Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466150 пута)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4500 послато: Септембар 17, 2017, 12:49:26 поподне »
DYS576 18
DYS389I 13
DYS448 20
DYS389II 29
DYS19 15
DYS391 10
DYS481 23
DYS549 12
DYS533 13
DYS438 10
DYS437 14
DYS570 21
DYS635 21
DYS390 24
DYS439 12
DYS392 12
DYS643 12
DYS393 14
DYS458 16
DYS385a 16
DYS385b 16
DYS456 14
YGATAH4 12
Која је ово хаплогрупа ? Човјек је поријеклом из Петњика код Берана (муслиман) и не жели се јавно експонират. Он и рођак му немају 100 % поклапање па покушава открит зашто. Хвала ! Поздрав !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4501 послато: Септембар 17, 2017, 12:53:56 поподне »
Која је ово хаплогрупа ? Човјек је поријеклом из Петњика код Берана (муслиман) и не жели се јавно експонират. Он и рођак му немају 100 % поклапање па покушава открит зашто. Хвала ! Поздрав !
I2a2a-M223, за њега би се већ могло рећи да је потомак саских рудара. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4502 послато: Септембар 17, 2017, 01:03:26 поподне »
I2a2a-M223, за њега би се већ могло рећи да је потомак саских рудара. ;)

Занимљиво ! Немогу даље неби било уреду, ради се о јавној личности али сам запањен чињеницом да би неки људи радо сакрили да припадају тим "сасима". Хвала Atlantische, одох да га "налијепим" у маилу ;)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4503 послато: Септембар 17, 2017, 01:24:25 поподне »
DYS576 18
DYS389I 13
DYS448 20
DYS389II 29
DYS19 15
DYS391 10
DYS481 23
DYS549 12
DYS533 13
DYS438 10
DYS437 14
DYS570 21
DYS635 21
DYS390 24
DYS439 12
DYS392 12
DYS643 12
DYS393 14
DYS458 16
DYS385a 16
DYS385b 16
DYS456 14
YGATAH4 12
Која је ово хаплогрупа ? Човјек је поријеклом из Петњика код Берана (муслиман) и не жели се јавно експонират. Он и рођак му немају 100 % поклапање па покушава открит зашто. Хвала ! Поздрав !

Мислим да би могао бити иста подграна као и Греговић из Паштровића (днк пројекат)

Беране: 14 24 15 10 16-16 _ _ _ 12 13 12 29
Греговић: 14 24 15 10 15-16 11 13 11 13 12 29

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4504 послато: Септембар 17, 2017, 01:30:59 поподне »

Ма ја, требало би још тога да буде у Котору, Конавлима итд.
Може ли ме неко упутити на литературу која се бави везом између маркера и хаплогрупа ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4505 послато: Септембар 20, 2017, 01:47:34 поподне »
Ima samo jednu razliku na testirane markere sa testiranim Dudićem, i to na brzomutirajući Y GATAH4, nikakva posebna razlika za rođake !

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4506 послато: Септембар 22, 2017, 08:12:07 пре подне »

I2a2a-M223, за њега би се већ могло рећи да је потомак саских рудара. ;)
[/quote]
По чему овај закључак? Постоји ли релевантно сазнање да су саски рудари имали ову халпогрупу или је само претпоставка на основу неких досадашњих примера?
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4507 послато: Септембар 22, 2017, 08:33:51 пре подне »
I2a2a-M223, за њега би се већ могло рећи да је потомак саских рудара. ;)

По чему овај закључак? Постоји ли релевантно сазнање да су саски рудари имали ову халпогрупу или је само претпоставка на основу неких досадашњих примера?
Ne moze ti niko 100 % tvrditi ali bilo bi dobro da procitas ovaj tekst.
http://www.poreklo.rs/2013/10/13/cocici-sasi-medju-srbima/

