеговине и једних и других, тј. и Украјинаца и Пољака. Углавном су за гркокатоличке Украјинце користили назив Галицијани, мада је била и једна мала група православних Украјинаца.

Пољаци су свакако били католици. Једно од већих пољских села у БиХ је била Гумјера у данашњој лакташкој општини. Моји родитељи имају викендицу у непосредној близини, па сам упознат са овима из прве руке. Они су у некој размјени становништва тј. договору о исељавању након Другог свјетског рата, исељени у Пољску. Остали су остаци воћњака,ливада, мислим да је то сад све државна земља, ту се нико од Срба није насељавао.

У посљедње вријеме се враћају, обилазе имања, мој отац је причао са некима од њих. Подигнут је крст и надстрешница на мјесту некадашње цркве.

https://www.glaslaktasa.com/selo-moje-ljepse-od-pariza-gumjera/

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%99%D0%B0%D1%86%D0%B8_%D1%83_%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8_%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%98



Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #10 послато: Март 23, 2019, 06:45:51 поподне »
Породица мог оца је из Посавине, између Дервенте и Прњавора, и ту има неколико села о коме је било "Галицијана" како су их домаћи називали према покрајини из које су долазили. Велика већина су заиста били Украјинци, али је било и Пољака. Галиција је у то вријеме била Аустро Угарска покрајина са шароликим етничким саставом у којој су живјели многи народи. Углавном су били унијати, али је било и католика, правоcлавних и чак и по који протестант.

симо

  • Гост
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #11 послато: Март 23, 2019, 06:48:56 поподне »
Ово је један прилично садржајан сајт на пољском о Пољацима у Босни. Можда ту Protic2000 успије пронаћи нешто више о својим прецима.

http://polacy-w-bosni.pl/

Ван мреже Protic2000

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #12 послато: Март 23, 2019, 07:33:45 поподне »
За почетак, ваљало би утврдити како су oba презимена изворно писана. Пошто смо се већ чули мејлом, да поновим и овде шта смо нашли за Ивањшине/Иванишине, ово презиме се помиње у католичким матичним књигама жупе Добој, као  Ivaniszyn, Ivanišin, Ivanyszin (в. Јосип Сењак, 110 година Жупе Добој 1896-2006, Добој, 2006).




То је жупа суседна жупи Дервента, где је ово презиме 1917. године забележено као Ivanýszýn, у изводу из матичне књиге крштених за 1880. годину. Такође, на мрежи видим да се данас ово презиме у пољској бележи и као Iwanyszyn.

Што се тиче другог презимена, још не успевам одгонетнути како се могло изворно писати, да ли га имате негде записаног? Документ попут извода из матичних књига, што смо имали прилику видети и за прво презиме, био би од користи.

Мало подсећа на презиме Рибински, које је забележено у околини Дервенте, али не могу да тврдим да је то исто што и Рипиански.

Da li ste ova imena pronasli u maticnoj knjizi u Doboju? Margareta je moja prabaka, a Zorica i Mirko su njeni rođeni brat i sestra, godine se poklapaju jedino što su prezimena različito napisana, ali to je verovatno zbog grešaka u dokumentovanju.

Što se tiče Ripianke, to mesto i danas postoji u Ukrajni, ali je malo i ne znam da li bih na neki način mogla da kontaktiram katoličku crkvu odatle (ako uopšte postoji) jer mislim da bi oni jedini mogli znati da li je to bila grofovija i da li je Danuta bila grofica?

Ван мреже Protic2000

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #13 послато: Март 23, 2019, 07:36:37 поподне »
https://www.msz.gov.pl/bs/p/sarajewo_ba_a_bs/c/MOBILE/news/nakon_70_godina_djeca_poljskih_potomaka_u_prnjavoru_mogu_uciti_poljski_jezik

Амбасада Пољске у Сарајеву је доста укључена у рад на очувању културе и историје Пољака у овим крајевима.

Постоји и удружење Пољака у Прњавору Bolesławiec које би можда могло бити од помоћи у трaжењу ваших предака:

http://reemigrancizbosni.pl/

Hvala Vam! Udruženje sam već kontaktirala, ali ću svakako pokušati i sa ambasadom, s obzirom da ambasada u Beogradu nije mogla da mi pomogne.

