Аутор Тема: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066  (Прочитано 46951 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7260
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #240 послато: Април 10, 2024, 10:58:58 поподне »
U djekni, miladin radosava zove: "Rakuneee..." Eto mozda bude od pomoci
Можда је то надимак од надимка? Радосав>Рака>Ракун?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #241 послато: Април 10, 2024, 11:27:05 поподне »
Можда је то надимак од надимка? Радосав>Рака>Ракун?

 Бојим се да у овом контексту Ракун не да није изведен од тога, него није сигурно ни словенског, а ни балканског поријекла.  :) шта више чињенице јасно упућују и на Рагун..

 За подручје Грчке Македоније ово име нема везе са формама Рако на западнијим подручјима. Постоји у цијелој данашњој Сјеверној Македонији огромна рупа без овог имена.

 Овдје је Ракун што се може и лако доказати комбинација Рако/Раго + Кун (Куман). Штавише ове форме се само јављају код овог племена у грчкој Македонији. А то шта је тамошњи Рако тј. Раго.. То је по свему судећи нешто много старије и скраћена је верзија једног имена које се тамо јавља..

 Ракон који се 1485. јавља као племенско име, а мислим и 1468. сасвим сигурно нема никаквог упоришта на подручју западног Балкана.
« Последња измена: Април 10, 2024, 11:28:43 поподне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #242 послато: Април 10, 2024, 11:47:45 поподне »
Овдје је Ракун што се може и лако доказати комбинација Рако/Раго + Кун (Куман). Штавише ове форме се само јављају код овог племена у грчкој Македонији. А то шта је тамошњи Рако тј. Раго.. То је по свему судећи нешто много старије и скраћена је верзија једног имена које се тамо јавља..

 Мислим да никад, никад не бисте погодили етимологију овог имена.. :D

 Ова подвојеност Рако и сигурно изворног Раго осим што постоји у Грчкој постоји и у Полимљу, дакле Рагон/Рагун се јавља и у Полимљу у непосредној близини овог рода и очито је у вези с њим.

 Дакле изворно апсолутно није Рако него Раго односно конкретно овдје то је Раг** -> Раго -> Рако -> Рак+кун.

 У грчкој Македонији практично нема личних имена са наставцима -ун, то није наставак тог подручја. А форме тамошње као Кун и Кунко су Кун = Куман.
 
 Морамо се водити оним доказима које видимо, а мени је требало да дођем до тога у неким списима из доба Палеолога. Базирано на 1/1 чињеницама из извора првог реда, као и неким познијим дефтерима који су очували ту стару дужу форму. 

 Такођер важно, етимологија "Чаровић-Чар", коначно је и то јасно, просто да не може простије и јасно ко дан. Само ова презимена јасно указују на наше поријекло.

 Морам признати да сам био љубоморан на Чаровиће, али добро је ипак и ово наше има своју позадину.  :D

 Ја нисам могао вјеровати да је онај Македонац тако близак овом нашем Драговићу који је изворно с Пештери, а сад ми је јасно.. миграција из 15 в. Много касније него сам икад рачунао.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #243 послато: Април 11, 2024, 12:19:18 пре подне »
Дакле изворно апсолутно није Рако него Раго односно конкретно овдје то је Раг** -> Раго -> Рако -> Рак+кун.

 У Грчкој Рако/Раго иде у пакету са куманским + другим степским именима 98 %, скоро искључиво иде у пакету. То је зато што нема везе никакве са овом формом на западном Балкану.  ;) И наглашавам западном, јер га скоро нема у Сјеверној Македонији.

 Могло би се нешто спекулисати и о овој форми на овим подручјима, тј. и не може јер су Ракоњци врло ендемични, да нема чињенице постојања истоименог племена које носи нека ријетка имена која се доводе у везу са нама, која су потпуно страна, а могу се и назвати племенским именима тог племена у Грчкој..

 Иначе ту је и једна нама очито братска популација са гомилом Рага и гомилом ових Хубана + још степских имена, није ми изгледало прије да ово име Хубан има неку асоцијацију, сад је јасно да има, а и споменути Баљен/Балин тј. изгледа Балина је врло ријетко тамо и има сличну асоцијацију. Изгледа да је туркијског коријена тамо.
« Последња измена: Април 11, 2024, 12:23:03 пре подне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #244 послато: Април 11, 2024, 03:01:05 пре подне »
U djekni, miladin radosava zove: "Rakuneee..." Eto mozda bude od pomoci

 Можемо се зезати, шалити, али ипак теме о родовима траже дозу озбиљности. Твој коментар је неозбиљан, бесмислен, није од помоћи већ је тролање теме ирелеватним и бесмисленим садржајем.