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4508 послато: Септембар 22, 2017, 04:20:38 поподне »
Прочитао сам тај текст. Иначе, моји преци су живели у Кратову, који је био познат по саским породицама, које су се у 13. веку обреле на југ континента и тамо се бавиле оним што су најбоље знале. Днк тестирање показало је да имам делимично поклапање са једним Пољаком и Немцем. Саси су учествовали и у освајању Цариграда и паду Византије, јер су као искусни рудари ангажовани на минирању зидина града. Имали су јаку веру, католичку и неговали обичаје. У Душановом законику били су повлашћени у мешовитим споровима. Уживали су и друге привилегије. Под Турцима, постепено нестаје њихов етнос, мада се у неким крајевима могу наћи остаци саске културе. У Кратову, у Македонији, једну фамилију зову Пољаци...
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4509 послато: Септембар 22, 2017, 08:48:11 поподне »
Прочитао сам тај текст. Иначе, моји преци су живели у Кратову, који је био познат по саским породицама, које су се у 13. веку обреле на југ континента и тамо се бавиле оним што су најбоље знале. Днк тестирање показало је да имам делимично поклапање са једним Пољаком и Немцем. Саси су учествовали и у освајању Цариграда и паду Византије, јер су као искусни рудари ангажовани на минирању зидина града. Имали су јаку веру, католичку и неговали обичаје. У Душановом законику били су повлашћени у мешовитим споровима. Уживали су и друге привилегије. Под Турцима, постепено нестаје њихов етнос, мада се у неким крајевима могу наћи остаци саске културе. У Кратову, у Македонији, једну фамилију зову Пољаци...

Ово су топоними који су оставили моји преци у Македонији:
https://mapcarta.com/Ko%C4%8Dani
https://mapcarta.com/32899168
https://mapcarta.com/32969788
Учествовали су и у Карпошевом устанку.
Evropa je jedna velika porodica.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4510 послато: Септембар 23, 2017, 10:06:26 пре подне »
Вуковић, Василијевдан, Дебеља, Нова Варош

Припада хаплогрупи I2-PH908. Хаплотип близак модалу, најближи хаплотипови на пројекту су му Шашлић из Шумберка (2 маркера разлике на упоредивих 23) и Стевановић из Лебана (1 маркера разлике на упоредивих 17), мада се са обојицом тешко може наћи нека веза због другачијих слава и географске удаљености.

Нисам успео наћи ништа о пореклу ове породице. Можда би се због ретке славе могло наћи нешто.

Случајно сам синоћ примјетио да се мој хаплотип на само 1 маркеру од 23 разликује од Вуковићевог. Генерално, и други најближи ми хаплотип са 1 на 23, је из блиског подручја, Главинић из Ивањице, а у том крају имам још блиских хаплотипова, неки из рода св. Константина и Јелене ми нису далеко ( ово је занимљиво јер се име Константин понавља код нас у породици, деда ми се тако звао, а и наша сеоска црква је посвећена св. Константину и Јелени).

Вуковић ми је интересантан због друге ствари. Наиме, био је тестиран један Јерковић из Варивода, који ми је по резултатима био изузетно близак и помислио сам то је то. Установио сам кроз матичне књиге везу вариводских Јерковића са Покрајцима из Варивода и чинило се да сам питање скорашњег властитог поријекла ријешио, међутим како то у генетици често бива, оно што се чини очигледним често сруши само један неисправно дат податак. Наиме, тестирани Јерковић није уопште Јерковић по линији мушких предака (презиме преузето од бабе), тако да читава повезница са мојим Јерковићима није имала смисла. Занимљиво је са друге стране да се то баш све тако посложило.

Тестирани Јерковић је заправо Шапоња из Сјеверне Далмације и раније је славио као и све Шапоње Василијевдан. Шапоње су такође стара српска далматинска породица. Кад сам примјетио резултате Вуковића из Дебеље који слави Василијевдан који се поклапа са мојим резултатима, али и са Шапоњом из Далмације, помислио сам да би ту могло бити нешто. Поготово што се презиме Шапоњић и топоними Шапоње налазе баш у подручју Трудова код Нове Вароши, одакле су и Вуковићи. Породица Шапоњић која је из тог краја слави св. Стефана, а о тестираним Вуковићима сам нашао сљедећи податак:

"Порекло Вуковића потиче из Црне Горе из околине Даниловграда. У село Дебељу населили су се половином 18 века. Први предак који је дошао у Дебељу био је Данило Вуковић, звани Прдоња, са синовима Вуком и Јованом. Приликом насељавања, Вукови синови и Вук узели су презиме Вуковић, а Јован је узео презиме по свом имену Јовановић."

