Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45531 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #40 послато: Јануар 02, 2018, 02:01:16 поподне »
Можда Нелевић није добар избор за Стефана Немању, по својој спољашњости. По свим средњевековним приказима (фреске) Стефана Немање, види се да је био изразито светле комплексије (плава коса, брада, очи), дугачког лица и танког носа. Ту су могли барем да пораде на фарби и да Нелевићу среде ону пећинску браду.



Ни Ћетковић по комплексији баш не одговара Стефану Првовенчаном, који је на оновременим приказима свуда риђкаст.





Што се комплексије тиче, пре би Мићановић одговарао Стефану Првовенчаном.

Но, добро, не бирају се глумци по боји косе и очију, него по својим глумачким способностима. Остало је требало да одраде шминкери.
Узуновић би могао да прође као Стефан Немања, из ових дана, данас је мало старији, мада са брадом, што да не...



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #41 послато: Јануар 02, 2018, 02:10:01 поподне »
Богдан Диклић Стефан Првовенчани


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #42 послато: Јануар 02, 2018, 03:42:29 поподне »
Узуновић би био прави Стефан Немања, и ликом и по глумачком изразу.
Диклић је мало матор за Стефана Првовенчаног. Пре је то улога за Лаушевића (али да га мало зафарбају), а за Светог Саву је Мићановић добар избор. Ћетковић би пре одговарао (ликом мислим) Вукану.

Али, Радош Бајић...  ::) Прави Немањић!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #43 послато: Јануар 02, 2018, 03:50:45 поподне »
Узуновић би био прави Стефан Немања, и ликом и по глумачком изразу.
Диклић је мало матор за Стефана Првовенчаног. Пре је то улога за Лаушевића (али да га мало зафарбају), а за Светог Саву је Мићановић добар избор. Ћетковић би пре одговарао (ликом мислим) Вукану.

Али, Радош Бајић...  ::) Прави Немањић!
Хаха 😁

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #44 послато: Јануар 02, 2018, 05:44:52 поподне »
 Radoš Bajić je jedan od retkih srpskih glumaca koji je već igrao neku ulogu iz srpske istorije srednjeg veka, i to Boška Jugovića u filmu "Banović Strahinja", Bajićeva slovenska spoljašnost i pojava koju je lako uklopiti u predstavu o srednjovekovnim feudalcima su očigledni. Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 05:46:57 поподне Klaus Fuks »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #45 послато: Јануар 02, 2018, 06:10:01 поподне »
Radoš Bajić je jedan od retkih srpskih glumaca koji je već igrao neku ulogu iz srpske istorije srednjeg veka, i to Boška Jugovića u filmu "Banović Strahinja", Bajićeva slovenska spoljašnost i pojava koju je lako uklopiti u predstavu o srednjovekovnim feudalcima su očigledni. Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...
То што је из централне Србије не значи да би му лежала улога Стефана Немање..

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #46 послато: Јануар 02, 2018, 06:11:08 поподне »
Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...

Наравно. То је у питању. Ништа друго.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #47 послато: Јануар 02, 2018, 07:19:01 поподне »
То што је из централне Србије не значи да би му лежала улога Стефана Немање..
Шалим се наравно, мој отац је из истог села као Радош, заједно смо и били на мору кад сам био мали, али њему би ипак стајала можда нека улога неког ковача, нека споредна шаљива улога, никако Стефана Немање :) И наравно, што даље од режисерске палице за озбиљна остварења, као што је покушао са Равном Гором...Ипак су његов фах Секула и Радашин...С обзиром да је Кулиза, могао би неког рудара да глуми у наставку , кад се буде обрађивао Краљ Урош :)
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 07:23:52 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #48 послато: Јануар 02, 2018, 08:17:18 поподне »
Значи, нисмо се одмакли од "Боја на Косову", као што неки овде рекоше, али не само кад је реч о налепљеним брадама и броквима, него уопште.