 Потичем из поднебља ђе ријеч ипак значи нешто (Црна Гора, цијеним и албанску ријеч, и на крају крајева ријеч мене као достојног потомка степских коњаника), ако сам писао то што сам писао онда сам с разлогом то писао. Ако имаш неки проблем, или мислиш да сам нешто нетачно рекао, имаш цитат, и цитирај и дај контраргумент. Тема је за озбиљне смислене коментаре а не за глумаче интернетских мангупа.

Ван мреже ak

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #245 послато: Април 11, 2024, 07:49:23 пре подне »
Можемо се зезати, шалити, али ипак теме о родовима траже дозу озбиљности. Твој коментар је неозбиљан, бесмислен, није од помоћи већ је тролање теме ирелеватним и бесмисленим садржајем.

 Потичем из поднебља ђе ријеч ипак значи нешто (Црна Гора, цијеним и албанску ријеч, и на крају крајева ријеч мене као достојног потомка степских коњаника), ако сам писао то што сам писао онда сам с разлогом то писао. Ако имаш неки проблем, или мислиш да сам нешто нетачно рекао, имаш цитат, и цитирај и дај контраргумент. Тема је за озбиљне смислене коментаре а не за глумаче интернетских мангупа.
"pametnom je i išaret dosta"

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #246 послато: Април 11, 2024, 09:10:18 пре подне »
"pametnom je i išaret dosta"

 Neko kome većina rečenica nema veliko početno slovo, a ni tačke na kraju, se našao da ulazi u deliberacije o etimologiji prezimena i da priča o pameti s nekim ko govori 10+ jezika..

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #247 послато: Април 11, 2024, 09:17:10 пре подне »
Опомињем саговорнике да своју комуникацију на овој теми прилагоде правилима прописаним на форуму "Порекла". Хвала.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #248 послато: Април 11, 2024, 10:05:28 пре подне »
Иначе ту је и једна нама очито братска популација са гомилом Рага и гомилом ових Хубана + још степских имена, није ми изгледало прије да ово име Хубан има неку асоцијацију, сад је јасно да има, а и споменути Баљен/Балин тј. изгледа Балина је врло ријетко тамо и има сличну асоцијацију. Изгледа да је туркијског коријена тамо.

 Једна од дилема које сам имао јесте афинитет наше популације. Јесу ли Бугари или Грци изворно? Постоји афинитет с Бугарима, и сигурно познавање бугарско-македонских говора, и конкретно за мјеста која имају афинитет с нама, њихови данашњи потомци су доминантно Бугари, па онда Македонци, ту имамо и генетске рођаке, код Грка их досад нисам видио. Међутим конкретно ова популација припада ткз. Грцима Дарнацима, једном од ријетких аутентичних грчких елемената тог подручја, јер огромна већина су досељеници из Мале Азије. За Дарнаке постоје предања о доласку од Тебе, али по дефтерима види се да су и у 15 в. били гркофони и на том простору.

 Још једно врло занимљиво и уникатно име које се може везати за овај генетски кластер у Полимљу јесте Андин које се јавља у селу Бороштица (гдје постоји наш кластер).

 Чини се да се ради о варијанти потеклој од имена Андроник

Андин <- Андон <- Андрон <- Андроник

 Често се и алтернативно преводило као "Ајдин" усљед недостатка дијакритика, што је османско муслиманско име.

 Први пут се јавља на СЗ Грчке у првој половини 15 в., но није често и има јасну асоцијацију са подручјем око Костура и десне обале Преспанског језера.

 Такођер у 15 в. је форма Андроник потпуно доминирала, па није изгледно да овакво име може имати везу са миграцијама из 14 в. Касније у 16 в. скраћене варијанте постају доминантније.

 Први пут се јавља у контексту популације муселема који су имали неке повластице, па сам мислио да би и могло бити Ајдин, но Андин је сигурнија верзија сигурно.

 И име његовог оца Ђин јасно указује на мигранта у Бороштицу. То име је било и доста чешће и представља утицај арванито-Тоск популације, које се може датирати од доба Епирске деспотовине.

 Бороштица је имала знатан прилив становништва између 1455. и 1485. па мислим да овај кластер није основао село. Но нпр. код Раждагиње која се помиње 1455. је већ много изгледније оснивање од овог кластера јер је тада имала само 4 куће.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Ракоњци E-V13&gt;Z5017&gt;Z17107&gt;A24066
« Одговор #249 послато: Април 11, 2024, 12:26:16 поподне »
Цитат: ak  Април 10, 2024, 10:35:25 поподне
U djekni, miladin radosava zove: "Rakuneee..." Eto mozda bude od pomoci
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Можемо се зезати, шалити, али ипак теме о родовима траже дозу озбиљности. Твој коментар је неозбиљан, бесмислен, није од помоћи већ је тролање теме ирелеватним и бесмисленим садржајем.

