Аутор Тема: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода  (Прочитано 1890 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« послато: Децембар 09, 2020, 10:11:49 пре подне »
Не можемо рећи да се крије, али се свакако посебно ни не помиње једна интересантна епизода светогорских манастира из периода Другог свјетског рата када је сам Хитлер био лични заштитник Свете Горе. Не знам ко је и на који начин писао писмо Хитлеру у име Светогораца, али је очигледно да се радило о званичном писму којим је затражено Хитлерово лично покровитељство. Хитлер је исто прихватио. О тој епизоди говори и монах на линку ниже. Можда Хитлерове намјере и нису биле искрене, очигледно је било неких пописа светогорских умјетничких дјела и могуће да би у коначници доста тог блага било однешено У Њемачку, али како год, Света Гора је прошла кроз Други Свјетски рат,а да ни једна икона са ње није однешена.

<a href="https://youtube.com/v/7CHPtj5l4tE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/7CHPtj5l4tE</a>
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=7CHPtj5l4tE

Нешто другачије објашњење ове епизоде даје Дејан Медаковић у свом Ефемерису:

"Од немачких официра који су посетили Музеј памтим неколико. Први међу њима био је чувени византолог из Минхена Франц Делгер (Franz Dоlger). Носио је униформу сондерфирера, a дошао је y Музеј јер је био на пропутовању. Немачка Врховна команда поверила му је дужност неке врсте гувернера на Св. Гори Атоској. До скора Атос је био под бугарском влашћу, а ови су пореметили вековни поредак и свом манастиру Зографу дали незаслужено првенство у светогорској св. Епистасији. То је било довољно да сви манастири напишу писмо Адолфу Хитлеру и да y стилу обраћања средњовековним владарима понизно замоле да бугарску војску повуче, а пошаље немачку управу која ће поштовати вековно устројство Атоса. Хитлер је прихватио ову молбу светогорских монаха и сада је доле кренуо овај светски познат византолог да као гувернер направи ред на Атосу. Причао нам је о томе и слатко се смејао овој својој новој улози. Распитивао се за српске манастире y којима је боравио пре рата, да ли су оштећени, посебно они на Косову и Метохији. Обећао је да ће се залагати и за манастир Хиландар и док он обавља дужност гувернера не треба нико да брине за ову српску светињу, никоме се ништа неће десити."

Дакле, изгледа да је разлог био далеко баналнији, унутарправославни сукоб односно опозиција Бугарима.
« Последња измена: Децембар 09, 2020, 12:14:27 поподне drajver »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #1 послато: Децембар 09, 2020, 10:23:18 пре подне »
Ту причу такође помиње и Душан Миловановић, историчар уметности, гостујући једном приликом код Гајшека у емисији Агапе, у епизоди посвећеној хиландарским ризницама.

На 48:00 минуту почиње тај део о Хиландару у Другом светском рату.

<a href="https://youtube.com/v/FsccktWhOZk?t=2880" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/FsccktWhOZk?t=2880</a>
« Последња измена: Децембар 09, 2020, 11:48:34 пре подне НиколаВук »



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #2 послато: Децембар 09, 2020, 10:24:41 пре подне »
Не знам зашто видео линкови више не раде на форуму. Мени јавља да флеш од децембра ове године више не функционише. Не знам да ли је само код мене случај?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #3 послато: Децембар 09, 2020, 10:25:15 пре подне »
Не знам зашто видео линкови више не раде на форуму. Мени јавља да флеш од децембра ове године више не функционише. Не знам да ли је само код мене случај?

И ја сад гледам зашто га не учитава.



Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #4 послато: Децембар 09, 2020, 11:06:37 пре подне »
Не можемо рећи да се крије, али се свакако посебно ни не помиње једна интересантна епизода светогорских манастира из периода Другог свјетског рата када је сам Хитлер био лични заштитних Свете Горе. Не знам ко је и на који начин писао писмо Хитлеру у име Светогораца, али је очигледно да се радило о званичном писму којим је затражена Хитлерово лично покровитељство. Хитлер је исто прихватио. О тој епизоди говори и монах на линку ниже. Можда Хитлерове намјере и нису биле искрене, очигледно је било неких пописа светогорских умјетничких дјела и могуће да би у коначници доста тог блага било однесено У Њемачку, али како год, Света Гора је прошла кроз Други Свјетски рат,а да ни једна икона са ње није однешена.

