Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45528 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #220 послато: Април 02, 2018, 11:00:00 поподне »
Углавном, можда грешим али ми се учинило да је момак Растко - тек замонашени Сава, исти глумац који глуми стрелца Богдана, из најновије емитоване епизоде.
Богдана глуми Вучић Перовић, млади глумац пореклом из Котора. Познат је по улози Методија Синђелића из серије "Синђелићи". А принца Растка глуми Андреј Пиповић.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #221 послато: Април 04, 2018, 01:02:09 пре подне »
Хвала на обавештењу :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #222 послато: Април 29, 2018, 09:55:29 поподне »
Серија је, рекао бих, све боља и лепша, нарочито од кад се у њој појавила Слобода Мићаловић  :D

Некако, све тече глатко и питко као полуиграни - полудокументарни филм.

Морам истаћи одличну глуму Драгана Мићановића у улози Светог Саве.

А онда, изнебуха, тако неки "бисер":

Није ми јасна она прича са одбраном Ниша и стругањем по лонцима, оно је заиста било трагикомично. Има ли ичем сличном трага у историјским записима, зна ли неко? Или је то доскочица редитеља / сценаристе, да се убаци мало народског хумора у озбиљну тематику...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #223 послато: Април 29, 2018, 09:57:33 поподне »
И један језички "специјал" за нашег Невског:

Сцена у којој Стефан Првовенчани ословљава бугарског великаша Добромира Стреза са:

"О, Стрез!"
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #224 послато: Април 30, 2018, 12:03:12 пре подне »

Можда су оном шкрипом хтели да створе утисак код противника о бројчаној надмоћности. Ма ко ће знати. Жао ми је глумаца из тренутне поставе, мислим да би развалили са правим сценаријом. Што се мене тиче, једва чекам да се ово мучење оконча. Надам се да више никад неће репризирати, па чак ни у јутарњем термину.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #225 послато: Мај 01, 2018, 02:39:06 поподне »
Трејлер који се помпезно завршава речима "...финале прве сезоне..."
Ово само значи да су већ уговорили снимање наставка.   :o
<a href="https://www.youtube.com/v/voZQkGh-V_s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/voZQkGh-V_s</a>
« Последња измена: Мај 01, 2018, 08:25:40 поподне НиколаВук »

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #226 послато: Мај 01, 2018, 03:38:31 поподне »
Мени је ОК серија, али некако благо понижење, мислим да би било који други народ своје великане уздизао на сваки начин...

Једино ми, двор од дрвета, колца и конопца...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #227 послато: Мај 06, 2018, 09:16:06 поподне »
Након гледања последње епизоде, могу само рећи, није чудо што је серија на IMDB добила понижавајућу оцену 3,7 од 10.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #228 послато: Мај 06, 2018, 10:34:12 поподне »
Добро, можда смо ми имали превелика очекивања, али мислим да код просечног гледаоца серија оставља добар утисак.

Вечерас сам заокружио утисак да гледање ове серије захтева одређено предзнање из немањићког раздобља наше историје. Постоје "рупе" у причи, тако да сцене које се нижу може повезати само неко ко добро познаје тематику. Нпр, вечерас се појављују два византијска цара - никејски и епирски, и "отимају се" око тога ко ће Србима дати црквену аутокефалност. Верујем да је просечном гледаоцу ово била енигма. Слично као и изјава угарског владара да је он - краљ Србије. Ту су и велики скокови у периоду владавине краља Стефана, без икакве назнаке шта се у међувремену дешавало, а за то је прилику давала његова нарација.

Догађај васкрсења Стефановог молитвом Светог Саве, био је прилика да се одради антологијска сцена у епском маниру. Испало је килаво, сам Стефан млак после повратка "са оне друге стране", пита онако немушто - што сте се овде окупили? Безвезе...

Питам се који ли ће избор глумаца бити у наставку серије.

Цар Душан? Нпр. Петар Стругар. Или Стефан Бузуровић  :D

А и Бјелогрлић и Мима Караџић морају одглумити некога, без њих - ништа...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #229 послато: Мај 06, 2018, 10:44:45 поподне »
То око одабира глумаца, то ми је тоталан промашај, али највећи ми је промашај одабира глумца за Стефана Немању.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #230 послато: Мај 06, 2018, 11:24:10 поподне »
Много празног хода, предугачке и досадне сцене, итд, итд. (и то мислим само на последњу епизоду). Да не спомињем тотални промашај звани "Рашка". Толико су времена посветили њеној романси са Стефаном у току сезоне, и на крају, у последњој епизоди, једно велико ништа - умире ван екрана, непозната судбина њеног детета са Стефаном итд. Само због оваквих ствари би било довољно рећи да је серија један велики промашај, а да не спомињем остале огромне гафове од којих болује од самог почетка приказивања. Можда је 3,7 од 10 и предобра оцена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #231 послато: Мај 07, 2018, 12:47:03 пре подне »
И тих 3.7 је превише. Гарант је било ботовања. :D
Најбољи делови серије су Стефанови монолози. Мада, и то је накнадно убачено. Не знам коме је у интересу наставак са овом поставом.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #232 послато: Мај 07, 2018, 12:15:42 поподне »
И тих 3.7 је превише. Гарант је било ботовања. :D
Најбољи делови серије су Стефанови монолози. Мада, и то је накнадно убачено. Не знам коме је у интересу наставак са овом поставом.