Можда када су у питању костими, није далеко од Боја на Косову из 1989., али је глумачки, чини ми се, доста испод. Осим што у Косовском боју имамо готово читаву глумачку елиту тога доба, ту су и чувени монолози Воје Брајовића, Жарка Лаушевића, Лечић као Бајазит, Љуба Тадић као Мурат вероватно сасвим коректан, Милош Жутић као Лазар са оним дубоким гласом, итд.

Можда грешим, али ово тек треба да досегне тај ниво. Надам се да ће бити тако до краја. Ако ништа, оно бар глумачки.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #49 послато: Јануар 02, 2018, 09:28:19 поподне »
Шалим се наравно, мој отац је из истог села као Радош, заједно смо и били на мору кад сам био мали, али њему би ипак стајала можда нека улога неког ковача, нека споредна шаљива улога, никако Стефана Немање :) И наравно, што даље од режисерске палице за озбиљна остварења, као што је покушао са Равном Гором...Ипак су његов фах Секула и Радашин...С обзиром да је Кулиза, могао би неког рудара да глуми у наставку , кад се буде обрађивао Краљ Урош :)

 ;D ;D ;D ;D ;D
Ал' си га нахвалио, овако ни зет не би ташту нахвалио.  ;D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #50 послато: Јануар 02, 2018, 09:53:10 поподне »
;D ;D ;D ;D ;D
Ал' си га нахвалио, овако ни зет не би ташту нахвалио.  ;D
Ја зато што ми је "зема"  ;D Има он свој терен, нема потребе да експериментише, иако воли...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #51 послато: Јануар 02, 2018, 10:42:03 поподне »
Radoš Bajić je jedan od retkih srpskih glumaca koji je već igrao neku ulogu iz srpske istorije srednjeg veka, i to Boška Jugovića u filmu "Banović Strahinja", Bajićeva slovenska spoljašnost i pojava koju je lako uklopiti u predstavu o srednjovekovnim feudalcima su očigledni. Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...

На овом форуму мисле да Радош Бајић личи на Александра Македонског s1.zetaboards.com/anthroscape/topic/5134194/1/  :)
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 10:46:47 поподне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #52 послато: Јануар 03, 2018, 01:45:29 поподне »
Неколико најновијих натписа из штампе у вези серије:

"Nekima smeta gluma, nekima kostimi, pojedini se pitaju “koliko to sve košta i zašto za te pare nisu angažovali prave glumce”, a reditelj Marko Marinković sada odgovara:

– U poređenju sa svetskim produkcijama naš celokupni budžet je, na primer, trećina epizode ‘Igra prestola’. Što se komentara tiče imao sam slično iskustvo i sa serijom ‘Moj rođak sa sela’, ali ju je na kraju gledalište prihvatilo i serija je postala jedna od najgledanijih. Društvene mreže su posebno, treba ih oslušnuti i čuti, ali ova serija je namenjena gledaocima i nadam se da će, nakon što budu emitovane i ostale epizode, gledaoci videti veliki trud i napor koji smo uložili u Nemanjiće – rekao je Marinković “Srpskom telegrafu”.

Neimenovani izvor otkriva da “na RTS-u epizoda staje između 60.000 i 80.000 evra, izuzetno produkcija košta 100.000, pa su ‘Nemanjići’ u poređenju s tim imali holivudski budžet koji iznosi 3,2 miliona evra”

"Zbog lošeg kvaliteta epizode koja je emitovana u nedelju, sednica Upravnog odbora RTS-a zakazana je za 9. januar, članovi će tražiti da pogledaju i ostatak materijala, a raspravljaće i o troškovniku i postaviti pitanje u šta je uložen toliki novac građana, saznaje se nezvanično."

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #53 послато: Јануар 03, 2018, 01:52:57 поподне »
Što se komentara tiče imao sam slično iskustvo i sa serijom ‘Moj rođak sa sela’, ali ju je na kraju gledalište prihvatilo i serija je postala jedna od najgledanijih.