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=7CHPtj5l4tE

Нешто другачије објашњење ове епизоде даје Дејан Медаковић у свом Ефемерису:

"Од немачких официра који су посетили Музеј памтим неколико. Први међу њима био је чувени византолог из Минхена Франц Делгер (Franz Dоlger). Носио је униформу сондерфирера, a дошао је y Музеј јер је био на пропутовању. Немачка Врховна команда поверила му је дужност неке врсте гувернера на Св. Гори Атоској. До скора Атос је био под бугарском влашћу, а ови су пореметили вековни поредак и свом манастиру Зографу дали незаслужено првенство у светогорској св. Епистасији. То је било довољно да сви манастири напишу писмо Адолфу Хитлеру и да y стилу обраћања средњовековним владарима понизно замоле да бугарску војску повуче, а пошаље немачку управу која ће поштовати вековно устројство Атоса. Хитлер је прихватио ову молбу светогорских монаха и сада је доле кренуо овај светски познат византолог да као гувернер направи ред на Атосу. Причао нам је о томе и слатко се смејао овој својој новој улози. Распитивао се за српске манастире y којима је боравио пре рата, да ли су оштећени, посебно они на Косову и Метохији. Обећао је да ће се залагати и за манастир Хиландар и док он обавља дужност гувернера не треба нико да брине за ову српску светињу, никоме се ништа неће десити."

Дакле, изгледа да је разлог био далеко баналнији, унутарправославни сукоб односно опозиција Бугарима.
Zanimljiva priča, ja bih samo možda korigovo poslednju rečenicu i nazvao sukob unutarcrkveni, mislim da je malo preciznije🙂

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #5 послато: Децембар 09, 2020, 11:23:01 пре подне »
Не знам зашто видео линкови више не раде на форуму. Мени јавља да флеш од децембра ове године више не функционише. Не знам да ли је само код мене случај?

Да, Флеш више неће бити у функцији од јануара 2021. године. Вероватно због тога прави проблеме.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #6 послато: Децембар 09, 2020, 11:35:00 пре подне »
Да, Флеш више неће бити у функцији од јануара 2021. године. Вероватно због тога прави проблеме.

Куку мајко, како ћемо сад качити музичке спотове по васцелу ноћ...  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #7 послато: Децембар 09, 2020, 11:49:28 пре подне »
Ево, ипак сам га оправио.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #8 послато: Децембар 09, 2020, 12:03:34 поподне »
Ту причу такође помиње и Душан Миловановић, историчар уметности, гостујући једном приликом код Гајшека у емисији Агапе, у епизоди посвећеној хиландарским ризницама.

На 48:00 минуту почиње тај део о Хиландару у Другом светском рату.

Преслушах овај дио Миловановићев. Иако не даје неке конкретне доказе за своју тврдњу, чини се да сматра да је организација око писања писма кренула од Срба и Хиландара. Више сам сумњао на Грке, као антибугарски настројене и чак и на Русе, њихову бијелу струју, која је и сарађивала са нацистима, а понајмање на Србе. Хитлерова слика на зиду светогорских манастира види се и на оригиналним снимцима из 1940-тих.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #9 послато: Децембар 09, 2020, 03:47:36 поподне »
Ту причу такође помиње и Душан Миловановић, историчар уметности, гостујући једном приликом код Гајшека у емисији Агапе, у епизоди посвећеној хиландарским ризницама.

На 48:00 минуту почиње тај део о Хиландару у Другом светском рату.


О ком Ћоровићу говори овде? Владимир је погинуо 12. априла 1941.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Света Гора и Хитлер- једна необична епизода
« Одговор #10 послато: Децембар 09, 2020, 04:04:44 поподне »
О ком Ћоровићу говори овде? Владимир је погинуо 12. априла 1941.

Ако је мислио на Владимира Ћоровића, као што си и примјетио, он свакако није могао да учествује у тој акцији.