Ван мреже Protic2000

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #14 послато: Март 23, 2019, 07:39:20 поподне »
Ја сам Галицију и посавске Галцијане некако увек везивао за Украјинце а не за Пољаке, а знам да их се већина данас управо тако изјашњава. Да ли се овде ради о истој етничкој групи или су ови галицијски Пољаци у посавини нешто друго? И једни и други су гркокатолици из Галиције.

Oni su do 1933. godine imali poljsko državljanstvo, mada sam pronašla i neke Ivanjišine koji danas žive u Ukrajni i iznašljavaj se kao ukrajinci.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #15 послато: Март 23, 2019, 08:39:29 поподне »
Da li ste ova imena pronasli u maticnoj knjizi u Doboju? Margareta je moja prabaka, a Zorica i Mirko su njeni rođeni brat i sestra, godine se poklapaju jedino što su prezimena različito napisana, ali to je verovatno zbog grešaka u dokumentovanju.

Нашао сам их објављене у поменутој књизи, а подаци су преузети из црквених матичних књига.

MK: матице крштених
MU: матице умрлих

Što se tiče Ripianke, to mesto i danas postoji u Ukrajni, ali je malo i ne znam da li bih na neki način mogla da kontaktiram katoličku crkvu odatle (ako uopšte postoji) jer mislim da bi oni jedini mogli znati da li je to bila grofovija i da li je Danuta bila grofica?

Дакле, то место је у Украјини, а не у Пољској? Да ли сте сигурни да су били католици? Јер ако нису били, онда треба тражити податке преко гркокатоличке цркве.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #16 послато: Март 23, 2019, 08:50:14 поподне »
...
Дакле, то место је у Украјини, а не у Пољској?
...

Вероватно се онда ради о овом насељу:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Ріп'янка
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #17 послато: Март 23, 2019, 08:54:23 поподне »
Вероватно се онда ради о овом насељу:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Ріп'янка

Могло би бити. :)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #18 послато: Март 24, 2019, 07:46:37 пре подне »
Ако је сигурна информација да су били католици, а не гркокатолици, онда је јасно да су у питању Пољаци, нарочито ако су још били и племство. Тај крај (Ивано-Франкивска област, некад се Ивано-Франкивск звао Станиславов) је након Првог светског рата припао Пољској и ту је поред украјинске већине био присутан велики број Пољака и Јевреја, додуше највише као урбано становништво. Након 1944-45. Пољаци из тог краја су пресељени у западне делове Пољске који су одузети Немачкој (највећи део Шлеске, Померанија) да би населили запустела немачка насеља, а цео Ивано-Франкивски регион је припао Украјинској ССР, тј. СССР-у.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Protic2000

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Poljska porodica u BiH
« Одговор #19 послато: Март 27, 2019, 04:05:42 поподне »
За почетак, ваљало би утврдити како су oba презимена изворно писана. Пошто смо се већ чули мејлом, да поновим и овде шта смо нашли за Ивањшине/Иванишине, ово презиме се помиње у католичким матичним књигама жупе Добој, као  Ivaniszyn, Ivanišin, Ivanyszin (в. Јосип Сењак, 110 година Жупе Добој 1896-2006, Добој, 2006).




То је жупа суседна жупи Дервента, где је ово презиме 1917. године забележено као Ivanýszýn, у изводу из матичне књиге крштених за 1880. годину. Такође, на мрежи видим да се данас ово презиме у пољској бележи и као Iwanyszyn.

Што се тиче другог презимена, још не успевам одгонетнути како се могло изворно писати, да ли га имате негде записаног? Документ попут извода из матичних књига, што смо имали прилику видети и за прво презиме, био би од користи.

Мало подсећа на презиме Рибински, које је забележено у околини Дервенте, али не могу да тврдим да је то исто што и Рипиански.

Da li bih u ovoj knjizi mogla da nađem još nešto vezano za moju porodicu ili se tu samo nalaze imena ljudi koji su uisani u Matičnim knjigama u Doboju, s obzirom da je reč o monografiji?