Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45518 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #180 послато: Март 22, 2018, 06:09:06 пре подне »
Ћетко је добар за ликове силеџије из краја, попут Црногорца у "Ножу" или фудбалера у оној једној бедастој домаћој серији (где је син Данила Лазовића и Снежане Савић, не могу се сетити како се серија зове). Али, овде треба да глуми средњевековног витеза. Е, то је већ нешто друго. Делује ми прилично устегнуто.

Слажем се, Мики Крстовић - одличан.

Мени је Глоговац (без патетике) - можда и најбољи, управо у том изразу - то је глумачко умеће.
Млади Вукан је, по мом мишљењу, исувише "дизелашка" варијанта за 12. век.

Горан Даничић. Сјајан лик. Сама његова појава је већ довољно сурова. Дрвосеча Радован из "Село гори а баба се чешља".

Ћетковић исфорсиран као глумац! Мора да се поправи!

Мики Крстовић - освежење! Убедљивији и достојанственији од свих владара у серији, и српских и византијских!

Глоговац! Што је могао да уради од таквих дијалога урадио је! Прати светски тренд глуме! Некад и трептај ока и израз лица кажу више од речи!

Млади Вукан има ватру, страст и амбицију у очима и снажан глас! Дочаран лик неког ко би ишао кроз ватру и воду за свој циљ!

Горан Даничић-одличан! Освежење! А мало да видимо и лика из народа који је као стражар или обезбеђење!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #181 послато: Март 22, 2018, 06:10:52 пре подне »
Небо, мислиш на Породично благо и улогу Бранда. Кад си већ поменуо Ћетка и силеџијске улоге, још боље се снашао у Читуљи за Ескобара.

Досадан сам са овим, али, глумци нису ни мало криви. За било ког режисера не сме да постоји лош глумац.

Сценариста и режисер..... :(

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #182 послато: Март 25, 2018, 09:19:37 поподне »
Адам напокон бацио кашику. Учитељ Просигој се јавља још у првој епизоди као откачени старкеља. Ако је тад Немања био у педесетим, а живео је 85 година, онда би Просигој вечерас морао имати преко 110 година. Не кажем да је немогуће. :)

Вечерашња епизода бесмислено дугачка. Све је могло да стане у 15 минута. Лутање по шуми, па она сцена са богумилима... Онај 'крастави' момак коме нису све на броју... Чему све то, људи?


Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #183 послато: Март 25, 2018, 09:45:13 поподне »
Неки сегменти подсећају на серију Црна гуја

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #184 послато: Март 25, 2018, 09:48:37 поподне »
Апсолутно најлошија епизода до сада...

Неки сегменти подсећају на серију Црна гуја

По неки и на "Црног Грују"  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #185 послато: Март 25, 2018, 09:49:21 поподне »
Питам се да ли би бољи концепт серије био да се умјесто Немањића као главних ликова, узела нека просјечна српска племићка породица тог времена и да се преко њене судбине покушала испричати прича о Немањићима. Нешто слично Бен Хуру, који је заправо прича о Христу, а да се сам Господ појављује два или три пута и то сниман издалека или са леђа. Наравно код Немањића то не би морало да се ради тако стриктно да се не приказују, али су могли бити епизодне улоге.

Мислим да би серија била животнија, и глумци и режисер и сценаристи би били опуштенији, не би морали задовољавати високе критеријуме народних очекивања како ће Немањићи бити приказани,а циљ би се постигао. Такође, могло се више обратити пажње на свакодневни живот српског човјека тог времена, његово схватање живота, без великих историјских лекција, иако би се и оне могле ненаметљиво приказати.

Рецимо главни лик је могао бити Адам.  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #186 послато: Март 25, 2018, 09:55:53 поподне »
Осим борбе у којој гине Адам и неких цитата где сазнајемо да борба око власти у Рашкој траје већ пет година (дакле, сазнајемо да је у питању 1201/2. година), сва остала радња у епизоди је потпуно бесмислена...

