Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154513 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #260 послато: Децембар 14, 2016, 02:03:56 поподне »
Тиме би се повео за митом да је љиљан муслимански симбол. :)
Тачно тако...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #261 послато: Децембар 14, 2016, 02:37:12 поподне »
Тачно тако...

Месец је ок, и он заиста има вишеструко значење, стога би га само требало уклопити.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #262 послато: Децембар 14, 2016, 03:06:28 поподне »
Месец је ок, и он заиста има вишеструко значење, стога би га само требало уклопити.

Рекао бих да је сасвим у реду да месец остане у стопи штита. Додавањем полумесеца је појачана прича о предању а и син паша је добио своје место на штиту и поштовање, по мени сасвим довољно. Ово би ипак требао бити будући штит Михића, па симболика у вези њих треба да заузима значајније позиције на штиту. Када Пашићи буду правили свој штит онда нека ставе полумесец на почасно место.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #263 послато: Децембар 14, 2016, 03:22:25 поподне »
Рекао бих да је сасвим у реду да месец остане у стопи штита. Додавањем полумесеца је појачана прича о предању а и син паша је добио своје место на штиту и поштовање, по мени сасвим довољно. Ово би ипак требао бити будући штит Михића, па симболика у вези њих треба да заузима значајније позиције на штиту. Када Пашићи буду правили свој штит онда нека ставе полумесец на почасно место.


Љиљан/крин симболизује Богородицу...исламски свијет не познаје хералдику.
Зар Пашићи нису од Михе, то јесте Михићи?  ???
« Последња измена: Децембар 14, 2016, 03:24:20 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #264 послато: Децембар 14, 2016, 03:40:25 поподне »
Тиме би се повео за митом да је љиљан муслимански симбол. :)

Да, да...  ;D ;D ;D

Рекао бих да је сасвим у реду да месец остане у стопи штита. Додавањем полумесеца је појачана прича о предању а и син паша је добио своје место на штиту и поштовање, по мени сасвим довољно. Ово би ипак требао бити будући штит Михића, па симболика у вези њих треба да заузима значајније позиције на штиту. Када Пашићи буду правили свој штит онда нека ставе полумесец на почасно место.

У праву си Велиборе. Најбоље је нека остане на штиту, да би се испоштовала фамилијарна историја, али је сасвим довољно да буде у стопи (не више од тога).

Љиљан/крин симболизује Богородицу...исламски свијет не познаје хералдику.

Док смо мој отац и ја осмишљавали грб, претпослења верзија штита је имала оштрице подигнуте на горе. Неки људи са ФБ хералдичких група (углавном из Велике Британије, Пољске и Словачке) су ми саветовали да оштрица не би требала да је уперена у љиљан јер је он универзални симбол Богородице. Наравно, ово није стриктно хералдичко правило већ више из поштовања. Одлучио сам да их послушам. После сам нашао примере где оштрица упире у љиљан. Чак у мом случају ова шаржа има другачију симболику (не симболише непосредно Богородицу већ нешто друго). Али се ипак не кајем што сам направио промену.  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #265 послато: Децембар 14, 2016, 03:55:57 поподне »
Љиљан/крин симболизује Богородицу...исламски свијет не познаје хералдику.
Зар Пашићи нису од Михе, то јесте Михићи?  ???

Млађо, Пашићи јесу од Михе али не носе презиме Михић. "Праотац" нам јесте исти али они својим родоначелником сматрају Михиног сина Пашу. Тачно је да је крвна сродност између три гране Михића (потомака тројице Михиних синова православаца), иста као и са Пашићима, али су се Пашићи ипак издвојили као засебно братство. Ми јесмо сродна братства али нисмо једно братство. Било је и других братстава која су се од Кнежића одвајала коју генерацију раније, као што су Елезовићи, Тојаге, Кукурузовићи и Ђуслићи. Све су то данас независна братства, иначе би смо могли сматрати Михиће и Пашиће Кнежићима, јер је Михо био Кнежић, па онда даље Мириловићима, Рајковићима, итд. У том смислу братству Михића из Горњег Храсна припадају само потомци Михина три сина који су остали у православљу, Томе, Тодора и Илије.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #266 послато: Децембар 20, 2016, 04:21:16 поподне »
Пошто је доста посетилаца ове теме својим идејама и дискусијама учествовало у дизајнирању предлога грба братства Михића, рачунам да је ред да вас обавестим докле се са овим стигло. У недељу сам представио два предлога грба једном образованијем "узорку" фамилије. Није ми била идеја да издвајам неку "фамилијарну елиту", већ да видим како ће предлог прихватити они који разумеју да хералдика има нека своја посебна правила и симболику. Вероватно сам погрешио што нисам изашао само са једним предлогом, јер сам у старту дао прилику да се одбаци мој фаворит :(. Ово су предлози које сам понудио:


Код левог предлога за који сам се ја залагао, поред полумесеца за којег сам знао да ће бити споран замерају и равнотежу шаржи, тј. више им се свиђа баланс и како "леже" шарже на штиту код другог предлога. Са овом другом примедбом бих се донекле и сложио...
Џаба сам објашњавао симболику полумесеца. Чак сам уочио још два симболизма у прилог првог предлога, који су се "наместили" сасвим случајно:
  • Три Михина сина од којих су настали Михићи раселили су се из Храсна, а у Подкули је остао само паша од којег су Пашићи - дакле, Паша (полумесец) је под кулом а остали синови (крстови) расељени на преостале три стране.
  • Полумесец у хералдици означава некога ко је добио титулу или почаст од владара. Четврти син је био Паша, дакле добио је титулу од султана.

Рођаци све разумеју али једноставно не желе полумесец, сматрају да су Пашићи друго братство и да ова прича није о њима, и још им се визуелно више свиђа други предлог. Ако је такав став ове групе која разуме да постоје хералдичка правила и симболика, шта онда могу очекивати од опште популације која вероватно у већини не зна ништа о томе.
Дакле, за сада како стоје ствари, крећемо се ка избору предлога без полумесеца. Али сачекаћемо још мало...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #267 послато: Децембар 20, 2016, 04:49:15 поподне »
Па добро, реално, ако Пашићи не учествују у функционисању братства, можда ваши рођаци и имају право, иако они то гледају из другог угла? Елем, леп је и овај предлог десно, а важно да грб Мириловића пролази. Мада је овај први предлог баш сјајно испао. :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #268 послато: Децембар 20, 2016, 05:37:34 поподне »
Па добро, реално, ако Пашићи не учествују у функционисању братства, можда ваши рођаци и имају право, иако они то гледају из другог угла? Елем, леп је и овај предлог десно, а важно да грб Мириловића пролази. Мада је овај први предлог баш сјајно испао. :)

Како год буде, не планирам ништа да озваничим по питању грба тамо негде до марта месеца, док не изађу резултати Херцеговачког ДНК подухвата. Ако резултати за тестиране припаднике фамилија Капор, Круљ, Буквић и Медан потврде њихову припданост идентификованом роду Мириловића, који је претпостављен на основу резултата за Мирила и Михића, онда могу мирне душе да ставим штит Мириловића на кулу и да сматрам да је порекло Михића од Мириловића извесно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #269 послато: Децембар 20, 2016, 06:03:04 поподне »
Како год буде, не планирам ништа да озваничим по питању грба тамо негде до марта месеца, док не изађу резултати Херцеговачког ДНК подухвата. Ако резултати за тестиране припаднике фамилија Капор, Круљ, Буквић и Медан потврде њихову припданост идентификованом роду Мириловића, који је претпостављен на основу резултата за Мирила и Михића, онда могу мирне душе да ставим штит Мириловића на кулу и да сматрам да је порекло Михића од Мириловића извесно.

Свака част! Многи не би ни размишљали о додатним "проверама", већ би се одмах "окитили". Ипак, мислим да је мало вероватно да вам порекло није од Мириловића.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #270 послато: Децембар 20, 2016, 06:10:08 поподне »
Свака част! Многи не би ни размишљали о додатним "проверама", већ би се одмах "окитили". Ипак, мислим да је мало вероватно да вам порекло није од Мириловића.
И Ђого!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #271 послато: Децембар 20, 2016, 06:11:59 поподне »
Свака част! Многи не би ни размишљали о додатним "проверама", већ би се одмах "окитили". Ипак, мислим да је мало вероватно да вам порекло није од Мириловића.

И ја верујем да је тако. Прилично би велика коинциденција била да Драган Мирило и Дејан Михић имају сасвим случајно заједнички снип, невезан за Мириловићко порекло. Али пошто са "пројектом" грба нигде не журим, да сачекамо ипак још који месец...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #272 послато: Децембар 20, 2016, 06:12:54 поподне »
И Ђого!

Хвала Раде, тако је, и Ђого. Њега сам превидео.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #273 послато: Децембар 20, 2016, 07:13:12 поподне »
Мене први грб подсећа на чувене руске крстове:



Нешто на тему крстова у Русији писано је на православие.ру, али сајт је или оштећен или мртав, но да се отворити као кеширана страница.