 Потичем из поднебља ђе ријеч ипак значи нешто (Црна Гора, цијеним и албанску ријеч, и на крају крајева ријеч мене као достојног потомка степских коњаника), ако сам писао то што сам писао онда сам с разлогом то писао. Ако имаш неки проблем, или мислиш да сам нешто нетачно рекао, имаш цитат, и цитирај и дај контраргумент. Тема је за озбиљне смислене коментаре а не за глумаче интернетских мангупа.

Зашто одмах ђоном на човека? Не сматрам да је коментар АК-а логички оповргао (фалсификовао, што би рекао Попер) Вашу хипотезу,   али и не сматрам да је коментар бесмислен, ирелевантан или  глумачко-интернетско-мангупски. Обрнуто, коментар АК-а је логички  аргумент (Окамовог типа), изнет у монти-пајтоновској шаљивој форми (па шта? човек није очекивао овде "шпанску инквизицију" због обичног коментара  :)), заснован за здравом разуму, који би се овде могао гласити:  ако ми неко закуца на врата у долини Лима, пре бих очекивао неког Радосава, Радисава са надимком  Рако (Ракун, Ракоњац, Рале,...), него енглеску краљицу, шпанску инквизицију, или неког Раго+кума(на) из Македоније!...

Основни аргумемент против етимологишког приступа је да  број звукова које људи могу произвести својим гласовним системом је ограничен, и према томе, неминовно је да се у различитим језицима појављују исте комбинације звукова односно слова.

 Понављам, не значи да нисте у праву, и да ваше објашњење није истинито, али немојте претендовати на "асолутну" (како Ви волите да кажете) тапију на истину. И немојте неоправдано и увредљиво нападати на учеснике у форумској расправи без разлога.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7260
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #250 послато: Април 11, 2024, 12:51:03 поподне »
Има имена и надимака у Црној Гори која "иду на "У", баш кад је поменуо "Ђекну", Мишур, Ракун, Милун, Радул...(пре ми је логично да га зове "Ракуне" зато што се зове Радосав, него да знају да има куманско порекло па да га тако зову  :D )
Мене би у ЦГ звали Дука, па онда и од тога можда "Дукане"
« Последња измена: Април 11, 2024, 01:02:09 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #251 послато: Април 11, 2024, 01:02:28 поподне »
Има имена и надимака у Црној Гори која "иду на "У", баш кад је поменуо "Ђекну", Мишур, Ракун, Милун...(пре ми је логично да га зове "Ракуне" зато што се зове Радосав, него да знају да има куманско порекло па да га тако зову  :D )

 Родовско име Ракун/Ракон нема паралеле у Полимљу, а да је тако као што ти кажеш било би много таквих личних имена у 15. на том простору, а то није случај.

 Не ради се о томе да је ово "надимак". Ово родовско име је очигледно донесено из Грчке Македоније, а тамо се увидом у чињенично стање јасно да утврдити да се ради о комбинацији тамошњег Рако + Кун.

 Етимологија Ракун рода је само један дио слагалице наравно. Шта са свим овим другим детаљима које сам већ помињао.. а који се сви уклапају у то.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #252 послато: Април 11, 2024, 01:35:33 поподне »
Зашто одмах ђоном на човека?

 Било је већ пуно коментара, и на овој теми, утемељених, неутемељених и желио бих да даљи коментари имају аргументовани смисао.

 
Понављам, не значи да нисте у праву, и да ваше објашњење није истинито, али немојте претендовати на "асолутну" (како Ви волите да кажете) тапију на истину. И немојте неоправдано и увредљиво нападати на учеснике у форумској расправи без разлога.

 Чињенично стање каже да сам у праву, а то је оно што је битно.. Оно јако сужава могућност спекулације. А свако је слободан имати мишљење.. 

 Ја нисам ни изнио то у неком капацитету, и нећу ни сасвим јер свакако ово је вриједније од форума, блогова, интернет страница и треба да иде у неки научни контекст јер ту има доста занимљивих појава (наравно Мађарска, Турска, Бугарска итд. ), у један процес научне скрутинизације односно peer-review, јер самопубликовани извори (ту спадају и интернет чланци осим ако их издају реномирани извори) се углавном не сматрају поузданим, те чињенично стање треба и бити ће озваничено, а свакојака мишљења која нису у складу са чињеницама релегирана у псеудонауни домен.

 Ту смо да утврђујемо истину а не да плута више протурјечних алтернативних истина.

