Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45522 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #80 послато: Фебруар 17, 2018, 09:20:06 поподне »
Да кажемо, може да прође!

У односу на пилот-епизоду, ово је много боље.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #81 послато: Фебруар 18, 2018, 09:10:19 поподне »
Лајтмотив вечерашње епизоде (друге по реду) - "причврљи нешто!??? ::) ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #82 послато: Фебруар 18, 2018, 09:13:31 поподне »
Лајтмотив вечерашње епизоде (друге по реду) - "причврљи нешто!??? ::) ;D

У суштини је било "гафова" али је сварљиво.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #83 послато: Фебруар 18, 2018, 09:18:34 поподне »
У суштини је било "гафова" али је сварљиво.

Највише у изражавању и коришћењу савременог сленга...предњачи у томе глумац који тумачи младог Вукана, али је Султановић са својом "доскочицом" на крају епизоде ипак победник.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #84 послато: Фебруар 18, 2018, 09:29:34 поподне »
Има наш народ добру изреку: Што се грбо роди, вријеме не исправи.  ::)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #85 послато: Фебруар 18, 2018, 09:55:50 поподне »
Дубравка је као нека либерална београдска кева. "Клинци све више излазе, Немања, па и ми смо у њиховим годинама" само што не рече.  ;D
« Последња измена: Фебруар 18, 2018, 09:57:24 поподне Селаковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #86 послато: Фебруар 18, 2018, 10:38:09 поподне »
Лајтмотив вечерашње епизоде (друге по реду) - "причврљи нешто!??? ::) ;D

Стари добри србски глагол - причврљити (неку)  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #87 послато: Фебруар 18, 2018, 10:44:27 поподне »
Ова друга епизода, онако... Више забавна, са доста историјских података сабијених у неколико цитата страних посланика и младог Растка.

Допала ми се глума тројице младих глумаца (немам појма ко су), који тумаче ликове Немањиних синова. Мислим, на страну београдски нагласак и неке речи непримерене 12. веку, али су добро приказали ликове историјских личности које тумаче:
Вукан сиров, надмен, самовољан. Стефан благ, доброћудан, ненаметљив. Растко кротак, духован, ванвременски. Некако сам увек њих тројицу управо тако доживљавао.
Можда момак који глуми Вукана исувише изгледа и понаша се као модерни градски силеџија, него што је лик из средњег века. За оне који памте, - као "дизелаш" из 90-их...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #88 послато: Фебруар 18, 2018, 11:21:53 поподне »
Можда момак који глуми Вукана исувише изгледа и понаша се као модерни градски силеџија, него што је лик из средњег века. За оне који памте, - као "дизелаш" из 90-их...

Тачно.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #89 послато: Фебруар 18, 2018, 11:52:29 поподне »
Мени не смета тај "мачо" став код Вукана, чак и делује најреалније и уноси неку живост...И некада су се људи "ширили" жаргонски речено, то ми и не смета при гледању толико, а и добар је глумац овај што га глуми...Ако погледамо како је Рагнар приказан у Викинзима , има још примера...Оно што ми смета је да се више базира прича на екранизованој лекцији из историје, превише је историјских података који се кроз дијалоге износе, па тако Растко на вечери са родитељима , више изгледа као да одговара историју него да води спонтан разговор за трпезом...Те податке боље да је износио наратор него ликови...Иста екипа је радила и "Мој рођак са села", па ме је све то подсетило на сцену када Вранић говори супрузи на ливади о боју на Косову, а "из авиона" се види да се не обраћа њој него публици  ::) Тако у неким дијалозима, неки се не обраћају саговорнику, него нама...Али све у свему, боље је од прве пројекције. Ова екипа која ради ово, мислим да оваквим приступом ипак не би могла да обради комплексније теме са комплекснијим ликовима, које су везане за касније Немањиће
« Последња измена: Фебруар 19, 2018, 12:01:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #90 послато: Фебруар 19, 2018, 12:05:28 пре подне »
Не кажем да ово није комплексна тема, али екипи је овде олакшан рад код профилисања ликова, за које имамо неку представу, па у сценарију је Стефан искључиво приказан са врлинама , Вукан искључиво са манама...Каснији владари , са својим сукобима између владара и њихових наследника су много комплексније теме и ова екипа нема капацитет да обради то на начин који би искључио неку пристрасност (тј. морала би да се определи за кога да "навија", да ли за Стефана Дечанског или за Душана) ...
« Последња измена: Фебруар 19, 2018, 12:11:07 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #91 послато: Фебруар 19, 2018, 12:15:09 пре подне »
Мени не смета тај "мачо" став код Вукана, чак и делује најреалније и уноси неку живост...И некада су се људи "ширили" жаргонски речено, то ми и не смета при гледању толико, а и добар је глумац овај што га глуми...Ако погледамо како је Рагнар приказан у Викинзима , има још примера...Оно што ми смета је да се више базира прича на екранизованој лекцији из историје, превише је историјских података који се кроз дијалоге износе, па тако Растко на вечери са родитељима , више изгледа као да одговара историју него да води спонтан разговор за трпезом...Те податке боље да је износио наратор него ликови...Иста екипа је радила и "Мој рођак са села", па ме је све то подсетило на сцену када Вранић говори супрузи на ливади о боју на Косову, а "из авиона" се види да се не обраћа њој него публици  ::) Тако у неким дијалозима, неки се не обраћају саговорнику, него нама...Али све у свему, боље је од прве пројекције. Ова екипа која ради ово, мислим да оваквим приступом ипак не би могла да обради комплексније теме са комплекснијим ликовима, које су везане за касније Немањиће

