Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466102 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4480 послато: Септембар 16, 2017, 07:44:31 поподне »
Doduse imaju i uMagudama u blizini Bogdanovici N Hg.
јеси ли сигуран да је И хаплогрупа ?

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4481 послато: Септембар 16, 2017, 07:46:38 поподне »
јеси ли сигуран да је И хаплогрупа ?

Богдановић је највероватније N2, колико ја знам других Богдановића у Пиви нема сем оних који су тестирани као N2. И ово није тема за хаплогрупе познатих личности, па бих замолио да се дискусија настави на теми предвиђеној за то.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4482 послато: Септембар 16, 2017, 07:58:18 поподне »
Но сикирики Крстићу, сви смо ми "сјеверњаци" прошли ово упоређивање са Мириловићима. Така процедура ;)

Ја рекох да није далеко од Мириловића на основу хаплотипа (а и није), не да је обавезно део овог рода и сл. Има те неке вредности које се јављају код њих, мада тога има свуда код Динарика. Да сам боље погледао 448 видео би да не постоји директна веза.
« Последња измена: Септембар 16, 2017, 08:10:39 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4483 послато: Септембар 16, 2017, 08:03:16 поподне »
Видић, Св. Стеван, Бачинци (општина Шид), даље порекло из Парабућа (данас Ратково) у Бачкој, хаплогрупа J2b1-M205, род Крича

Нисам успео пронаћи више о овим Видићима. Видим само да је становништво Раткова насељено углавном од стране колониста из Топлице и околине Лесковца.

Видић се по хаплотипу савршено уклапа у ову групу M205 са потеза Полимље-Крајина (385ab=15-18, 458=15). У том смислу би било занимљиво уколико је из тих југоисточних крајева, с обзиром да се овакви хаплотипови до сада тамо нису појављивали.

Ово је ујчевина нашег Ригел-а, па можда може да каже нешто више о Видићима. ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4484 послато: Септембар 16, 2017, 08:05:47 поподне »
Ја рекох да није далеко од Мириловића на основу хаплотипа (а и није), не да је обавезно део овог рода и сл. Има те неке вредности које се јављају код њих, мада тога има свуда код Динарика. Да сам боље погледао 448 видео би да не постоји директна веза.

Не бих се ја баш толико поуздао у вредност маркера на локусу 448. Он је ту негде око средине када је у питању вероватноћа мутације. Није брзо променљив али није баш ни јако спор. Има и спорије променљивих па их опет налазимо различите код потенцијалних Мириловића. Питање је само времена када ће се наћи и хаплотип са маркером различитим од 21 на локусу 448 а да је PH3414.
« Последња измена: Септембар 16, 2017, 08:10:28 поподне Небојша »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4485 послато: Септембар 16, 2017, 08:54:12 поподне »
Видић, Св. Стеван, Бачинци (општина Шид), даље порекло из Парабућа (данас Ратково) у Бачкој, хаплогрупа J2b1-M205, род Крича

Нисам успео пронаћи више о овим Видићима. Видим само да је становништво Раткова насељено углавном од стране колониста из Топлице и околине Лесковца.

Видић се по хаплотипу савршено уклапа у ову групу M205 са потеза Полимље-Крајина (385ab=15-18, 458=15). У том смислу би било занимљиво уколико је из тих југоисточних крајева, с обзиром да се овакви хаплотипови до сада тамо нису појављивали.

Ово је ујчевина нашег Ригел-а, па можда може да каже нешто више о Видићима. ;)



Извор: Владимир Ђурић – Географски распоред новоколонизованог становништва у Војводини

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4486 послато: Септембар 16, 2017, 08:55:58 поподне »


Извор: Владимир Ђурић – Географски распоред новоколонизованог становништва у Војводини

Да нису Видићи можда из Велике Кладуше даљим пореклом?

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4487 послато: Септембар 16, 2017, 09:04:01 поподне »
Koji su vremenski okviri ovih podataka o Vidićima?  Nekako mi je čudno da netko čiji su preci kolonizirani u Ratkovo 1946. ne bi znao ili naveo odakle su došli.  Srbi su u Parabuću još 1910. činili nekih desetak posto stanovništva.  To je autohtono stanovništvo čiji preci su bili u selu prije kolonizacije Nijemaca. 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4488 послато: Септембар 16, 2017, 09:12:21 поподне »
Parabuć 1829.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4489 послато: Септембар 16, 2017, 09:21:37 поподне »
Vidića u Parabuću nema ni 1772. ni 1752.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4490 послато: Септембар 16, 2017, 09:47:45 поподне »
Значајне информације. Значи ако би ишли системом елиминације:

- Из Кладуше нису, не долазе касно и нема тамо Видића са овом славом.