 Ја сам направио тај пост са кратким ставкама у амбигуитету, да ми не би релевантне поруке биле на самом дну странице. И сад ево потроших прва мјеста идуће странице због ових не баш превише релевантних коментара..
« Последња измена: Април 11, 2024, 01:42:37 поподне Zor »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #253 послато: Април 11, 2024, 04:21:40 поподне »
Све је ово поприлично натегнуто, није кохерентно уопште. Ако, када кажете потомак степских коњаника, мислите на Печенеге како објаснити то што их, они који их боље познају, смештају у Огузе (Oghuz) као деветнаесто од укупно 20 племена.  Дакле неко извориште би им било у Трансоксијани. Нема рођака A24066. Ако пак мислите на Кумане, односно западно крило Купчака, оно до сада урађених анализа их детерминише као мешовиту групу где имамо R-M73 и C. И ово Раго+Куман једнако Ракун звучи као Готи су најГОТИвнији Срби искрено. Мислим да пре имамо потомке Трако-кимеријанаца него нешто друго, односно некога ко је на Балкану или око њега био много пре Кумана. Мислим да Ракоњци и њима блиски нису ни прошли поред Кумана а камоли да то јесу. Веће шансе дајем тези да су Бањани аварско племство него томе да су Ракоњци од неког Рага Кумана. Бајо Пивљанин, Бајо од Бајан, имамо целу ствар.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Ракоњци E-V13>Z5017>Z17107>A24066
« Одговор #254 послато: Април 11, 2024, 05:06:23 поподне »
Ако, када кажете потомак степских коњаника, мислите на Печенеге како објаснити то што их, они који их боље познају, смештају у Огузе (Oghuz) као деветнаесто од укупно 20 племена.  Дакле неко
извориште би им било у Трансоксијани. Нема рођака A24066. 

 А шта је са овом генетиком и то са граном у којој су Ракоњци и род из Печењевца? По свему судећи су иста грана и удаљени којих 1000 г.  Зар је нужно да је неки род дошао из Трансоксаније да има везу с њима? Веза је могла настати на разним подручјима. Везу с Печенезима већ показује једна грана I2a (удаљена од Динарика), иако није из Трансоксаније сигурно.

 За Печенеге није сасвим сигурно којој су језичкој грани припадали но вјероватно нека старија Огуз са ипак Кипчак елементима.

Ако пак мислите на Кумане, односно западно крило Купчака, оно до сада урађених анализа их детерминише као мешовиту групу где имамо R-M73 и C.

 Давно сам ја рекао да су R-M73, односно је ли није само "R-M73" ти прото-Кумани.. Не може се разлучивати о степским популацијама само на основу примарних хаплогрупа.

И ово Раго+Куман једнако Ракун звучи као Готи су најГОТИвнији Срби искрено.

 Не. Немате информације и нисте упућени у тематику.. :) Јесте ли ви читали нешто што сам писао? Био сам врло јасан те форме на тим подручјима имају асоцијације такве и то се може доказати.

Мислим да пре имамо потомке Трако-кимеријанаца него нешто друго, односно некога ко је на Балкану или око њега био много пре Кумана. 

 Свакакве су опције у столу за ову грану. Ми сад знамо и да су Авари ширили неке римске гране V13 на сјевер и у неке степске популације. У смислу даљег поријекла. Могао је неко бити на Балкану па скончати код Кумана путем нпр. Авара..

Мислим да Ракоњци и њима блиски нису ни прошли поред Кумана а камоли да то јесу.

 Ваше мишљење нема утемељења у чињеницама. Ракоњци су Кумани. :) То је први род на Балкану за који се може тврдити да су поуздано куманског поријекла..

 Да се осврнем на неке ствари које сам већ писао, шта су ова имена која су основано у вези с нашим кластером, Домур и Хубан? То су 1/1 куманоидне форме и то нико не може промјенити..

 Само ово негира ту вашу поставку да ми немамо никакве везе с Куманима. Осим ако можете да нас изузмете од везе с тим именима, или да докажете да нису куманска. А не можете. Ни ви нити било ко.
  :)  Уплео сам ја мрежу чак и са археолошким доказима око овог питања, прочитајте раније.

Веће шансе дајем тези да су Бањани аварско племство него томе да су Ракоњци од неког Рага Кумана. Бајо Пивљанин, Бајо од Бајан, имамо целу ствар.

 Бањани немају везе с Аварима, по овоме што имамо. А с неким Куманима би могли имати, као и неким другим популацијама.

Све је ово поприлично натегнуто, није кохерентно уопште.

 Натегнуто није, а некохерентно јесте с намјером. :) Мислим да ћете наћи да ја не могу бити кохерентнији кад то желим да будем..

 Ипак не треба трчати пред руду..
« Последња измена: Април 11, 2024, 05:13:07 поподне Zor »