Аутор Тема: Бубањe I2-PH908  (Прочитано 97454 пута)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #280 послато: Јануар 30, 2018, 08:31:25 поподне »
Захваљујем се Вуку што је поставио слику нашег крста на тему. Ја то нијесам знао да урадим.

На Уњем Крсту сахрањени су попови Вукадин и Раде.  Приликом преноса њихових костију у гробље на Дубљу, у гробу попа Вукадина пронађен је очуван мањи престони крст из друге половине XVII вијека, украшен сребрним лимом, камењем и дуборезом. Цетињски конзерватори су констатовали да је вјероватно израђен у источној Херцеговини, у некој од радионица у Чајничу, Фочи или Требињу. На аверсу је приказано Распеће Христа и 4 јеванђелиста, а на реверсу Крштење Христа и 4 јеванђелиста. Крст је 12. августа 1991. предат музеју у Беранама.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #281 послато: Јануар 30, 2018, 08:54:55 поподне »
Када погледам овај попис, онда ми предање у Бубањама о тројици браће: Бубањама, Шаботићима и Ралевићима, осим што је демантовао ДНК тестови демантује и дефтер. С обзиром на неке топониме у Бубањама (Ђуров крш) овај Ђуро би могао да буде предак Шаботића који је имао сина Марка. Јован би могао да буде предак Ралев (Ралевића) без обзира на њихово предање о Цеклинском поријеклу и вези са Ђурашковићима што је све ДНК демантовао. Не знам шта мисли Иван и Видоје, али мени ово изгледа логићно.


      Слабо се разумијем у  анализе днк резултата. Иван као зналац, дао је упоредну анализу са могућим претпоставкама.
 Опет, та наша предања, дуга прича...
 Немамо тестиране Радевиће из Велике, па да се допуни мозаик, са свим умјесним Ивановим размишљањима.
 Знам, ширим причу. Да ли су  Бубање из долине Лима хетерогене? има ли још неко тестиран? Немогуће је тестират припаднике свих огранака.  И код Бубања, као и свих других бројних братстава, могућа су одступања ( математички) и свака друга. Читао сам раније твоју књигу, и давно, прву књигу социолога Воја Бубање.
Је ли се тестирао неко од грбаљских Бубања? 
Мишљења сам да су Бубање, са разних страна свијета, разнородне, осим оних који су коријеном  са обала зеленог Лима. Или са неког другог мјеста? Наравно, док се супротно не докаже. 
 Комшије Шаботићи су такође разнородни. Некад  ми се учини ( волио бих да се варам) да је тестирање на  Санџачком, односно Бошњачком днк пројекту, "планирано"  и "задато" са унапријед утврђеним циљевима, па се стављају само "пожељни".   Част, тестираним појединцима, и на том пројекту, који не крију, од ког су поријеклом.  Вјерујем, да то  није случај са Српским  днк пројектом.
 Немамо репрезентативан узорак тестирних  Бубања и Шаботића.
  Дозволите ми  нагађање: да нијесу, Бубање, Шаботићи, Кочани... остаци старијег слоја становништва  на светим водама Лима? Имају ли они сроднике од  Пештери до Шумадије...?
« Последња измена: Јануар 30, 2018, 08:58:55 поподне vidoje 013 »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #282 послато: Јануар 30, 2018, 09:08:13 поподне »

