Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45550 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #200 послато: Март 27, 2018, 05:04:35 поподне »
Једино што су крсташи до Цариграда у Четвртом походу дошли искључиво млетачким бродовима, нису ишли копном; самим тим, још једна историјска недоследност у серији.

Биће да је неки залутали одред чији се брод насукао негде около Рашке  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #201 послато: Март 27, 2018, 05:26:49 поподне »
А какав други коментар се од њега и могао очекивати...
Да се скупимо негде на прелу, па да напишемо (бољи) сценарио  :o
Што кажу, напад је најбоља одбрана.  ;D

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #202 послато: Март 28, 2018, 08:42:21 пре подне »
Није њуз.нет  :-[
http://mondo.rs/a1091992/Zabava/TV/Dragan-Bujosevic-o-drugoj-sezoni-serije-Nemanjici.html
Не само друга... Сценарио је бар идејно већ написан за прве три сезоне - прочитах пре једно 3 месеца.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #203 послато: Април 02, 2018, 11:42:51 пре подне »
Мени најзанимљивија и најживља епизода до сада , мали приказ живота обичног човека (оно што је фалило до сада...кад се кроз призму обичног човека и кроз њихову причу посматра напр. Стефан, онда и он више добија на значају, него да се све врти око њега из његове перспективе...напр. кад га виде обични људи, па се питају да ли је то он итд...)...Бата Ђоши је легла улога, а и овом што му глуми сина Богдана. Сцена са њима одскаче од осталих , делује више филмски и мање сам имао потребе да "ловим грешке" :)


« Последња измена: Април 02, 2018, 11:49:54 пре подне ДушанВучко »

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #204 послато: Април 02, 2018, 11:49:27 пре подне »
Мени најзанимљивија и најживља епизода до сада , мали приказ живота обичног човека (оно што је фалило до сада...кад се кроз призму обичног човека и кроз њихову причу посматра напр. Стефан, онда и он више добија на значају, него да се све врти око њега из његове перспективе...напр. кад га виде обични људи, па се питају да ли је то он итд...)...Бата Ђоши је легла улога, а и овом што му глуми сина Богдана :)


Нисам гледао епизоду. Јесу ли ово меропси, отроци или димњачари?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #205 послато: Април 02, 2018, 11:53:01 пре подне »
Нисам гледао епизоду. Јесу ли ово меропси, отроци или димњачари?
Прави угаљ :)

« Последња измена: Април 02, 2018, 11:56:10 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #206 послато: Април 02, 2018, 12:03:16 поподне »
Не знам како би могли да прођу, овај је бивши војник, побегао у шуму са женом да заштити сина од рата. Прави угаљ и није задовољан ценом :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #207 послато: Април 02, 2018, 12:34:10 поподне »
Епизода јесте, за промену, била живахна.

Видели смо како је изгледао Калојан Асен (Калојован Ромејоубица) и његов престони град Трнов, како су изгледали бугарски војници.

Видели смо Балдуина, првог латинског „цара“, којег је Калојан заробио и погубио 1205. године.

Па смо видели и Кулина бана и његов двор и босанске војнике и друмске разбојнике.

Нови ликови, нови глумци. Овај дечко који глуми младог Богдана, пратиоца Стефановог, је Вучић Перовић, одличан млади глумац. Одмах је улогом коју глуми унео неку живост у радњу.

Било је и већ редовних глупости, попут турцизама (будала, паре), а апсолутни хит је почетна сцена епизоде, где су Стефан и Рашка у снежном беспућу, и одједном ње нема. Стефан, унезверен, дозива је, а она се појављује иза неког борића и каже - ишла сам да пишким  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #208 послато: Април 02, 2018, 12:45:41 поподне »
Епизода јесте, за промену, била живахна.

Видели смо како је изгледао Калојан Асен (Калојован Ромејоубица) и његов престони град Трнов, како су изгледали бугарски војници.

Видели смо Балдуина, првог латинског „цара“, којег је Калојан заробио и погубио 1205. године.

Па смо видели и Кулина бана и његов двор и босанске војнике и друмске разбојнике.

Нови ликови, нови глумци. Овај дечко који глуми младог Богдана, пратиоца Стефановог, је Вучић Перовић, одличан млади глумац. Одмах је улогом коју глуми унео неку живост у радњу.

Било је и већ редовних глупости, попут турцизама (будала, паре), а апсолутни хит је почетна сцена епизоде, где су Стефан и Рашка у снежном беспућу, и одједном ње нема. Стефан, унезверен, дозива је, а она се појављује иза неког борића и каже - ишла сам да пишким  :D
Јесте :) Учинило ми се да нисам добро чуо кад је то рекла  :D Како Стефан није приметио да је отишла и што му није рекла да мора поради себе  ;D
« Последња измена: Април 02, 2018, 12:47:59 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #209 послато: Април 02, 2018, 01:13:26 поподне »
Јесте :) Учинило ми се да нисам добро чуо кад је то рекла  :D Како Стефан није приметио да је отишла и што му није рекла да мора поради себе  ;D

Аух, добро је што закасних на уводну сцену. Ова епизода је испала солидно што се тиче динамике саме радње. Наравно, текст и дијалози су и даље празни, предвидиви и на моменте безобрано досадни. Пример, када се дечица купају у реци и зову бака Ану да им се придружи, а она монахиња каже како баба има болесно срце или тако нешто. Да л можда није била код кардиолога да јој то константује?Ваљда је боље рећи да је само болесна или стара...

Кад смо већ код Ане, чини ми се да година смрти у
у серији није веродостојна.