Нарочито лажни губавац и његова мајка и борба са тројицом насилника, а посебно оно лутање Стефана и његове пратиље "Рашке" по завејаној планини (Копаоник, ако ми се добро чини), док Стефан већ данима има врх стреле забоден у пределу јетре, али ипак успева да претекне, успут се бори са напасницима и пешачи по беспућима... Мислим, јесу људи у средњем веку били снажнији и отпорнији него данас, али, ипак, свако би већ одавно искрварио...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #187 послато: Март 25, 2018, 09:58:01 поподне »
Питам се да ли би бољи концепт серије био да се умјесто Немањића као главних ликова, узела нека просјечна српска племићка породица тог времена и да се преко њене судбине покушала испричати прича о Немањићима. Нешто слично Бен Хуру, који је заправо прича о Христу, а да се сам Господ појављује два или три пута и то сниман издалека или са леђа. Наравно код Немањића то не би морало да се ради тако стриктно да се не приказују, али су могли бити епизодне улоге.

Мислим да би серија била животнија, и глумци и режисер и сценаристи би били опуштенији, не би морали задовољавати високе критеријуме народних очекивања како ће Немањићи бити приказани,а циљ би се постигао. Такође, могло се више обратити пажње на свакодневни живот српског човјека тог времена, његово схватање живота, без великих историјских лекција, иако би се и оне могле ненаметљиво приказати.

Рецимо главни лик је могао бити Адам.  :)

Свака ти је на месту  ;)

И мени су се овакве мисли мотале по глави гледајући последњих неколико епизода...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #188 послато: Март 25, 2018, 10:07:29 поподне »
Питам се да ли би бољи концепт серије био да се умјесто Немањића као главних ликова, узела нека просјечна српска племићка породица тог времена и да се преко њене судбине покушала испричати прича о Немањићима. Нешто слично Бен Хуру, који је заправо прича о Христу, а да се сам Господ појављује два или три пута и то сниман издалека или са леђа. Наравно код Немањића то не би морало да се ради тако стриктно да се не приказују, али су могли бити епизодне улоге.

Мислим да би серија била животнија, и глумци и режисер и сценаристи би били опуштенији, не би морали задовољавати високе критеријуме народних очекивања како ће Немањићи бити приказани,а циљ би се постигао. Такође, могло се више обратити пажње на свакодневни живот српског човјека тог времена, његово схватање живота, без великих историјских лекција, иако би се и оне могле ненаметљиво приказати.

Рецимо главни лик је могао бити Адам.  :)

Или на пример серија "Рим", BBC/HBO копродукција. Главни ликови су центурион и легионар, припадници једне од Цезарових легија током друге половине 1. века п.н.е, врло турбулентном периоду гашења Римске Републике и уздизања Римског Царства; сви главни покретачи тих догађаја (Цезар, Брут, Клеопатра, Марко Антоније, Октавијан, итд.) су приказани углавном кроз визуру ове двојице; и ја мислим да би то био прави погодак.

http://www.imdb.com/title/tt0384766/?ref_=nv_sr_1

<a href="https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk</a>
« Последња измена: Март 25, 2018, 10:11:58 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #189 послато: Март 25, 2018, 10:12:37 поподне »
Вечерашњи језички бисер је "будалчино" (мајка лажног губавца свом сину).
Реч будала је турцизам, па сасвим сигурно није могао постојати међу Србима на самом почетку 13. века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #190 послато: Март 25, 2018, 10:15:38 поподне »
Апсолутно најлошија епизода до сада...

По неки и на "Црног Грују"  :)
Тамо си барем знао шта да очекујеш, кроз хумор су пренели један период и то је било (по мени) одлично одрађено.
А ово..
Ово је микс свега и свачега.
Једино лик Адама је одглумљен добро и сцена где Вукан тражи опроштај од мајке.

Али оно падање у несвест учитеља, два пут заредом...

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #191 послато: Март 25, 2018, 10:20:07 поподне »
Или на пример серија "Рим", BBC/HBO копродукција. Главни ликови су центурион и легионар, припадници једне од Цезарових легија током друге половине 1. века п.н.е, врло турбулентном периоду гашења Римске Републике и уздизања Римског Царства; сви главни покретачи тих догађаја (Цезар, Брут, Клеопатра, Марко Антоније, Октавијан, итд.) су приказани углавном кроз визуру ове двојице; и ја мислим да би то био прави погодак.