Сад сам много опрезнији са оваквим везама, и све то може бити проста конициденција, али мислио сам да је ипак добро да напишем, јер ко зна можда се убудуће појави неки нови траг.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4511 послато: Септембар 23, 2017, 10:23:36 пре подне »
Случајно сам синоћ примјетио да се мој хаплотип на само 1 маркеру од 23 разликује од Вуковићевог. Генерално, и други најближи ми хаплотип са 1 на 23, је из блиског подручја, Главинић из Ивањице, а у том крају имам још блиских хаплотипова, неки из рода св. Константина и Јелене ми нису далеко ( ово је занимљиво јер се име Константин понавља код нас у породици, деда ми се тако звао, а и наша сеоска црква је посвећена св. Константину и Јелени).

Вуковић ми је интересантан због друге ствари. Наиме, био је тестиран један Јерковић из Варивода, који ми је по резултатима био изузетно близак и помислио сам то је то. Установио сам кроз матичне књиге везу вариводских Јерковића са Покрајцима из Варивода и чинило се да сам питање скорашњег властитог поријекла ријешио, међутим како то у генетици често бива, оно што се чини очигледним често сруши само један неисправно дат податак. Наиме, тестирани Јерковић није уопште Јерковић по линији мушких предака (презиме преузето од бабе), тако да читава повезница са мојим Јерковићима није имала смисла. Занимљиво је са друге стране да се то баш све тако посложило.

Тестирани Јерковић је заправо Шапоња из Сјеверне Далмације и раније је славио као и све Шапоње Василијевдан. Шапоње су такође стара српска далматинска породица. Кад сам примјетио резултате Вуковића из Дебеље који слави Василијевдан који се поклапа са мојим резултатима, али и са Шапоњом из Далмације, помислио сам да би ту могло бити нешто. Поготово што се презиме Шапоњић и топоними Шапоње налазе баш у подручју Трудова код Нове Вароши, одакле су и Вуковићи. Породица Шапоњић која је из тог краја слави св. Стефана, а о тестираним Вуковићима сам нашао сљедећи податак:

"Порекло Вуковића потиче из Црне Горе из околине Даниловграда. У село Дебељу населили су се половином 18 века. Први предак који је дошао у Дебељу био је Данило Вуковић, звани Прдоња, са синовима Вуком и Јованом. Приликом насељавања, Вукови синови и Вук узели су презиме Вуковић, а Јован је узео презиме по свом имену Јовановић."

Сад сам много опрезнији са оваквим везама, и све то може бити проста конициденција, али мислио сам да је ипак добро да напишем, јер ко зна можда се убудуће појави неки нови траг.

Зато је битно навести тачне податке, тј. све пдоатке (старије презиме и сл.). Мада је заиста чудно да се баш тако поклопило, презиме по баби исто и генетски блиски.

Било би баш велико откриће уколио би се испоставило да Шапоње из југозападне Србије имају везе са овим далматинским. Специфично је презиме, па веза није искључена.

Ако су Шапоње из Крајине I2-PH908, то би значило да се у оквиру рода "Вејновића" (Св. Василије) јављају три хаплогрупа (J2b-M205, R1a-M458 и I2-PH908). Још неке породице из Северне Далмације славе Св. Василија (Продани I1-Z63), па делује да је међу слављеницима ове реативно ретке славе у Крајини било више различитих хаплогрупа.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4512 послато: Септембар 23, 2017, 10:25:22 пре подне »
Случајно сам синоћ примјетио да се мој хаплотип на само 1 маркеру од 23 разликује од Вуковићевог. Генерално, и други најближи ми хаплотип са 1 на 23, је из блиског подручја, Главинић из Ивањице, а у том крају имам још блиских хаплотипова, неки из рода св. Константина и Јелене ми нису далеко ( ово је занимљиво јер се име Константин понавља код нас у породици, деда ми се тако звао, а и наша сеоска црква је посвећена св. Константину и Јелени).