- Са југа Србије нису, знали би да су колонисти. А и овакав хаплотип се не јавља југоисточно за сада.

- Сигурно су у Парабућу средином 19. века

Колико су стари на том простору (Бачка) можемо да нагађамо. Али не бих искључио миграције са простора северозападне Црне Горе. Осим тога што се овај хаплотип веома често јавља на простору Пљеваља/Пријепоља, у том крају је било и Видића, староседелаца. И то баш у Џурову одакле су Радовићи M205 (идентични хаплотипови).

Ово је додуше претпоставка само на основу хаплотипа и жаришта M205 на простору СЗ Црне Горе. Ови пљеваљски Видићи славе Никољдан, па са те стране не постоји веза.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4491 послато: Септембар 16, 2017, 09:49:26 поподне »
- Са југа Србије нису, знали би да су колонисти. А и овакав хаплотип се не јавља југоисточно за сада.

Sad pogledah kod Trifunoskog listu domaćinstava koloniziranih iz južne Srbije u Parabuć/Ratkovo.  Vidića nema.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4492 послато: Септембар 16, 2017, 09:59:38 поподне »
U Bačincima nema Vidića 1829.  Mislim da se radi o skorijem doseljavanju iz Parabuća tipa djed je rođen tamo a ne "stari su pričali da smo nekad došli iz Parabuća." 


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 323
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4493 послато: Септембар 16, 2017, 10:29:48 поподне »
Видић, Св. Стеван, Бачинци (општина Шид), даље порекло из Парабућа (данас Ратково) у Бачкој, хаплогрупа J2b1-M205, род Крича

Нисам успео пронаћи више о овим Видићима. Видим само да је становништво Раткова насељено углавном од стране колониста из Топлице и околине Лесковца.

Видић се по хаплотипу савршено уклапа у ову групу M205 са потеза Полимље-Крајина (385ab=15-18, 458=15). У том смислу би било занимљиво уколико је из тих југоисточних крајева, с обзиром да се овакви хаплотипови до сада тамо нису појављивали.

Ово је ујчевина нашег Ригел-а, па можда може да каже нешто више о Видићима. ;)

Хвала Небојша.  :)

Моји Видићи су у Бачинце (општина Шид) дошли крајем 19. века из Парабућа (данас Ратково). Претпостављам после велике епидемије колере која је избила у Парабућу 1873. и од које је умрло 800 људи, тј. четвртина становништва места.

У Парабућу се у попису 1828. помиње једна кућа Видића. На пописима 1728., 1743., 1752. и 1772. у Парабућу нема Видића.

Међутим, нашао сам Видиће пописане у близини Парабућа током 18. века:

- у Српском Милетићу (Racz Militics) 1752. и 1784.
- у Челареву (Cséb) 1743.
- у Сомбору 1796.

Да ли је нека од ових породица прешла у Парабућ крајем 18./почетком 19. века тешко је рећи.

О даљем пореклу немамо никаквих предања.

Пошто су Срби у Војводини, колико ми је познато, ретко мењали презиме (изузимајући узимање презимена по имену места одакле су, што овде није случај), рекао бих да су Видићи највероватније са овим презименом дошли у јужну Угарску.

Само презиме потиче од имена Вид или Вида, и сигурно се јављало на разним местима код неповезаних породица.

Једине Видиће који славе Св. Стевана сам нашао у области Прњавора и Босанског Брода. Нисам успео да откријем да ли они имају неко предање о даљем пореклу.

Такође су ми интересантне две друге групације Видића:

- у литератури о Пљевљима се Видићи помињу као једно од најстаријих племена/родова у том крају; каже се да су ту били у време доласка Турака; данас их у Пљевљима више нема; исељавали су се у Рашку (село Себимље и сам град Рашка) и уопштено по том делу југозападне Србије; неки су дошли и до Београда; овај род слави Св. Николу, али слава се некада и мењала; оно што је посебно интересантно код овог рода Видића је управо да потичу из пљеваљског краја који је један од центара хаплогрупе J2b1-M205 на овим просторима.

- други већи род Видића су они из ужичког краја са славом Св. Аранђела; они наводно сви потичу из Сирогојна код Ужица; од овог рода је и Немања Видић; међу коментарима о породици Видић на секцији ”Презимена” овог форума, неко је навео да се у њиховој породици прича да су ови Видићи из Сирогојна даљим пореклом из јужне Херцеговине; не знам колико је ово поуздано.

Видића има још по Босни и чини ми се на Кордуну, са разним славама, али то нигде није Св. Стеван.

