Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 46398 пута)

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #140 послато: Март 03, 2018, 10:47:06 поподне »
И како Вукан каже Стефану да је добро што му нису увалили неког акрепа.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #141 послато: Март 03, 2018, 10:51:28 поподне »
Я не гледам ово, само прѣд Нову годину погледах у траяњи од десетак минутов дѣо првога наставка. Немам више живаца слушати како Немањићи говоре као кругодвойчани и Титови комунисти, без аориста, односно без основнога прошлога врѣмена у Срба до 1945.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #142 послато: Март 03, 2018, 10:52:07 поподне »
Чуди ме да ви је промакло кад младожења Стеван рече како ће `покупити` Евдокију на граници.

И како Вукан каже Стефану да је добро што му нису увалили неког акрепа.

Добро запажате, момци.

Акреп не само што је савремени жаргонски израз за неку грдану, него је и турцизам, тако да му сигурно није место у Србији у 12. веку.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #143 послато: Март 03, 2018, 10:54:22 поподне »
Чуди ме да ви је промакло кад младожења Стеван рече како ће `покупити` Евдокију на граници.
Јесте  ;D Не знам да ли је још неко приметио, пошто нисам гледао целу прошлу епизоду, другар ми каже да је у сцени када Растко прима постриг у манастиру, да је на зиду фреска Св. Саве  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #144 послато: Март 03, 2018, 11:05:44 поподне »
Јесте  ;D Не знам да ли је још неко приметио, пошто нисам гледао целу прошлу епизоду, другар ми каже да је у сцени када Растко прима постриг у манастиру, да је на зиду фреска Св. Саве  ;D

<a href="https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE</a>

Мислим да на фресци није Свети Сава.

Не личи на друге његове приказе, а и име светитељево, десно од његове короне (ореола), рекао бих да има више од четири слова.

Било би добро сазнати где је ова сцена снимљена (Црна Река?), па утврдити ко је на фресци.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #145 послато: Март 04, 2018, 01:00:48 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE</a>

Мислим да на фресци није Свети Сава.

Не личи на друге његове приказе, а и име светитељево, десно од његове короне (ореола), рекао бих да има више од четири слова.

Било би добро сазнати где је ова сцена снимљена (Црна Река?), па утврдити ко је на фресци.

Мени је позната слична из Богородице Љевишке.



Бисер од вечерас: Дошло ми друштво из Цариграда. (Евдокија)



Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #146 послато: Март 04, 2018, 02:30:10 пре подне »
Оседеће напрасно у четвртој епизоди.
Ваистину оседео. Добро се држ'о до осамдесете.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #147 послато: Март 04, 2018, 09:46:05 пре подне »
Глоговац је стварно одглумио врхунски

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5301
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #148 послато: Март 04, 2018, 12:58:26 поподне »
Ваистину оседео. Добро се држ'о до осамдесете.

Он оседео али Адам се не да. Превари нас онај кашаљ...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #149 послато: Март 04, 2018, 04:15:06 поподне »
Изгледа да му је пређашња јурњава до Атоса прочистила респираторне органе.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #150 послато: Март 04, 2018, 04:24:49 поподне »
"Немањићи" као Дорћолци, чланак из "Политике"

Цитат
Серија о славној српској династији у продукцији Јавног сервиса, као најскупљи продукцијски пројекат у историји српске телевизије, наилази на опречне реакције историчара...

„Византијски цар Манојло I Комнин приказан је као јектичави кепец, а историјски подаци несумњиво говоре да је био огроман растом, велики ратник без мане и страха, учесник витешких турнира. На самрти (1180), када је тражио да буде замонашен, све мантије које су нашли на двору једва су му досезале до колена. Уз то, он је рођен 1118. године, пет година је млађи од Немање (1113), а у серији је другачије.” - Радивој Радић
[/size]



извор - https://web.facebook.com/evolutaik/photos/a.652879081409085.1073741828.121861614510837/1786624091367906/?type=3&theater

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #151 послато: Март 04, 2018, 05:09:03 поподне »
Ја сe бринeм око овe Eвдокијe! Испада да сe три пута удавала!!!! :o

Има ли истинe у овомe? 

Pojedini izvori ukazuju da je Stefan Evdokiju uhvatio u neverstvu, pa naredio da joj se skinu haljine, i maltene golu je oterao iz Srbije. Drugi navode da ju je oterao jer je obolela od šuge, pa se bojao da se i sam ne zarazi. Epilog je svakako isti – bila je Evdokija prva žena Nemanjića koja je proterana iz Srbije, i njihov brak dug deset godina razrešila je carigradska crkva, a zanimljivo je da ohridski arhiepiskop Homatijan zabeležio da je Stefan danima duboko patio zbog sramote koju mu je Evdokija nanela.

http://www.opanak.net/evdokijaproterana-princeza/
« Последња измена: Март 04, 2018, 05:11:00 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #152 послато: Март 04, 2018, 05:54:33 поподне »
Ја сe бринeм око овe Eвдокијe! Испада да сe три пута удавала!!!! :o

Има ли истинe у овомe? 