Вуковић ми је интересантан због друге ствари. Наиме, био је тестиран један Јерковић из Варивода, који ми је по резултатима био изузетно близак и помислио сам то је то. Установио сам кроз матичне књиге везу вариводских Јерковића са Покрајцима из Варивода и чинило се да сам питање скорашњег властитог поријекла ријешио, међутим како то у генетици често бива, оно што се чини очигледним често сруши само један неисправно дат податак. Наиме, тестирани Јерковић није уопште Јерковић по линији мушких предака (презиме преузето од бабе), тако да читава повезница са мојим Јерковићима није имала смисла. Занимљиво је са друге стране да се то баш све тако посложило.

Тестирани Јерковић је заправо Шапоња из Сјеверне Далмације и раније је славио као и све Шапоње Василијевдан. Шапоње су такође стара српска далматинска породица. Кад сам примјетио резултате Вуковића из Дебеље који слави Василијевдан који се поклапа са мојим резултатима, али и са Шапоњом из Далмације, помислио сам да би ту могло бити нешто. Поготово што се презиме Шапоњић и топоними Шапоње налазе баш у подручју Трудова код Нове Вароши, одакле су и Вуковићи. Породица Шапоњић која је из тог краја слави св. Стефана, а о тестираним Вуковићима сам нашао сљедећи податак:

"Порекло Вуковића потиче из Црне Горе из околине Даниловграда. У село Дебељу населили су се половином 18 века. Први предак који је дошао у Дебељу био је Данило Вуковић, звани Прдоња, са синовима Вуком и Јованом. Приликом насељавања, Вукови синови и Вук узели су презиме Вуковић, а Јован је узео презиме по свом имену Јовановић."

Сад сам много опрезнији са оваквим везама, и све то може бити проста конициденција, али мислио сам да је ипак добро да напишем, јер ко зна можда се убудуће појави неки нови траг.
Данило Вуковић, звани Прдоња!!! :D :D Још су и добро прошли са добијањем презимена, могли су данас да буду и Прдоњићи!
Хоће ли сада у табелу бити убачено изворно а не званично презиме тог тестираног, Шапоњић не Јерковић?

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4513 послато: Септембар 23, 2017, 10:53:43 пре подне »
Слава јесте показатељ о којој се породици ради, али од када сам почео да пишем родослове за село Неродимље схватио сам да треба бити доста опрезан...Навешћу пример моје фамилије...Мој чукундеда Стака ЛУКИЋ се оженио ћерком Станоја ДАБИЋА, а он је имао још две кћери које су се такође удале. Пошто је Стака имао доста деце Станоје (пошто је деда те деце) га је питао да му да једно мушко да бих га посинио да се кућа не бих затворила. Стака је дао једног од синова (мој прадеду) Дамњана и он је из захвалнисти према деди и старатељу Станоју узео његову славу а задржао презиме ЛУКИЋ. Његови потомци и данас славе славу ДАБИЋА. Таквих случајева (мислим на моје село, амогу слободно да тврдим и околину) је било не много али доста. Скоро сам разговарао са једним мојим земљаком који има 80 година, слочна је прича само што су они узели и славу и презиме...То се наравно касније заборави, чак се потомцима о томе и не прича и тако се заборави, аљуди су убеђени да су крвно из те фамилије. Поред тога, мењање славе, такође имам неколико случајева да једна фамилија има више слава, или да се приликом досељавања или осељавања из мест у место мењали славу. Ово је наравно прича из мога краја и искључиво пишем за њега (Урошевац и околина, Косово и Метохија) а верујем да је тако било и у осталим Српским областима...Треба бити опрезан са овим и добро проучити фамилију пре него што мислиш да је сродна са твојом...