Сцена кад бугарски владар позива слугу да му објасни шта се дешава ново у Византији. Као кад мене наставница историје у основној прозове да одговарам лекцију са прошлог часа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #210 послато: Април 02, 2018, 01:27:30 поподне »
Сцена кад бугарски владар позива слугу да му објасни шта се дешава ново у Византији. Као кад мене наставница историје у основној прозове да одговарам лекцију са прошлог часа.

Оно што је лоше одрађено у овој сцени је што бугарски владар сазнаје вест да је Цариград пао тек након што је позвао известиоца, који вест саопштава крајње блазираним тоном. Као да је у питању нешто неважно. Такве вести се преносе „трчећим кораком“.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #211 послато: Април 02, 2018, 01:30:28 поподне »
Кад смо већ код Ане, чини ми се да година смрти у
у серији није веродостојна.

Осим ако није у питању неки "флешбек", омашили су.
Стефан је, у серији барем, код Калојана боравио 1204/1205, а требало би да се Анастасија (Ана) упокојила неколико година раније (највероватније 1200. године).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #212 послато: Април 02, 2018, 01:49:02 поподне »
Оно што је лоше одрађено у овој сцени је што бугарски владар сазнаје вест да је Цариград пао тек након што је позвао известиоца, који вест саопштава крајње блазираним тоном. Као да је у питању нешто неважно. Такве вести се преносе „трчећим кораком“.
Да...испада да га владар није позвао, гласник му то не би ни рекао вероватно (уместо да упадне зајапурен, унезверен, да прекине разговор, једно десет секунди покушава да каже " Ца...Ца...Цариград је пао!!!" )
« Последња измена: Април 02, 2018, 01:55:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #213 послато: Април 02, 2018, 02:21:26 поподне »
Што се музике тиче, одјавна шпица је одлично урађена (симфонијски оркестар,  наступ електричне гитаре и хора)
<a href="https://www.youtube.com/v/sj5j3jKWc3M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sj5j3jKWc3M</a>
« Последња измена: Април 02, 2018, 02:23:52 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #214 послато: Април 02, 2018, 03:17:30 поподне »
Да...испада да га владар није позвао, гласник му то не би ни рекао вероватно (уместо да упадне зајапурен, унезверен, да прекине разговор, једно десет секунди покушава да каже " Ца...Ца...Цариград је пао!!!" )

Дечко је очигледно сурово професионалан чауш, обучен да обузда емоције сваке врсте у свом послу.  ;D

Сетих се кад Бугарин ословљава Рашку са 'снајке'. После тога сам сваког трена очекивао да улети Бранимир Брстина у улози ујка Житка и да поентира са 'ЛЕ-ЛЕ сестриће'.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #215 послато: Април 02, 2018, 07:25:49 поподне »
Ова епизода је мало продужила живот Немањићима, мада је утисак мање-више исти. Добар је био бугарски цар. Тај глумац иначе нема неких запажених рола, али ова му је "легла".

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #216 послато: Април 02, 2018, 08:29:12 поподне »
апсолутни хит је почетна сцена епизоде, где су Стефан и Рашка у снежном беспућу, и одједном ње нема. Стефан, унезверен, дозива је, а она се појављује иза неког борића и каже - ишла сам да пишким  :D
Тако се завршила и прошла епизода са тим мученичким тумарањем.. и како је дозива.. Ја сам очекивала да испасти да је Рашка имагинарна и да је представљала Стефанову љубав према својој земљи. Кад!
Дочеках следећу епизоду  :D

Оно што упада у очи јесте како је Стефан увек на измаку снаге, а она га негује. Па онда одједном ојача, па онемоћа..
Питам се где се дену онај мага што га Стефан јахао, одједном нестаде када су дошли они војници

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #217 послато: Април 02, 2018, 08:33:20 поподне »
Тако се завршила и прошла епизода са тим мученичким тумарањем.. и како је дозива.. Ја сам очекивала да испасти да је Рашка имагинарна и да је представљала Стефанову љубав према својој земљи. Кад!
Дочеках следећу епизоду  :D

Оно што упада у очи јесте како је Стефан увек на измаку снаге, а она га негује. Па онда одједном ојача, па онемоћа..
Питам се где се дену онај мага што га Стефан јахао, одједном нестаде када су дошли они војници
Нису требали да деле сцену са планине на две епизоде  ;D
« Последња измена: Април 02, 2018, 08:35:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #218 послато: Април 02, 2018, 09:36:12 поподне »
Чули они да у Америци постоји "клиф хенгер" па решили да га и сами направе...
Добар крај, али млак наставак исте сцене.

Било би добро да су они бодљикави штитови заиста постојали.

Много је нових глумаца, млађих, сигурно нисам похватао ко је ко.
На википедија страници о серији наравно недостаје пола ствари... Свакако да глумци главних ликова у млађем узрасту имају име, али га тамо нема.
Углавном, можда грешим али ми се учинило да је момак Растко - тек замонашени Сава, исти глумац који глуми стрелца Богдана, из најновије емитоване епизоде.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #219 послато: Април 02, 2018, 09:37:36 поподне »
Тако се завршила и прошла епизода са тим мученичким тумарањем.. и како је дозива.. Ја сам очекивала да испасти да је Рашка имагинарна и да је представљала Стефанову љубав према својој земљи. Кад!
Дочеках следећу епизоду  :D

Оно што упада у очи јесте како је Стефан увек на измаку снаге, а она га негује. Па онда одједном ојача, па онемоћа..
Питам се где се дену онај мага што га Стефан јахао, одједном нестаде када су дошли они војници
Признали су да је Рашка измишљен лик. Драмска допуна за од после Евдокије до Ане Дандоло јер података наравно нема. Могло је и маштовитије.