Аутор Тема: Порекло презимена Недељковић (Планина Рогозна, Зубин Поток)  (Прочитано 1277 пута)

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Поздрав свима.

Наишао сам на један врло занимљив клип где се појављује господин Недељковић који говори о пореклу своје породице.

Клип можете погледати овде :
<a href="https://www.youtube.com/v/h6M2LUlLbhs&amp;feature=youtu.be&amp;t=540" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/h6M2LUlLbhs&amp;feature=youtu.be&amp;t=540</a>

Акценат на 9 минут видеа.

Село из видео клипа.
село Лозиште (Звечан) -Недељковићи, 9 кућа, слава Св. Петка, су Гашани, дед из Врбнице у Дреници у коме и сада имају род. По предању они су у Метохију сишли однекуд из Црне Горе.
(Извор порекло.рс)

У реону З.П. планина Рогозна постоји доста породица које имају презиме Недељковић, међу којима је и моја. Али се јасна разлика прави између Недељковића од Васојевића (Аранђеловдан) и Недељковића (Петковдан), где и ја припадам.

Много пута сам покушао да истражим своје презиме, али водило ме је 100 путева на 100 страна, ништа сигурно. Код нас у породици се изгубила та свест о пореклу, знамо да смо негде из Ц.Г. Али тачно где, мој отац не зна...
Било је чак и неких података на интернету и много несугласица на релацији племе - крсна слава.

Један од примера:

(Извор сајт монтенегрина.нет)
Заиста се помиње моје село Јунаке и Драјиновиће не Даниловиће, где се једна кућа од наше породице преселила.

Ево шта порекло.рс каже о мом селу :
У Јунакама су:

-Баловићи, Недељковићи, 8 кућа, Луковићи, 3 кућа, Филиповић, 1 кућа, Св. Петка, су Гашани из дреничке Орнице, стари род, сада се већ разродили и међуобно се жене. Јунаке је матица расељених Баловића у нашој области. Из Јунака су се одселили:



Слушао сам много прича, те крвна освета, те камен није могао да се једе, размножила се породица, 'па трбухом за крухом' и слично. На жалост са очеве стране од старијих људи немам никог, сви су покојни и нисам стигао да их питам нешто више...

Да се вратимо на горе наведени траг, с обзиром на то да исту славу славимо а и господин са клипа подсећа доста физички на мог оца, мањи, црна коса, веће уши, већи нос итд...
Можда је то неки траг?

Поздрав!
« Последња измена: Јун 10, 2018, 11:27:35 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."