Аутор Тема: Metković,Vid,pravoslavni rodovi i slave...  (Прочитано 2064 пута)

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Metković,Vid,pravoslavni rodovi i slave...
« послато: Мај 30, 2018, 08:54:05 поподне »
Pokrenuh ovu temu,baveći se stanovništvom svog sela i njihovim poreklom (selo je Mačvanski Metković)...Nažalost izbegavao sam politiku i nacionalizam,ali proučavanjem porekla prvobitnog stanovništva sve to je moralo biti uključeno...Pre svega morao bih demantovati Domagoja Vidovića i Mila Vidovića....Prvobitni stanovnici M Metkovića se nazivaju Vidovci(žive u Vidovačkom šoru),pre nego su dobili sadašnja prezimena ,prezivali su se Vidovac (Imamo upisane Pavle i Ivan Vidovac u šabačkom magistratu iz 1805).Današnja prezimena su uzeli izmedju 1805 i 1824 zato ih na taj način ne možete pratiti
...Gle čuda i sličnosti,Vidovci (Vid je predgradje Metkovića na neretvi,pre bilo posebno selo) prvobitni stanovnici mog Metkovića,biće da su mu oni dali ime...Najbliže nam selo Glušci,opet slučajnost verovatno pored Metkovića na Neretvi ima selo Glušci (100% pravoslavno)...Pukovnik Najper je 1718 radio popis Šabačkog distrikta,opisao selo Metković sa 44 kuće i selo Glušce 9 kuća....Što bi značilo da su se Vidivci doselili u M Metković pre 1718...po mom istraživanju oko 1700godine....Zanimljivo još pre ušoravanja sela u Mačvi (1831) Vidovci su živeli u ataru zvanom Popovica (Popovci su stara pravoslavna familija i dan danas živa u Metkoviću,ime im govori da potiču iz Popovog Polja) i ataru Krivaja (u selu Vid ima toponim Krivača,verovatno da je slučajno podudaranje)...I dan danas Vidivci u ta dva atara poseduju većinu njiva...Elem,gospodo i te kako je u donjem Ponertvlju bilo pravoslavaca još pre 1700 godine....A ako se tema razvije,dizlutovaćemo i o promeni dijalekata....hvala

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Metković,Vid,pravoslavni rodovi i slave...
« Одговор #1 послато: Јун 02, 2018, 08:54:07 пре подне »
Мирославе, занимљива тема. Мој друг Мишковић, раније Видовац из Мач. Прњавора ми је испричао сличну причу о пореклу своје породице, да су из Вида код Метковића дошли у Мачву. Било би занимљиво тестирати их, уколико пореклаши већ немају информације или претпоставке о хапло групи ових Видоваца?
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Metković,Vid,pravoslavni rodovi i slave...
« Одговор #2 послато: Јун 05, 2018, 04:11:57 поподне »
Opaaa širimo se...Biće da je pravoslavno stanovništvo tamo još i bilo većinsko...a verujem da jeste...I mi medju 13 Vidovačkih familija imamo Miškoviće,čak se i u Podneretvlju pominje oko 1695 neki Mišković...Mada mislim da moji Miškovići su prvo bili Vidovci,ali možda grešim...Dokazao sam samo za Pavloviće,Mariće,Kikiće i Iviće da su se prezivali Vidovac...za ostale još ne...možda jesu bili i doseljeni kao Miškovići...Na tragu smo...voleo bih da se još neko uključi...

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Metković,Vid,pravoslavni rodovi i slave...
« Одговор #3 послато: Април 30, 2019, 11:00:23 пре подне »
Занимање за ову тему није велико али сматрам да имам разлога да се укључим због тога што се Метковић и околина јавља као једно од миграционих прибежишта и рода Обрадовића. Радим на старом пореклу Обрадовића и пошто сам мало загребао испод површине старих прича о пореклу из Старе Херцеговине а мисли се заправо на Црну Гору, дошао сам до следећега: Обрадовићи се својом старином вежу за залеђе и околину Дубровника (први упис у дубровачким списима још 1285. г. Вокације Обрадовић из села Курила код Дубровника).  Одатле су се ширили на Конавле, ка Храсну, Стоцу, Источној Херцеговини па и према јужној Далмацији односно Метковићу. Имао сам прилике да читам дела Домагоја Видовића као и неких старијих хрватских аутора са тих простора (Пуљић, старији Видовић и др.) и он ми је дао много корисних података за моје истраживање. Тако сам сазнао да су Обрадовићи почели насељавати подручје које је заузела Млетачка Република 1694. г. Један хрватски аутор тврди да су Обрадовићи из Храсна пореклом из Бијелог Вира и Глушаца код Метковића.
Први који је записан да је добио земљу у ново освојеним крајевима, и то у селу Глушци, био је Милутин Обрадовић из Седлара у Поповом Пољу. Кажу да у Глушцима и данас постоји топоним "Франчеве врбе" по једном Обрадовићу који је имао надимак "Франић". Наравно, у наредном периоду многи православци - Срби долазе на позив Млетачке Републике да као заслужни ратници против Турака добију своју земљу на ослобођеном подручју, али под јаким утицајем католиче цркве врло брзо долазе у ситуацију да се морају покрштавати у римску веру или да одлазе даље (исто је чинила и Дубровачка Република према православном српском становништву на својој територији). Да мало скратим причу, Обрадовића католика у последњем столећу било је у следећим селима јужне Херцеговине, Конавала и јужне Далмације:Добрање, Видоње, Метковић, Бијели Вир, Стјепанкрст (славили су Јовањдан - зимски), Доње Храсно, Црноглав, Свитава, Бајовци (ова 4 села славила су славу Светог Николу), Бјелојевићи (славили су Ивањдан - летњи Јовањдан), Тријебањ (славили су Богојављање или Свето Водокршће), Подосје, Прењ (славили су Лучиндан), Ротимља (славили су Свето Водокршће), Јасоч, Дунаве, Мочићи, Пријевор, Ћилипи, Стравча (У Конавлима су Обрадовићи славили Малу Госпу), Аладинићи (славили су Лучиндан), Козице, Станојевићи, Доњи Брштаник, Ходово, Драчевице, Камена, Постолићи, Млиниште, Градац (Неум), Брштаница, Доњи Поплат (славили су Светог Николу)...
Имајући у виду да већина Обрадовића који су горе наведени славе или су славили крсне славе јасно је ком народу они изворно припадају.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Metković,Vid,pravoslavni rodovi i slave...
« Одговор #4 послато: Мај 01, 2019, 09:31:10 поподне »
Oooo,neko se javio...ovi moji Vidovci slave svi Miholjdan,većina njih je živela pre ušoravanja u ataru Popovica(čovek iz Popovog polja recimo,ili od prezimena Popovac,koje je veoma rasprostranjeno u pomenutom kraju),i ataru Krivaja(u Vidu ima toponim Krivača)....u mom selu ima preko 100kuća Vidovaca,ima zainteresovanih za dnk ispitivanje...videćemo....i kao što rekoh najbliže nam je selo Glušci...previše da bi bilo slučajno...

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Metković,Vid,pravoslavni rodovi i slave...
« Одговор #5 послато: Јун 20, 2019, 09:43:28 поподне »
Читајући неке пописе становништва Метковића (Кула Норинска) чини ми се да сам нашао и неколико кућа Плећаша - католика. С обзиром да су Плећаши у Лици (како они код Дивосела тако и они код Брувна) увек били блиски са  Обрадовићима (а славе и исту крсну славу - Јовањдан), занима ме да ли је ко чуо за њих, односно да ли неко има каквих сазнања о њиховој старини и пореклу.
Поздрав