Аутор Тема: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта  (Прочитано 204289 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #120 послато: Јул 06, 2016, 11:51:19 поподне »
Стижете таман на време из Аквилеје за поход Трајанов на Дакију  :)

Признајем, ово је један од најдуховитијих коментара - икада ;)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #121 послато: Јул 07, 2016, 12:50:31 пре подне »
Признајем, ово је један од најдуховитијих коментара - икада ;)

Да је Тимар ишао на слону, па да смислимо неки још бољи коментар, са Клаудијевим тријумфалним уласком на слону у Британију  ;)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #122 послато: Јул 07, 2016, 08:54:18 пре подне »
Ovo je sve lepo napisano, medjutim da bi se naselio negde morao si da se dogovoris sa vlasnikom zemlje oko naseljenja. Rugovci koji su se naselavali po Podgoru morali su prvo da se dogovore sa agama oko uslova pa tek onda da se nasele.

To su mogli da urade i oni koji su imali rodjaka u Plavogusinjskom kraju i Metohiji (bilo koje vere) jer te tuda islo stalno naseljavanje iz Kuca i Vasojevica.

Moracana ima naseljenih u  Ibarskom Kolasinu nekoliko rodova i oko Rozaja, a to je druga struja naseljavanja.

Moje misljenje je da su ovi Moracani u Metohiji. ustvati Klimenti Rugovci koji su u doba nasega prelaska na islama (koji je bio dug proces a ne kratak kako pise Barjaktarevic) ostali odseceni od svojih rodjka i kao hriscani polako prihvatili pravoslavnu veru.
Да, у Ибарском Колашину има један број породица које воде порекло из Мораче, као нпр. Кошани који су пореклом из села Кос које је данас засеок села Прекобрђа. Оно се помиње и у дефтеру из 1477. год. одмах иза села Добречић које самим тим што се још тада појављује под тим називом негира предање о томе да се један од синова војводе Богића звао Добрија па да су по њему Добричани добили презиме. Очигледно је у питању то да се један од синова Богићевих приженио и прибио уз староседелачко становништво села Добречић (мислим да је у питању погрешан превод који би требало да буде Добричић) које је вероватно носило то презиме Добричанин, као што Кошани носе по селу Кос, Љешњани по селу Лијешње, Ђурђевци по селу Ђу(р)ђевина итд. Остало је предање о томе да су се Кошани одселили због некаквог ''кривог ветра'', односно због неродице и бољих услова за живот које им је омогућила селидба у Ибарски Колашин.
Што се тиче мале славе или преславе како се то негде каже, ту се ради о сеоској слави коју је славило цело село, нарочито уколико је у селу било више различитих родова, а разлози за преслављање су били различити. Некада је у питању било то да је мала слава била посвећена свецу коме је била посвећена сеоска црква, некада је преслава била стара слава коју је неки род оставио због досељења у нову средину и прихватања славе староседелаца, некада је као у случају мојих предака преслављан св. Килик и Јулита 28. јул (15. јул по јулијанском календару) као помен на крвави догађај када је на слави св. Кирил Словенски 27. фебруара (14. фебруара по јулијанксом календару) дошло до убиства турака харачлија, због чега су узели да славе Аранђеловдан а као успомену на стару славу преслављали су летњи Ћириловдан или ''Ћирик'' како се још у народу зове овај светац. Било је и случајева да су због неког догађаја када су се спасили и остали у животу појединци узимали да славе свеца који је падао на тај дан, а стару славу су прислуживали, или чак и обрнуто.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #123 послато: Јул 07, 2016, 09:12:36 пре подне »
Нема потребе да се удаљавамо од задате теме, ал морам да кажем да ми је жао што се мало шта вјерује што Србин учини у новија времена, а вјерује се другима и временима из давнина, показујући тиме да је учен човјек. Таквима и не замјерим, јер смо препознатљиви по томе  :(. Нажалост. Овдје мислим и на муслимане и хрвате, што говори да нема разлика међу нама.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #124 послато: Јул 07, 2016, 09:56:14 пре подне »
Нема потребе да се удаљавамо од задате теме, ал морам да кажем да ми је жао што се мало шта вјерује што Србин учини у новија времена, а вјерује се другима и временима из давнина, показујући тиме да је учен човјек. Таквима и не замјерим, јер смо препознатљиви по томе  :(. Нажалост. Овдје мислим и на муслимане и хрвате, што говори да нема разлика међу нама.
Ја искрено говорећи нисам разумео твој коментар. Ајде још једном, али мало јасније. Шта је то у шта се мало шта верује што Србин учини у новија времена, а верује се другима и временима из давнина, показујући тиме да је учен човек? Да ли се то односи на мој коментар?

