Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 46455 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #160 послато: Март 12, 2018, 10:12:55 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #161 послато: Март 12, 2018, 12:32:24 поподне »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #162 послато: Март 12, 2018, 01:14:51 поподне »
Још мало критика:

http://standard.rs/2018/02/28/neuspeh-nemanjica-je-posledica-tavorenja-u-jugoslovenskoj-kulturnoj-matrici/

Свака част! Овом критиком је Бокан убо у суштину ствари.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #163 послато: Март 12, 2018, 01:27:32 поподне »
Још мало критика:

http://standard.rs/2018/02/28/neuspeh-nemanjica-je-posledica-tavorenja-u-jugoslovenskoj-kulturnoj-matrici/
Ударио је "печат", ништа више не треба додати. А у срж је погодио стање свести јадне, "несхваћене" и исфрустриране снобовско-југоносталгичне елите.




« Последња измена: Март 12, 2018, 01:29:41 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5304
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #164 послато: Март 12, 2018, 03:15:18 поподне »
Ударио је "печат", ништа више не треба додати. А у срж је погодио стање свести јадне, "несхваћене" и исфрустриране снобовско-југоносталгичне елите.

О да, за све су криви Југословени па и за Немањиће, и биће тако ценим још једно 200 година... Као што је садашњој власти за све крив "бивши режим".
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:16:55 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #165 послато: Март 12, 2018, 03:49:47 поподне »
О да, за све су криви Југословени па и за Немањиће, и биће тако ценим још једно 200 година... Као што је садашњој власти за све крив "бивши режим".
Ово сам требао да цитирам на шта се односи, пошто је отишао у ширину и навео је припаднике тог естаблишмента који нема везе са серијом...А он је што се тиче серије,  добро погодио суштину проблема сценарија, иако је сценариста реномиран. Навео је  у чему је он добар, али је рекао зашто он није прави избор за ову тему...
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:52:30 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #166 послато: Март 12, 2018, 04:01:06 поподне »
Што кажу на Фејсбуку, Гутенберг је био измишљен још у 12. веку, само што је Ватикан то крио од нас. Богато опремљена библиотека. Јес да нема рукописних књига, ал гарантујем да међу похабаним књижуринама имају негде затурене и француске и немачке класике из прошлог века.

« Последња измена: Март 12, 2018, 04:03:14 поподне Ђока »

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #167 послато: Март 13, 2018, 04:42:56 поподне »
Имам утисак као да су странци(и то злонамерни) снимали, са циљем да се изврну руглу.
Папа је представљен као сенилан старац, а они толико очајни да сваки му сваки час пишу и моле га за помоћ нудећи и да промене веру.
Искрено не разумем која је поента убацивања Рашке, нарочито како су представили њен однос са Немањом.
Политичке игре прелетачевић( то једино политичари дањашњице, да утврде градиво како да остану на власти)
И поред добре глуме појединаца ово ми делује као смејурија.
Пре ћу гледати Монтевидео суботом или Горчила

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #168 послато: Март 13, 2018, 06:43:13 поподне »
Папа је представљен као сенилан старац, а они толико очајни да сваки му сваки час пишу и моле га за помоћ нудећи и да промене веру.

Азот, папа којем се Вукан обраћа је Целестин III, који је у то време имао преко 90 година (рођен 1106), па је сасвим верно приказан.
То не мења ништа што се тиче обраћања малих држава за добијање достојанства од Папске столице, јер није ту била битна личност самог папе, већ значај који је одлука Ватикана имала erga omnes.

Искрено не разумем која је поента убацивања Рашке, нарочито како су представили њен однос са Немањом.

Реално, ни мени убацивање лика Рашке од почетка до сад није јасно...

Пре ћу гледати Монтевидео суботом или Горчила

Добре серије. Ал', гледај и ово, ипак  ;)

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #169 послато: Март 13, 2018, 06:54:24 поподне »
Иначе, папа Целестин је био "мелем на рану" у поређењу са својим наследником Иноћентијем III, за чијег је папинства учињена срамна похара Цариграда од стране "крсташа" 1204. године, озваничена инквизиција 1215. године, озакоњене индулгенције и проглашено начело о "Божјем намесништву римских папа на земљи".

https://sh.wikipedia.org/wiki/Inocent_III

Срећом, круну Стефану Првовенчаном није доделио овај, већ следећи папа - Хонорије III.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Honorije_III
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #170 послато: Март 13, 2018, 07:01:00 поподне »
Их, колико је започетих сцена које се на крају бесмислено заврше. Сетите се Адамовог кашља. :)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #171 послато: Март 13, 2018, 08:42:33 поподне »
Азот, папа којем се Вукан обраћа је Целестин III, који је у то време имао преко 90 година (рођен 1106), па је сасвим верно приказан.
То не мења ништа што се тиче обраћања малих држава за добијање достојанства од Папске столице, јер није ту била битна личност самог папе, већ значај који је одлука Ватикана имала erga omnes.
У реду је све то, него начин на који је представљено...