Taчнo. Cвe у cвeму фaлилa je "пecничкa" cлoбoдa... Cувишe cу пaзили, чини ми ce, нa иcтopиjcкe пoдaткe (иaкo им ce oмaклa Визaнтиja, aкцeнaт, cлeнг, jeзици...), пa je paдњa пpиличнo дocaднa. Oвo вишe пoдceћa нa "Xpвaтcкe кpaљeвe" нa History-jу, нa дoкумeнтapaц, нeгo нa филм или игpaну cepиjу... Tpeбaлo je нaпpaвити пpичу, a у њу уткaти иcтopиjcкe чињeницe, oвaкo cу cви пoдaци нaбaцaни нa гoмилу и лajику (пoпут мojиx укућaнa) ништa ниje jacнo...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #92 послато: Фебруар 19, 2018, 12:27:00 пре подне »
Taчнo. Cвe у cвeму фaлилa je "пecничкa" cлoбoдa... Cувишe cу пaзили, чини ми ce, нa иcтopиjcкe пoдaткe (иaкo им ce oмaклa Визaнтиja, aкцeнaт, cлeнг, jeзици...), пa je paдњa пpиличнo дocaднa. Oвo вишe пoдceћa нa "Xpвaтcкe кpaљeвe" нa History-jу, нa дoкумeнтapaц, нeгo нa филм или игpaну cepиjу... Tpeбaлo je нaпpaвити пpичу, a у њу уткaти иcтopиjcкe чињeницe, oвaкo cу cви пoдaци нaбaцaни нa гoмилу и лajику (пoпут мojиx укућaнa) ништa ниje jacнo...
Да, "танак" је сценарио, тј. прича за играну историјску серију...Ближе је документарцу (покушавам да се присетим неког спонтаног разговора, кроз сваку реченицу се провлачи тенденција која мора да се уклопи у нашу свест о ликовима)...Морали су у старту да разлуче шта желе да раде, да ли документарац или играну серију, а ово није ни једно ни друго, нешто између...А епизода се зове "Мирослављево јеванђеље", где је само два минута је трајала сцена са Мирославом
« Последња измена: Фебруар 19, 2018, 12:34:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #93 послато: Фебруар 19, 2018, 05:12:32 поподне »
Мислим да су ипак наша очекивања превелика. Да би се овај део историје ‘испричао‘ кроз филм, требало би најмање стотину епизода, а за то се нема пара. Слажем се да недостаје наратор, јер овако изгледа много усиљено кад глумци крену да препричавају историју за ученике основних школа.

Исто смо имали и у Косовском боју кроз дијалоге Лазара и Милице, мада је у том случају сценарио солидан, а и глумачка екипа неупоредиво боља.

Сачекајмо целу серију па шта буде. Боље и то него да се заврши као Равна гора.