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #125 послато: Јул 07, 2016, 12:45:47 поподне »
Ја искрено говорећи нисам разумео твој коментар. Ајде још једном, али мало јасније. Шта је то у шта се мало шта верује што Србин учини у новија времена, а верује се другима и временима из давнина, показујући тиме да је учен човек? Да ли се то односи на мој коментар?
Искрено речено нисам ни прочитао твој претходни коментар, нити се ово односи на тебе.
Чуди ме да си се ти препознао у овоме.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #126 послато: Јул 07, 2016, 12:57:44 поподне »
Искрено речено нисам ни прочитао твој претходни коментар, нити се ово односи на тебе.
Чуди ме да си се ти препознао у овоме.
ОК неспоразум.  ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #127 послато: Јул 07, 2016, 01:16:45 поподне »
Да, у Ибарском Колашину има један број породица које воде порекло из Мораче, као нпр. Кошани који су пореклом из села Кос које је данас засеок села Прекобрђа.

Ја сам увек мислио да Кошани воде порекло из села Кош у Прекорупљу. Мислим да се неки родови који су пореклом баш из тог села презивају Кошанин. Ево линка за Кош у Прекорупљу:
http://www.geonames.org/maps/google_42.694_20.563.html
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #128 послато: Јул 07, 2016, 01:32:23 поподне »
Ја сам увек мислио да Кошани воде порекло из села Кош у Прекорупљу. Мислим да се неки родови који су пореклом баш из тог села презивају Кошанин. Ево линка за Кош у Прекорупљу:
http://www.geonames.org/maps/google_42.694_20.563.html
Могуће да постоје и неке породице које носе презиме Кошанин баш по овом селу које помињеш, али ја колико знам ови из Ибарског Колашина држе до тога да су доселили из Мораче. Једна моја снаја је од Кошана из Косовске Митровице и знам да су њени пореклом из Мораче, а и у Морачком предању остало је упамћено да су стари становници села Кос комплетно одселили у Ибарски Колашин. Мислим да то помиње и Добричанин у својој књизи о Доњој Морачи.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #129 послато: Јул 07, 2016, 04:11:10 поподне »
Ја сам увек мислио да Кошани воде порекло из села Кош у Прекорупљу. Мислим да се неки родови који су пореклом баш из тог села презивају Кошанин. Ево линка за Кош у Прекорупљу:
http://www.geonames.org/maps/google_42.694_20.563.html
Oтпpиликe гeнeтcкa cликa 90% cтaнoвништвa Ибapcкoг Кoлaшинa изглeдa oвaкo: Кучи (Кoмaтoвићи) -E-V13, Бjeлoпaвлићи (Jaкшићи, Влaшкoвићи, Ђуpићи...) E-V13, Никшићи (Утвићи, Бaшчapeвићи) I2a DS, Пипepи (Бoжoвићи) I2a DS... Имaмo пojeдинцe cкopo из cвиx poдoвa тecтиpaнe.

Jelic

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #130 послато: Јул 07, 2016, 04:12:42 поподне »
Oтпpиликe гeнeтcкa cликa 90% cтaнoвништвa Ибapcкoг Кoлaшинa изглeдa oвaкo: Кучи (Кoмaтoвићи) -E-V13, Бjeлoпaвлићи (Jaкшићи, Влaшкoвићи, Ђуpићи...) E-V13, Никшићи (Утвићи, Бaшчapeвићи) I2a DS, Пипepи (Бoжoвићи) I2a DS... Имaмo пojeдинцe cкopo из cвиx poдoвa тecтиpaнe.

