Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45579 пута)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #120 послато: Март 02, 2018, 06:37:15 поподне »
Ионако је све набацано на камару, сцене немају никакав логичан редослед (нарочито за неког ко слабо познаје историју, е тај тек нема шансе да испрати серију).

И ја имам такав утисак као да није намонтирано како треба или да је за овакву серију било потребно више епизода... Једноставно нешто недостаје
Не могу рећи да је скроз лоше, али могло је бити много боље.
Мислим да је пропуштена драгоцена прилика да се кроз ову серију историја Србије прикаже у најбољем светлу .
Неке земље су то итекако успеле нпр. Турци са серијом Сулејман Величанствени.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #121 послато: Март 02, 2018, 06:54:10 поподне »
Друга такође бесмислена сцена с почетка треће епизоде. Онај Немањин војсковођа што се ваљда зове Адам, читаву једну сцену се дави од кашља, тобоже вјетар га продувао негдје успут, и послије тог силног кашљања, логично у драмској радњи би било да тај кашаљ на нешто изађе, или да је Адам оболио од туберкулозе и да ускоро умре, или да су га отровали или нешто слично. Али не деси се ништа, Адам већ након тога здрав и чио гања Растка по балканским врлетима. Зашто је било потребно да се цијелу сцену дави од кашља, знају ваљда само редитељ и сценариста.

Ја сам мислио да је донео неку заразну болештину на српски двор. Не знам да ли се од плућне куге кашље, али то ми је прво било на памети. А у најмању руку сам очекивао да Адам неће жив дочекати крај епизоде...

Делим ваше утиске. Очекивао сам да ће Адама после оног крљања на брзину да замонаше пре него умре од грудобоље, и да је то то што се његове улоге тиче.

Након што Адам напусти просторију, млади Стефан додаје нешто како је на путу била велика хладноћа. Ваљда је то све било у истом контексту. Али, остаде нејасно шта је ту толико значајно за даљи развој догађаја што су промрзли и назебли успут...

Можда Адама болест докрајчи у следећој епизоди  ::)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #122 послато: Март 02, 2018, 06:57:13 поподне »
Уздао сам се у старију гарду (Глоговац, Ћетковић, Мићаловић) ал сад видим да неће превише променити на боље.

Чекај, тек треба да их видимо.
Ћетковић, као наратор, за сада је био добар.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #123 послато: Март 02, 2018, 07:03:48 поподне »
...

Можда Адама болест докрајчи у следећој епизоди  ::)

Па види, и време му је и без болести :D. Неће серија имати сто епизода па да имају простора да развлаче Немању и Адама кроз двадесет.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #124 послато: Март 02, 2018, 07:05:09 поподне »
Надам се да ће у четвртој епизоди Немања и Ана бар мало остарити. Приликом сусретс са Барбаросом, Немања је имао око 76 година. Можда су Немањићи имали некакве еликсире младости, или је Немања само фарбао седу косу и браду.

Оседеће напрасно у четвртој епизоди.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #125 послато: Март 02, 2018, 07:06:14 поподне »
Па види, и време му је и без болести :D. Неће серија имати сто епизода па да имају простора да развлаче Немању и Адама кроз двадесет.

Предвиђам да ће се њих двојица заједно замонашити у петој епизоди.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #126 послато: Март 02, 2018, 09:40:11 поподне »
Па види, и време му је и без болести :D. Неће серија имати сто епизода па да имају простора да развлаче Немању и Адама кроз двадесет.
Серија треба да има бар 50 епизода. До Радослава, Владислава и Уроша најмање 15-ак епизода, а од Драгутина до Нејаког испуцати остатак, ту нема шта нема. Ови наши нису знали шта хоће. Играну серију, документарац или образовни програм за младе. Кад су сконтали да немају довољно пара, онда се прешло на скраћени курс историје. Ако ништа друго, могли су да покупе савремене романе о Немањићима и да на основу њих осмисле бољи сценарио. Сетимо се серије Вук Караџић и тандема Милован Витезовић - Ђорђе Кадијевић. Тачно се осети да је први прочитао Протине мемоаре, Вукове историјске списе, бројне анегдоте о Милошу и Карађорђу (Милан Милићевић), Баранинове романе: "Велики Господар", "Карађорђе", "Хајдук Вељко" итд.

Како ћемо - ма импровизоваћемо!
Могући сценарио:
"Е, могли смо у сцену ту и ту да убацимо неку музику, а? - Ма дај, ко ће то смишљати, Крстовићу, крени кашљати да разбијемо монотонију..."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #127 послато: Март 02, 2018, 10:22:13 поподне »
Ако сам ја добро схватио концепт серије, она се тиче само периода настанка средњевековне Краљевине Србије. То је и коначни назив серије: "Немањићи - рађање Краљевине". Па, очекујем да се неће бавити даљом историјом од времена Немањиних синова.

Суштина је била у обележавању осам столећа од крунисања Стефана Првовенчаног.

У том смислу, и сам назив ове теме је проблематичан. У време кад је покренута, још увек је био актуелан онај радни назив "Сјај и сенке"...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #128 послато: Март 02, 2018, 10:24:34 поподне »
Ако сам ја добро схватио концепт серије, она се тиче само периода настанка средњевековне Краљевине Србије. То је и коначни назив серије: "Немањићи - рађање Краљевине". Па, очекујем да се неће бавити даљом историјом од времена Немањиних синова.

Суштина је била у обележавању осам столећа од крунисања Стефана Првовенчаног.