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #94 послато: Фебруар 19, 2018, 06:59:37 поподне »
Мислим да су ипак наша очекивања превелика. Да би се овај део историје ‘испричао‘ кроз филм, требало би најмање стотину епизода, а за то се нема пара. Слажем се да недостаје наратор, јер овако изгледа много усиљено кад глумци крену да препричавају историју за ученике основних школа.

Исто смо имали и у Косовском боју кроз дијалоге Лазара и Милице, мада је у том случају сценарио солидан, а и глумачка екипа неупоредиво боља.

Сачекајмо целу серију па шта буде. Боље и то него да се заврши као Равна гора.
Тачно тако!
Оно што се ипак могло, а мислим да није превише скупо- то су кадрови снимани из хеликоптера или малих војних авиона- Рашке и других делова ондашње Србије! Деловало би животније и упечатливије! Недостају ти широки кадрови простора!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #95 послато: Фебруар 19, 2018, 09:42:53 поподне »
Недостају ти широки кадрови простора!

Слажем се. У првој епизоди има један јако леп кадар града Раса и његове околине снимљен из ваздуха,- ако се добро сећам, то је оно када Немања и Адам иду према Расу, пре него је Немања заробљен и утамничен ("ухапшен") од своје браће, Изгледа прелепо, бајковито. Требало је много више таквих приказа. Можда ће и бити, видећемо.

Не знам, може бити да се многи неће сложити, али - мени се прикази средњевековних битака у серији до сада - допадају. Далеко реалистичнији него што је то случај нпр. у "Косовском боју". Подсећају ме на приказе средњевековних битака са History-ја.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #96 послато: Фебруар 19, 2018, 09:48:14 поподне »
Кад већ помињем Адама (Мики Крстовић), зна ли ико ко је тај човек, је ли заиста постојао или је измишљен лик?

А и Војихна (Александар Ђурица)?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #97 послато: Фебруар 19, 2018, 10:02:38 поподне »
Иначе, Немања јесте имао барем једног војсковођу с којим је био братски близак (као што је с Адамом из серије):

„Теодосије описује одлазак младог Растка у Свету Гору... У потеру је кренуо одред изабране властеле на челу са војводом, којем је Немања рекао: ако „вратиш сина мојега... заслужићеш многа добра, више од првих, и ја ћу ти их дати, друже“. Из наведеног цитата следи закључак да је Немањин војвода сматран његовим другом...“

(„Сродствена терминологија и друштвена хијерархија у средњевековној Србији“, Милош Благојевић)

https://books.google.rs/books?id=EQcSAQAAIAAJ&pg=PA117&lpg=PA117&dq=%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D0%BD+%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0&source=bl&ots=OC9p0NaYc-&sig=wlcYzEPLVoKejE16zmTGXDWY2Lg&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwjbveWJ7rLZAhXFEVAKHWaNCpwQ6AEILDAB#v=onepage&q=%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D0%BD%20%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0&f=false

Својевремено, студенички монаси ми рекоше да је најближи Немањин сарадник и војсковођа, који се заједно с њим и замонашио у Студеници био извесни Небојша  ???  То име ми баш и не звучи као уобичајено за Србију 12. века...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #98 послато: Фебруар 19, 2018, 10:20:20 поподне »
Иначе, сад гледам прву епизоду која је поново измонтирана. Мало су поправили... И даље пара уши оно "ухапшен си" и сл... Целу ствар донекле вади Стефан Првовенчани (Војин Ћетковић) као наратор... тога би требало што више да се држе у наставку и биће доста боље од невештих 'историјских'дијалога. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #99 послато: Фебруар 24, 2018, 10:25:16 поподне »
http://mondo.rs/a1081879/Mondo-TV/Mondo-TV/Vojin-Cetkovic-Sloboda-Micalovic-serija-Nemanjici.html

Коментари сценаристе Михића и брачног пара Ћетковић на критике публике.

Ћетковић коректан. Михић не признаје да је у делу језика који се користи у серији одрађен лош посао, а пребацује одговорност и на друге...

У једном тренутку (1:50) каже да "нико нигде није рекао - бре". Ја се одлично сећам сцене у премијерној епизоди на новогодишње вече, у којој један од клинаца - Вукан или Стефан, док посматрају битку, изговори - "ајде, бре!"

Јесам ли полудео? Да ли је још неко приметио тај детаљ?
"Наша мука ваља за причешћа"