      Слабо се разумијем у  анализе днк резултата. Иван као зналац, дао је упоредну анализу са могућим претпоставкама.
 Опет, та наша предања, дуга прича...
 Немамо тестиране Радевиће из Велике, па да се допуни мозаик, са свим умјесним Ивановим размишљањима.
 Знам, ширим причу. Да ли су  Бубање из долине Лима хетерогене? има ли још неко тестиран? Немогуће је тестират припаднике свих огранака.  И код Бубања, као и свих других бројних братстава, могућа су одступања ( математички) и свака друга. Читао сам раније твоју књигу, и давно, прву књигу социолога Воја Бубање.
Је ли се тестирао неко од грбаљских Бубања? 
Мишљења сам да су Бубање, са разних страна свијета, разнородне, осим оних који су коријеном  са обала зеленог Лима. Наравно, док се супротно не докаже. 
 Комшије Шаботићи су такође разнородни. Некад  ми се учини ( волио бих да се варам) да је тестирање на  Санџачком, односно Бошњачком днк пројекту, "планирано"  и "задато" са унапријед утврђеним циљевима, па се стављају само "пожељни".   Част, тестираним појединцима, и на том пројекту, који не крију, од ког су поријеклом.  Вјерујем, да то  није случај са Српским  днк пројектом.
 Немамо репрезентативан узорак тестирних  Бубања и Шаботића.
  Дозволите ми  нагађање: да нијесу, Бубање, Шаботићи, Кочани... остаци старијег слоја становништва  на светим водама Лима? Имају ли они сроднике од  Пештери до Шумадије...?

Што се тиче моје раније монографије, дио текста који се бавио поријеклом, са податком из дефтера је било само нагађање. Најачи податак да је Бошко Бубања из Крушевице мој предак јесте топоним који се налази у Крушевици а он је: Шурковићи. Ако узмеш Војову књигу видјећеш да се једна грана нашег братства којој и ја припадам назива Шурковићи. Дакле, аргументи који иду у прилог томе да је Бошко Бубања наш предак су сљедећи: турски дефтер из 1701. г. а који је објављен тек 2016., ДНК који каже да је у Херцеговини и Љубињу изузето висок проценат Динарик југа, поријекло крста и његово датовање и четврти који је за мене раван ДНК тесту а то је топоним Шурковић у Крушевици и нашем родослову. Било би превише да ово све буде случајно.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #283 послато: Јануар 30, 2018, 09:30:21 поподне »
Што се тиче моје раније монографије, дио текста који се бавио поријеклом, са податком из дефтера је било само нагађање. Најачи податак да је Бошко Бубања из Крушевице мој предак јесте топоним који се налази у Крушевици а он је: Шурковићи. Ако узмеш Војову књигу видјећеш да се једна грана нашег братства којој и ја припадам назива Шурковићи. Дакле, аргументи који иду у прилог томе да је Бошко Бубања наш предак су сљедећи: турски дефтер из 1701. г. а који је објављен тек 2016., ДНК који каже да је у Херцеговини и Љубињу изузето висок проценат Динарик југа, поријекло крста и његово датовање и четврти који је за мене раван ДНК тесту а то је топоним Шурковић у Крушевици и нашем родослову. Било би превише да ово све буде случајно.

   

 Све су то нови моменти, за које се раније није знало. Аргументи за,  су ту.  Аргументи против: можда?  Само напријед. Идемо даље.
« Последња измена: Јануар 30, 2018, 11:19:59 поподне НиколаВук »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #284 послато: Јануар 30, 2018, 09:45:20 поподне »
Што се тиче моје раније монографије, дио текста који се бавио поријеклом, са податком из дефтера је било само нагађање. Најачи податак да је Бошко Бубања из Крушевице мој предак јесте топоним који се налази у Крушевици а он је: Шурковићи. Ако узмеш Војову књигу видјећеш да се једна грана нашег братства којој и ја припадам назива Шурковићи. Дакле, аргументи који иду у прилог томе да је Бошко Бубања наш предак су сљедећи: турски дефтер из 1701. г. а који је објављен тек 2016., ДНК који каже да је у Херцеговини и Љубињу изузето висок проценат Динарик југа, поријекло крста и његово датовање и четврти који је за мене раван ДНК тесту а то је топоним Шурковић у Крушевици и нашем родослову. Било би превише да ово све буде случајно.

   

 Све су то нови моменти, за које се раније није знало. Аргументи за,  су ту.  Аргументи против: можда?  Само напријед. Идемо даље.