Pojedini izvori ukazuju da je Stefan Evdokiju uhvatio u neverstvu, pa naredio da joj se skinu haljine, i maltene golu je oterao iz Srbije. Drugi navode da ju je oterao jer je obolela od šuge, pa se bojao da se i sam ne zarazi. Epilog je svakako isti – bila je Evdokija prva žena Nemanjića koja je proterana iz Srbije, i njihov brak dug deset godina razrešila je carigradska crkva, a zanimljivo je da ohridski arhiepiskop Homatijan zabeležio da je Stefan danima duboko patio zbog sramote koju mu je Evdokija nanela.

http://www.opanak.net/evdokijaproterana-princeza/

Пре ће бити да је протерана због политичких интереса (Стефаново приближавање западним силама и све веће слабљење Византије); невера, стварна или измишљена, је ту послужила само као изговор.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #153 послато: Март 04, 2018, 06:09:11 поподне »
"Немањићи" као Дорћолци, чланак из "Политике"
[/size]



извор - https://web.facebook.com/evolutaik/photos/a.652879081409085.1073741828.121861614510837/1786624091367906/?type=3&theater

Па велим я, а и други примѣћуйу да ни наши Немањићи говоре титовским новоговором круга двойке.

Само йош да чуйемо "А сада дестинация Света Гора".  ;D Ни то ме не би зачудило.
А гдѣ су им падежи, а гдѣ глаголска врѣмена? Немањићи су све то знали и користили, за разлику од данашњих кругодвойчанских простаков.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #154 послато: Март 04, 2018, 07:04:38 поподне »
Нисмо још чули фразу "одрживи развој", нпр. да Немања објасни Вукану да је његов избор Стефана за наследника везан за одрживи развој Србије у контексту геополитичких односа у југоисточној Европи...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #155 послато: Март 04, 2018, 07:12:20 поподне »
Светитељ који се види на фресци у позадини Растковог монашења у десној руци држи крст и има на себи епископску одежду.

Са крстом у руци се у иконографији приказују - мученици. Одступања су изузетна. Сећам се колику је гужву својевремено у Цркви подигла икона која показује Светог владику Николаја Велимировића са крстом у руци, јер он није пострадао мученички. С друге стране, владика Николај је и те како имао мученичка раздобља у свом животу (Други светски рат), па би могао бити - исповедник, што се односи на хришћане који су страдавали због своје вере, не одричући се исте, али им кончина овоземаљског живота није била мученичка.

Дакле, на фресци која се види у кадру је приказан неки - свештеномученик. Свети Сава није био свештенемученик и не приказује се тако у иконографији, већ са прстима десне шаке који образују име Господа Исуса Христа у знак благослова.

Ко је на фресци у питању, - било би лепо да неко разјасни где је сцена снимана и који су светитељи приказани на зидовима те црквице.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #156 послато: Март 04, 2018, 07:25:30 поподне »
Пре ће бити да је протерана због политичких интереса (Стефаново приближавање западним силама и све веће слабљење Византије); невера, стварна или измишљена, је ту послужила само као изговор.

Дефинитивно.

Онда су Стефану послали унуку старог зликовца Енрика Дандола... То је било у склопу акције добијања круне од Рима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #157 послато: Март 11, 2018, 02:09:29 поподне »
Малопре гледах трејлер за вечерашњу епизоду... Опет се један баја дерњао на старосрпском: "Ухапситеее га!"  ;D

Шта се на крају десило са пројектом "Немањићи - сјај и сенке"? И поред скептицизма због најаве да ће се емитовати на Пинку, од овог јада сигурно не може бити горе.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #158 послато: Март 11, 2018, 09:22:09 поподне »
За промену, вечерашња епизода била је без досадашњих гафова и сасвим пристојно одрађена.
Пре свега, добра глума. Поново, добре роле Глоговца и Ћетковића, добар и Нелевић као монах Симеон. Добра епизодна улога Александра Дунића. И Первића као Исака Анђела.
Добри и екстеријери.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #159 послато: Март 11, 2018, 10:41:28 поподне »
Па било је оно "Ухапсите га", ал' разумем да смо већ огуглали на језик.
Сцена кад су Стефан и Рашка остављени насамо је имала малу "лекцију" из историје (мислим, шта њу брига с ким Вукан шурује, међутим, да не ситничарим).
Од почетка причам да је Нелевић сасвим коректно одглумио, као и Дубравка (колико год ми била антипатична). Они су професионалци и раде по унапред написаном сценарију и по захтевима некаквог режисера. Ваљда?
Млади глумци са почетка серије су тотални фијаско, и тачно је да су сада Ћетковић, Глоговац и ови епизодисти извкли "на искуство". Почетни утисак о сиромашном сценарију и даље остаје, ма ко год да глумио.