Гледах својевремено ову серију. Свакако један од успјешнијих историјских приказа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #192 послато: Март 25, 2018, 10:21:32 поподне »
Једино лик Адама је одглумљен добро и сцена где Вукан тражи опроштај од мајке.

Да, добра сцена.
Мики Крстовић - одличан. До краја. На жалост, нећемо га гледати у наредним епизодама.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #193 послато: Март 25, 2018, 10:40:50 поподне »
Свака ти је на месту  ;)

И мени су се овакве мисли мотале по глави гледајући последњих неколико епизода...

Па то би био Црни Груја, само на озбиљнији начин. Ко је желео да научи, или макар да утврди знање из тог дела наше историје, ниједну књигу није морао читати. :D
Најупечатљивија је Остружничка скупштина, када је Ђока кокнуо Марићка (у стварности кнез Теодосије Марићевић), па онда Ђокин сукоб са опозицијом коју су чинили Стојковић, Добрњац и Јаков Ненадовић.
Такође, и сцена са Смиљком која је прерушена у мушкарца. Карађорђе је у стварности за собом водио женску прерушену у мушкарца по имену Марјан. :) 


Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #194 послато: Март 25, 2018, 10:50:10 поподне »
Или на пример серија "Рим", BBC/HBO копродукција. Главни ликови су центурион и легионар, припадници једне од Цезарових легија током друге половине 1. века п.н.е, врло турбулентном периоду гашења Римске Републике и уздизања Римског Царства; сви главни покретачи тих догађаја (Цезар, Брут, Клеопатра, Марко Антоније, Октавијан, итд.) су приказани углавном кроз визуру ове двојице; и ја мислим да би то био прави погодак.

http://www.imdb.com/title/tt0384766/?ref_=nv_sr_1

<a href="https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk</a>

Серија Вук Караџић је управо исто то. Само што је ту успешно обрађен и Вуков живот и значајни догађаји из српске историје 19. века. У таквим Немањићима, један сегмент би сигурно испаштао науштрб другог.
« Последња измена: Март 25, 2018, 10:52:57 поподне Ђока »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #195 послато: Март 26, 2018, 11:23:07 поподне »
Осим борбе у којој гине Адам и неких цитата где сазнајемо да борба око власти у Рашкој траје већ пет година (дакле, сазнајемо да је у питању 1201/2. година), сва остала радња у епизоди је потпуно бесмислена...

Ако је Стефан Немања трајао до 1199. године, у серији она жена-бандит прича о 5 или 6 година и отприлике ту виде крсташе... Није тешко сабрати до 1204. године и пада Цариграда.

Не знам до када је трајао сукоб браће. Стефан није могао одједном да скочи до круне.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #196 послато: Март 27, 2018, 02:10:06 поподне »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #197 послато: Март 27, 2018, 04:01:41 поподне »
Ако је Стефан Немања трајао до 1199. године, у серији она жена-бандит прича о 5 или 6 година и отприлике ту виде крсташе... Није тешко сабрати до 1204. године и пада Цариграда.

У праву си. Презупчио сам мало. Рачунао сам годину у којој се Немања замонашио, а логично је да је требало рачунати годину кад се Немања упокојио. Крсташи и 1204. година се савршено гађају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #198 послато: Март 27, 2018, 04:05:58 поподне »
Није њуз.нет  :-[
http://mondo.rs/a1091992/Zabava/TV/Dragan-Bujosevic-o-drugoj-sezoni-serije-Nemanjici.html

А какав други коментар се од њега и могао очекивати...
Да се скупимо негде на прелу, па да напишемо (бољи) сценарио  :o
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #199 послато: Март 27, 2018, 04:17:11 поподне »
У праву си. Презупчио сам мало. Рачунао сам годину у којој се Немања замонашио, а логично је да је требало рачунати годину кад се Немања упокојио. Крсташи и 1204. година се савршено гађају.

Једино што су крсташи до Цариграда у Четвртом походу дошли искључиво млетачким бродовима, нису ишли копном; самим тим, још једна историјска недоследност у серији.
Чињеницама против самоувереног незнања.