Желим да се захвалим форумашима без чије помоћи сигурно не би дошло до овога: Маргити војвоткињи Бањанској, Солу, Миљану Грку, Видоју, Ивану и другима. Ако знамо да су Бубање ослобођене тек 1912. онда није ни чудо што је све то било запретано и у тами. Наши свештеници који су знали истину су изгинули а потомци су заборавили. Али што кажу ни једна истина није остала скривена. Пошто се катун Бубања помиње 1313. то ће за мене бити изазов да још по нешто ишчачкам. Ако ја не успијем, неко од Бубања ће знати куда да иде. Војислав је отворио тему а ја се надам да ју ја нећу затворити. Зато се моја књига и зове: Бубање - прилози за монографију.
« Последња измена: Јануар 30, 2018, 11:21:28 поподне НиколаВук »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #285 послато: Јануар 30, 2018, 11:03:04 поподне »
На острву Колочепу (код Дубровника), где је Бубања - син Vitalis-a Roncini-a био презвитер постоји рт Бездањ. Упитно је, да ли се овај рт Бездањ може довести у везу са Бездановићима.

http://dizbi.hazu.hr/object/view/vLb9c6NJDP
https://it.wikipedia.org/wiki/Calamotta
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #286 послато: Јануар 30, 2018, 11:32:41 поподне »
Poštovani gospodine Bubanja,

jako mi je drago da Vam je knjiga koristila, na kraju, s tim ciljem je i pripremljena, da koristi ljudima.

Što se tiče stanovnika za koje pitate, vrlo je vjerovatno da su istog prezimena kao i prvonavedeni. Pisar je najčešće sebi kratio posao da ne ponavlja prezime ako je isto, jedino ako je drugačije, onda ga je obavezno navodio.

Puno pozdrava,

F. Hafizović

Нешто размишљам, а Сол ми је доставио онај податак о катуну Бубања, и овог тумачења Фазилете Хафизовић, да су Ђуро и Јован носили презиме Бубања. У дефтеру може да буде уписан остатак катуна Бубања у коме су Ђуро и Јован потомци Влаха, с обзиром на тест Шаботића и Ралевића и предања у братству Бубања.   

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #287 послато: Јануар 31, 2018, 12:48:07 пре подне »
Нешто размишљам, а Сол ми је доставио онај податак о катуну Бубања, и овог тумачења Фазилете Хафизовић, да су Ђуро и Јован носили презиме Бубања. У дефтеру може да буде уписан остатак катуна Бубања у коме су Ђуро и Јован потомци Влаха, с обзиром на тест Шаботића и Ралевића и предања у братству Бубања.
Занимљиво је да на Драпићима, засеоку Крушевице живе Драпићи који су готово сигурно поријеклом власи Бобани.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #288 послато: Јануар 31, 2018, 07:59:08 пре подне »
Нешто размишљам, а Сол ми је доставио онај податак о катуну Бубања, и овог тумачења Фазилете Хафизовић, да су Ђуро и Јован носили презиме Бубања. У дефтеру може да буде уписан остатак катуна Бубања у коме су Ђуро и Јован потомци Влаха, с обзиром на тест Шаботића и Ралевића и предања у братству Бубања.

Poštovani gospodine Bubanja,

Vlasi. Najkraće rečeno: riječ je o preostacima Romana koji su se dolaskom Slavena zadržali u brdima uzduž čitavog dinarskog pojasa. Kasnije su se Vlasi slavizirali tj. dio se srbizirao, a dio kroatizirao ovisno o području gdje su živjeli i pravoslavnoj ili katoličkoj vjeri koju su prihvatili.
Vlasi koji su se pokatoličili stopili su se s ostalim hrvatskim stanovništvom (jer im je „matica“ bila blizu), pa je taj identitet nestao, dok su Vlasi koji su prihvatii pravoslavnu vjeru dulje održali taj identitet.
No još početkom 18. stoljeća nalazio sam u dubrovačkim izvorima i izraz Vlahe za katolike s područja Ravnoga u Hercegovini.
Termin Vlasi primao je različita značenja – Dubrovačni su njime označavali pravoslavno stanovništvo u zaleđu (Trebinje i okolica) – s druge strane Trebinjci su Dubrovčane zvali Latini.

     Srdačno,
Nenad Vekarić

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #289 послато: Јануар 31, 2018, 08:07:17 пре подне »
To o vlasima ili Vlasima je dosta diskutabilno.
Najbolje je znati haplotip kojem pripadate?