'Мој рођак са села' и Немањићи су њему исто...па таман тако испада.
А Михић је за крај морао да се крунише као најважнији сценариста највајжнијим сценаријом...

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #54 послато: Јануар 03, 2018, 01:53:42 поподне »
"Zbog lošeg kvaliteta epizode koja je emitovana u nedelju, sednica Upravnog odbora RTS-a zakazana je za 9. januar, članovi će tražiti da pogledaju i ostatak materijala, a raspravljaće i o troškovniku i postaviti pitanje u šta je uložen toliki novac građana, saznaje se nezvanično."

Одох на сајт РТС-а да видим ко је у том Управном Одбору, кад оно тамо такве интелектуалне громаде као: Небојша Крстић, Бранко Радун... Сад ми је и ситуација око "Немањића" јаснија.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #55 послато: Јануар 03, 2018, 02:01:02 поподне »
Симо, и Крстић и Радун су релативно јаки интелектуално. Крстић нешто јачи, иако је Радун ученији. Уз то је Крстић и естетски софистикован...њихов проблем је у сфери морала, тј. опортунизму, и ако буду правдали серију правдаће је из (а)моралних побуда.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #56 послато: Јануар 03, 2018, 02:05:02 поподне »
Симо, и Крстић и Радун су релативно јаки интелектуално. Крстић нешто јачи, иако је Радун ученији. Уз то је Крстић и естетски софистикован...њихов проблем је у сфери морала, тј. опортунизму, и ако буду правдали серију правдаће је из (а)моралних побуда.

ДКО, мени појам интелектуално укључује и овај морални дио.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #57 послато: Јануар 03, 2018, 02:20:17 поподне »
Капирам. Ко је беше још ту - Вулетић као председник одбора, згодни и самодопадљиви професор политичких наука и мудрац са средњих страна Политике. Нешто као Бећковић за европејце - све ће да нам објасни, шта ваља, шта не ваља и куда даље. Ту је и Пановић, Крлетов омиљени коментатор из Данаса, који није следио строгу анти-Вучићевску линију па је назадовао у самом Данасу а аванзовао у Управни одобор РТС-а. Видим да је и Миливоје Павловић који пише за Печат председник Програмског савета. Могао је да се потруди мало више око чега већ, иако знам да је Управни одбор неупоредиво важнији од Програмског савета.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #58 послато: Јануар 03, 2018, 02:48:00 поподне »
Капирам. Ко је беше још ту - Вулетић као председник одбора, згодни и самодопадљиви професор политичких наука и мудрац са средњих страна Политике. Нешто као Бећковић за европејце - све ће да нам објасни, шта ваља, шта не ваља и куда даље. Ту је и Пановић, Крлетов омиљени коментатор из Данаса, који није следио строгу анти-Вучићевску линију па је назадовао у самом Данасу а аванзовао у Управни одобор РТС-а. Видим да је и Миливоје Павловић који пише за Печат председник Програмског савета. Могао је да се потруди мало више око чега већ, иако знам да је Управни одбор неупоредиво важнији од Програмског савета.

Искрено, мало сам изненађен саставом Управног одбора РТС. Некако сам вјеровао да ће тамо поставити нека звучнија имена, па макар само изигравали статисте, а не да ће ставити први ред својих апологета са Јутарњег програма. Додуше, можда је овако и боље, све је јасно.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #59 послато: Јануар 03, 2018, 04:23:23 поподне »
Мислим да је ова прва епизода била онако један епски увод у причу, у каквим условима је своје детињство провео будући први краљ међу Немањићима. Мислим, тамновање Немањино, битка на Пантину, оне беседе пуне патриотизма и они (бедасти) покличи војске и народа. Изгледа као нека бајка, прилично нереално. Епик. Можда више епски хорор  :D

Е, можда наставак, живот Стефана Првовенчаног, донесе мало разраде ликова, драме, романтике, неког садржаја.

Да не судимо прерано. Почетак није добар, но видећемо.
"Наша мука ваља за причешћа"