У том смислу, и сам назив ове теме је проблематичан. У време кад је покренута, још увек је био актуелан онај радни назив "Сјај и сенке"...
Не знам хоће ли се задржати само на епоси Немање и његових синова. Својевремено док је снимање било актуелно прочитах да се снима серијал о свим Немањићима. Мислим да је ово само прва сезона. Ако преживе ову прву, можда и наставе.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #129 послато: Март 02, 2018, 10:25:50 поподне »
Вероватно само до 1217, односно 1219. Е да ли ће после бити наставак, нисам сигуран.

У ствари, јесам.  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #130 послато: Март 02, 2018, 10:34:22 поподне »
Било је ту разних верзија - Сјај и сенке, Рађање Нације, на крају - Рађање Краљевине.

Прва верзија требало је да обухвати цело раздобље владавине Немањића ("Сјај и сенке"). Од тога се одустало. Ту је Немању требало да глуми Жарко Лаушевић, а Стефана и Вукана - браћа Трифуновићи, Сергеј и Бранислав.

Жарко ми се чини као сасвим добар избор за овакву улогу. Али, Сергеј... После неких његових урбаних улога, не могу да га замислим као Немањића  :D

<a href="https://www.youtube.com/v/E-sclQgKJXM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/E-sclQgKJXM</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #131 послато: Март 03, 2018, 06:08:40 поподне »
Пред вечерашњу епизоду, само бих сликом, а не речју представио изглед руског манастира Пантелејмона на Светој Гори, у коме се Растко/Сава замонашио, и манастира Црна Река у коме је снимана сцена његовог монашења у серији:

Пантелејмон

Црна Река

Иако су ово фотографије манастира из најскоријег времена, ипак се види очигледна разлика у крајолику у коме су смештени (осунчана морска обала насупрот окомитим стенама изнад потока, које заклањају сунчеву светлост).  :)
« Последња измена: Март 03, 2018, 06:10:23 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #132 послато: Март 03, 2018, 07:01:42 поподне »
Мислим да избор Црне Реке уопште није лоше решење.
Прво, мало просечних гледалаца је уопште чуло за Манастир Црна Река, а камо ли да зна како изгледа.
Друго, нико нема појма ни како изгледа Пантелејмон, а још мање како је изгледао у средњем веку. Ово данашње издање Пантелејмона је плод каснијих времена.
За различит крајолик си у праву, али – хајде да то одбијемо на уметничку слободу. Није баш документарац, па да све мора бити потпуно верно изворном. Нарочито не овакви детаљи, јер је за суштину серије, а то је – настанак Краљевине, изглед руског манастира на Светој Гори ипак – споредна ствар.
Рекао бих да су изабрали манастир који се својим изгледом уклапа у завршницу 12. века, а, при том, није толико познат широј публици, да би то изазвало негативне реакције (замисли да су снимали неки општепознат манастир, представљајући га Пантелејмоном из 12. века, то би баш била бламажа...)

Замислимо да се изворни манастир налазио негде у оној шумовитој страни која се види иза данашњег манастира, па ће нам бити лакше  :)


"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #133 послато: Март 03, 2018, 08:35:27 поподне »
За сада не изгледа лоше епизода...Једино је упадљиво што Стефан Првовенчани када хода поред Вукана, носи одору са двоглавим орлом, као да је већ предодређен да буде наследник...И моменат када каже Стефану Немањи: "стриц ми је управо рекао да је угарски краљ Бела упао у Србију", али тихим тоном, приповедачким, а то је довољан разлог мало драматичнији тон при таквој вести...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #134 послато: Март 03, 2018, 10:09:59 поподне »
За сада не изгледа лоше епизода...Једино је упадљиво што Стефан Првовенчани када хода поред Вукана, носи одору са двоглавим орлом, као да је већ предодређен да буде наследник...И моменат када каже Стефану Немањи: "стриц ми је управо рекао да је угарски краљ Бела упао у Србију", али тихим тоном, приповедачким, а то је довољан разлог мало драматичнији тон при таквој вести...

Да, још једна недоречена прича. Бела упао у Србију, Немањин двор узбуњен, браћа Анђели побеснели, и... Ником ништа. После тога гледамо долазак Евдокије, птичице певају, жабе, зечеви...
Шта би са Белом!!!???

Мислим да глума Ћетковића и нарочито Глоговца - подиже квалитет серије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #135 послато: Март 03, 2018, 10:12:58 поподне »
Једино је упадљиво што Стефан Првовенчани када хода поред Вукана, носи одору са двоглавим орлом, као да је већ предодређен да буде наследник...

Мислим да је то симбол његове титуле севастократора коју је добио уз млађахну Евдокију.
Двоглави орао је симбол Византије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #136 послато: Март 03, 2018, 10:16:09 поподне »
Кад смо већ код одевања, неописиво ми боде очи она вучја кожа коју Немања стално има на раменима, чак и на синовљевом венчању. Изгледа као варварин из раног средњег века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #137 послато: Март 03, 2018, 10:28:27 поподне »
Да, још једна недоречена прича. Бела упао у Србију, Немањин двор узбуњен, браћа Анђели побеснели, и... Ником ништа. После тога гледамо долазак Евдокије, птичице певају, жабе, зечеви...
Шта би са Белом!!!???

Мислим да глума Ћетковића и нарочито Глоговца - подиже квалитет серије.
Подигли су квалитет и мање има реплика које би смо цитирали :) али Евдокија кад је рекла: " дошло ми је друштво из Цариграда"  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #138 послато: Март 03, 2018, 10:30:41 поподне »
Евдокија кад је рекла: " дошло ми је друштво из Цариграда"  ;D

Ћути, није страшно. Могло се очекивати - дошла ми је екипа из Цариграда  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #139 послато: Март 03, 2018, 10:42:06 поподне »
Ћути, није страшно. Могло се очекивати - дошла ми је екипа из Цариграда  :D
Чуди ме да ви је промакло кад младожења Стеван рече како ће `покупити` Евдокију на граници.