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #290 послато: Јануар 31, 2018, 08:54:22 пре подне »
To o vlasima ili Vlasima je dosta diskutabilno.
Najbolje je znati haplotip kojem pripadate?

Да, био сам непрецизан. Мислио сам на влахе.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #291 послато: Јануар 31, 2018, 08:37:59 поподне »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #292 послато: Јануар 31, 2018, 08:43:13 поподне »


Хвала Вуче,

Црква Св. цар Константин и царица Јелена у Бубањама. То је и братственичка завјетнина. Сваког 3. јуна Бубање се окупљају код цркве. И сваке године је други домаћин славе.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #293 послато: Фебруар 01, 2018, 06:11:52 поподне »
Значи и Ђурина и Јован су Бубање.

Прелистао сам пажљиво дефтер и видим да је писар ипак уписивао презимена и за лица која су из истог рода. Дакле, не вјерујем да су Ђурина и Јован Бубање. С обзиром на хаплогрупе Шаботића и Ралевића, а да су у Крушевици 1475. г. забиљежени власи Угарци вјероватно су Шаботићи и Ралевићи њихови потомци. То је за сада претпоставка док се не појаве неки нови извори.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #294 послато: Фебруар 02, 2018, 12:16:40 поподне »
 У Крушевици, у Кунку и Шурковићима налази се Грчко гробље (Јефто Дедијер, Херцеговина). У разговору са Предагом Лутовцем, археологом из Полимског музеја у Беранама, потврдило се оно што сам и претпоставио. Како је село Хрушевица запустјело након одласка ове три поеодице које су уписане у дефтер, нови досељеници села Крушевице у 19. вијеку, затекли су православно гробље, али како нијесу знали коме припада назвали су га Грчко. Ето, гдје су сахрањивани старе Бубање.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #295 послато: Фебруар 02, 2018, 06:51:18 поподне »
Јурина поста Ђурина, Крушевица поста Хрушевица а Бубање посташе власи а ми сви у комшилуку ѕнамо да нису. Ма, опусти се човјече, било је како било, да смо ѕдраво !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #296 послато: Фебруар 02, 2018, 07:21:16 поподне »
Јурина поста Ђурина, Крушевица поста Хрушевица а Бубање посташе власи а ми сви у комшилуку ѕнамо да нису. Ма, опусти се човјече, било је како било, да смо ѕдраво !

Наравно Таипе, да смо здраво. Ми смо били комшије и бићемо. Баш сам и опуштен и задовољан. Да си ближе па да дођеш до мене да посједимо и проћаскамо. Очекујем ових дана и ове из Крушевице.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #297 послато: Фебруар 02, 2018, 08:28:42 поподне »
Наравно Таипе, да смо здраво. Ми смо били комшије и бићемо. Баш сам и опуштен и задовољан. Да си ближе па да дођеш до мене да посједимо и проћаскамо. Очекујем ових дана и ове из Крушевице.

Ја сам ти ѕатражио пријатељство на фејсбуку, или ништа, можда имаш неког рођака Ранка.
У ѕавичају ѕам ѕа Први Мај и љети, у вријеме када се опуштено и никако другачије.
Што се тиче предака моји су ти Ранко били најљепши, најпаментији и најпоштенији, какав сам ти и сам ;) , истраживања тако покаѕала :)
Једино што ме брине је то што су људи склони да неким ситницама придају превелику важност и што их страх наћера на небулоѕе. И они који нису наши преци су ЉУДИ али, ето, нису наши преци по мушкој линији.   



Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #298 послато: Фебруар 03, 2018, 04:58:39 поподне »
У Поповом пољу, одмах поред Дубљана у коме се налази топоним Бубање, постоји и село Величани. Можда је то село назив добило по досељеницима из Велике испод Чакора, и да су се њихови потомци након неколико вјекова, преко Цеклина, поново вратили у Велику код Плава, са славом Св. Алимпија.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #299 послато: Фебруар 03, 2018, 05:14:47 поподне »