Радовићи из Ибарског Колашина су ваљда исто Е - В13 тј. Бјелопавлићи?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #131 послато: Јул 07, 2016, 04:26:12 поподне »
Oтпpиликe гeнeтcкa cликa 90% cтaнoвништвa Ибapcкoг Кoлaшинa изглeдa oвaкo: Кучи (Кoмaтoвићи) -E-V13, Бjeлoпaвлићи (Jaкшићи, Влaшкoвићи, Ђуpићи...) E-V13, Никшићи (Утвићи, Бaшчapeвићи) I2a DS, Пипepи (Бoжoвићи) I2a DS... Имaмo пojeдинцe cкopo из cвиx poдoвa тecтиpaнe.

1) Kolasin i Kolasinci su veoma zanimljivi i specificni, i svojim mentalitetom se veoma razlikuju od ostalih Srba sa Kosova. Uzroci su verivatno u izolovanosti oblasti ovicene planinama od drugih krajeva i tim da je tamo puno familija imalo svoju zemlju. Po tome se moze uporediti sa Sekularom na primer.

Za nas su Kolasinci nesto kao prelazni oblik izmedju Crnogorca i Srbina, dok su Srbi starosedeoci iz Metohije veoma drugaciji.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #132 послато: Јул 07, 2016, 04:28:47 поподне »
Радовићи из Ибарског Колашина су ваљда исто Е - В13 тј. Бјелопавлићи?
Зaтo cу cтaвљeнe тpи тaчкe. Нaбpojao caм caмo нajвeћe poдoвe. Ибapcки Кoлaшин je вeoмa интepecaнтaн, jep пpeдcтaвљa jeдну oд глaвниx мигpaциoниx pутa. Вeлики дeo Шумaдиje je нaceљeн из тoг кpaja. И дични нaм пpeдceдник пopeклoм oд Бoжoвићa, кoje ocтaли Кoлaшинци пeжopaтивнo нaзивajу "цигaни". Вepoвaтнo штo cу нaceлили oблacт кoja ce нaзивa Maђупcки (туp. цигaнcки) пoтoк, из кojeг je кacниje, пoвeзуjући ce ca мecтoм Зубин дo ( Зубoдoлинa) , нacтao Зубин Пoтoк.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #133 послато: Јул 07, 2016, 04:47:18 поподне »
1) Kolasin i Kolasinci su veoma zanimljivi i specificni, i svojim mentalitetom se veoma razlikuju od ostalih Srba sa Kosova. Uzroci su verivatno u izolovanosti oblasti ovicene planinama od drugih krajeva i tim da je tamo puno familija imalo svoju zemlju. Po tome se moze uporediti sa Sekularom na primer.

Za nas su Kolasinci nesto kao prelazni oblik izmedju Crnogorca i Srbina, dok su Srbi starosedeoci iz Metohije veoma drugaciji.
Имa иcтинe. Aли дaлeкo je вeћa paзликa измeђу Cpбa cтapoceдeoцa ca Кocoвa и Ибapcкoг Кoлaшинa, нeгo измeђу Meтoxиjцa и Кoлaшинцa. Нajбoљe je oпиc дao Гpигopиje Бoжoвић, paзликуjући у Cтapoj Cpбиjи: Poгoждaнинa, Кoлaшинцa, Кocoвцa и Mopaвцa. Ни мaњeг пpocтopa ни вишe мeнтaлитeтa...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #134 послато: Јул 07, 2016, 04:48:12 поподне »
1) Kolasin i Kolasinci su veoma zanimljivi i specificni, i svojim mentalitetom se veoma razlikuju od ostalih Srba sa Kosova. Uzroci su verivatno u izolovanosti oblasti ovicene planinama od drugih krajeva i tim da je tamo puno familija imalo svoju zemlju. Po tome se moze uporediti sa Sekularom na primer.

Za nas su Kolasinci nesto kao prelazni oblik izmedju Crnogorca i Srbina, dok su Srbi starosedeoci iz Metohije veoma drugaciji.

Мислим да је основна специфичност Колашинаца у томе што су углавном поријеклом од брдских племена, или бар та племена доминирају у њиховом укупном становништву, за разлику од Срба у Метохији и долини Ибра око Лепосавића гдје доминирају стариначки родови.

Уосталом, и језички је Ибарски Колашин зона зетско-рашких говора, а Метохија и крај око Лепосавића припада косовско-ресавским говорима.