Искрено сам разочарана у многе великане и владаре од којих су неки проглашени светим, а имали су на својим рукама крв најближих. (да се не удаљавам од теме)

Ово је посебна прича спаљивање људи и управљање демонима . Страшно
 

https://sh.wikipedia.org/wiki/Inocent_III

Срећом, круну Стефану Првовенчаном није доделио овај, већ следећи папа - Хонорије III.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Honorije_III


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #172 послато: Март 21, 2018, 09:18:39 поподне »
Нема коментара на последњу епизоду "Немањића"...
Је ли то значи да је било историјски и кинематографски коректно, или можда Синиша није гледао?  :D
Не знам како су остали доживели, мени се нарочито допао приказ битке између Стефанове и Вуканове војске пред крај епизоде.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #173 послато: Март 21, 2018, 10:31:19 поподне »
Нема коментара на последњу епизоду "Немањића"...
Је ли то значи да је било историјски и кинематографски коректно, или можда Синиша није гледао?  :D
Не знам како су остали доживели, мени се нарочито допао приказ битке између Стефанове и Вуканове војске пред крај епизоде.
Последња епизода је једина поред прве коју сам целу одгледао. Допада ми се фотографија али ми серија генерално делује испразно. Дијалози су некако шупљи. Не знам како да опишем тај осећај. Да занемаримо то да је Јевдокији "опет дошло друштво из Цариграда" и сл. Добро је, јер су могли да буду и ортаци из блока.  ;D
Иначе, ових дана гледам БиБиСијеву серију "Бела краљица". Верујем да серија не кошта пуно више од "наших" Немањића. Нема ту спектакуларних сцена борби, нити неких фантастичних костима и амбијент у који је смештена, просторије, архитектура, више припадају неком другом времену, можда 16. веку али има неку "тежину". Глумци глуме изражајно, емотивно. Могли су да буду и на сцени испред белог платна и опет би било одлично. То је оно што Немањићима фали.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #174 послато: Март 21, 2018, 11:07:55 поподне »
Последња епизода је једина поред прве коју сам целу одгледао. Допада ми се фотографија али ми серија генерално делује испразно. Дијалози су некако шупљи. Не знам како да опишем тај осећај. Да занемаримо то да је Јевдокији "опет дошло друштво из Цариграда" и сл. Добро је, јер су могли да буду и ортаци из блока.  ;D
Иначе, ових дана гледам БиБиСијеву серију "Бела краљица". Верујем да серија не кошта пуно више од "наших" Немањића. Нема ту спектакуларних сцена борби, нити неких фантастичних костима и амбијент у који је смештена, просторије, архитектура, више припадају неком другом времену, можда 16. веку али има неку "тежину". Глумци глуме изражајно, емотивно. Могли су да буду и на сцени испред белог платна и опет би било одлично. То је оно што Немањићима фали.

Војин Ћетковић "бледуњав" у улози Стефана Немање! Без нијансираних прелаза у гласовном изражавању! Па ни мимика, очи, држање тела...не остављају неки утисак...разочарење - може он то и мноооого боље....

Млади и стари Немања (М.Нелетлић) бледуњав, тих, говори себи у браду.....и као млад већ је био старац....

лик старамајке Ана (Дубравка Мијатовић) - могло је боље

евдокија лепа али бледуњава...

За мене сасвим добро одиграни:
лик старог учитеља (Горан Султановић),

лик  Адама (одличана глума - упечатљив онако крупан, изражајност очију, јасан говор, утисак лојалности владару дочаран),

лик Јевдокојиног оца одличан избор глумца (приказан врло природан надмени и самоуверени цар),

лик младог Вукана одличан,

лик старијег Вукана само релативно добар више кроз мимику, израз очију него говор (пок. Глоговац),

лик  велможе Вука одличан,

лик Вуканове жене (изражајност очију, мимика, начин изговора речи, дикција)....пријатно освежење,

лик усвојенице  Рашке - сасвим коректно, отменост, ненаметљивост,

лик старог папе - насмејао ме  до суза - значи добар је био,

лик стражара који је припретио евдокијином удварачу - насмејао ме и он до суза

 :o
« Последња измена: Март 21, 2018, 11:09:47 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #175 послато: Март 21, 2018, 11:55:22 поподне »
Дијалози су некако шупљи.

Ово је највећа мањкавост серије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #176 послато: Март 21, 2018, 11:55:52 поподне »
Адам би требало да љуља чукунунучиће, уместо што се онако чило макља против Вуканове војске.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #177 послато: Март 22, 2018, 12:03:47 пре подне »
Војин Ћетковић "бледуњав" у улози Стефана Немање! Без нијансираних прелаза у гласовном изражавању! Па ни мимика, очи, држање тела...не остављају неки утисак...разочарење - може он то и мноооого боље....

Ћетко је добар за ликове силеџије из краја, попут Црногорца у "Ножу" или фудбалера у оној једној бедастој домаћој серији (где је син Данила Лазовића и Снежане Савић, не могу се сетити како се серија зове). Али, овде треба да глуми средњевековног витеза. Е, то је већ нешто друго. Делује ми прилично устегнуто.

лик  Адама (одличана глума - упечатљив онако крупан, изражајност очију, јасан говор, утисак лојалности владару дочаран)

Слажем се, Мики Крстовић - одличан.

лик младог Вукана одличан,

лик старијег Вукана само релативно добар више кроз мимику, израз очију него говор (пок. Глоговац),

Мени је Глоговац (без патетике) - можда и најбољи, управо у том изразу - то је глумачко умеће.
Млади Вукан је, по мом мишљењу, исувише "дизелашка" варијанта за 12. век.

лик стражара који је припретио евдокијином удварачу - насмејао ме и он до суза

Горан Даничић. Сјајан лик. Сама његова појава је већ довољно сурова. Дрвосеча Радован из "Село гори а баба се чешља".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #178 послато: Март 22, 2018, 12:45:39 пре подне »
Небо, мислиш на Породично благо и улогу Бранда. Кад си већ поменуо Ћетка и силеџијске улоге, још боље се снашао у Читуљи за Ескобара.

Досадан сам са овим, али, глумци нису ни мало криви. За било ког режисера не сме да постоји лош глумац.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #179 послато: Март 22, 2018, 05:58:43 пре подне »
Адам би требало да љуља чукунунучиће, уместо што се онако чило макља против Вуканове војске.

Оно истина никако да Адам остари! Све ће да их посахрањује!