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4514 послато: Септембар 23, 2017, 10:54:27 пре подне »
Ако су Шапоње из Крајине I2-PH908, то би значило да се у оквиру рода "Вејновића" (Св. Василије) јављају три хаплогрупа (J2b-M205, R1a-M458 и I2-PH908). Још неке породице из Северне Далмације славе Св. Василија (Продани I1-Z63), па делује да је међу слављеницима ове реативно ретке славе у Крајини било више различитих хаплогрупа.
У вези родова које славе Св. Василија и при томе су различитих хаплогрупа, очигледно је реч о тзв. "саплемењивању": први род оснивач неког села подигао је цркву посевећну свом светитељу, остали родови који су се касније досељивали у то место, а било их је знатно мање од староседелаца, прихватали су њихову славу за своју.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4515 послато: Септембар 23, 2017, 10:58:47 пре подне »
...Мој чукундеда Стака ЛУКИЋ ...
Да ли је "Лукић" ваше најстарије презиме за које знате? Која стара слава је била Лукића из Неродимља?
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4516 послато: Септембар 23, 2017, 11:03:46 пре подне »
ПрдоЊића има на Рогозни у Рајетићу, то су: Никићи, Николићи и Милосављевићи, славе Св. Стевана, посрбљене Клименте. Одсељених одељакаје има у Алуловићу (Дежева) и Брђанима (Жупа у Рашкој)

Неке породице које су се из Рајетића одселиле у суседна села: Јовановићи у Баре, Миљковићи у Дмитрову Реку, затим у Топлицу, имају породични надимак ПрдоНићи.

У овом послу и  слово може да буде пресудно :)



Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4517 послато: Септембар 23, 2017, 11:32:54 пре подне »
Случајно сам синоћ примјетио да се мој хаплотип на само 1 маркеру од 23 разликује од Вуковићевог. Генерално, и други најближи ми хаплотип са 1 на 23, је из блиског подручја, Главинић из Ивањице, а у том крају имам још блиских хаплотипова, неки из рода св. Константина и Јелене ми нису далеко ( ово је занимљиво јер се име Константин понавља код нас у породици, деда ми се тако звао, а и наша сеоска црква је посвећена св. Константину и Јелени)./.../ мислио сам да је ипак добро да напишем, јер ко зна можда се убудуће појави неки нови траг.

Симо, пошто сам и ја поменут у контексту Вуковића, о томе ћу писати у оној мојој стално најављиваној књизи и мислим да ћеш добити корисне информације у вези овог твог цитата.

Сматрам те експертом за историју, генеалогију и генетичку генеалогију, нарочито за област Босне и Херцеговине и Хрватске. Ако си у могућности, молим те одговори ми у вези честих случајева да у тим крајевима имамо породице са истим презименом (а често је то презиме тако ретко, специфично), а опет су те породице различитог генетског порекла, односно различтих хаплогрупа. Моја радна хипетеза је да је то вероватно последица пореске политике Аустрије: појединци су куповином некретнина и имања, мењали презиме и узимали презиме претходног власника да би избегли плаћање великих дажбина због промене власништва. Да ли има реалних основа у овој претпоставци?
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4518 послато: Септембар 23, 2017, 12:00:38 поподне »
Да ли је "Лукић" ваше најстарије презиме за које знате? Која стара слава је била Лукића из Неродимља?

Оно што сам до сада пронашао, од прилике од 1800-20 се презивамо ЛУКИЋ а запре тога немам податке, само да су се доселили из МОГИЛЕ код ВИТИНЕ, а слава је Св. Јован Крститељ....

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4519 послато: Септембар 23, 2017, 12:17:22 поподне »
Оно што сам до сада пронашао, од прилике од 1800-20 се презивамо ЛУКИЋ а запре тога немам податке, само да су се доселили из МОГИЛЕ код ВИТИНЕ, а слава је Св. Јован Крститељ....
Хвала!
Било би корисно сазнати, ако је икако могуће, који родови су били пре 200 година у Могили, нарочито они који славе С. Јована.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!