Линија није тако стриктна, има доста преклапања, додуше.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #135 послато: Јул 07, 2016, 04:51:03 поподне »
Зaтo cу cтaвљeнe тpи тaчкe. Нaбpojao caм caмo нajвeћe poдoвe. Ибapcки Кoлaшин je вeoмa интepecaнтaн, jep пpeдcтaвљa jeдну oд глaвниx мигpaциoниx pутa. Вeлики дeo Шумaдиje je нaceљeн из тoг кpaja. И дични нaм пpeдceдник пopeклoм oд Бoжoвићa, кoje ocтaли Кoлaшинци пeжopaтивнo нaзивajу "цигaни". Вepoвaтнo штo cу нaceлили oблacт кoja ce нaзивa Maђупcки (туp. цигaнcки) пoтoк, из кojeг je кacниje, пoвeзуjући ce ca мecтoм Зубин дo ( Зубoдoлинa) , нacтao Зубин Пoтoк.

Мени су опет сами Божовићи причали да су поженили неке Циганке... Мада је вјероватно тачнија ова прича коју наводиш.

Такође, Божовићи из Ибарског колашина су само претпостављени I2a Динарик Југ. Никад нису тестирали маркер 448. Дакле, можда се покаже и да су Динарик Сјевер.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #136 послато: Јул 07, 2016, 04:58:35 поподне »
Primetio sam da veliki deo kolasinskih porodica ima iseljenika u Toplici po 1878 i da bar jos jedan Kolasin ima tamo u Kursumliji i okolini. Puno njih se je naselilo na zemlju muhadzera. Puno muhadzera iz Fisa Kelmendi (srpski Klimenti) mi je o tome prcalo kad sam pitao ko je dosao na njihovu zemlju. Obicno su odgovarali Kolasinci.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #137 послато: Јул 07, 2016, 04:59:12 поподне »
Мислим да је основна специфичност Колашинаца у томе што су углавном поријеклом од брдских племена, или бар та племена доминирају у њиховом укупном становништву, за разлику од Срба у Метохији и долини Ибра око Лепосавића гдје доминирају стариначки родови.

Уосталом, и језички је Ибарски Колашин зона зетско-рашких говора, а Метохија и крај око Лепосавића припада косовско-ресавским говорима.

Линија није тако стриктна, има доста преклапања, додуше.
Mигpaциoнa pутa cтaнoвништвa ce кpeтaлa плaнинoм Poгoзнoм, a нe дoлинoм Ибpa, вepoвaтнo збoг избeгaвaњa Tуpaкa. Taкo дa je cкopo цeлa Poгoзнa нaceљeнa из пpaвцa Ибapcкoг Кoлaшинa, пa ce тaкo дo пpe пoлa вeкa тaчнo paзликoвao диjaлeкaт измeђу ceлa нa лeвoj и дecнoj oбaли Ибpa. И дaнac je мнoгo вишe иjeкaвштинe ocтaлo у ceлимa кoje ce ocлaњajу нa Poгoзну, нeгo oнe кoje ce ocлaњajу нa Кoпaoник, чиje je cтaнoвништвo вeћим дeлoм пopeклoм из Meтoxиje.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #138 послато: Јул 07, 2016, 05:17:42 поподне »
Mislim da bi ste trebali da pronadjete za testiranje nekoga Radenovica iz Plava jer su oni tu ziveli i pre velikih seoba 1690 a iz Peci nekog od Dabizljijevica, oni vaze za najstarije Srbe u Peci i ziveli su tu isto pre 1690.

Погледах у Попис ослобођених места у Метохији из 1913. године, који је својевремено преписао Паво И. Барух, а у ком се помињу Раденовићи у Добром Долу, тада Општина Гораждевац. Не знам да ли имају неке везе са тима о којима овде говорите? Спомиње се једна кућа.



Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #139 послато: Јул 07, 2016, 05:25:27 поподне »
Ја сам увек мислио да Кошани воде порекло из села Кош у Прекорупљу. Мислим да се неки родови који су пореклом баш из тог села презивају Кошанин. Ево линка за Кош у Прекорупљу:
http://www.geonames.org/maps/google_42.694_20.563.html
Моји су из Коша. Тамо ми је деда рођен, мада ми је прадеда рођен у селу Јагоде, а живели су и у Зајимову, по дединој причи.