Поред монолога, музика је добра и чини ми се костими. Све остало... ::)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #233 послато: Мај 07, 2018, 12:34:07 поподне »
Поред монолога, музика је добра и чини ми се костими. Све остало... ::)
Слажем се. Костими и сценографија су успешно дочарали дух времена. Генерално, све је добро осим глуме и текста. Можда би солидно прошла као 'нема' серија. :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #234 послато: Мај 07, 2018, 01:06:51 поподне »
Ако би се из серије избацили неки непотребни ликови (Рашка; оно двоје клошара, мајка и син "губавац"; двојица фрескописаца - греота за какву бедасту улогу је искоришћен врхунски глумац какав је Танасије Узуновић) и небулозне дугачке сцене (нпр. потуцање Стефана и Рашке од Србије до Бугарске; Евдокијина "екипа" из Цариграда; вечерње забаве младих Немањиних синова; стругање по шерпама и сл), а убацило више нарације о историјским догађајима, можда би све то изгледало мало боље.

Можда би од најбољих делова могао да се скрпи солидан филм.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #235 послато: Мај 07, 2018, 09:08:28 поподне »
Могло би, али, ни то их не би опрало. Ја сам за документарац. Нешто слично серијалу "Српски јунаци средњег века". За епске спектакле немамо лове, за солидан нискобуџетни документарац увек има простора. Конкретно, нека узму само Ћетковића као наратора и нека 45 минута "приповеда" историју, а као покривалица могу да иду сцене битака из ове серије... евентуално би могла да се разбије монотонија с по којом играном сценом која је веома битна (на пример, одлазак Растка и замонашење, зидање Хиландара, сукоб браће око престола, женидба и крунисање Стефаново и сл). пс: Знам да документарна форма не би оборила гледаност, али би се макар испоштовао образовни аспект. 

За играну серију очигледно нисмо били спремни. Можда је у питању и недостатак лове, а пре ће бити брзоплестост. Мислим да је требало уложити доста више времена око припреме самог сценарија и свега осталог. Ово је био државни пројекат, требало је ангажовати огромну екипу историчара, књижевника, стручњака за језик (ок, ако већ није било изводљиво убацити "старе" језике, не би било проблема да се то одрадило на савременом српском, који би био макар "конзервативан", лишен жаргонских израза и турцизама). Да ли су ови уопште имали представу како да дочарају ликове? Људи моји, није ово бајка па да се све слика као "црно-бело". Владари су по правилу комплексни ликови, није им ваљда био циљ да нам кроз серију препричају оно што већ знамо из њихових биографија. Када гледам Берчека у улози Милоша Обреновића, ја уопште не размишљам о том глумцу (заборавим све његове улоге пре и после тога) већ о Милошу Обреновићу који је апсолутиста, тиранин, зајебант, неписмен, али природно препреден лик из народа... Или о Вуку као загриженом језикословцу, сакупљачу народног блага, повременом женскарошу итд. Па није ли циљ да се некад насмејете, забринете, растужите, разбесните, поистовитете, будете у ишчекивању... Имају ли Немањићи иједан такав сегмент? Постоји ли неки упечатљив цитат, моћна сцена, заплет, драмски моменат?

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #237 послато: Август 24, 2020, 05:00:03 поподне »
Ето нама радости: од 26. августа на РТС реприза!   :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #238 послато: Август 24, 2020, 06:10:21 поподне »
Ето нама радости: од 26. августа на РТС реприза!   :D

Након тога још два, три поновна емитовања и улази у Кућу славних, заједно са разним Срећним људима, Доларима који стижу, Белим лађама и осталим серијама које су пуштене на "repeat".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #239 послато: Август 24, 2020, 06:20:36 поподне »
Након тога још два, три поновна емитовања и улази у Кућу славних, заједно са разним Срећним људима, Доларима који стижу, Белим лађама и осталим серијама које су пуштене на "repeat".

Добра прилика да сад смирено, без великих очекивања, поновим градиво. Последње епизоде уопште нисам гледао. Задње чега се сјећам је Горан Султановић са налијепљеном брадицом која се помјера горе доле док прича. Можда сам се превише концентрисао на детаље,а пропустио суштину.  :)