Нисам се још срео са презименом Видић на простору југоисточне Србије.

У сваком случаји, само тестирање може потврдити неку везу или пут миграције до Бачке.


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 323
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4494 послато: Септембар 16, 2017, 10:32:43 поподне »
Koji su vremenski okviri ovih podataka o Vidićima?  Nekako mi je čudno da netko čiji su preci kolonizirani u Ratkovo 1946. ne bi znao ili naveo odakle su došli.  Srbi su u Parabuću još 1910. činili nekih desetak posto stanovništva.  To je autohtono stanovništvo čiji preci su bili u selu prije kolonizacije Nijemaca.

Хвала вам Паво на учешћу у дискусији.

Написао сам у тексту изнад оно што сам до сада успео да пронађем.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4495 послато: Септембар 16, 2017, 10:49:30 поподне »
Пошто су Срби у Војводини, колико ми је познато, ретко мењали презиме (изузимајући узимање презимена по имену места одакле су, што овде није случај), рекао бих да су Видићи највероватније са овим презименом дошли у јужну Угарску.

Upravo suprotno, prezimena kod Srba u Bačkoj su se stabilizirala 1710-1730., baš kao i kod Srba u Slavoniji.  To se može pratiti preko suvremenih popisa.  Prezimena su uglavnom svježi patronimi ili etnici.  Često su između dva popisa prezimena potpuno različita, iako je vremenski razmak samo 10-15 godina. 

To se vidi i po samom Parabuću. 



Nije se stanovništvo baš toliko smjenjivalo u 10 godina.  I oblici kao Jovica Đurđin brat Vujica Grujičin brat govore da prezimena baš i nisu stabilna. 

Ван мреже aleksm0230

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4496 послато: Септембар 16, 2017, 11:46:29 поподне »
Mоже пробати преко ysearch контактирати неког од њих, ако је прорадило слање порука:
http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=W4CY9&viewuid=W4CY9&p=1
http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=W4CY9&viewuid=DWSEC&p=1

Или преко администратора њихових пројеката.

На ово мало упоредивих СТР маркера делују блиско.
Ево и мене да се коначно јавим после неких проблема око регистрације.
Може ли ми неко појаснити нешто више о маркерима, шта су они уствари и како се гледа сродност са неком особом или породицом која има исте/сличне маркере.
Иначе моји преци су живели преко у Румунији, негде у Поморишју још пре велике сеобе под вођством Чарнојевића али се не зна одакле су дошли тамо. Оно што ја знам је линија која сеже до 1590. године и то породично порекло имам али немам ништа пре тога.
Александар Михаљев из Кикинде

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4497 послато: Септембар 16, 2017, 11:51:07 поподне »
Ево и мене да се коначно јавим после неких проблема око регистрације.
Може ли ми неко појаснити нешто више о маркерима, шта су они уствари и како се гледа сродност са неком особом или породицом која има исте/сличне маркере.
Иначе моји преци су живели преко у Румунији, негде у Поморишју још пре велике сеобе под вођством Чарнојевића али се не зна одакле су дошли тамо. Оно што ја знам је линија која сеже до 1590. године и то породично порекло имам али немам ништа пре тога.
Александар Михаљев из Кикинде

Александре, ако можеш пратити породично порекло до 1590. ти си срећан човек.
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4498 послато: Септембар 17, 2017, 08:32:20 пре подне »
Булат, Митровдан, Бузета, Глина, Банија

Припада хаплогрупи E1b-V13. Нема неких претерано блиских поклапања, мада би по појединим вредностима могао бити близак Гавриловићу из Тијања код Лучана. Карактеристична комбинација 16-20 на 385а/b га практично одваја од већине тестираних E1b на пројекту.

Постојала је нека прича о могућој вези Булатовића из Роваца и Булата са Баније због сличности презимена, међутим овим резултатом је та веза оповргнута.

Надам се да ће корисник Брубноград више рећи о самим Булатима.

Мислим да су Булати повезани са крајишким породицама Ћеркетом и Вулићем са вриједношћу 385аб=16-20. Не само по тој вриједности већ и по укупној блискости. Осим тога, Банија је и насељавана са подручја Босанске Крајине па и у том погледу веза има смисла.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4499 послато: Септембар 17, 2017, 10:36:46 пре подне »
Мислим да су Булати повезани са крајишким породицама Ћеркетом и Вулићем са вриједношћу 385аб=16-20. Не само по тој вриједности већ и по укупној блискости. Осим тога, Банија је и насељавана са подручја Босанске Крајине па и у том погледу веза има смисла.

Да, делује да би могли бити повезани. Биће груписани заједно.