Укратко, ево шта тамо пише о крсту са младим месецом:

Цитат
6. Cross with half-moon

In the Book of Revelation it is said: “And there appeared a great wonder in heaven; a woman clothed with the sun, and the moon under her feet” (Revelation, 12:1). The Holy Fathers say, that in this case the moon symbolizes the baptistery, in which the Church is baptized. Another meanings of the half-moon are the cradle in Bethlehem, the chalice with the Body of Christ. It also symbolizes the ship of the Church led by Christ, and the anchor of hope gifted by Christ.

Код Руса има и оваквих примера:

Месец на средини Крста



Месец на врху Крста



в. Chronologia.org



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #274 послато: Децембар 20, 2016, 08:11:46 поподне »
Амикусе, веома занимљиво. Добро је знати да има и оваквих примера употребе полумесеца, можда ми помогне као аргумент при убеђивању фамилије :)

Иначе, почео сам сад да размишљам и о личном грбу, баш ме је заинтересовала ова занимација :). Хтео бих да искомбинујем грб братства када једном буде усвојен са неким мојим шаржама, па ме интересује ме да ли је неко упознат каква је ту пракса? Да ли је маршаловање грба у појасу (пер фес) код којег би у стопи био грб Михића а у глави моје шарже нешто што је примерено и у складу са хералдичким правилима? Имам већ неких идеја и нацрта...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #275 послато: Децембар 20, 2016, 08:16:28 поподне »
Имам већ неких идеја и нацрта...

Постави те нацрте па да кренемо са коментарисањем.  :D

Велиборе, у српској верзији блазона, крстови на грбу ће бити дефинисани као "грчки крст". То је израз који наши хералдичари користе за крст којем су сви краци исте дужине. Тако је бар код ЦЗИПМ.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #276 послато: Децембар 20, 2016, 08:18:20 поподне »
Амикусе, веома занимљиво. Добро је знати да има и оваквих примера употребе полумесеца, можда ми помогне као аргумент при убеђивању фамилије :)

Иначе, почео сам сад да размишљам и о личном грбу, баш ме је заинтересовала ова занимација :). Хтео бих да искомбинујем грб братства када једном буде усвојен са неким мојим шаржама, па ме интересује ме да ли је неко упознат каква је ту пракса? Да ли је маршаловање грба у појасу (пер фес) код којег би у стопи био грб Михића а у глави моје шарже нешто што је примерено и у складу са хералдичким правилима? Имам већ неких идеја и нацрта...

Кад је реч о личним грбовима чланова неке породице, ја сам за ону опцију да штит остане исти, а да се само мења челенка.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #277 послато: Децембар 20, 2016, 08:26:16 поподне »
Кад је реч о личним грбовима чланова неке породице, ја сам за ону опцију да штит остане исти, а да се само мења челенка.

И мени се свиђа та идеја. Ја  је подржавам. Штета што још није општеприхваћена. То би могла бити будућа специфичност српске хералдкике.

Мада, да будем искрен, ја први не бих мењао челенку када једног дана званично наследим грб свог оца. Претпостављам да би имао право задржати оригиналну челенку као прворођени син.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #278 послато: Децембар 20, 2016, 08:27:29 поподне »
Амикусе, веома занимљиво. Добро је знати да има и оваквих примера употребе полумесеца, можда ми помогне као аргумент при убеђивању фамилије :)

Иначе, почео сам сад да размишљам и о личном грбу, баш ме је заинтересовала ова занимација :). Хтео бих да искомбинујем грб братства када једном буде усвојен са неким мојим шаржама, па ме интересује ме да ли је неко упознат каква је ту пракса? Да ли је маршаловање грба у појасу (пер фес) код којег би у стопи био грб Михића а у глави моје шарже нешто што је примерено и у складу са хералдичким правилима? Имам већ неких идеја и нацрта...

Наравно, ту смо Велиборе да размотримо ствар са свих аспеката. ;)

Што се тиче маршаловања, ту треба имати на уму да се грб маршалује кад се двоје узму, тј. ступе у брак. Друге врсте мараловања не постоје. Елем, оно што овде на неки начин имамо, јесте грб братства, што дође као апокрифни грб вашег заједничког претка, па би се по том основу могао користити и овај грб као део личног, с тим да треба водити рачуна да не буде претрпан. ;)

У Шкотској на пример, где постоје кланови, који су нека сличност са нашим братствима, племенима, заједнички симбол је челенка у форми беџа, док се остали делови грба прилагођавају појединцима грбоносцима.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #279 послато: Децембар 20, 2016, 08:31:31 поподне »
У Шкотској на пример, где постоје кланови, који су нека сличност са нашим братствима, племенима, заједнички симбол је челенка у форми беџа, док се остали делови грба прилагођавају појединцима грбоносцима.

Ако се не варам, Шкоти користе бордуре као знаке каденције.